Назад
Інсайт: що це таке, звідки він береться і чи можна його залучити??

Навигация по разделу
инсайт

Що таке Інсайт і як його запланувати?

Що таке Інсайт і чому це складне психологічне явище? Чи можна його запланувати і як до нього підготуватися за допомогою спеціальної техніки?

Більшість людей напевно згадають момент, коли окремі частини проблеми раптом складаються в єдине ціле і рішення стає гранично ясним. Причому відповіді на складні завдання приходили тоді, коли їх навіть не намагалися вирішити. Швидше за все, на прогулянці, під час сну або приємного байдикування. І в цьому немає нічого незвичайного, адже одкровення мозку проявляються при відключеному свідомості і контролі. Це і є ідеальні умови для інсайту.

У статті розповідаємо про дослідження і чотирьох етапах творчого осяяння, ділимося техніками розвитку інтуїції та інтелекту – двох складових запланованого інсайту.

Що таке Інсайт?

Інсайт — це стан інтелектуального і інтуїтивного осяяння, в якому раптове рішення або нове бачення проблемної ситуації знаходиться як-би з нічого, в обхід логіці. Проте інтуїція у цей момент не протистоїть свідомості чи раціональності. Інсайт-скоріше несвідома форма психологічного стану на тлі творчого натхнення . Найчастіше приходить не під час активних роздумів або суперечок, а в момент "діяльного спокою", мовчання, сну, в стані трансу або зміненого свідомості .

Завдяки незрозумілому механізму осяяння відносять до категорії дива. Але ніякої магії тут немає. Вчені вважають Інсайт результатом роботи мозку. Правда, не дуже добре уявляють собі його механізм . Тому Інсайт можна назвати «плідним хаосом», в якому обмірковується і знаходиться відповідь на важкий для розуму момент. Або розширює свідомість»внутрішнім голосом душі".

Пройти тест на інтуїцію

Феномен інсайта пов'язаний з його парадоксом: в момент осяяння приходить не остаточну відповідь на питання, а тільки принцип вирішення проблеми. Звідси випливають два слідства:

 1. Перший пов'язано з відчуттям ні з чим не порівнянного емоційного підйому. Це приємне почуття з'являється в результаті задоволення результатом своєї праці, незалежно від розміру можливої винагороди.
 2. Друге пов'язано з почуттям абсолютної впевненості в правильності гіпотези. Причому виникає воно ще до того, як рішення перевірено або випробувано на практиці.

Про феномен раптового осяяння частіше говорять ті, хто займається творчістю . Але поняття активно використовують в точних і когнітивних науках і військовій справі.

Феномен інсайту.

За легендою давньогрецький вчений Архімед відкрив принцип витіснення рідини вигуком " Еврика!"(»Я знайшов"). І це було саме осяяння. Але вперше стадії розумового процесу описав в 1910 році французький математик Анрі Пуанкаре . Пуанкаре називав осяяння « результатом тривалої неусвідомленої роботи ». Пізніше його роботи переклав англійською мовою і опублікував американський психолог Грем Уоллес . І з тих пір теорія творчих інсайтів носить його ім'я.

У своїх роботах Пуанкаре використовував французьке слово « Illumination » – « осяяння " англійський термін « Insite » ( проникнення в суть ) ввів в 1925 році німецько-американський психолог, один із засновників гештальт-терапії   Вольфганг Келлер . Інсайт в гештальттерапії-це не миттєвий трюк, а довгий процес, що накопичує свої результати. Обов'язковою частиною інсайту є емоційний компонент або Ага-переживання (a-ha experience).

Академік Наталія Бехтерева присвятила наукову кар'єру дослідженням нейрофізіологічного мислення, творчості і свідомості. Вперше в історії вивчення мозку їй вдалося наблизитися до розгадки феномена творчого осяяння і сформулювати дві теорії. перша : у момент інсайту свідомість функціонує за принципом радіоприймача і самостійно створює зразкові умови для власного осяяння. другий : вирішити проблему допомагає свого роду транс, який сприймається як «внутрішній голос».

Вчені неодноразово намагалися пояснити механізм геніальності . Але поки ясно одне: без осяяння немає генія. Ще зі школи багато хто пам'ятає історію про те, що Менделєєв побачив свою таблицю уві сні. Момент яскравого осяяння трапився і зі знаменитим винахідником Нікола Тесла. У момент неспішної прогулянки його свідомість подібно спалаху блискавки осяяла ідея створити електродвигун на змінному струмі. Подібні осяяння зі своєї практики описували вчені, музиканти, художники, письменники, военначальники.

Етапи інсайту в теорії Пуанкаре-Уоллеса.

За теорією Уоллеса творчий процес складається з чотирьох стадій:

 1. Підготовка або знайомство із завданням. Людина збирає всю відому інформацію і намагається вирішити її за допомогою старих методів. Якщо рішення не приходить, завдання завантажується в підсвідомість.
 2. Інкубація . Найтриваліший період пошуку рішення, здатний розтягнутися на роки. На цьому етапі активно працює підсвідомість, а рішення шукається на рівні фантазії , образів, емоцій, інтуїції, сновидінь, м'язових реакцій.
 3. Осяяння . Зазвичай приходить в абсолютно випадковій ситуації, яка не має відношення до проблеми. Всі відпрацьовані в інкубаційний період ідеї і думки раптом складаються в цілісний пазл.
 4. Перевірка того, що вийшло . Серед безлічі ідей, виданих підсвідомістю, мозок відбирає ті, що підкріплюються раціональними аргументами.

З чотирьох стадій дві центральні відносяться до творчості, а перша і остання – до рутини. Важливо пам'ятати, що кожна окремо або в ізоляції від інших не працює.

Але під час складних творчих процесів (перед тим, як сформулювати новаторську ідею, написати бестселер або прийняти значне політичне рішення) людина потребує додаткового відрізку часу між інкубацією і осяянням. Тому творчі люди відзначають всередині процесу ще один важливий момент: паузу .

Загалом можна сказати, що творче мислення – складна машина, яка складається з взаємопов'язаних і постійно рухомих частин. Але якщо не заглиблюватися в подробиці, потрібно бути не надто схвильованим і не дуже байдужим. І тоді, може бути, мозок проявить свої внутрішні резерви.

Як залучити Інсайт?

Потужні інсайти найчастіше спонтанні. І здається, що приходять вони без жодного обмірковування або аналізу. Хоча нейрофізіологи стверджують, що все проходить інакше: народження навіть незначної ідеї проходить в результаті тривалої роботи мозку і інтуїції.

Хочете генерувати осяяння? Тренуйте інтуїцію та інтелект.

5 порад для тренування інтуїції

Вчені все більше схиляються до того, що інтуїція – не вроджена, а набута якість. Якщо це не містичний дар, значить, можна навчитися налагодити контакт зі своїм внутрішнім голосом. Перед вами 5 підказок, які змусять Шосте почуття працювати:

 1. Для початку спробуйте вимкнути логіку. наш розум може дати нам рішення, яке йому вже зустрічалося. Зате інтуїція безпосередньо витягує відповідь із загального інформаційного поля. Але для того, щоб її почути, потрібно відключити логіку, сповільнитися, заспокоїти думки. Для цього підійде медитація , техніка усвідомленого дихання або техніка енергетичного заземлення.
 2. Залиште заявку на час сну . Часто уві сні нам приходять відповіді на важливі питання. Але після пробудження більшість з них просто забувається. Щоб навчитися чути сни, потрібно провести невеликий ритуал: лягти в ліжко, розслабитися і подумки озвучити проблему. На тумбочці потрібно тримати папір і ручку. Тоді свіжі сни можна записати що називається «по гарячих слідах», в перші хвилини після пробудження.
 3. Киньте монету. Психологи кажуть, що емоції допомагають приймати правильні рішення. Так що якщо ви не можете вибрати між двома варіантами рішення, підкиньте монетку. Коли побачите результат, уважно прислухайтеся до себе. Якщо в цей момент з'явиться відчуття полегшення, значить, вибір зроблений правильно. Якщо результат такого ворожіння викликає внутрішній опір, сміливо вибирайте інший варіант.
 4. Відкладіть проблему в «потаємний ящик». Психологи стверджують, що невірні рішення супроводжуються такими ж яскравими і надихаючими інсайтами. Якщо мислення зациклюється на пошуку проблеми, мозок швидко втомлюється і «викидає» господареві перше-ліпше рішення. Зате якщо ненадовго прибрати завдання з голови, інтуїція сама підкаже відповідь.
 5. Довіряйте інтуїції, але включайте логіку. все добре в міру. Істиною в останній інстанції інтуїція бути не може. Тому деякі рішення іноді краще довірити логіці і інтелекту.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

3 техніки для інтелектуального осяяння.

Момент осяяння кожен описує по-своєму. Хтось порівнює з ударом блискавки, хтось посилається на віщі сни. Але, зрозуміло, такі інсайти не відбуваються на порожньому місці. Знамениті приклади з яблуком Ньютона і снами Менделєєва якраз доводять той факт, що зробити відкриття можна тільки повністю занурившись в тему.

3 техніки про те, як створити реальні передумови для раптового осяяння.

техніка 1. База для інсайту.

Історія наукових інсайтів вражає. Але осяяння, яке не вимагає зусиль з боку творця, не більше ніж застарілий стереотип . Незалежно від того, в якій галузі науки або творчості відбувається прорив, він трапляється в якомусь особливому стані свідомості. Вчені називають цей стан»Сутінковою свідомістю на кордоні світів". Але щоб увійти в цей стан, потрібно накопичити багато досвіду в певній сфері знань.

Порада для інсайту : будьте готові пройти довгий шлях навчання, роботи та досліджень. Саме розум і цілеспрямовані зусилля створюють ту саму базу, на якій і відбуваються цінні відкриття.

техніка 2. Тренування везіння.

Для опису здатності робити висновки з випадкових спостережень англійський письменник Горацій Уорпол придумав слово «серендіпность». Серендипність означає, що навіть у помилках можна побачити можливості. Коли ми сконцентруємося на якійсь ідеї, все, що співзвучно нашим роздумам само собою потрапляє в поле зору. Тому потрібно цінувати не тільки придбання, але і втрати, які можуть стати новими відкриттями.

Порада для інсайту : будьте готові налаштувати розум, немов радар, на прийом нових несподіваних ідей. Якщо ми не можемо передбачити моменту осяяння, потрібно створити і підтримувати умови для його появи.

техніка 3. Цінність протиріч.

Один з героїв серіалу говорив: «якщо озирнутися навколо, можна помітити те, що бачать всі, а можна – абсолютно нові можливості». Імовірність інсайту значно підвищується з умінням розглядати ситуацію під різними кутами. На цьому шляху помітні невідповідності між новими гіпотезами і старими переконаннями. У якийсь момент приходить думка:»Все це не має сенсу". І це веде до того, що мозок починає переосмислювати ситуацію заново.

Порада для інсайту : будьте готові до того, що навіть безглузді випадковості стають новими відкриттями. Тому що іскра осяяння зазвичай збігається з моментом, коли людина вирішує поміняти кут зору і розглянути проблему з іншого ракурсу.

Висновки :

 • Інсайт – несподіване проникнення в суть проблеми в момент переходу рішення задачі з підсвідомості в свідомість.
 • Якщо рішення важкого завдання ніяк не вдається отримати логічним шляхом, саме час – відключити логіку і довіритися інтуїції.
 • Підкинута монетка не дає відповіді на питання, зате дає шанс прислухатися до своєї інтуїції.
 • Осяяння без застосування на практиці безглуздо.
 • Інтуїтивне осяяння говорить про те, що в своїх роздумах ми знаходимося на правильному шляху.
 • Великі ідеї ніколи не бувають результатом одного лише раптового осяяння.

Пройти тест на півкулі мозку

Зараз читають
Емоції людей: 7 основних емоцій і як їх відрізняти по обличчю??
Емоції людей: 7 основних емоцій і як їх відрізняти по обличчю??
Які бувають емоції людей і чи завжди відображаються на обличчі? Як за ви ...
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Що таке емоційне лідерство і чому це важлива якість для керівника? Як по ...
Позитив: що це таке і яка від нього користь??
Позитив: що це таке і яка від нього користь??
Що таке позитив і чи завжди він доречний? Добре чи погано мати лише пози ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку? Що повинно обов'язково бути присутнім в казці, а що к ...
Як стати привабливою для свого чоловіка??
Як стати привабливою для свого чоловіка??
У будь-якому шлюбі настає період, коли на зміну палким почуттям приходят ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео