Назад
Конфлікт: що це таке, які бувають і приклади конфліктів??

Навигация по разделу
конфликт

Що таке конфлікт і як навчитися їх розрізняти?

Що таке конфлікт і чому це частина життя, яку не вдасться уникнути або проігнорувати? Які бувають конфлікти з прикладами

У розкоші людського спілкування є зворотний бік – конфлікти. Вони народжуються скрізь: в сім'ї, на роботі, на дорозі, на вулиці. Конфлікти можна ігнорувати, уникати, заперечувати, боятися, але вони неминучі. Залишається одне-навчитися їх розуміти. Знання природи конфліктів підкаже, як їх залагодити, як з ними впоратися і зробити це з гідністю.

Що таке конфлікт?

Конфлікт-це зіткнення інтересів, ідей, цінностей, думок різних людей і конкуренція за задоволення своїх потреб. Асоціації, які несе слово "конфлікт", пофарбовані в відтінки негативу: це агресія, сварка , з'ясування стосунків, безсилля, стрес, лють. Але, як у кожної медалі, у конфліктної ситуації є дві сторони: темна і світла. Світла сторона-це вміння отримувати користь і досвід з некомфортною ситуації.

У конфліктній ситуації відбувається обмін енергією, тому для неї потрібні як мінімум двоє. Поки суперечка або зіткнення відбувається на «нейтральній смузі», конфлікт не виникає. Як тільки починають звучати фрази "Ти мене не так зрозумів» « "ти неправий" «" ти вчинив неправильно», кордон конфлікту зміщується на бік менш досвідченого опонента. Нападник проявляє агресію, другий-виправдовується або намагається піти від неприємної ситуації.

Життя без конфліктів-це ілюзія . Навіть ті люди, які називають себе безконфліктними, постійно потрапляють в неприємні ситуації, але вважають за краще змовчати, піти, припинити сварку нервовим сміхом, направити агресію на самого себе. Терапевти, які розбирають на практиці конфлікт в психології, стверджують: поведінка в складних ситуаціях закладено в нас з дитинства. Щоб виходити з конфліктних ситуацій без втрат для власної гідності, можна розробити власну тактику поведінки. Але спершу & 8212; розібратися в їх класифікації.

Пройти тест на характер людини

Приклади конфліктів.

Тема конфліктів і їх вирішення, розбурхує не тільки практикуючих психологів. На різному рівні цим стурбовані дипломати, вчені, державні діячі, бізнесмени. Наука конфліктологія прояснює питання: що таке конфлікт, як він виникає і яким чином може бути вирішений на різних рівнях. Розглядаються їх позитивні і негативні сторони впливу, роль особистості і групи особистостей, його зв'язок із загальними і особистими цінностями, соціальний результат, тип дозволу, значимість.

Конфлікти в психології - це безмежне поле для дослідження. Деякі психологи практикують консультації по одному з конфліктів. З одного боку такі ситуації унікальні, з іншого – типові. Пройдемося по найпопулярнішим прикладів:

  • За кількістю сторін розрізняють внутрішньоособистісні і міжособистісні конфлікти.
  • Міжособистісні конфлікти в свою чергу діляться на категорії за сферами життя: сімейні (любовні або дитячо-батьківські), робочі, побутові.
  • Робочі конфлікти діляться на горизонтальні (в них беруть участь люди, рівні за посадою), вертикальні (в них беруть участь керівники і підлеглі), змішані.

Конфлікти в «чистому» вигляді трапляються вкрай рідко. Як правило, внутрішні конфлікти провокують сімейні, робочі переносяться на дитячо-батьківські.

Внутрішній конфлікт

Поняття внутрішнього конфлікту не суперечить твердженню, що для даної ситуації сторін має бути як мінімум двоє. Просто ці двоє вміщаються в одній голові і буквально роздирають свідомість боротьбою бажань і інтересів, нав'язаного і істинного «я». Для зав'язки сюжету письменники часто використовують внутрішні конфлікти, приклади з описом можна зустріти в творах Достоєвського, Льва Толстого, Чехова, Гоголя.

Внутрішні конфлікти переслідують людей і самих банальних, побутових ситуаціях. Полежати на дивані або зібратися на пробіжку, бажання бути ввічливим або відповісти хамством на хамство – все це змушує Внутрішні голоси сперечатися, миритися, умовляти.

Сімейні конфлікти

Сімейні конфлікти між подружжям не обов'язково призводять до розлучень. До розриву призводить непродуктивна форма конфлікту-мовчазна або пасивна. Конфлікт нікуди не випаровується, накопичується, зріє роками, отруює життя чоловіка і дружини, дітей і оточуючих. Чому це відбувається? Тому що існує думка, ніби щасливі сім'ї не сваряться. Думка популярна, але, на жаль, помилкова. Сваритися можна і потрібно, просто для цього не обов'язково жбурляти тарілки або різати одяг на ганчірки.

Приклад конфлікту, який рано чи пізно призводить до»вибуху" - це мовчазна ревнощі. Коли один з подружжя ревнує, мовчить тижнями, змушуючи іншого мучитися в невідомості. Подібний психологічний дискофморт переносять люди, які звикли до морального насильства в сім'ї, але і у них коли-небудь закінчується терпіння.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Сімейні конфлікти між дітьми і батьками можуть бути продовженням конфлікту між подружжям, коли батьки намагаються залучити на свою сторону дитини, маніпулюють відносинами. Дитячо-батьківський конфлікт може мати абсолютно окрему історію і тривати навіть тоді, коли діти виростають і живуть окремо. У психології такий конфлікт називається»не перерізаною пуповиною".

У літературі Дитячо-батьківський конфлікт, приклад складних відносин і сімейну трагедію включають в сюжет всі письменники. І не дивно, адже тема цю настільки важка, що змушує плакати дорослих людей.

Робочі конфлікти

Робочі конфлікти - це неминуче зло. Локальна конфронтація на робочому місці-звичайна ситуація, яка часто вирішується цілком коректно. Але в будь-якому колективі є панікер, який будь-яку робочу ситуацію примудряється накрутити на піку емоцій . Надалі конфронтація посилюється замішаною в неї особистої неприязню. Тоді робочий конфлікт переміщається в площину брудних скандалів, пліток, банального з'ясування відносин, помсти, Приниження. У такі конфлікти поступово втягуються нові співробітники і якщо ситуацію пустити на самоплив, страждають обслуговування, імідж, дохід компанії. У такій ситуації на перший план виходить роль керівника-миротворця.

Приклад робочого конфлікту - нечітко розписані посадові інструкції. У таких випадках будь-яка складна робота, додаткове завдання або робота в позаурочний час зустрічається обуренням: "це не входить в мої обов'язки«," чому саме я?", "подивіться, колега працює набагато менше, доручіть роботу йому».

Коли ж в конфлікті бере участь керівник, ситуація з «горизонтальної» переростає в «вертикальну». Неважливо, трапляються розбіжності з робочих питань або через розбіжність характерів, підлеглому в будь-якому випадку доводиться несолодко. Адже Керівник наділений додатковою владою. Якщо працівник дорожить своїм місцем, він змушений відшукувати способи виходу з конфлікту «малою кров'ю».

Побутові конфлікти

Зовсім недавно побутові конфлікти вважалися невід'ємною частиною життя в комунальних квартирах. На дослідженні життя різних людей в одній квартирі навіть захищалися докторські дисертації. Сьогодні приклади побутових конфліктів збирають мільйони переглядів на Ютубі: це скандали на дорогах, на дитячих майданчиках, в магазинах, транспорті.

Що дає визначення конфлікту звичайній людині?

По-перше - розуміння, що не кожне зіткнення призводить до неприємної ситуації. Потрібно розрізняти конструктивну критику, зворотний зв'язок І щире бажання допомогти від провокації.

По-друге - усвідомлення, хто є просто конфліктні люди , яких в побуті називають склочними. Вони живляться енергією сварок і постійно шукають жертви.

По-третє - що класифікація конфліктів не так важлива, як вміння з них виходити. Для цього існує компроміс, співпраця, розмова, психотерапія .

По-четверте - що б людина не пережила в дитинстві, освоїти нелегку науку вирішення конфліктів можна в будь-якому віці. Навіть якщо відчувається панічна боязнь конфліктних ситуацій.

По-п'яте - метод виходу з конфлікту теж творчий акт. Мистецтво розрулювати конфлікти і отримувати з цього користь-ознака зрілості і мудрості .

Конфлікт – це частина спілкування та нашого повсякденного життя. З одного боку ці ситуації унікальні, з іншого – цілком вирішувані. Емоції можуть вирувати дуже сильно, особливо якщо людину не вчили справлятися з такими ситуаціями з дитинства. Але не варто відносити себе до жертв або до агресорів. Все ж краще використовувати конфлікт для одного-уроку, який нам підносить життя. Адже саме для цього конфлікти і існують.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Самооцінка особистості: що це таке, її види і як формується??
Самооцінка особистості: що це таке, її види і як формується??
Що таке самооцінка особистості? Як вона формується і які види бувають? У ...
Сильно втомилася від усього? 7 ідей що з цим робити
Сильно втомилася від усього? 7 ідей що з цим робити
Що робити, якщо втомилася від усього і немає сил рухатися вперед? Які пр ...
Як почати життя з чистого аркуша правильно: 7 ідей
Як почати життя з чистого аркуша правильно: 7 ідей
Як почати життя з чистого аркуша і відкинути лінь? Як задуматися про змі ...
Як почати жити заново незважаючи ні на що? 7 ідей
Як почати жити заново незважаючи ні на що? 7 ідей
Як почати жити заново і побудувати себе з чистого аркуша? Як зуміти пере ...
Як боротися з ревнощами близьких і як знайти причину??
Як боротися з ревнощами близьких і як знайти причину??
Як боротися з ревнощами батьків, дітей,подружжя, друзів? Чи підійде зага ...
Як зачарувати чоловіка за допомогою мови тіла??
Як зачарувати чоловіка за допомогою мови тіла??
Як зачарувати чоловіка, використовуючи його несвідомі інстинкти? За допо ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Новое youtube видео