Назад
Психотерапія: що це таке, основні методи і чим може бути небезпечна??

Навигация по разделу
психотерапия

Що таке психотерапія і що варто про неї дізнатися перед початком?

Що таке психотерапія? Які є популярні психотерапевтичні напрямки? Загальні правила роботи психотерапевтів. Чи можливі побічні ефекти?

Один з найпопулярніших сьогодні порад звучить так: «Полюби себе». Але як можна полюбити того, кого не знаєш? Як жити повним життям, якщо не знати свою психіку, своє мислення свою природу і свою поведінку? І з якого боку підступитися до самого себе? Відповіді на ці питання дає психотерапія. Як вибрати для себе кращий терапевтичний метод і не закохатися в психотерапевта, розповідаємо в статті.

Що таке психотерапія?

Психотерапія — це комплексне вербальне і невербальне психологічний вплив на психіку, а через психіку – на весь організм людини. Психотерапія є одним з форматів взаємодії клієнта і психотерапевта. Але не звичайний побутовий розмова по душам або сповідь, а цілеспрямована, структурована і планомірна допомога людині у важкій життєвій ситуації.

Завдання терапії : навчитися жити в повній гармонії з собою, але не шкодити при цьому оточуючим.

Мета терапії: освоїти навички поведінки в ситуаціях, які заважають бути щасливими і діяти самостійно, але вже без постійної підтримки психотерапевта.

Правила терапії: регулярність: 1-2 рази в тиждень, межі: обумовлені умови про час зустрічі, тривалості однієї сесії і самої терапії.

Умови терапії: добровільне і усвідомлене звернення за допомогою.

Психотерапевтичний процес може бути індивідуальним - коли людина самостійно вивчає книги, публікації, дивиться відеоматеріали, спостерігає за оточуючими. Але самотерапія без знання психології і навичок психотерапевтичної підтримки неможлива. Тому психотерапію проводить психотерапевт - медик або психолог, який отримав додаткову підготовку з психотерапії, проходить особисту психотерапію і належить до якогось професійного співтовариства. Як "сторонній спостерігач" він допоможе розглянути і оцінити проблему з різних ракурсів, не приймаючи нічию сторону, не залучаючись до процесу клієнтських переживань.

Психотерапія в перекладі з грецької мови означає «зцілення душі». Але щоб лікування було успішним, взаємодія психотерапевта з клієнтом має відбуватися на чотирьох рівнях:

  • Рівень 1: думки . Спілкуючись, психотерапевт і клієнт використовують мислення і діляться один з одним своїми думками.
  • Рівень 2: почуття . Почуття тісно взаємопов'язані з думками. Досліджуючи почуття, можливо впливати на своє мислення.
  • Рівень 3: поведінка. саме поведінка клієнта змінюється після успішної терапії і вважається головним показником змін – якщо почуття і думки невидимі для співрозмовника, то поведінку можливо відстежити.
  • Рівень 4: тіло. тіло – складний механізм і нічого в ньому не відбувається просто так. Душа нерозривно пов'язана з органами і системами, а психічне нездоров'я відразу ж відбивається на здоров'ї фізичному.

Кожне з психотерапевтичних напрямків використовує два або більше рівнів впливу, але в основному працює або з думками, або з почуттями, або з тілом.

Пройти тест на невпевненість у собі

Методи психотерапії.

Психотерапевтичних методів існує так багато, що без підготовки в них легко заплутатися. Знайомі або друзі можуть розповідати про техніках, які допомогли їм або рекомендувати «свого» психотерапевта. Але фахівець не може бути Компетентний абсолютно у всіх питаннях – кожен психотерапевт, як правило, спеціалізується в сімейній, дитячій, кризової або якийсь інший терапії.

Одного методу, який був би ефективнішим за решту, не існує. Кожен хороший по своєму. Головне, розібратися в найпопулярніших методиках, щоб зрозуміти: куди з якими проблемами звертатися і чого чекати від терапії.

Когнітивно-поведінкова психотерапія звертається до свідомості, працює з думками і поведінкою. Терапевт на сеансах пояснює, звідки взялися проблеми клієнта, які думки або вчинки привели до складної ситуації, дає багато домашніх завдань, виходить з клієнтом в місто для поведінкових експериментів.

Кому підійде когнітивна психотерапія? Тому, хто налаштований швидко вирішити свою проблему, але не має наміру копатися в душі.

Гештальт-терапія фокусується на емоціях , давніх проблемах, прихованих бажаннях, переживаннях клієнта. Терапевт довго слухає, періодично задаючи питання: "що ви відчуваєте в цей момент?». Він створює ситуації, які допомагають клієнту усвідомити «проявити і пережити свої почуття, вчить перебувати" тут-і-зараз ».

Кому підійде гештальт-терапія? Тому, хто налаштований на тривалу терапію, опрацювання давніх проблем, непросту роботу зі своїми емоціями, хто не хоче «жити за старим» і готовий ризикувати, пробуючи нові схеми поведінки.

Психоаналітична терапія більше спрямована на роботу з несвідомим. Метод допомагає знайти, усвідомити і знешкодити суть глибинної психологічної травми , виявити неусвідомлені бажання, призабуті або проігноровані фантазії. Психоаналітик більше слухає, ніж говорить, направляючи клієнта питаннями або коментарями.

Кому підійде психоаналіз? Тому, хто схильний до самоаналізу, любить міркувати, досліджувати внутрішній світ, а також може довго говорити. Але ось ті, хто налаштований на швидке вирішення проблеми, психоаналіз не допоможе – це все ж найтриваліший психотерапевтичний метод.

Тілесно-орієнтована психотерапія на відміну від «розмовних» методів призначена для роботи з тілом. Терапевт звертає увагу на тілесну сторону життя – на задоволення бути у власному тілі, розкріпачення, тілесні затиски, послані у відповідь на психоемоційні проблеми.

Кому підійде тілесна терапія? Тому, хто хоче навчитися розуміти своє тіло, зняти тілесні напруги і емоційні блоки. Але якщо клієнт не терпить чужих дотиків, такий терапевтичний метод йому протипоказаний.

Системна сімейна психотерапія за Хеллінгером більше схожа на спектакль, який клієнт спостерігає як би з боку або ж грає одну з ролей разом з іншими «акторами». Терапевт вивчає сімейні сценарії подружжя, підбирає учасників групи, допомагає клієнту проаналізувати сімейну ситуацію під час терапії, позбутися від повторюваних сімейних сценаріїв.

Кому підійдуть сімейні розстановки? Тим, хто готовий спробувати досить сміливі методи терапії, хоче поліпшити відносини в парі, навчитися розуміти дітей і батьків.

Крім традиційно популярних методів терапії є неординарні або навіть шокуючі. Наприклад:

  • Секс-терапія поцілунками – допомагає позбутися страху взаємин або проблем в сексуальній сфері.
  • Терапія групового оголення Поля Біндріма – допомагає розкрити внутрішні таємниці, зміцнити довіру і відкритість учасників оголення.
  • Гіпнотерапія-допомагає проникнути в підсвідомість, поміняти негативні установки на позитивні.
  • Терапія наготою, при якій оголений терапевт особисто або онлайн «лікує» клієнта своєю наготою (без інтим-послуг).

Яку терапевтичну техніку вибрати, кожен вирішує для себе. Але при виборі терапії потрібно враховувати ще один важливий момент – особистість самого психотерапевта. Контакт психотерапевта і клієнта – один з важливих і необхідних компонентів успішної психотерапії. Іноді в кабінеті клієнт озвучує такі таємниці, про які боявся зізнатися навіть собі самому. Тому без довіри і відчуття безпеки починати терапію навіть не варто.

Пройти тест на самооцінку

Що варто знати перед початком психотерапії?

Психотерапія – неспішний процес, що вимагає вкладень часу, грошей і душевних сил, так що вплутуватися в терапію «наскоком» просто не має сенсу. Відсутність результату посилить незадоволення і в кращому випадку призведе до пошуку іншого терапевта. У гіршому-викличе стійку недовіру в будь-якій психотерапії і»психологам-шарлатанам".

До початку спільної роботи краще відразу ж розпитати терапевта про його досвід роботи з подібними проблемами, спеціалізації, практичних навичках, особистої терапії – все це відкрита інформація, яка не може бути таємницею для клієнта. Крім цього є загальні правила, за якими працюють досвідчені психотерапевти.

Отже, психотерапевт:

1. Не виписує рецептів.

Рецептів на медпрепарати психологи не виписують – не мають на це права. Але мова не тільки про це. Ніяких готових рецептів або порад на тему «Як правильно вчинити в цій ситуації» або «зроби, як я кажу, і життя налагодиться» чекати не варто – їх не буде, навіть якщо клієнт буде наполегливо їх вимагати (а що, гроші адже уплочени).

Мета психотерапевта-допомогти клієнту виявити» просідають " частини життя, розгледіти проблему під різними кутами, проаналізувати свої помилки, а також розповісти про стратегії, які допомагають справлятися з апатія , депресією, тривожністю. Але ніяк не зняти з Клієнта відповідальність за якесь рішення, виправдати його вчинок, відпустити гріхи.

2. Може дати домашнє завдання.

Психотерапія не обмежується часом сеансу – це вся внутрішня робота, яка відбувається від зустрічі до зустрічі. Причому не просте перегортання конспекту лекцій, а практична душевна робота в поті чола. І в цьому немає нічого неординарного. Як неможливо навчитися грати на піаніно без щоденної практики, так само неможливо розібратися з пристроєм свого свідомості і несвідомого за 1 -2 години на тиждень.

Звичайно, психотерапевт не може клієнта змусити робити щось: наприклад, поспостерігати за собою під час сварки або записати всі дитячі образи. Це йому і не потрібно. Але він повинен пояснити клієнту сенс його домашньої роботи, розібратися з внутрішнім опором (чому це я щось повинен робити?), а після обговорити результат, дати зворотний зв'язок, розпитати клієнта про його переживання поза Кабінетом психолога.

3. Наполягатиме на дотриманні правил.

Звичайно, психотерапія не може проходити проти волі, не за запитом або не в інтересах клієнта. Але правило "клієнт завжди правий" тут діє тільки до певних меж, які обумовлюються заздалегідь або прописується в контракті. Більш того, якщо клієнт вважає свою думку єдино правильним, ігнорує правила, грубіянить або поводиться некультурно, то сам психолог може відмовити в допомозі.

Більшість правил стосуються дисципліни . Наприклад, якщо клієнт запізнився на сеанс, то робота йде тільки час, що залишився, а оплата не зменшується. Або якщо клієнт попередив про скасування сеансу менш, ніж за кілька годин, то все одно вносить оплату за зустріч, що не відбулася. Але бувають і інші правила. Наприклад, коли клієнт не розуміє сенс якогось завдання терапевта і прямо звинувачує його в дурості або некомпетентності. Як правило, в таких випадках спільна робота припиняється.

4. Може не впізнати клієнта на вулиці.

Конфіденційність – правило номер один. Ні за яких обставин психолог не обговорює справи своїх клієнтів з друзями, з рідними або з іншими клієнтами, не розшукує сторінки клієнтів в соц мережах. Правда, він може обговорити складний випадок у вузькому колі колег або на сеансі супервізії. Але в цьому випадку також діють правила конфіденційності.

Якщо ж психолог зустрінеться з клієнтом на вулиці, в кінотеатрі або в ресторані, він не привітається першим – це все теж дотримання конфіденційності. Але відповість, якщо клієнт привітається першим. Якщо психотерапевт хоче використовувати випадок з практики для публікацій або вести запис сеансів, то повинен отримати письмову згоду клієнта і зберігати свої записи в захищеному від третіх осіб місці.

5. Допомагає, не маючи аналогічного хворобливого досвіду.

Від клінічних психологів та психіатрів психотерапевт відрізняється тим, що сам регулярно проходить терапію в якості клієнта. Це називається супервізія і клієнт завжди може попросити терапевта про кількість супервізорських годин. Індивідуальна або групова психотерапія потрібна терапевта для того, щоб опрацювати свої проблеми і не переносити їх у взаємини з клієнтом. Крім цього супервізія допомагає позбутися від негативу, отриманого під час роботи з клієнтом.

Але ось переживати аналогічні особисті трагедії терапевта не обов'язково. По-перше, особисті проблеми опрацьовуються на супервізії. По-друге, особистий досвід може лише посилити хвилювання клієнта та перетворити терапію на дискусію.

6. Не буде спеціально шукати у клієнта розлади.

Рішення піти на терапію – це дуже сміливий вчинок. Зізнатися, що не може впоратися самостійно, попросити про допомогу – таке рішення може прийняти адекватна людина, яка усвідомила свою потребу. І терапевт не має бажання чи мети довести протилежне.

Якщо ж у клієнта виявиться розлад особистості , терапевт може порадити психіатра. Але він не стане «повідомляти куди треба» або ставити клієнта на психіатричний облік. Це також заборонено правилами конфіденційності.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Можливі «побічні» ефекти від психотерапії.

У мережі є маса інформації про користь психотерапії. Але у більшості ліків є свої побічні ефекти і психотерапевтичне лікування не виняток. За результатами опитування британських психологів майже 6% тих, хто пройшов психотерапію, повідомили про «тривалі негативні ефекти». Пояснити причини негативного впливу вчені поки не можуть. Але можуть попередити про можливі побічні ефекти.

1. Перший час душевний біль може стати сильніше.

Тіло і мозок – це особистий склад проблем і негативних переживань, які накопичувалися довгий час. Але варто копнути глибше і все душевні рани заболять з новою силою. Іноді біль настільки сильний, що клієнт вирішує перервати терапію. Але ось цього робити не варто. Краще прожити травматичну ситуацію в безпечному просторі кабінету і в присутності терапевта, ніж знову маскувати біль табличкою «нічого не сталося».

2. Рідні, друзі, знайомі перестануть вас впізнавати.

Психотерапія вчить відстоювати свої межі, висловлювати свою думку, аналізувати свої вигоди і озвучувати їх перед оточуючими. Клієнт після терапії виявляє, що не зобов'язаний підкорятися кому-небудь, звітувати про свої почуття або робити деякі речі, які він просто не хоче робити. Це дратує оточуючих. Вони можуть дивуватися, обурюватися, оголосити терапевта сектантом. З часом все узгоджується. Але на це піде чимало місяців і нервів.

3. » Освічений " клієнт може намагатися лікувати оточуючих.

Коли розумієш свої старі помилки, приходить бажання «нести істину в маси». Психологи жартома називають таке бажання "синдромом перелікованого клієнта". Але насильно вирішити чужі неможливо. Так що якщо вчасно не стриматися, можна нарватися на негатив або навіть посваритися зі знайомими.

4. Можна впасти в залежність від терапії.

Коли почнуться перші зміни, дійсно, клієнт може захотіти більшого: піти на групову терапію, відвідувати майстер-класи або тренінги , отримати додаткову освіту. Добре це чи погано – однозначної відповіді немає. Ризик є в іншому: клієнт відвикає вирішувати свої проблеми самостійно, оскільки завжди шукає опору в терапевта. Важливо вчасно відстежити таку залежність і піти у вільне плавання.

5. Є ризик закохатися в психотерапевта.

Під час сеансів терапевт уважно слухає, киває, не критикує, не допускає жартів, тактовно радить – загалом, здається майже ідеальним. Згодом у клієнта може виникнути закоханість, бажання подружитися зі своїм терапевтом. Це не заборонено психотерапевтичною етикою-під забороною тільки сексуальні відносини. Але терапевту належить бути чуйним і уважним – це його робота. А дружба або відносини можуть роботі зашкодити. На жаль.

Психотерапія-це спільна робота в парі психотерапевт-клієнт, спрямована на внутрішню трансформацію клієнта. Причому простого присутності клієнта на терапії недостатньо - йому потрібно самому захотіти змінитися, активно брати участь в терапії, працювати над собою, вивчати психологію . Тому що ніякі гроші не зможуть насильно зробити людину щасливою.

Пройти тест на депресію

Зараз читають
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити зі своїм життям, якщо здається що все не так? Як вийти з цього ...
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Що таке самореалізація людини і які є її види? Які основні ознаки, за як ...
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Що таке психологічний портрет і які пункти обов'язково включає в себе? В ...
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Як говорити ніжні слова правильно? Чи однакові вони для чоловіків і жіно ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Хто такий садист і як розпізнати побутового садиста? Як справлятися зі с ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео