Назад
Хандра: що це таке і які у неї симптоми??

Навигация по разделу
хандра

Що таке хандра і в чому її користь?

Що таке блюз і чим він відрізняється від депресії? Чи Нормально впадати в осінню нудьгу? 11 способів зменшити її вплив.

Буває, прокидаєшся і розумієш: на вулиці темно, на роботу доведеться йти затемна і повернутися в сутінках. Улюблені заняття не радують, світ раптом втратив всі фарби крім сірої. Хочеться одночасно поїсти і впасти в сплячку. Це хандра. Чому вона трапляється саме восени? Як впоратися з поганим настроєм, якщо немає сил? Як перестати сумувати, коли все похмуро? Розповідаємо, як яскравий шарф і пухнастий кіт допоможуть без втрат пережити темний період року.

Що таке хандра?

Хандра — це нестерпно тужливе, пригнічений настрій, коли все звично радує раптом стає тьмяним, безглуздим і не хочеться робити нічого: ні працювати, ні гуляти, ні займатися улюбленим хобі. Саме слово "хандра «етимологічно перегукується з грецьким поняттям" іпохондрія », але в повсякденному розумінні більше асоціюється з «російським характером». Хандра - досить типовий і поширений стан для більшості жителів Росії. Глибинними поняттями, близькими за змістом до Російської нудьги є «туга-журба», «душевне ловлення», «болісна смуток».

Хандра пов'язана, перш за все, з нудьга , обумовленої відсутністю яскравих емоцій . Сенсорний голод трапляється тоді, коли сонячної енергії стає все менше і настає справжня осінь зі стіною сірих дощів, похолоданням, вмираючої природою. Похмура погода позбавляє всіх джерел життєрадісності. Замість цього приходить млявість, слабкість, апатія , сонливість. Нестерпна печаль нерідко супроводжується підвищеним апетитом, зниженим лібідо і потенцією, що призводить до нових страждань з цього приводу.

Більшість жителів планети навіть не помічають сезонних змін настрою , але близько 10% здорових людей перестають справлятися зі звичними навантаженнями. Звичайно, вони не впадають в сплячку, але починають сумувати , плакати, легко ображаються і засмучуються через дрібниці.

Вчені пов'язують нудьгу з нестачею світла і сонця. Зміна сезонів відчувається, перш за все, очима. Короткі дні і похмура погода зменшують кількість світла, що надходить в гіпоталамус – ядро, що синхронізує біологічний годинник організму. У відповідь на малу кількість світла збільшується вироблення мелатоніну-гормону, що викликає сонливість, втома . Одночасно відчувається дефіцит серотоніну-гормону щастя , бадьорості, активності. Все це провокує зміну настрою. Колись люди називали цей пригнічений стан нудьгою, сьогодні лікарі говорять про сезонний афективний розлад.

Важливо відрізняти сезонний блюз від психічних захворювань: біполярного або прикордонного розладу, але в першу чергу-від депресії .

Пройти тест на характер людини

Як відрізнити блюз від депресії?

Слово "депресія" багато хто використовує досить безграмотно-позначають ним погане настрій після невдалого робочого дня або плутають з сезонною нудьгою. Але це різні поняття, розрізнити які можливо за ознаками:

 • Люди, які страждають нудьгою, чітко розуміють, що їм необхідні сильні емоції. Депресія ж-це стан, що супроводжується апатією, байдужістю, втратою мотивації до життя.
 • Здорова людина адекватно сприймає зміну сезонів і можливу зміну настрою. Для депресивної особистості період міжсезоння стає останньою краплею, що запускає психічний розлад .
 • Позбутися від нудьги можливо, якщо взяти себе в руки. Позбутися від депресії словами на кшталт « зберися, розмазня » неможливо – ця важка хвороба повністю позбавляє сил.
 • Хандрити в сонячні дні не хочеться, а негативний настрій приходить лише разом з поганою погодою. При депресії апатія триває тижнями, а настрій падає без помітних причин.
 • Особливо точний маркер нудьги – коли хтось або щось дратує, дратує, нескінченно злить. Депресивний же стан характерно повної беземоційністю.
 • Блюз часто поширюється на одну-дві сфери життя . Наприклад, людина хандрить на роботі, а вечорами із задоволенням зустрічається з друзями. Депресія позбавляє задоволення від будь-якої діяльності.
 • При нудьзі людина здатна розсміятися після вдалого жарту. Депресивної людини не здатний розсмішити ніхто.
 • Сезонна хандра традиційно супроводжується відмінним апетитом і особливою тягою до вуглеводів. Але в іншому вона на здоров'я впливає незначно. Депресивний стан супроводжується соматичними хворобами: задишкою, мігренню, ломота в тілі.
 • При нудьзі сезонні коливання настрою отруюють життя , але не так сильно, щоб вимагати консультації з психіатром. Депресія може стати причиною суїциду, вимагає комплексного лікування медикаментами і психотерапія .

Хандра, звичайно, неприємний стан, але воно пройде саме по собі. А поки сезонний настрій падає до критично низької позначки, можна скористатися ним з користю.

Пройти тест на депресію

Чому іноді хандрити корисно?

Здається, що смуток-туга позбавляє будь-якої мотивації і змушує мозок лінуватися. Але дослідження команди психологів з Університету Нового Південного Уельсу доводять протилежне. Виявилося, що хандра в помірних дозах навіть корисна.

За спостереженнями вчених гарна погода і радісний настрій робить людей розсіяними, забудькуватими, схильними до поспішних рішень. Зате чим гірше погода, тим краще працює мозок. Так що поганий настрій робить людей більш зібраними, сконцентрованими, здатними мислити більш виважено і ретельно.

За останні десятиліття з'являється все більше доказів взаємозв'язку між творчими здібностями і нудьгою. Це ще не означає, що поганий настрій гарантує геніальність , але люди з креативним мисленням дійсно сприймають світ більш тонко. Відомі особистості, які зуміли трансформувати нудьгу в творення - Гоголь, Достоєвський, Дарвін, Толстой, Станіславський. Так що сумно - Осіння меланхолія-найкращий час, щоб розвинути свої таланти.

Так, іноді необхідно пожаліти себе просто так. Тому сезон, коли сумує сама природа можна з чистою совістю використовувати для душевної печалі. Особливо, якщо ми довгий час були занадто активними і за нескінченною гонкою перестали помічати прості, але такі важливі речі: зустрічі з друзями, улюблене хобі , читання.

Осіння хандра.

У тужливого настрою є свої мінуси і небезпеки. По-перше, до нього швидко звикаєш. По-друге, чим довше ми нудьгуємо, тим складніше виходити з цього стану. По-третє, довгограючий негативний настрій все ж може знизити імунітет і спровокувати фізичні хвороби.

Осіння хандра наздоганяє навіть оптимістів . Щоб наступаюча осінь не увігнала в черговий мінімум настрою, скористайтеся перевіреними порадами лікарів і психотерапевтів . Вони допоможуть провести осінні місяці із задоволенням і не захандрити після новорічних свят.

Ось що можна зробити:

1. Грати на випередження.

Не чекайте, поки залишиться лише одне бажання - закутатися в теплий плед і завмерти до весни. Поспілкуватися з близькими, згадати захоплення, які доставляють щастя.

2. Перервати негативну ланцюжок диван-телевізор-шкідлива їжа.

Щоб перервати повторюваний сценарій, досить хоча б на кілька годин вимкнути телевізор, відмовитися від гаджетів. А додатково-відкласти робочі документи, журнали, вимкнути музику. Така пауза допоможе вивільнити увага і озирнутися. Можливо, в тиші нові перспективи для розвитку відкриються самі собою.

3. Завести кота.

Кішки відволікають господарів від похмурих думок, піднімають їм настрій, допомагають справлятися з повсякденними труднощами. Під час погладжування кішки в організмі виробляється гормон обіймів – окситоцин. Завдяки цьому почуття спокою посилюється, а тривожність і напруженість знижується. Крім того, кішки відмінні компаньйони, які нададуть емоційну підтримку, дадуть відповідь добром на добро. Все це-не фантазії кошатніков, а науково доведені факти.

4. Читати, багато читати.

У морально непростий час ми особливо схильні емоційного вигорання , перевтоми, неврозів. Пережити це неподобство допоможуть книги. Це можуть бути позитивні, до сліз смішні розповіді, красиві романи, біографії переможців, бестселери по саморозвитку і самопізнання - будь-які книги, що допомагають ставати краще.

5. Рухатися.

Сезонна депресія має не тільки психологічні, але й біологічні причини. Завдяки новим дослідженням вчених зрозуміло, як фізична активність покращує настрій: серце працює активніше, кров грає, суглоби і м'язи приходять в тонус. Що б ми не переживали, прогулянка, спорт або танці неодмінно додадуть оптимізму. Коли тіло в русі, негативному настрою просто нема за що зачепитися.

6. Вибирати яскравий одяг для похмурої погоди.

Хто сказав, що теплий одяг не може бути яскравим? Коли Восени очі втомлюються від нескінченної сірості, яскраві фарби дійсно рятують. Чим сумніше погода, тим радісніше повинен бути гардероб. Якщо складно Оновити все відразу, можна з малого – купити красивий, яскравий, м'який шарф. Нехай Він додає господареві настрою, а перехожим – заздрості в очах.

7. Спілкуватися.

Іноді складно знайти час на зустрічі з близькими, ми все частіше обмежуємося телефонними дзвінками. Але психологи кажуть, що важливо підтримувати реальні, а не віртуальні контакти: зустрічатися, спілкуватися, веселитися з людьми, з якими давно знайомі. Адже зв'язок з тими, кого ми дійсно любимо, допомагає впоратися з поганим настроєм .

8. Зробити щось для інших.

Якщо не вистачає радості , можна організувати її самому. Що додає щастя ? Добрі справи. Доведено: допомога іншим – не модна традиція, а потреба душі. Ми допомагаємо, тому що можемо і комусь потрібна наша допомога. Так робимо добро для інших і для себе.

9. Не програмувати себе на негатив.

Не думати, не розмовляти, не міркувати про негатив. На питання про самопочуття намагатися відповідати оптимістично. Згодом прийде розуміння, що все дійсно не так погано. А заодно уникати пліток-вони позбавляють енергії, змушують проживати чуже життя. Причому не завжди найцікавішу.

10. Прийняти свій поганий настрій.

Психологи Кафедри Університету Торонто провели дослідження і довели: на настрій впливають не самі емоції, а те, як людина справляється з ними. Ми занадто важко переживаємо негативні емоції, тому що не вміємо з ними справлятися. Якщо ж приймаємо всі емоції і не накручуємо себе, негатив проходить свій природний цикл і зникає. А наше психічне здоров'я тільки зміцнюється.

11. Йти на світло.

Так чи інакше, всі сезонні перепади настрою пов'язані з нестачею сонячного світла. Перша порада медиків-гуляти вдень, вибирати робоче місце біля вікна. Якщо для прогулянок немає часу, є перевірені методики лікування нудьги. Найпростіша-Світлотерапія, здатна замінити кілька годин прогулянки під сонцем. Спеціальні кабінети для світлотерапії є в більшості медичних центрів. Можна приймати препарати мелатоніну або вітамін D. Але фармакологію варто купувати після консультації з терапевтом.

Висновки :

 • Блюз – це похмурий, тужливий настрій і лише один із симптомів депресії.
 • Іноді похандрити не тільки не шкідливо, але навіть корисно.
 • Спорт, книга, допомога іншим – кращі антидепресанти при поганому настрої.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

Зараз читають
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Хто така Луїза Хей і чому її афірмації такі особливі? Приклади позитивни ...
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Що таке дисципліна і які є її види? Навіщо потрібна дисципліна? 5 надійн ...
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Якими бувають поцілунки? Чим відрізняються їх техніки? Як цілуватися в п ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Тема даної публікації під назвою «ефективна мультифункціональність» тіль ...
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Що таке скептицизм? Як використовується у філософії, науці та характерис ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео