Назад
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї

Навигация по разделу
психоанализ

Що таке психоаналіз Фрейда і чим він відрізняється від психотерапії?

Що таке психоаналіз Фрейда і чому його однаково активно критикують і прославляють? Які є базові теорії, які використовуються в психотерапії досі?

Як іронізують вчені, Фрейд був на 50% правий і на 100% неправий. І дійсно, в публікаціях, кінофільмах, книгах про нього висловлюють протилежні думки, а психоаналіз взагалі називають лженаукою. Але при всьому цьому Фрейд був і залишається центральною фігурою сучасної психотерапії. Світова психологія вже майже 100 років посилається на цю велику людину. А ми щодня вживаємо пов'язані з його теорією слова: фалічний символ, Едіповий комплекс або «обмовка по Фрейду».

У статті розповідаємо про передісторію та історію психоаналізу, його ключові постулати, поверхи особистості і про те, чому Фрейда називають геніальним піарником.

Що таке психоаналіз?

Психоаналіз — це заснована Зигмундом Фрейдом метапсихологічна теорія, що об'єднує кілька психотерапевтичних шкіл і напрямків. Базові постулати психоаналізу сформувалися в кінці XIX століття на кордоні практичної медицини, психологічної теорії та її практичного застосування. Сьогодні термін "психоаналіз" вживається в потрійному сенсі:

 • Як філософське вчення Про структуру душевного життя, взаємодії окремих підструктур.
 • Як психологічна теорія Про дослідження несвідомих процесів, які неможливо вивчити іншим шляхом.
 • Як психотерапевтичний метод лікування неврозів і оздоровлення психіки .

За Фрейдом спогади про події раннього дитинства (особливо неприємних) ховаються глибоко-глибоко в нас. Ми не можемо їх згадати, але і забути теж не можемо. Витіснені події ніколи не залишають у спокої, вони обмежують, отруюють життя, псують відносини, викликають хворобливі симптоми. Фрейд не просто з'ясував причини повторюваних психічних проблем, але придумав метод, який допомагає розплутати клубок болісних дитячих таємниць і розібратися з «примарами» минулого. І назвав цей метод психоаналізом.

Пройти тест Фрейда

Ключові постулати психоаналізу:

 1. Людина не є повноправний господар свого розуму-думки, досвід – пізнання, мислення багато в чому зумовлюються внутрішніми і ірраціональними процесами, непідвладними свідомості .
 2. Як тільки людина намагається усвідомити ці потяги, психіка включає захисні механізми заперечення, перенесення, витіснення, проекції, раціоналізації.
 3. Конфлікти між свідомим і несвідомим сприйняттям реальності здатні спровокувати психоемоційні порушення, неврози, депресії , фобії, сексуальні відхилення і розлади (фригідність або імпотенція, наприклад).
 4. Свідомі і несвідомі бажання, страхи, потяги безпосередньо впливають на наші сновидіння.
 5. Індивідуальний розвиток зумовлюється не тільки структурою особистості , але і подіями раннього дитинства.
 6. Всі п'ять фаз психосексуального розвитку залишають свій відбиток у вигляді хворобливих переживань, установок, рис характеру, цінностей.

Психоаналіз Фрейда став першою в сучасній психології системою, яка розглядала не окремі аспекти проблеми людини, а людини як цілісну особистість . Психоаналітичний метод не гарантує зцілення або виправлення ситуації, але допомагає:

 • Отримати працюючі інструменти того, щоб проникнути в свою психіку і зробити несвідомі процеси більш явними.
 • Опрацювати особисті несвідомі комплекси і скорегувати психіку.
 • Виявити раніше недоступний несвідомий матеріал так, щоб вивчити і змінити його за допомогою свідомості.
 • Розшифрувати і витлумачити всі протиріччя, що виникають у свідомості, відносинах.
 • Досліджувати і інтегрувати свій власний несвідомий досвід для того, щоб перестати «наступати на ті ж граблі».
 • Досліджувати клієнтські запити: що зі мною відбувається? Чому це зі мною відбувається? і завдяки цьому відповісти на головне питання: що з цим робити?

У XXI столітті Зигмунд Фрейд визнається одним з найбільш згадуваних психоаналітиків, а психоаналіз викликає до себе загальний інтерес. Причому однаковий інтерес у вигляді психотерапевтичного досвіду і у вигляді критики більшості постулатів.

Критика теорії Фрейда.

Академічна психологія в XXI столітті вважає за краще не згадувати Фрейда в якості надійного джерела. Пояснюється це тим, що весь психоаналіз, по суті, побудований на десятці клінічних випадків з практики Фрейда. Але це не головне. Ось основні приводи для критики:

 • Свої спостереження Фрейд вів безсистемно, працював на підставі записів, зроблених через кілька годин після закінчення сеансу терапії. Тому велика ймовірність того, що при відтворенні бесіди вчений інтерпретував дані на свій розсуд.
 • Немає наукових підтверджень ідеї про те, що хлопчики підсвідомо жадають матерів і недолюблюють батьків. Як і доказів того, що жінки заздрять чоловічим статевим органам.
 • Погляд вченого на активність «чоловічого» і пасивність всього "жіночого" викликає гнів у феміністично налаштованих громадських діячів.
 • Вважається, що вчений ігнорував психічні сили, які не мають фізіологічного джерела. Звідси звернення Фрейда до сексуальності і всього, що з нею пов'язано.
 • Фрейдизм називають «замкнутою системою», яка ігнорує будь-які спростування.

Відомими критиками психоаналітичної теорії вважають в.Набокова, П'єра Жане, Еріха Фромма, в. Лейбіна, л. Стівенсона, г. Айзенка. Психологічний напрямок біхевіоризму взагалі визнає психоаналіз лженаукою, а деякі критики перекручують прізвище вченого, називають його « Fraud " - " шахрай» (переклад з англ.).

Однак психоаналітичний напрямок в психології сьогодні вважається найпотужнішим. Фрейд заснував його і залишив після себе 24 томи наукових робіт. Його внесок у психологічну науку важко переоцінити. Недарма ж а. Ейнштейн називав його»Коперником несвідомого".

Пройти тест на тип сприйняття

Передісторія психоаналітичної теорії.

Головним «піар-ходом» Фрейда вважають його авторство у відкритті несвідомого. Але про те, що свідомість не одноосібно «управляє» психікою, говорили ще вчені античності. Ще в IV столітті до нашої ери давньогрецький цілитель Гіппократ, спостерігаючи за епілепсією, припустив присутність позасвідомої системи управління. У XI столітті арабський вчений Аль-Хасан при вивченні візуальних ілюзій описав розумову діяльність, яка не усвідомлюється людиною. Ці теорії стали базою психоаналізу.

Починаючи з ранньохристиянського періоду, теми жіночої сексуальності , статевого потягу, самозадоволення, сексуального виховання замовчувалися або вивчалися в рамках патології. До кінця XIX століття релігія перестала "заспокоювати", а проблема невротичності і сексуальності стали захоплювати світ. В цей же час Європейські психіатри стали активно публікувати роботи про сексуальні аномалії. Сама категорія "секс" стала принципово новою, оскільки з точки зору релігії всі бажання задоволення зводилися до гріхів плоті. Іноді доходило до абсурду. Наприклад, в світських салонах драпірувалися канделябри, ніжки роялів – будь-які предмети, що віддалено нагадують фалічні символи.

Фрейд не був новатором у темі дослідження сексуальності або теорії про несвідоме. Свої пізнання він почерпнув з праць французького психіатра П'єра Жане, свого наукового наставника – знаменитого невропатолога ж.Шарко. Іншими джерелами для фрейдівської теорії стали "вчення про монади" Вільгельма Лейбніца еволюційне вчення Дарвіна, біоенергетичний закон Геккеля, теорія сновидінь К.Каруса.

Дійсно, відкриття психоаналізу не було результатом досліджень лише Зігмунда Фрейда. Але у своїх відкриттях він пішов далі своїх вчителів. Новаторською стала сама психоаналітична теорія. На її основі були побудовані психодрама, НЛП, транзактний аналіз та інші напрямки, які визнають верховенство несвідомого.

Фрейд розробив основні терміни психоаналізу і описав:

 • Структурну модель психіки.
 • Психосексуальні фази розвитку.
 • Едіповий комплекс (у хлопчиків), комплекс Електри (у дівчаток).
 • Захисні механізми психіки.
 • Метод вільних асоціацій.
 • Техніку тлумачення сновидінь.
 • Феномени перенесення і контрпереноса.
 • Ідеї дитячої сексуальності.

Відомими послідовниками фрейдистських ідей визнані австрійський лікар Й. Брейер, австро-Американський психоаналітик т. Райк, Американський психоаналітик Карен Хорні. Пізніше від психоаналітичної бази "відбрунькувалися" теорія про "почуття неповноцінності «а.Адлера,» афективні розлади" в. Штекеля, аналітична психологія К. Юнга.

Революційна і скандальна для того часу теорія Фрейда досі впливає на розвиток науки, піддається критиці, провокує нові викриття, викликає суперечки і обговорення. Вченого можна критикувати або захоплюватися, але не поважати його внесок у науку неможливо.

Пройти тест на тип особистості

Основні ідеї психоаналізу.

Головна ідея психоаналізу базується на твердженні: в психічній природі людини не буває випадковостей або непослідовностей, а будь-які події минулого впливають на майбутнє. Звідси твердження про те, що основна причина неврозів або особистісних розладів дорослої людини-це несвідомі дитячі фантазії або забуті події дитинства.

Виходячи з теорії взаємозв'язку минулого і сьогодення, Фрейд поділяв психіку на три області.

Три в одному: Ід, его, Супер-Его

За фрейдівською теорією особистість людини-це взаємодія трьох психічних інстанцій:

ІД (в перекладі з латині – «воно»): сукупність бажань і потягів, що підживлюють енергією будь-які дії. Це архаїчна структура психіки, підконтрольна базовим інстинктам (основні – агресія і секс) і базовим рефлексам . Ірраціональне Ід підпорядковується "принципу задоволення" і прагне отримати максимальний кайф з кожного моменту. Однак, якби людиною керувало б тільки воно, він нічим би не відрізнявся від тварин. Тому в період дорослішання і взаємодії дитини з навколишнім світом формується друга структура особистості – его.

Его( в перекладі з латині « "Я"): раціональний посередник між «хочу» і «треба». Це свідомий психічний світ людини, який захищає від шкідливого впливу ззовні і гальмує інстинкти, щоб відповідати вимогам соціуму. Его планує, міркує, оцінює, запам'ятовує, реагує на фізичний і соціальний вплив. Тобто свідоме життя протікає саме в его. На відміну від природи Ід, его намагається відстрочити свої глибинні пориви до тих пір, поки не знайде відповідну можливість для розрядки. Его на думку Фрейда прагне до задоволення. Але уникає невдоволення.

Супер-Его – в перекладі з латині « " Над-Я »): внутрішній обмежувач, що не дає бажанням проявитися безпосередньо. Це суддя, цензор, сховище моральних установок і системи цінностей, які сумісні з загальноприйнятими нормами – «філія» суспільної моралі в голові людини. Супер-Его відсутня в щойно народженому організмі, але проявляється в момент, коли дитина починає відрізняти хороше від поганого. Це двоїста структура, розділена на совість і его-ідеал. Совість формується під час виховання і пов'язана з несхваленням всього, що прийнято вважати «непослухом». Его-ідеал пов'язаний з гордістю або самоповагою , оскільки формується з схвалення і високих оцінок значущих людей.

Така багатошаровість психіки ділить психоаналіз на два проблемно-теоретичних напрямки. Перше пов'язане з медичною терапією неврозів, особистісних розладів. Під час клінічного психоаналізу добуваються основні пізнання про хвору або здорову психіку. Другий напрямок формується на основі практичного досвіду, застосовується в повсякденній психотерапії і взаємодіє з іншими терапевтичними теоріями: когнітивної психологією , гештальттерапія , рефлексотерапією, тілесною терапією.

Лібідо, сексуальність та агресія: основні мотиви наших дій.

Сексуальність і агресія здавна подорожували з казки в казку під виглядом богинь, богів, королев, лицарів, драконів, богатирів і красунь. Але в науковій теорії вони з'явилися відносно недавно. Згідно з ідеями Фрейда людиною рухають саме інстинкти:

Лібідо (потяг, бажання). основне психоаналітичне поняття спочатку використовувалося як синонім несвідомого сексуального потягу. Перенаправлена (сублімована) енергія сексуальності може трансформуватися в корисну діяльність, а пригнічена здатна спровокувати патологічні зміни психіки.

Агресія (або інстинкт смерті). проблема агресивної поведінки цікавила Фрейда менше. Але пригнічена агресія подібно пригніченої сексуальності здатна викликати тривожність , невротичні захворювання, особистісні розлади.

Механізми самозахисту.

Психологічний захист – це механізми самообману, які допомагають нам «ховати» небажані спогади, зменшувати травматичні переживання, не усвідомлювати власні бажання, які суперечать нашій думці про самих себе. До них відносяться:

 • Витіснення: забуваємо те, що заподіює психологічний дискомфорт.
 • Проекція: несвідомо приписуємо власні переживання, почуття, бажання іншим людям.
 • Сублімація: трансформуємо нерозтрачену енергію в різні види діяльності (творчість, спорт).
 • Заперечення: ігноруємо очевидні факти, захищаючи психіку від травм.
 • Регресія: пристосовуємося до травмуючої ситуації, подумки повертаючись в дитинство (плачем, вередуємо, ховаємося).
 • Раціоналізація: намагаємося розгледіти розумні доводи в ситуації провалу або дискомфорту для того, щоб зберегти самооцінку .
 • Реактивна освіта: підміняємо поведінки і почуття протилежними за змістом (ненависть замість любові ).

Пройти тест на характер людини

Психоаналіз та психотерапія: в чому різниця?

Психоаналіз не є синонімом психотерапії. Це різні поняття. Більш того, прихильники психоаналізу називають його окремою дисципліною, яка не має ніякого відношення до психотерапії або психології. А серед подібних дисциплін називають літературу, лінгвістику, кібернетику, медіа.

Батько-засновник психоаналізу підкреслював його дослідницько-теоретичну природу. Пізніше всередині цієї теорії утворилося кілька психотерапевтичних шкіл і напрямків. Але головна мета психоаналізу не змінилася. Він дає можливість пацієнту досліджувати свою психіку через занурення в несвідоме, відкрити для себе внутрішній світ.

Дев'ять фактів про психоаналіз:

 1. Сеанс психоаналізу-таїнство, в якому беруть участь тільки клієнт і психоаналітик.
 2. Особистість психоаналітика – один з головних інструментів в психоаналітичній роботі. Він повинен викликати повну довіру у пацієнта, щоб спільно переживати найпотаємніші конфлікти і трагедії.
 3. Положення пацієнта лежачи на кушетці – ще одна відмінність психоаналізу від інших методів психотерапії, де пацієнт і психолог розташовуються обличчям один до одного.
 4. Психоаналіз відрізняється особистісною орієнтованістю. У Центрі дослідження знаходиться особистість в цілому з її» хорошими «і» поганими " проявами.
 5. Психоаналітичний сеанс відразу не дасть помітного полегшення пацієнтові. Навпаки, хворобливі процеси можуть загострюватися і доставляти додаткові страждання.
 6. Робота йде в усіх напрямках: з особистісними розладами, психологічними проблемами, з усіма, хто хоче краще зрозуміти себе. Психоаналітики не працюють тільки з психічно хворими людьми, які потребують медикаментозного лікування.
 7. Досвідчений психоаналітик може реконструювати події минулого по уривчастим спогадами, фрагментами сновидінь, поведінковим паттернам , застереженням, забутим намірам. Але на це знадобиться час.
 8. Частота сеансів: 1-5 на тиждень. Тривалість терапії: від 4 до 7-10 років.
 9. При тривалій взаємодії з психоаналітиком, пацієнт може відчувати різні почуття до аналітика (в тому числі сексуальний потяг). Але це-один з важливих етапів роботи з несвідомим, описаний як реакція перенесення і контрпереносу.

Сьогодні доведено, що Фрейд багато в чому помилявся, і більшість його постулатів сьогодні визнаються неспроможними. Визнавати вченого генієм чи ні, особиста справа кожного. Але нераціонально робити дві речі: а) серйозно сприймати всі початкові теорії; б) недооцінювати внесок Фрейда в психологію, філософію і медицину. Все ж свого часу психоаналіз став революцією в психології.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео