Назад
Наставник: хто це такий, як знайти і навіщо потрібно наставництво??

Навигация по разделу
наставник

Хто такий наставник і як з його допомогою досягти успіху?

Хто такий наставник і навіщо йому займатися наставництвом? Як знайти свого наставника? Як він може допомогти досягти успіху?

Ви задоволені своїм життям? Мрієте змінити нелюбиму роботу? А, може, вже давно роздумуєте над тим, як вирватися із замкнутого кола? Люди, часто, просто пливуть за течією з одним тільки бажанням-вижити.  Але в один момент розуміють, що без сторонньої допомоги вже не здатні вибратися з виру сучасного життя. І навіть якщо все оточення твердить: «мріяти не шкідливо», потрібно знайти людину, здатну поділитися слушною порадою.  Учитель, порадник, наставник – імен у нього багато, але мета одна: допомогти учневі відчути себе щасливим.

Хто такий наставник?

Наставник — це людина зі своєю життєвою філософією побудови щастя. Роль наставника для учнів-допомогти схопити, поліпшити своє життя, прорватися крізь в'язкість побуту для того, щоб поглянути на ситуацію з боку. Поточний момент-святковий або урочистий, рутинний або повсякденний, занадто короткий, щоб ним нехтувати.

Втрачені можливості або недооцінені моменти в житті – саме те, про що шкодують люди в зрілому віці. Але є і хороша новина-вмінню відчувати життя тут-і-зараз можна навчитися. Причому для цього не обов'язково радикально змінюватися. Невеликі зміни в способі мислення допоможуть придбати здатність жити в сьогоденні як тоді, коли всі були дітьми.

Історія знає безліч наставників, здатних надихати навіть через сотні років. Вони немов провідники-вбирають досвід вчителів, пропускають його через призму власної філософії, досвіду, а після – діляться зі світом своїми висновками. Омар Хайям, Антон Макаренко, Далай Лама XIV і Білл Гейтс – вони свого часу були учнями, перш, ніж стати духовними лідерами або наставниками.

Вчителі були у звичайних майстрів і імператорів, а сьогодні без згадки імен наставників не обходиться жодна церемонія вручення, будь то премія з журналістики або диплом закінчення коледжу. Письменник і мотиваційний оратор Нік Вуйчич написав у своїй автобіографії: «у ті моменти, коли ви замислюєтеся над можливістю реалізувати свої плани, покладайтеся на людей, готових стати вашими наставниками».

Пройти тест на самооцінку

Що роблять наставники?

Наставники часто оцінюються з тієї точки зору, наскільки їх погляди на шляху досягнення успіху збігаються з власними уявленнями про нього. Збігаються-правильний наставник. Не збігаються-до його думки можна не прислухатися. Це перша помилка. Щоб уникнути наступних, потрібно провести чітку грань між поняттями «я хочу» і «я вибираю».

10 кроків до успіху, коли наставник допомагає:

 1. Витягти мрії з повітря, де вони витають, після чого матеріалізувати їх в ясні кристально зрозумілі цілі ;
 2. Створити власну шкалу пріоритетів для усвідомлення того, що "хочу" і "роблю" часто не збігаються;
 3. Знайти власну мотивацію ;
 4. Усвідомити учневі, на що здатний, тому що вірить в учня більше, ніж він сам;
 5. Розібратися зі старими звичками , а паралельно придбати нові;
 6. Зробити перший крок відповідно до внутрішнього вибору, тому що тільки дія піднімає самооцінку і призводить до видимих результатів;
 7. Не здаватися, не приймати позицію жертви навіть в умовах кризи;
 8. брати відповідальність за свої дії ;
 9. Отримати зворотний зв'язок без емоцій чи суб'єктивних оцінок;
 10. Поставити життя на паузу для того, щоб поглянути на себе з боку.

Всі перераховані вище дії спрямовані на те, щоб допомогти учневі вийти з горезвісної зони комфорту. Багатьма вона представляється у вигляді м'якого дивана, лежачи на якому людина отримує всі мислимі і немислимі блага просто так. Насправді зона комфорту-це можливість для людини знайти тисячу виправдань власному байдикуванню. Наставник допомагає чесно поговорити з самим собою для того, щоб визначити вигоди, які учень отримує у власній ситуації, нехай навіть наповненою видимим дискомфортом.

Наставник – не просто вболівальник. Це людина, готова вислухати і підтримати. Методи, з якими він працює, можуть бути не до кінця зрозумілі, але вони не дозволять збитися з наміченого шляху. З іншого боку – особистий приклад людини допоможе заощадити час і енергію, щоб пройти второваним шляхом і уникнути помилок. Тому що, врешті-решт, наставник допомагає студенту стати найкращою версією себе.

Пройти тест на впевненість у собі

Як знайти наставника?

Перші наставники – це батьки. На свідомому або несвідомому рівні вони передають дитині свій життєвий сценарій. Школа, інститут-в період навчання вчителі з'являються, ніби самі собою, про їх вплив на власне життя люди усвідомлюють набагато пізніше. Але з віком все бачиться по-іншому.

Доросла людина вже має власну думку, А життя розглядає крізь призму пройденого досвіду. Але для того, щоб тільки позначити свій шлях, потрібно навчитися класно наслідувати своїм вчителям. Музиканти вчаться відтворювати мелодії популярних груп. Поети імітують стиль відомих ліриків. Програмісти мріють створити власний GOOGLE. Перш, ніж відправитися на пошуки наставника, слід задати самому собі 3 питання:

 • В якій сфері життя я хочу досягти успіху. У Всесвіті все взаємопов'язано: особисті досягнення призводять до змін на роботі і навпаки. Але якщо людина планує розвиватися як професіонал, то повинен шукати власного ментора (наставника в середовищі бізнесу). Для свідомої роботи над собою, яку частіше називають саморозвиток , потрібен духовний Учитель.
 • На якій стадії розвитку Я перебуваю. Для того, щоб потрапити в олімпійську збірну, початківець спортсмен повинен пройти декількох тренерів. Перший вчить бігати підтюпцем або правильно шнурувати кеди. А до вершин спортивного Олімпу веде вже інша людина. На різних стадіях розвитку спрацьовує інша філософія. Новачкові в будь-якій сфері важко осягнути тонкощі майстерності людини, що знаходиться на вершині.
 • Який мій особистий тип мотивації з двох можливих варіантів: прагнення до успіху або бажання піти від проблем. Хтось прагне до здоров'я, а хтось намагається позбутися від хвороб. Хтось хоче більше заробити, а хтось все життя тікає від злиднів. Метод горезвісного батога і пряника працює за цим принципом.

Наставник не повинен бути один. Іноді для того, щоб почати шлях власних змін, потрібно повністю поміняти оточення. Перше, що повинна зробити людина на шляху зміни життя – знайти «свою зграю» однодумців. Коли людина знаходить друзів, соратників, які повністю підтримують його прагнення, зміни відбуваються самі собою.

Пройти тест на емпатію

Що таке наставництво?

Наставництво - це форма індивідуальної підтримки для передачі учневі знань і навичок від наставника. Це спосіб "полагодити" мізки за допомогою дієвих інструментів. Гарантія успіху-напевно, найшкідливіший "стоп-сигнал" на старті змін. Наставництво не надає гарантій. Воно надає можливості для здійснення " стрибка з високої скелі без парашута» – по суті кроку в невідомість, але з твердим переконанням у власному успіху. Мета наставництва-допомогти учневі правильно розставити пріоритети, знайти те саме «свою справу», для виконання якого вже не потрібна додаткова мотивація.

Наставництво щось більше, ніж менторство, яке передбачає підтримку тільки в професійній сфері. Цей підхід зовсім не новий, адже ще в середні століття вважалося, що майбутній майстер обов'язково повинен побувати підмайстром. Сьогодні він допомагає новачкам освоїти необхідні навички, влитися в колектив, а також допомогти вирости самим наставникам.

Для чого потрібно наставництво?

Наставництво в класичному розумінні не передбачає жорстких обмежень або директив. Наставник виступає в ролі особистого прикладу. Він допомагає не просто виростити з зеленого новачка фахівця, але з часом підготувати його на посаду керівника.

Така програма на підприємствах носить загальну назву «підготовка кадрового резерву». У періоди швидкого зростання компанії або при зміні місця роботи набагато простіше знайти вузького фахівця, ніж співробітника, знайомого з усіма нюансами внутрішнього розпорядку організації. Перспективи вигідні також самому співробітнику, адже служать мотивацією для професійного зростання.

Наставництво буває комерційне і формальне.

Комерційне.

Партнери по бізнесу, тренери з танців, в спорті, репетитори або вчителі безпосередньо зацікавлені в успіху своїх підопічних. За досягненнями учнів судять про майстерність наставника. Тренер, який зумів привести до олімпійської нагороди одного спортсмена, зуміє зробити це вдруге і втретє. Наставник на підприємстві, який виховав спеціаліста, може отримувати грошову винагороду за кваліфікацію свого підопічного. Такий вид наставництва більш типовий для Північноамериканської системи професійного зростання.

Формальне.

Наставниками можуть стати люди, які не мають матеріальної вигоди від успіхів підопічного. Вирішальну роль відіграє не вплив вчителя, а його досвід. Учня називають не протеже, а учень. Модель "розвиваючого наставництва" популярна в європейській системі професійного зростання. Без учня немає вчителя. Можна вступити в волонтерську благодійну організацію або взяти шефство над молодими співробітниками. І почати по крихтах збирати»свою команду". Людей, здатних не просто дати пораду, а й підбадьорити. Іноді для цього доведеться змиритися або набратися сміливості. До кого звернутися в першу чергу? До близьких людей. Це сім'я, незалежно від того, як вона ставиться до професійних досягнень. Це люди похилого віку, які накопичили життєву мудрість і готові поділитися нею з молодим поколінням. Такі відносини найбільш цінні, адже вони будуються роками. Коли людина відчуває себе частиною роду – він щасливий.

Життя-це серія виборів. Наставник допомагає робити вибір усвідомлено і регулярно. Правильно чи ні? Це вже справа особиста, адже у кожного тренера своя технологія, власний набір інтерпретацій. Наставництво-це не міфічний шлях до щастя. Це можливість вибратися зі швидкої річки і знайти свою власну дорогу до вершини. Іноді дорога буде вести вниз. Це нормально. Адже рух вниз-теж частина подорожі.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уник ...
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті щоб їх читали? Секрети ефективного заголовка і найпошир ...
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки від нас, жінок. Існує маса стереотипів, проте наспр ...
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Що таке упереджене ставлення-це результат еволюції, виховання чи нав'яза ...
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Що таке туга і чому вона з'являється? 8 перевірених способів як побороти ...
Новое youtube видео