Назад
Принцип: що це таке і які вони бувають??

Навигация по разделу
принцип

Що таке принцип і як його сформувати?

Що таке принцип? Це непорушний закон або штучно придумані правила? 7 кроків і 4 техніки щоб скласти особистий список принципів.

Здається, що в справі управління життям немає нічого важливішого, ніж сформулювати принципи і слідувати їм. Але не все так очевидно. Тема жорсткої життєвої позиції викликає чимало суперечок. Одні порівнюють залізні принципи з магнітом, що притягає кайдани. Інші називають їх внутрішнім компасом, вижити без якого неможливо. І все ж-як описати для себе головний життєвий принцип? В яких випадках точно слідувати внутрішньому кодексу, а коли поступитися. Що краще: принциповість або гнучкість?

У статті розповімо про те, які питання і техніки використовувати, щоб скласти список особистих законів, коли їх переформатувати і грамотно використовувати правила знаменитостей у власному житті.

Що таке принцип?

Принцип - це першооснова, на якій зводять наукові теорії, закони, правила поведінки, моральний кодекс, життєві заповіді. Етимологічно походить від грецького « principium » , що перекладається як « найперше ». Тобто принцип-правило, яке» первинне " і не потребує подальшого обґрунтування. Це багатоскладове поняття використовується в точних і природничих науках, військовій справі, юриспруденції, релігії.

У філософії, етиці, психології і науці управління життям популярно поняття життєвий або моральний принцип-фундаментальна психологічно значуща позиція людини . Того, хто завжди і в усьому вірний своїм переконанням, за допомогою Особистого кодексу керує вчинками, взаємодіє з оточуючими називають принциповим. Відсутність переконань, нехтування моральними нормами, недотримання меж добра і зла – неповага до духовних законів-ознаки безпринципної особистості .

Пройти тест на тип особистості

У Стародавньому Римі принципами називали легіонерів першої лінії, оснащених щитами і потужними списами. Прорвати таку серйозну оборону було складно. Можливо, звідси пішов відомий вислів» йти на принцип " – заупряміться, гнути свою лінію, не дивлячись ні на що. У російську мову слово перейшло за часів Петра Першого з німецької мови, але до середини XIX століття використовувалося рідко.

Дві думки про принциповість.

Принциповості самої по собі не існує, вона є відображенням внутрішніх якостей і переконань. Принциповість проявляється по відношенню до когось або чогось з позиції господаря і завжди йде в зв'язці з життєвим кредо, вираженими рисами характеру , готовністю або неготовністю змінюватися в залежності від обставин.

Зазвичай принциповість відносять до позитивних рис характеру. але існування жорстких правил ще не говорить про високі моральні якості людини . Навпаки, часто принциповість-не більше, ніж зручна маска, за якою ховається відсутність гнучкості, страх перед невдачею – в разі провалу можна послатися на внутрішні установки. Так що характеристика "принциповий" не завжди буває компліментом. Найчастіше це сигнал про небезпеку: коли потрібно прийняти рішення мозок не працює, а включає автопілот.

Можна уявити, що принциповість-це закріплений на несвідомому рівні рефлекс . Тому людина з жорсткими внутрішніми правилами-хороший солдат, яким зручно керувати. Думаюча людина приймає рішення за обставинами, а принциповий діє за написаним сценарієм. Іноді навіть розуміючи, що його внутрішні установки застаріли і втратили логіку.

Але психіка виробляє внутрішні закони не просто так, адже без них життя перетвориться на хаос. Це жорсткий матрац, на якому важко спати, але він формує здоровий хребет. Вони створюються для допомоги самій людині . Наприклад, правила не брати в борг, не довіряти першому зустрічному, спілкуватися з іншими шанобливо незалежно від першого враження допомагають врятувати відносини, а іноді – і життя.

Так що принциповість – внутрішній вибір. Безкомпромісність одночасно задає рамки і обмежує, допомагає діяти автоматично, але позбавляє гнучкості, висловлює внутрішню позицію, але ускладнює спілкування з людьми.

Як сформулювати свої життєві принципи?

Особистісні закони існують, усвідомлюємо ми їх чи ні. І життя стає легше, якщо все ж усвідомлюємо.

Принципи: загальні та індивідуальні.

Загальні принципи відображають закони, які теоретично спрацьовують для більшості. Їх, як правило, знають багато, але не всі використовують:

 • Без праці не виловити рибку зі ставка.
 • Не буває великих справ без великих труднощів.
 • Поводьтеся з іншими так, як хочете, щоб з вами поводились.
 • Віддайте більше, ніж отримуєте.
 • Все зроблене/задумане повертається назад.
 • Пообіцяв – виконай.
 • Будьте вірними собі.

Індивідуальні принципи найбільш дієві і цінні, адже кожен формулює їх для себе сам. Як висловити життєві правила, щоб вони допомагали жити?

Особисті принципи ефективні, якщо вони:

 • Сформульовані особисто вами . Це результат виховання і внутрішньої роботи над собою. Найбільш явно на життя впливають принципи, які людина знайшла і визначив самостійно.
 • Працюючі . Тобто такі, які ефективні на практиці. Причому на вашій особистій практиці.
 • Індивідуальні . Чужі правила можуть бути не тільки марними, але ризикованими. Це як переливання крові, що не підходить по резусу.
 • Гнучкі . Жорстка структура характерна для каменів, мінералів. Все живе змінюється. Сприйнятливість до нових понять, умов, переконань, собі самому допомагає перебудувати мислення і знайти нове «я».
 • Збалансований . Зайві крайнощі призводять до руйнівних наслідків для відносин і власної психіки. Тому в свої життєві правила варто включити поняття "хороше-і-погане», «правда-і-реальність», «припущення-і-об'єктивність», "помилки-і-досконалість".
 • Актуальні . Згадайте, як давно Ви переглядали внутрішні установки? Наскільки вони значущі, коли завелися, що захищають? Іноді принципи-застиглий досвід минулих невдач, яким ми захищаємося від нових поразок.

Вирішуючи подібну головоломку, ви отримуєте приз у вигляді особистого принципу, якого можна дотримуватися, щоб прожити повноцінне життя.

12 питань, які допоможуть зрозуміти ваші внутрішні правила.

Якщо сформулювати загальні правила відразу не виходить, спробуйте відповісти собі на 12 питань. Правильно поставлене запитання містить половину відповіді. Вірно поставлені питання самому собі допоможуть визначити власні принципи:

 1. Ким я хотів стати в дитинстві?
 2. Про що мріяв в 17 років? Що з цього вже збулося?
 3. Чому вивчився саме цієї професії?
 4. Що люблю робити на роботі, в житті?
 5. Чим пишаюся, про що шкодую?
 6. В яких ситуаціях відчуваю себе таким, що відбувся, задоволеним?
 7. Які питання часто задаю собі?
 8. Що мене мотивує / демотивує?
 9. В яких обставинах в голову приходять кращі ідеї?
 10. Як я вибираю друзів?
 11. Які ситуації повторюються найчастіше?
 12. Чого я ніколи не зроблю? (стосується вчинків, що суперечать вашим внутрішнім установкам).

Виділіть на відповіді достатньо часу і добре обміркуйте. Тоді можна побачити себе і своє життя в іншому ракурсі.

Пройти тест на впевненість у собі

7 кроків, щоб узгодити життєві принципи з внутрішніми цінностями.

Життєві принципи, які збігаються з внутрішніми цінностями – потужна рушійна сила. Але цінності у кожного свої. Ми зібрали поради коучів по саморозвитку і психологів в інструкцію, яка допоможе визначити те, що для вас дійсно цінно.

 1. Розчистіть простір для ваших роздумів: вимкніть телефон, телевізор, постарайтеся розслабитися, не думайте про поточні проблеми.
 2. Запишіть моменти найбільшої радості і найглибшої печалі: згадайте, що відчували в ці миті і чому запам'яталися саме вони.
 3. Перегляньте загальнолюдські цінності: фізичне благополуччя, здоров'я, теплота у відносинах, співпереживання, свобода вибору, гумор , радість .
 4. Виберіть з попереднього списку найбільш важливі і додайте свої: переконайтеся, що список скроєний ідеально і відгукується в душі.
 5. Подумайте, наскільки ваші цінності реалізуються в житті: найбільш яскраво вони проявляються тільки при прийняття рішень .
 6. Розділіть внутрішні правила на три категорії: основні, суперечливі та додаткові. Дайте собі час ще раз все обміркувати.
 7. Пам'ятайте, що цей список завжди можна підкоригувати, адже зміни-це єдина постійна в нашому житті

Що таке принципи, кожен вирішує для себе. Але сформулювати їх для себе – тільки половина справи. Дозвольте їм проникнути у ваше свідомість . Але головне-дійте без відстрочки відповідно до своїх внутрішніх цінностей.

Чотири ненудні практики, щоб визначити життєві принципи.

Для всіх практик знадобиться ручка, зошит, час і бажання.

Техніка 1. Три розповіді.

Опишіть своє життя у трьох форматах:

 • Одним реченням.
 • Одним абзацом серйозно, як якщо б розповідали про себе важливому роботодавцю.
 • Одним абзацом жартівливо, як ніби представляєтеся компанії нових друзів.

Коли розповідаєш про себе, бачиш життя як книгу з яскравими ілюстраціями. Коли починаєш скорочувати, все неважливе випаровується, а в підсумку залишається найголовніше.

Техніка 2. Список бажань.

 • Засічіть на таймері 20 хвилин і записуйте списком всі бажання, які згадаєте.
 • Складіть інший список із п'яти-семи ключових слів, найбільш значущих для вас. Розслабтеся , не намагайтеся аналізувати або справити враження. Пишіть те, що відгукується в душі.
 • Напишіть навпроти кожного питання одне з ключових слів так, як вам здається найбільш підходящим.
 • Порахуйте, скільки разів зустрічається кожне зі слів, випишіть їх в порядку убування.

Ці слова стануть орієнтирами, на які можна спиратися в подальшому житті і прийнятті рішень.

Техніка 3. Шеф і кухар.

 • Уявіть ситуацію – ви працюєте в ресторані. Ким вам комфортніше бути-шефом або кухарем?
 • Працювати і думати за принципом шефа важко. Користуючись обмеженим набором фактів (продуктів), потрібно миттєво приймати рішення (придумати оригінальний рецепт), робити висновки. Успіх приходить тільки після безлічі проб і помилок.
 • Мислити за принципом кухаря набагато простіше. Кухар готує за рецептом, повторює те, що зробили до нього.

Шеф і кухар знаходяться в протилежних спектрах мислення. Якщо вам комфортно використовувати готові варіанти, не варто писати першим пунктом в списку принципів «відповідальність» або «ризик». Якщо ж ви звикли приймати рішення, ні на кого не озираючись, першими рядками у вашому списку стануть «успіх», «впевненість», «наполегливість», «можливості».

Техніка 4. Вивчіть життєві принципи ваших кумирів.

Люди, які нас захоплюють, допомагають нам рости. Але існує тонка грань між проходженням і бездумним копіюванням. Виберіть для себе знаменитість, яка надихає, вивчіть її життєві правила і адаптуйте їх для себе.

Життєве кредо важливо сформулювати не тільки для себе, але і для потенційного роботодавця. Майбутні керівники хочуть побачити в резюме, чим співробітник керується в житті і на роботі. Тому пункт про особисті правила вважається обов'язковим. Але в резюме вітаються переконання, які перегукуються зі специфікою роботи. Зазвичай це універсальні принципи організованості, кооперативності, ініціативності, працьовитості.

Висновки

 • Життєві принципи – це набір інструкцій на всі випадки життя або захисне огородження світогляду людини.
 • Принципова людина той, для кого дотримання власних принципів є самоціллю.
 • Іноді принципи здатна замінити власна совість.
 • Чим жорсткіше принцип, тим більше він гальмує розвиток особистості.
 • Внутрішній кодекс не дає жорстких інструкцій, але допомагає діяти гнучко.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Чоловіче щастя: що це таке і які у нього умови??
Чоловіче щастя: що це таке і які у нього умови??
Що таке чоловіче щастя і в чому воно полягає? 8 основних ролей для його ...
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї
Що таке психоаналіз Фрейда і чому він однаково активно критикується і зв ...
Прикордонний розлад особистості: що це таке і як проявляється??
Прикордонний розлад особистості: що це таке і як проявляється??
Що таке прикордонний розлад особистості? Які причини його виникнення? Як ...
Як навчитися медитувати: 7 простих рекомендацій
Як навчитися медитувати: 7 простих рекомендацій
Як навчитися медитувати, якщо самостійно не все виходить? У чому полягаю ...
Як заговорити з дівчиною? 7 способів почати бесіду
Як заговорити з дівчиною? 7 способів почати бесіду
Як заговорити з дівчиною, якщо звичне " а можна познайомитися?"набридло ...
Як полюбити людину і чи варто це робити??
Як полюбити людину і чи варто це робити??
Як полюбити нову людину або колишнього партнера, якщо раптом почуття охо ...
Як закохати в себе кого завгодно? Науковий підхід
Як закохати в себе кого завгодно? Науковий підхід
Як закохати в себе людину, знаючи кілька психологічних трюків? Чи варто ...
Новое youtube видео