Назад
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??

Навигация по разделу
самопознание

Що таке самопізнання і чому це важливо?

Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення себе і письмова практика для відповіді на питання " Хто я?».

Хоча ми вивчаємо себе з моменту народження, часто не можемо відповісти на прості запитання: що любимо в собі, в чому наша сила, чого хочемо від життя ? Але справа навіть не в самих відповідях, а в пошуку і дослідженні внутрішнього «я». Самопізнання-наскільки воно можливо? Це модний тренд чи життєва необхідність? Що нас мотивує або відбирає енергію? Ділимося відповідями і списком з 44 питань, які допоможуть пізнати себе.

Що таке самопізнання?

Самопізнання — це вивчення самого себе, своїх проявлених і зачаїлися психічних, емоційних, інтелектуальних і фізичних особливостей, мотивів поведінки, талантів, дій і результатів роздумів. Це пошук відповідей на питання « Хто я?», « який я?», « у чому сенс мого існування?». це не пасивне самоспоглядання, а активний пошук загальних тонкощів внутрішнього " я " і свого місця в житті . Це неспішний, але надзвичайно цікавий процес, який триває всю життя .

Але якщо самопізнання вимагає стільки часу та сил, навіщо взагалі пізнавати себе ? Почнемо з простого прикладу. Щоб зрозуміти, як працює комп'ютер, потрібно вивчити його складові і принцип дії. Знаючи комп'ютер досконально, можна використовувати його на повну потужність. Так і з самопізнанням. Щоб отримати максимальну користь від своїх рис особистості, вирішувати внутрішні конфлікти , будувати свою систему цінностей і взаємин, потрібно пізнати себе якнайкраще.

Взагалі самопізнання дуже потрібна річ. не знаючи себе, неможливо знайти улюблену роботу і відповідну людину, виховувати дітей, дружити, адекватно реагувати на те, що відбувається в суспільстві і всередині себе. Якщо сказати коротко: самопізнання дає можливість подружитися з самим собою і зі світом.

Осмислення внутрішнього «я» цікаво тим, що особистість одночасно виступає об'єктом і суб'єктом вивчення. Більш того, внутрішній світ кожної людини воістину невичерпний і жодне визначення не може всебічно охопити всього того, що відбивається під час самопізнання. Самопізнання відбувається і формується на різних рівнях:

Чуттєвий (емпіричний).

Спирається на виникаючі в свідомості цілісні образи, які формуються у вигляді відчуттів, сприйняття, уявлень, емоцій . Це початкова ступінь знайомства з навколишнім світом, оскільки людина отримує первинну інформацію саме через органи чуття: зір, слух, тактильні відчуття.

Раціональне.

Властиво тільки людині, оскільки включає роздуми про час, простір, спирається на Математичні, філософські, релігійні уявлення. Методи вивчення і знання про світ засновані на абстрактному мисленні: поняттях, судженнях, умовиводах.

Соціальна.

Оцінює особистість через взаємодію з соціумом. Спілкування з оточуючими дає можливість отримати зворотний зв'язок про адекватність своїх вчинків, намірів, висловлювань, поведінки, вчить коригувати свої дії.

Самопізнання неможливо абстрагувати від того, хто Я ? Тому що найцінніше у формуванні власної ідентичності-внутрішня робота і особисті знахідки. Самопізнання-не шаблон, не спроба підлаштуватися під чужі стандарти. Воно проходить виключно за бажанням самої людини – нікого не можна змусити пізнавати себе. Бажання бути» в тренді " або відповідати моді теж не буває сильним мотиватором. Зміниться мода, піде бажання. Тому самопізнання можливо настільки, настільки людина до цього готова.

Пройти тест на тип особистості

Історія.

Філософи античності першими побачили в Само-Пізнанні початок філософії. Згідно з переказами заповідь « Пізнай себе » – плід спільних умовиводів семи великих мудреців Стародавньої Греції. Ця ж проблема стала ядром сократівського навчання. На думку Сократа, постійне звернення всередину власного " я " - спосіб підтримати гармонійне рівноваги душі і тіла. А той, хто не знає себе, не здатний вести справи, стати щасливим , зробити щасливими інших.

Різні аспекти самопізнання і взаємодії особистості зі світом розвивали представники різних філософських шкіл. середньовічний Отець Церкви Блаженний Августин вважав, що занурення в себе необхідно для пошуку слідів Бога, а не індивідуальних рис своєї особистості. Взагалі в релігійній філософії самопізнання визнавалося неможливим без практики численних релігійних навчань, аскетичного подвижництва, містичного досвіду духовної молитви.

Тема самопізнання розглядалася і обговорювалася в працях родоначальника даоської традиції Лао-Дзи, буддійських мудреців, конфуціанських і арабських філософів. Але представники західних і східних філософських шкіл підходили до вивчення питання з різних точок зору. З позиції обох традицій " я " пізнає себе як би з боку, виходячи за власні межі. Проте Схід розглядає людину як частину світу, а Захід пов'язує самопізнання з автономністю «Я» від оточення.

Представник Західної прикладної філософії Нового часу Рене Декарт розглядав проблему самопізнання як задачу, яка може науково ставитися і вирішуватися. Англійський філософ-теоретик Дж. Локк трактував саморозуміння як спостереження власного досвіду. Але жодна філософська школа не приділяла такої уваги питанню самопізнання, як німецька класична філософія. Найбільш цитованими і шанованими визнаються праці Канта, Фіхте, Гегеля, Шеллінга.

Незважаючи на поважний вік, проблема самопізнання актуальна і в сучасній філософії. Російський фізіолог І.М. Сєченов вважав основою для всіх актів пізнання рефлекторну діяльність мозку. Французький психолог Жане визнавав неможливість пізнання свого " я " без соціальної взаємодії. Родоначальник психоаналізу з.Фрейд більше уваги приділяв питанню пізнання несвідомого.

В 50-х роках XX століття а. Маслоу та К. Роджерс сформулювали Я-концепцію особистості, яка в 80-90 роках стала основою для психологічної науки. Фокус самопізнання поступово змістився з питань свідомості на управління власною поведінкою, розуміння і прогнозування власного життя.

У XX-XXI століттях актуальними стали дві взаємопов'язані науки, що вивчають самопізнання: психологія і філософія. А усвідомлення людиною свого буття визнано складовою його існування і розвитку.

Мотиватори та етапи самопізнання.

Вчені з Колумбійського університету довели, що існує два типи мотивації до самопізнання:

Бажання уникнути невдачі (невдоволення).

Відбувається в момент, коли людині перестає подобатися неможливість керувати своїм життям так, як він хоче. Тоді приходить готовність розібратися в собі і навести в житті порядок.

Жага успіху (цікавість).

Це те, що змушує вивчати себе так само активно, як люди вивчають космос. Тому що всередині кожного приховано не менше таємниць, ніж в космосі, а кожна людина – новий всесвіт для можливостей. Це заворожує і додає ентузіазму .

Пізнання самого себе виробляється поступово, його немає в людині в готовому вигляді . Але якщо в ранньому віці воно відбувається інстинктивно, то для дорослого – це продукт зусиль і життєвого досвіду. Виділяють різну кількість етапів самопізнання, але основних є три:

 • Первинне (конструкція): починається в момент народження. Його ще називають пасивним або конструюють, оскільки дитина знайомиться з самим собою через інших, оточуючих його людей. Я-концепція повністю формується через довірливе сприйняття думки оточення.
 • Криза первинного самопізнання (деструкція): відбувається в момент, коли дитина вперше відокремлюється від зовнішнього світу. Він поступово формує власну думку, оскільки розуміє, що судження інших можуть відрізнятися і бути суперечливими.
 • Вторинне (реконструкція): починається з моменту психологічної зрілості. Це вже усвідомлене вивчення себе. Етап ще називають реконструюючим, оскільки людина сама "перекроює" і формує свою особистість, а форматування Я-концепції відбувається вже за власним планом.

Самопізнання завжди побудовано на конфлікт . Але саме через нього людина виходить зі світу ілюзій в реальність і знаходить свободу.

Пройти тест на характер людини

Стратегії самопізнання.

Головна мета самопізнання – перетворювати знання про самого себе в реальний життєвий досвід, в частину практики. Цей шлях досить складний, пройти його без духовності неможливо. Але в процесі самовивчення можна дізнатися про себе не найприємніші речі. Тому краще заздалегідь налаштуватися на те, щоб оцінювати себе об'єктивно.

Стандартний метод самопізнання - спостереження за своїм оточенням. Вивчаючи стандартні, створені іншими норми, людина пізнає себе через» інше", через загальне. Це як порівняння себе з якоюсь міркою: чужими якостями, ідеалами, моральними принципами . Таке порівняння відбувається за жорсткою шкалою співвідношень: розумний-дурень, красивий-негарний, везунчик-невдаха і робить людину беззахисним перед оцінкою оточуючих.

Цей шаблонний спосіб має свої плюси: особистість ідеально вписується в існуючі соціокультурні координати. Тобто адаптується, стає зручною для оточуючих. Недоліки методу в тому, що індивідуальні та унікальні якості затираються. Поступово формується помилкове "я", яке призводить до кризи ідентичності.

Творче самопізнання - це моделювання своєї особистості, самобутнього внутрішнього світу, який стає джерелом пізнання для інших людей. Людина здатна сам себе створити, сам себе придумати і стати таким, яким хоче бути.

Творче самопізнання ще називають психотерапевтичним, оскільки воно використовує прийоми психотерапії . На думку психологів до компонентів цього методу відносяться:

 • Рефлексія - вміння перенаправляти свої думки на внутрішню роботу свідомості, аналіз почуттів, станів, поведінки, вчинків, які відбувалися в минулому.
 • Самоспостереження - спостереження за внутрішнім планом психічного життя, яке допомагає відстежувати її прояви (думки, відчуття, інтереси).
 • Самоаналіз - аналіз отриманих під час спостереження даних (суджень, переживань, висновків), пошук причинно-наслідкових зв'язків, концентрація на тілесних відчуттях і емоційній сфері.
 • Самооцінка - оцінка людиною своїх здібностей, талантів , поведінки, положення в суспільстві.
 • Самосвідомість - усвідомлення себе як індивідуальності під час вивчення, контролю, оцінки своїх дій і вчинків.
 • Самоприйняття - розуміння своїх слабких і сильних сторін, цінностей, мотивації або її відсутності.
 • Самовдосконалення - усвідомлений розвиток у себе необхідних навичок і якостей, продиктованих вимогами життя.

В будь-якому випадку пізнавати своє «я» можна будь-якими доступними методами. Але самопізнання поодинці обмежена. Успішно пізнати себе можна в присутності людини, якій довіряєш. Це може бути партнер, родич, наставник . Якщо ж людина має занижену самооцінку , відчуває незадоволення, невпевненість у собі , краще звернутися до психотерапевту .

Пройти тест на самооцінку

Техніки самопізнання.

Занурення у внутрішнє " Я " корисно, якщо не перетворюється на самоїдство, самокопання, самобичування . Щоб піти правильним шляхом і дізнатися більше про себе, потрібно задати собі правильні запитання.

Техніка 1. 44 питання про себе

Більшість людей не задають собі таких питань або не намагаються відповісти правдиво. А даремно. Пошук відповіді змушує шукати ключики, що відкривають двері внутрішнього «я».

Порядок запитань-відповідей не має значення. Більш того, деякі питання можуть бути неприємними, наводити на безрадісні думки. Але задати їх собі доведеться, тому що деякі проблеми ігнорувати не вийде.

Підказка: краще відповідати письмово, щоб потім повернутися до записів, перечитати, доповнити і поміркувати.

Отже, питання самому собі:

 1. Чого я хочу від життя?
 2. Чому мої задуми не виконуються?
 3. Що я відчуваю, коли роблю те, що мені не подобається?
 4. Що гірше: зазнати невдачі чи втратити шанс?
 5. Наскільки для мене важливо контролювати події мого життя?
 6. Що важливіше: бути чи здаватися?
 7. В який час я найпродуктивніше працюю?
 8. Що я можу зробити зараз, щоб стати успішним?
 9. Якою своєю рисою я пишаюся?
 10. Яка моя риса найбільш небажана?
 11. Які мої плани на наступний місяць/рік?
 12. Хто чи що мене мотивує?
 13. Як я можу зробити свої мрії реальними?
 14. Чому у мене часто поганий настрій?
 15. Хто відповідальний за моє настрій ?
 16. Що б я робив, якби мав достатньо грошей?
 17. Хто мене справді любить? За що?
 18. Кого я люблю по-справжньому? За що?
 19. Коли я висловлював своє любов ?
 20. Що в моєму житті відбувається правильно/неправильно?
 21. Які книги я б взяв із собою на безлюдний острів?
 22. Про що я найбільше шкодую?
 23. Який спогад викликає щиру радість ?
 24. Я подобаюся собі зовні?
 25. Я достатньо освічений і ерудований?
 26. Як часто я ображаюся? Як довго пам'ятаю образи ?
 27. Чи вмію я Слухати?
 28. Як часто сміюся?
 29. Як я себе балую?
 30. Які справи я регулярно відкладаю? Чому?
 31. Що я зазвичай загадую на Новий рік?
 32. Кому я допоміг?
 33. Яке моє головне досягнення на сьогодні?
 34. Скільки у мене шкідливих звичок? Як я від них позбавляюся?
 35. Мені байдуже, що думають про мене інші?
 36. Що я відчуваю, коли залишаюся наодинці?
 37. Я захоплений своєю роботою?
 38. Мій дохід мене влаштовує?
 39. Я доводжу задумане до кінця?
 40. Які мої життєві принципи? Вони допомагають або заважають розвиватися?
 41. Якщо не зараз, то коли?
 42. Який момент життя я хотів би пережити?
 43. Який момент життя я хотів би виправити?
 44. Щасливий я?

Можливо, при першому прочитанні деякі питання здаються банальними або некоректними. Це нормально. Не можна заздалегідь передбачити, який з них приверне увагу, а до якого захочеться повернутися через день або місяць.

Техніка 2. Письмова практика.

У дитинстві багато вели щоденник . Але це були лише розрізнені нотатки про себе. Сьогодні є достатньо книг, які вчать використовувати записи в щоденнику для самопізнання.

Ось деякі поради:

 • Писати краще від руки. що б не було написано, перенесення думок на папір вже вважається психотерапією.
 • Писати краще вранці. ловити слушні думки зручніше відразу після пробудження, коли мозок відпочив, а внутрішній критик ще не прокинувся.
 • Писати не менше 15 хвилин. взагалі-то радять писати не менше трьох сторінок, а це займає 40-50 хвилин. Якщо такого часу немає, п'ятнадцяти хвилин для важливих думок цілком вистачає.
 • Записувати тези. якщо детально описати міркування не виходить, можна накидати список. Він допоможе розвинути розумну думку пізніше.
 • Освоїти Фрірайтинг. не відриваючись писати протягом 20-30 хвилин складно. Але саме Фрірайтинг допомагає докопатися до таємних бажань і витягнути на поверхню все інсайти .
 • Не перечитувати все підряд. написане слово – потужний інструмент. Воно допомагає перенести негативні емоції на папір і очистити свідомість. Але якщо є спогади про травмуючі події, написане в стані депресії або після важкої сварки, такі записи краще не перечитувати.
 • Роздумувати над цитатами. чіпляють цитати зустрічаються не часто, тому варто перенести їх в щоденник . А пізніше-проаналізувати їх або посперечатися з автором.
 • Писати що завгодно. писати про розмову з начальником, сварку з подругою, симпатичного незнайомця в кафе? Так, починати писати можна про що завгодно. Перша фраза може стати відправною точкою для серйозних роздумів.

Письмова практика – не надто романтична назва для такого приємного заняття, як ведення щоденника. Але щоденникова подорож дійсно допомагає знайти шлях до себе.

Висновки :

 • Самопізнання-це осягнення внутрішнього «я» в його своєрідних якостях, і всіх тонкощах особистості.
 • Для самопізнання потрібна внутрішня робота над собою, теоретичний і практичний інтерес до своєї особистості.
 • Пізнання самого себе цікаво і корисно, в цьому є сенс.
 • Визначення Я-концепції не буває точним або остаточним. Це завжди недоопределение.
 • Дізнатися, що людина вже знає про себе і що йому належить дізнатися, допомагає психотерапія.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уник ...
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті щоб їх читали? Секрети ефективного заголовка і найпошир ...
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки від нас, жінок. Існує маса стереотипів, проте наспр ...
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Що таке упереджене ставлення-це результат еволюції, виховання чи нав'яза ...
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Що таке туга і чому вона з'являється? 8 перевірених способів як побороти ...
Новое youtube видео