Назад
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.

Навигация по разделу
рефлексия

Що таке рефлексія і як вона проявляється в житті?

Що таке рефлексія як філософське, теологічне, наукове та психологічне явище? Звідки походить поняття і що під ним розуміють.

Мозок – справжній Всесвіт всередині нас, гідний постійного вивчення. Але досліджувати самого себе можна по-різному. Нескінченно занурюватися в безодню самосвідомості або чесно поговорити зі своїм «я» і почати діяти. Аналізувати свої помилки або почати все заново, але з урахуванням минулого досвіду. Самопізнання або рефлексія, допомагає пізнати себе, але не здатне змінити життя без зусиль з нашого боку. І все ж: рефлексія-це добре чи погано? Чому рефлексуючого людини вважають, скоріше, нудним, ніж успішним? Як перестати вирішувати проблеми на рівні розуму і перейти до дії? У житті варто створювати події, щоб було потім над чим порефлексувати.

Що таке рефлексія?

Рефлексія — це розумовий процес, спрямований вглиб своєї свідомості з метою розібратися у вчинках, думках, почуттях, шляхом критичних роздумів і спостереження за своїм психічним простором. У перекладі з латині слово означає буквально «звернення назад», тобто – переживання минулого досвіду. Уміння аналізувати і робити висновки з попередніх вчинків вважається однією з найважливіших здібностей людини, яка відрізняє його від інших живих істот на землі.

Пройти тест на психологічний вік

Рефлексія вивчається різними науками і в кожній існує визначення цього поняття з невеликими доповненнями:

 • Елементарна - найпростіший аналіз своїх помилок. Дозволяє людині самій робити висновки, щоб не наступати на одні граблі двічі.
 • Наукова - це здатність критикувати наукові висновки, методики, прийоми, щоб докопатися до істини у дослідженнях.
 • Філософська - спосіб звернення свідомості вглиб себе для нескінченного самопізнання. Вважається важливою і головною рисою характеру всіх відомих філософів.
 • Теологічна - роздуми про безсмертя душі поза тілом шляхом самопізнання і Богопізнання.
 • Психологічна - здатність аналізувати не тільки свої вчинки, а й почуття, емоції, стану, переживання.

Походження рефлексії.

Як багато наукових понять, рефлексія отримала перше визначення в античної філософії . Піфагор і Геракліт трактували це поняття як прояв вищого розуму, здатність людини піднестися над матеріальним світом, щоб вільно міркувати про піднесене. Тобто-філософствувати. Далі поняття доповнювали Сократ, Платон, Аристотель. Саме на роздумах про безперервному самопізнанні побудовані знамениті нескінченні діалоги древніх філософів.

З підвищеним впливом релігії на життя людей сформувалося поняття рефлексії теологічної . У ній більше уваги приділялося вірі як єдиному способу пізнати себе у нерозривному зв'язку з вищими силами. Найвідоміші праці на це тему – Фоми Аквінського і Святійшого Августина.

З поступовим диференціюванням науки від церкви рефлексія стає ознакою живого розуму, який здатний критично осмислити ранні уявлення про природу і розкритикувати самі ненаукові. Перше наукове поняття рефлексії ввів Декарт, далі його розвивали Дж. Локк, Лейбніц, Кант, Гегель, Шопенгауер та інші. З такої великої кількості знаменитих прізвищ стає зрозуміло, що поняття рефлексії дуже складне і багатогранне.

Як психологічне визначення рефлексія формулюється на початку ХХ століття. Концентрується саме на процесі самопізнання і самокритики. Психологи виділили окремі поняття особистісної рефлексії, яке допомагає не розгубитися в непростому світі. Особистісна рефлексія в психології ділиться на 3 види:

 • Ситуативна - це аналіз ситуації в сьогоденні.
 • Ретроспективна - оцінка подій, які проходили в далекому або недалекому минулому.
 • Проспективна - передбачення майбутнього на основі аналізу попередніх дій.

Тему рефлексії активно досліджували не тільки філософи і вчені. Глибокодумне дослідження своєї індивідуальності зображували на полотнах художники, описували письменники і поети. Твори Шекспіра, Пушкіна, Пруста, Буніна, Бердяєва, Фрейда, Достоєвського присвячені темі пізнання своєї індивідуальності.

Сучасне визначення рефлексії.

У сучасному побуті поняття рефлексії використовується в іншому трактуванні. Завдяки сучасній пропаганді нескінченних досягнень і активних дій самопізнання вже не викликає трепетного поваги. Навпаки, воно вважається ознакою бездіяльності і ліні. Якщо когось називають "рефлексивним", то про нього говорять як про депресивну людину, яка займається нудним самокопанням. А вже якщо додають слово "інтроверт", то з таким ні поспілкуватися, ні справ зробити неможливо. Іншими словами-рефлексуючий людина в сучасному понятті нескінченно тупцює на місці, тоді як інші дружними рядами досягають недосяжного.

Екстраверти та інтроверти рефлексують інакше?

Наш час – це час масового поклоніння перед публічними людьми, екстремальними видами спорту та доступною інформацією в соціальних мережах. Наш час любить і цінує відкритих людей, тому здається, що воно належить екстравертам. Інтроверту-людині з внутрішнім поглядом, зверненим всередину себе, сьогодні існувати непросто. Але це не означає, що товариські екстраверти не схильні до самокопання, а інтроверти займаються виключно дослідженням внутрішнього світу. Так, екстраверти та інтроверти різні. По-різному вони пізнають себе.

Екстравертна рефлексія більш заснована на знанні зовнішнього світу. У процесі самопізнання екстраверти розглядають себе всередині поняття «світ-Інші-я» і постійно утримують зв'язки зі своїм оточенням. Але безперервне активне спілкування іноді не дає можливості розібратися в собі, тому екстраверти частіше схильні до злиття особистості, наслідування, імітації.

Інтровертна рефлексія більше спрямована на самодослідження суверенного «я». інтроверти частіше дистанціюються від оточення, більше концентруються на власних переживаннях, почуттях. Іноді навіть занадто концентруються, занурюються в себе настільки що створюють враження нетовариських або навіть асоціальних особистостей.

Людина є частиною світу зі своїм Всесвітом всередині. Тому вкрай рідко можна зустріти абсолютно відкритих або закритих для спілкування людей. Так що екстравертна і інтровертна рефлексія-це не протиставлення понять, а дві частини єдиного цілого «людини взагалі», наділеного кращими душевними якостями.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

2 сторони рефлексії в нашому житті.

Маленькі дітки самокопанням не займаються. Вони впевнені в собі і непереборні. Саме тому психологи часто радять згадати себе в дитячому віці і перестати критикувати свої вчинки, поведінку, думки, почуття. У підлітковому віці життя різко змінюється. На тлі оскаженілих гормонів разом з прищами і недоліками фігури приходить невпевненість в собі.

Хтось отримує відмову від першого кохання, хтось чує критику батьків, когось дружно записують в «клуб невдах». Ось тут-то і починаються проблеми. Якщо підліток не отримує допомоги від батьків або педагогів, він може зациклюватися на власних недоліках і стати одним з тих рефлексуючих скигліїв, про яких з таким засудженням пишуть в мережі.

Але, як то кажуть: «тільки міра визначає, бути речовині отрутою або ліками». Без здорової самокритики, здатності адекватно оцінити свої вчинки і поведінку також далеко не заїдеш. Так що ж нам може дати правильно підібрана доза рефлексії?

Зрозуміти « хто я ?"у будь-якому віці.

Сьогодні можна прочитати або побачити історії з життя, які описуються приблизно однаково: «доросла людина має хорошу сім'ю, дітей, роботу, машину, відпустку на море і при цьому відчуває себе нещасним». Чому так трапляється? Тому що людина, яка в дитинстві не зумів вибудувати своє «я» рано чи пізно починає страждати. Просте запитання до себе: "Хто я?"у будь-якому віці викликає замішання.

Самопізнання – це саме+знання. Тобто своє знання про самого себе. Чи не придумане або навішане, а своє внутрішнє. Щоб витягнути його зсередини психологи рекомендують провести повну ревізію життя:

 • Згадати дитинство, подякувати батькам за те, що вони зробили . Якщо ви дожили до зрілого віку, значить, батьки відмінно впоралися зі своєю роллю захисників і вихователів.
 • Відокремте себе від соціальної ролі та Подумайте про внутрішні потреби . Самопізнання-це постійний розвиток, тому розвиватися варто не тільки в соціальному плані, а й в особистому.
 • Набратися сміливості, щоб стати чесним перед самим собою . Іноді страшно до тремтіння зізнатися собі в тому, що все, що маєш або не маєш це результат твого дії або бездіяльності.

Дозоване, але завзяте самокопання допоможе дорослій людині домогтися від себе виразної відповіді на питання « хто я ?». Процес цей довгий і творчий. Якщо поставитися до самопізнання відповідально, поступово йдуть ролі, маски, видимість, надумані недоліки і випливає назовні Я-реальне, з яким жити набагато простіше. Людина поступово перестає шукати підтвердження ззовні, починає довіряти своїм відчуттям, стає спокійніше і щасливіше.

Зрозумійте важливість теперішнього моменту.

Наш мозок – хитра супермашина, яка здатна втягнути нас в проживання власного життя тільки через спогади або очікування. Тобто, згадуючи минуле або сподіваючись на майбутнє, ми примудряємося ігнорувати найбільшу коштовність – теперішній момент. Знання про себе-це добре. Але отримані знання потрібно застосувати на ділі.

І в один момент важливо призупинити філософствування, щоб почати діяти. Успішні люди стверджують, що проблеми розуму не можуть бути вирішені на рівні розуму. Все, що нам потрібно для кращого життя вже є . Пора застосувати це в дії.

Найприкріше, що ми звично відкладаємо «на потім» не тільки неприємні справи, а й такі очікувані життєві радощі:

 • Дитячі захоплення (Танці, Музика, спорт, Подорожі, малювання).
 • Зміну нелюбимої роботи.
 • Вивчення іноземної мови.
 • Похід в кінотеатр, прогулянку в парку, зустріч з друзями, улюблене кафе, цікаву книгу, фотосесію,

Прикро, так? У цього явища навіть з'явилося своє поняття-прокрастинація. Воно ірраціонально, тому що краде головне – наше життя. Звичайно, можна нескінченно нарікати на походження, характер, «безхребетність», борги і зобов'язання. А можна проаналізувати свої попередні помилки з однією метою – більше їх не повторювати. А ще – поставити цілі і працювати над їх досягненням.

За принципом бери-і-роби-прямо-зараз працюють всі сучасні психотренінги і коучі . В умовах тренінгів та майстер-класів штучно створюються умови, в яких учасники нарешті починають робити, а не міркувати про діяння. За Наші гроші тренери буквально штовхають нас до нашої мрії. Змушують зробити те, що ми відкладали довгі роки. І не дивно, що людина після тренінгу бігає з палаючими очима, лякаючи всіх навколо. Виявляється, що багато чого можна досягти набагато меншими зусиллями. Як в історії про мужика, який все просив Бога виграшу в лотерею, але лотерейний квиток не купував. Так ось, потрібно просто купити лотерейний квиток. Не просити дива, а творити його самому.

Висновки

 • Самопізнання - справа благородна і потрібне. Здатність аналізувати свої емоції, почуття, вчинки, поведінку робить нас людьми.
 • Рефлексія - це процес дозованого самопізнання. Щоб вона принесла користь, теоретичні знання варто застосовувати на ділі.
 • Екстраверти та інтроверти рефлексують, але роблять це по-різному . У сукупності вони представляють краще поняття «людини взагалі», здатного поміркувати над собою і діяти.

Маленькі діти і котики впевнені в собі і чарівні. Дорослим людям психологи радять хоч ненадовго занурюватися в стан повної впевненості в собі без самокритики і самоїдства.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео