Назад
Психіка: що це таке, стійка і нестійка психіка

Навигация по разделу
психика человека

Що таке психіка людини і якою вона буває?

Що таке психіка людини і як вона влаштована? Як пов'язана з тілом і свідомістю? Неявні причини поломок і 5 способів зробити психіку стійкіше.

Про» чорну скриньку "зазвичай говорять у двох випадках: на передачі" що? Де? Коли?"і після автокатастрофи. Парадокс в тому, що всередині кожної людини є його особистий «чорний ящик» – його психіка. І ніякі Вдосконалені методи не можуть наблизити вчених до його розшифровки. Чому психіка-найзагадковіший предмет для науки і чому її не можна ототожнювати зі свідомістю? Як красиві картинки з соцмережі провокують психічні поломки? Що первинно в проблемі тіло-психіка? Про це наша стаття.

Що таке психіка?

Психіка-це специфічний спосіб функціонування людської душі, який проявляється складною сукупністю усвідомлюваних і неусвідомлюваних процесів, що визначають основні властивості особистості людини . Вона не є вродженою, але формується протягом життя через навчання і спілкування. Психіка-надзвичайно складна для розуміння система, яка складається з ієрархічно організованих підсистем і елементів. Всі вони взаємопов'язані один з одним, часом мінливі і нестійкі.

Психіка реалізується в психічних процесах, властивостях і станах людини. Це все інформаційні процеси і структури, необхідні для орієнтації і взаємодії людини із зовнішнім світом, способи відображення реальності, органи і функції, що відбуваються всередині організму. Головний орган психічної діяльності-мозок.

Основні властивості психіки-цілісність і системність працюють на те, щоб:

 • Регулювати поведінку та діяльність.
 • Допомогти людині усвідомити своє місце в навколишньому світі.
 • Проявлятися в особливих формах усвідомленої і неусвідомленої рефлексії .
 • Формувати емоційно і чуттєво забарвлений суб'єктивний образ реальної (об'єктивної) картини світу.
 • Врівноважувати конфлікт власних потреб і вимог соціуму.
 • Забезпечити взаємодію людини з навколишнім середовищем.

Пройти тест на психіку

Термін « психіка " відбувається від грецького слова, що перекладається як « душевний, життєвий ». Термін поширений в психології, медицині, філософії, тому його значення може змінюватися. Протягом довгого часу психіка позначалася термінами «душа», «душевні явища» і була центральним предметом філософствування. В якості психічних феноменів також розглядаються чуттєві сприйняття, відчуття і образи, емоції, переживання, сновидіння, транси, бажання , наміри, інтуїція.

Знаменитими дослідниками людської психіки були п.к. Анохін, в. м. Бехтерев, і. м. Сєченов. Один з найбільших психологів С.Л. Рубінштейн стверджував, що психіка і свідомість не самодостатні, а належать людині або конкретно – особистості. Можливо, саме тому ці два поняття часто використовуються як взаємозамінні. Але таке позначення не зовсім коректно. поняття психіки набагато ширше , оскільки крім свідомості включає несвідоме і надсвідомість (Супер-Я). Тим більше, що проблема « ми керуємо свідомістю або свідомість-нами? » у XXI столітті залишається відкритою.

Як сказав професор медицини В. Ф. Ясенецький-Войно: « я багато разів робив трепанацію черепа, але ніколи не бачив там розуму ». Незважаючи на труднощі вивчення людської психіки, дослідження в цій області не припиняються. Навпаки, розробляються нові методи 3D-сканування і моделювання мозку, вдосконалюється МРТ-технології. Вчені отримують нові цифри про нейрони, синапси, нейронні зв'язки. Але це лише дані про «матерію». Зрозуміти, як формуються думки, гіпотези, нові ідеї, мова, як працює інтуїція , не вдалося нікому.

Тіло чи психіка: що є основним?

На відміну від інших високоорганізованих живих істот, людина влаштована складніше. Людська психіка наділена свідомістю , несвідомим, емоціями, уявою. В людині все так абсолютно і ідеально "підігнано", що повністю відокремити фізичне від психічного неможливо. Тому якщо в організмі трапилися неполадки, допомагати йому потрібно на всіх рівнях.

Зрозуміти взаємозв'язок тіла і психічних процесів допоможе проста вправа-експеримент . Що потрібно зробити:

 • Сісти на стілець, широко розвести руки в сторони, відкинути голову назад. Глибоко вдихнути, глибоко видихнути.
 • Спробувати згадати щось сумне, посумувати. У такому положенні довго зберігати почуття смутку неможливо. Або печаль почне йти, або захочеться опустити плечі, затиснути м'язи шиї і тулуба.
 • Справа в тому, що смуток утримується на фізичному рівні за допомогою м'язового затиску. Утримувати його в такому» розгорнутому " положенні неможливо. Тому немає м'язової напруги, немає смутку.

Так чи інакше, всі душевні явища супроводжуються тілесними процесами. Вони призводять до ледь помітних змін в кровообігу, частоті дихання, скорочення м'язів, діяльності залоз навіть в тих випадках, коли це абсолютно непомітно. Більш суттєві прояви цього взаємозв'язку – психосоматичні хвороби і навпаки, лікування захворювань через навіювання або психотерапію. Тому проблема тіло-психіка те саме питання: « що первинне-яйце чи курка?». однозначної відповіді немає.

Пройти тест на психологічний вік

Що таке психологічна (не)стійкість?

Міцна психіка допоможе витримати будь-який тиск, перенести будь-які катаклізми і успішно пережити несприятливі обставини. Для цього потрібно розвивати дані природою можливості. Але робити це правильно, щоб зміцнити свій дух, а не зламати його.

Як психіка ламається?

Серед найбільш очевидних причин поломки психіки більшість назве травмуючі події, насильство, зраду . Це дійсно так. Але є інші, непомітні на перший погляд причини душевного нездоров'я.

1. Порушення в роботі внутрішніх біологічних годин.

Внутрішній годинник «цокає» практично в кожній клітині організму, а також встановлюють свій ритм роботи органів і тканин. Вони сильно впливають на роботу всього тіла, гормональний фон, температуру, обмін речовин. Особливо це вплив проявляється у підлітків і людей похилого віку.

Доведено, що порушення внутрішнього ритму не просто стомлює, але призводить до психічних розладів (депресії, неврозів, нестабільної поведінки, гострих нападів самотності.). Справа не тільки в зміні часових поясів або нічної активності. Біологічний годинник збиваються при використанні гаджетів вночі. Білий світ екрану приглушує вироблення гормону сну мелатоніну, порушує звичний ритм роботи інших органів.

2. Вигорання.

Стан хронічного стресу призводить до фізичного та емоційного виснаження. Для нього навіть придумали термін «вигоряння мілленіалів» – людей, налаштованих тільки на успішну кар'єру. Їх мозок з установкою на вирішення нових завдань весь час працює, а одна думка про відпочинок викликає страх.

На перших етапах вигорання людей різних професій, віку і достатку об'єднує одна риса – вони настільки виснажені під тиском невідкладних справ, що не справляються з простими побутовими справами. Далі стрес провокує безсоння, тривогу , змушує нервувати через все на світі. Їм на зміну можуть прийти панічні атаки , фіброміалгія. У критичних випадках можна уработаться до смерті – в Японії і Китаї таке вже траплялося.

3. Зайва довіра до соцмереж.

В заточених під зображення соцмережах часто створюється ілюзія красивого життя . Постановочні сцени з життя виглядають так красиво, що створюється відчуття більшої реалістичності, ніж саме життя . Це змушує людей відчувати свою неповноцінність, викликає тривогу.

Вчені провели опитування серед жителів Британії і довели, що соціальні мережі можуть посилити психічні проблеми . У групі ризику знаходяться Підлітки і молоді люди, яким ще складно відрізнити «життя з картинки» від реальності. На думку вчених їх нестійка психіка може не витримати такого дисбалансу. Тому онлайн-ресурсів потрібно попереджати користувачів, що викладені фотографії оброблені.

Пройти тест на стрес

Травмуючі події рано чи пізно призводять до того, що психіка закільцьовується на самій собі, йде в сторону від багаторазових спроб «переварити» хворобливий життєвий досвід. В один момент відбувається щось таке, що психіка говорить»стоп". Іноді перед цим вона посилає нам тривожні «дзвіночки».

Ознаки того, що потрібно приділити собі особливу увагу:

 • Постійно хочеться спати . Навіть після 12-годинного відпочинку відчувається втома . Відразу заснути не вдається, уві сні мучать кошмари, переслідують погані сни.
 • Фізичне нездужання . Без фізіологічних причин мучать головні або м'язові болі, запаморочення, скачки тиску.
 • Нерозуміння свого стану . На питання " що з тобою?"не виходить відповісти навіть самому собі. Неясні відчуття турбують цілодобово.
 • Різкі перепади настрою . На зміну гарному настрою несподівано може прийти апатія . Все частіше трапляється сльозливість, нервозність, дратівливість, досада і заздрість зашкалюють.
 • Енергії немає зовсім . Навіть після відпочинку, спілкування з друзями сили не відновлюються. Фітнес не допомагає, оскільки немає сил навіть на прості вправи.
 • Звичні речі вже не радують , зате з'явився страх перед майбутнім.

Що робити? Терміново починати піклуватися про себе. Поступово здоров'я покращиться, з'являться сили, прийде душевний комфорт.

Як зробити психіку стійкішою?

Психічна стійкість не передається у спадок, але зробити психіку більш «пружною» цілком можливо. Американська психологічна асоціація випустила цілий посібник для тих, хто хоче прокачати душевну витривалість. Ось деякі поради:

 1. Зміцнити відносини . Зв'язок з батьками дає людині і його психіці величезний ресурс. Міцна дружба позитивно позначається на психологічній стійкості. Підтримка близьких у важкій ситуації додасть сил, щоб боротися з обставинами.
 2. Вірити у свої сили . Без віри в себе важко досягти успіху, вести бізнес, творити і взагалі починати будь-яку справу. Зміцнити впевненість допоможуть амбітні, але реалістичні цілі, які дадуть видимі результати. Знадобиться також вміння планувати , розставляти пріоритети, організованість.
 3. Використовувати додаткові тренажери (стреси, подразники). Ситуації, коли потрібно виходити із зони комфорту, завжди супроводжуються стресом. Але без цього неможливо домогтися результату. Дозований стрес допоможе не загрузнути в рутині, вийти з второваною колії, а заодно зміцнити м'яз сили волі .
 4. Відвідати психотерапевта . Саме він вислухає, задасть правильні питання, зверне увагу на сильні або слабкі сторони. Психотерапевт допоможе розібратися в прихованій частині несвідомого, зустрітися з «примарами» минулого.
 5. Відпочинок . Як і м'язам, психіці потрібен час для відновлення. Для цього необхідно здорове харчування , обов'язково висипатися, особливо після напруженої роботи. Веселиться, розслаблятися, займатися приємними справами: гаряча ванна, медитація , приємна прогулянка можуть стати корисним доповненням до психотерапії.

Щоб краще зрозуміти складний пристрій психіки, можна уявити її N-мірним об'єктом. Вона настільки багатогранна, що створює безліч проекцій, в кожній з яких людина бачить щось своє. Можна сперечатися до хрипоти, відстоювати свою точку зору, але при цьому опинитися на місці. Тому що психіка-таємниця для всього людства, вона була таємницею і таємницею, швидше за все, залишиться.

Пройти тест на невроз

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео