Назад
Аскетизм: що це таке і хто такі аскети??

Навигация по разделу
аскетизм

Що таке аскетизм і навіщо його практикувати?

Що таке аскетизм? Це духовна чи тілесна практика? Які види аскетизму бувають? 5 порад для щоденної практики самодисципліни

В уяві більшості людей аскетизм асоціюється зі строгими релігійними практиками і вважається малозастосовною технікою для мирян. Але ця думка помилкова. У перекладі аскетизм ближче до слова «вправа», а за змістом це поняття об'єднує напруга, праця для досягнення мети в духовній і фізичній сфері. Так що кидатися крайності зовсім необов'язково. А повправлятися в самодисципліні або поміркованості у витратах не завадить нікому.

У статті розповімо про аскетизм як релігійну та психологічну практику, поділимося порадами щодо тренування самодисципліни та фінансової грамотності.

Що таке аскетизм?

Аскетизм — це техніка ментальних і тілесних практик, покликана через навмисне самообмеження очистити розум, збільшити життєвий потенціал, отримати справжні пізнання про душу і домогтися просвітлення. Загальновживане сьогодні слово «аскетизм» походить від грецького « аскеза », що перекладається як «вправлятися або тренуватися в чому-небудь, майстерно і старанно переробляти».

В первісному значенні воно позначало фізичні вправи, переважно гімнастику. Відповідно в античності аскети – це спортсмени, які присвятили своє життя тренувань, а аскеза-підготовка атлетів до змагань.

Пізніше термін перейшов у філософський словник і став позначати, перш за все, моральну дисципліну. Так що аскетизм - це в першу чергу тренування людського духу , а в другу чергу – тренування тіла. Витоки аскетичного способу життя виявляються ще в первісному суспільстві, де вони були пов'язані з важкими умовами життя. І тільки в ранньому християнстві аскетизм склав приналежність релігії і став початком чернецтва.

Релігійний і світський аскетизм.

Релігійний - це прагнення жити за церковними заповідями, яке можливо реалізувати в миру. У релігійній практиці крім роздумів і суворого дотримання заповідей до аскетизму відноситься добровільне відлюдництво, виснаження себе голодом, мучеництво, самокатування, безшлюбність, обмеження не тільки задоволень, а й фізичних потреб.

Світський - це форма соціальної поведінки або норма моральності – готовність до самообмеження в ім'я обраних соціальних цілей. Культура світського аскетизму пропонує відхід від суспільства споживання, вегетаріанство, незалежність від марнославства, престижності, відмова від благ цивілізації.

Пройти тест на тип особистості

Релігійний аскетизм.

Основними джерелами практики релігійного аскетизму в I столітті стали Тексти Нового Завіту, згруповані навколо двох базових тим: служіння Христу і послух Духу. В Євангелії слідування за Христом можливо тільки при відмові від звичного життєвого укладу і самозречення, аж до мученицької смерті. Однак, це не означає, що віруюча людина в світі зобов'язаний морити себе голодом або відмовлятися від шлюбу. Тому що повне самозречення від суспільства-це нетребуемая Новим Заповітом крайність.

Слово «аскетизм» має російський аналог – «подвижництво», а аскетичний спосіб життя вели відлюдники і християнські отці-подвижники. Свого широкого розвитку в житті і літературних творах аскетизм досяг в IV-VI століттях. За зразок для наслідування був прийнятий образ Іоанна Хрестителя, а найвідомішими відлюдниками-аскетами були Онуфрій Великий, Серафим Саровський, Сергій Радонезький.

Деякі культи і релігійні вчення і сьогодні ідеалізують всі або окремі аспекти аскетизму. Згідно з ученням Будди можливості досягти просвітлення і знання гідні тільки аскети, які позбулися пристрастей. На подолання звичайного свідомості спрямована і духовна дисципліна йоги. Для практики добровільного самозречення, самозусилля і самодисципліни в йозі використовується слово « тапас ». Тапас зазвичай практикують дотримання цнотливості та приборкання почуттів.

З чого почати практику самодисципліни?

В психоаналізі аскетизм — це захисний механізм особистості, який проявляється в запереченні і придушенні інстинктів, відмові від задоволень. Явище пов'язане з особливостями підліткового періоду, коли сексуальні переживання «гасяться» самообмеженням.

Але в дорослому житті ми настільки звикаємо до задоволень, втрачаємо навички самодисципліни. а потім скаржимося на десяток зайвих кілограмів або «дірку» в бюджеті через спонтанного походу по магазинах. Можна давати собі сотні обіцянок « жити по новому », але без усвідомлених зусиль вони Нік чого не приведуть.

Самодисципліна, як і будь – яке вміння-справа освіти і практики. так що перше, що ви можете зробити для себе прямо зараз, - почати слідувати порадам мотиваційних тренерів і коучів.

Порада 1. Пам'ятайте, що самодисципліна зовсім не робить життя прісної.

K нудьга і незадоволеності призводять не обмеження, а крайності. Повна відмова від задоволень не призводить до щастя точно так само, як і щосекундне задоволення всіх бажань. Уміння відкласти задоволення для подальшого виграшу – риса психологічно дорослої людини. Тому кожен раз, коли ви вибираєте складне рішення замість простого, ви зміцнюєте самодисципліну.

Виберіть одну справу, на яку вистачає самодисципліни, і робіть її протягом місяця щодня. Так ви зважитеся потроху зануритися в дискомфорт і почнете отримувати задоволення від незручності.

Пройти тест на психологічний вік

Порада 2. Заведіть корисні фінансові звички.

Змінювати свою фінансову поведінку, як і шкідливі звички складно. Якщо самостійно освоїти фінансову грамотність не виходить, можна знайти фінансового наставника. Це може бути сайт фінансиста, бухгалтера або іншого знавця в області фінансів. Це може бути допомога друга, який вміло співвідносить свої доходи з витратами.

Для початку встановіть на смартфон додаток для обліку фінансів. За перші два-три місяці можна побачити детальну статистику витрат і дізнатися, куди саме відлітають гроші.

Порада 3. Практикуйте самоконтроль.

Самоконтроль - це як атлетика – чим більше часу проводиш на тренуванні, тим більше можеш. Щоб не збитися зі шляху, потрібно встановити для себе мета і щодня рухатися до неї, потроху ускладнюючи завдання. Одночасно доведеться уважно відстежувати свої пориви, які не допомагають досягти успіху. Відстежувати, але не слідувати за ними.

Кращий спосіб самоконтролю-встановити таймер на 10-20-30 хвилин, протягом яких будете тренуватися ( написати статтю , записати відео, вести блог, медитувати).

Порада 4. Схвалюйте і приймайте себе.

Без реальної оцінки поточного стану почати практикувати самодисципліну неможливо. У кращому випадку ви будете просто топтатися на місці – в гіршому-розгубите залишки мотивації. наприклад, якщо ви хочете схуднути, почати потрібно з простого зважування. Якщо плануєте вивчити англійську-пройдіть тестування і дізнайтеся, на якому рівні перебуваєте зараз.

Коли ти прийміть себе , то не чекаєте миттєвих результатів. Тоді для безпечного схуднення, наприклад, встановіть для себе реальний термін 6-8 місяців замість двох тижнів.

Порада 5. Не нехтуйте відпочинком.

Самоконтроль схожий на м'яз – якщо використовувати його постійно, резерви сили волі швидко виснажуються. Але якщо поставити внутрішнє табу на задоволення, відпочинок стає обов'язком. В результаті - ще більша втома , повне вигорання. Психологи акцентують: відпочинок-це самодостатня цінність, особистий ресурс, який потрібно використовувати з користю для себе.

Прийміть установку: «щоб добре працювати, потрібно добре відпочивати». Намагайтеся відпочивати ще до настання втоми, плануйте відпочинок на вихідних і у відпустці. Рішуче міняйте плани, якщо з'явився шанс провести час яскравіше, ніж планувалося.

Висновки :

  • Аскетизм — це вчення про те, як практикувати стриманість, вправлятися в самоконтролі і самодисципліні.
  • Аскетизм спочатку був спортивним терміном, пізніше перейшов у філософію, релігію та загальне вживання.
  • Щоб практикувати світський аскетизм не потрібно впадати в крайнощі. Досить навести порядок у фінансах і прокачати навички самодисципліни.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уник ...
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті щоб їх читали? Секрети ефективного заголовка і найпошир ...
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки від нас, жінок. Існує маса стереотипів, проте наспр ...
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Що таке упереджене ставлення-це результат еволюції, виховання чи нав'яза ...
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Що таке туга і чому вона з'являється? 8 перевірених способів як побороти ...
Новое youtube видео