Назад
Адиктивна поведінка: що це таке, як розпізнати і побороти??

Навигация по разделу
аддиктивное поведение

Що таке залежна поведінка і як вона розвивається?

Що таке адиктивна поведінка і які у нього прояви? Чек-лист для бажаючих розпізнати цифрову, емоційну, психологічну залежність в собі або близькому.

Не можете поснідати, поки не перегорнете повідомлення в мережі? Відправляєтеся вогкою вночі в ларьок за сигаретами або хот-догом? Говорите» так " келиху вина, навіть якщо потрібно сісти за кермо? Ви, правда, думаєте, що ваші спроби заховати цукерку ніхто не помічає? Так, це залежність або як кажуть вчені – адиктивна поведінка. Про те, які залежності підстерігають сучасної людини, як розвиваються і розпізнаються, розповідаємо в статті.

Що таке звикання?

Адиктивна поведінка — це один із типів девіантної поведінки, який виражається бажанням позбутися психологічного дискомфорту за допомогою певних речовин (алкоголю, наркотиків) або повторюваних дій (Ігроманія, трудоголізм, переїдання). Addictus (аддиктус) - юридичний термін, яким називають боржника, засудженого на рабську покору кредитору. Тобто метафорично адиктивна поведінка-це глибока залежність від зовнішньої примусової сили, яка вимагає повної покори і отримує її. Відповідно аддикт-залежна людина, не здатна контролювати свою пристрасть до тих чи інших вчинків .

Адиктивною поведінкою в психології називають цілу групу розладів, об'єднаних одним терміном «хвороби залежності». Зазвичай такий спосіб дій руйнівно впливає на здоров'я і діяльність самого адикту, його ближнє і більш широке соціальне оточення.

Адиктивна поведінка характерна тим, що людина витрачає значну частину свого часу на задоволення хворобливої пристрасті. Він перестає розвиватися як особистість, не може вибирати і контролювати те, що він робить, приймає або використовує. Але головне-він не здатний самостійно впоратися зі своїми звичками. Поступово формується оточення таких же залежних особистостей і це все не дає людині вирватися із замкнутого кола аддикций.

Види адиктивногоо поведінки:

 • Хімічна аддикция - це неконтрольований потяг до психоактивних речовин (ПАР). Пар-це все, що людина вживає тим чи іншим способом (п'є, курить, нюхає, вводить через ін'єкції). У групі ризику-особистості з хворобливою спадковістю, сором'язливі або дивакуваті, психічно незрілі люди.
 • Харчова залежність (порушення харчової поведінки – - це поведінковий синдром, пов'язаний з надмірною концентрацією на їжі і своїй вазі (нервова анорексія , нервова булімія, переїдання). У групі ризику-особистості з нестійким психоемоційним станом.
 • Нехімічна (поведінкова) аддикция – це будь-яка форма потягу або поведінковий акт, які стають об'єктом залежності (розлад сексуальної поведінки, гаджетоманія, адреналіноманія, шопоголізм). До групи ризику традиційно потрапляють люди з заниженою самооцінкою , схильністю до депресії , підвищеної тривожністю .

Наведена класифікація видів залежностей вважається досить умовною – зазвичай одна аддикция тягне за собою інші. Наприклад, є так звані мульти залежні особистості. Вони просто не можуть існувати без будь-якої аддикції: кидають палити і тут же стають ігроманами, відмовляються від алкоголю і заїдають стрес шоколадними батончиками.

Пройти тест на депресію

Манії цифрового віку.

Перші місця в списку найнебезпечніших для людини видів адиктивної поведінки традиційно займає алкоголь. Але за останнє десятиліття з'явилися нові види залежностей, пов'язані з технічними і цифровими новинками. Практикуючі психологи розповідають, з якими аддикциями стикаються все частіше.

Залежності від гаджетів.

Перше визначення інтернет-залежності було описано в 1994 році і звучало досить просто: «сильне бажання зайти в інтернет перебуваючи оффлайн і небажання вийти з інтернет-мережі, будучи онлайн». З тих пір список інтернет-послуг і аддикций помітно розширився.

1. Номофобія (страх залишитися без телефону).

За статистикою більше 50% людей тривожиться тільки від думки про те, що телефон відключиться і залишить без зв'язку з близькими. Відсутність телефону викликає сильний дискомфорт, проблеми з концентрацією, нервозність. Номофоби воліють спілкуватися з віртуальними, а не реальними друзями, гортати картинки, а не милуватися живою природою. В результаті перевантажують мозок великою кількістю інформації, починають нудьгувати без неї і все більше віддаляються від реальності.

2. Порнофілія.

Це сексуальний розлад, викликаний надмірним захопленням порнографією. Воно й не дивно, адже майже 15% пропозицій інтернету – це порно-сайти. Порнофілії однаково схильні чоловіки і жінки у віці 15-60 років. Про цю хворобливу пристрасть лікарі говорять тоді, коли пацієнт проводить за переглядом порно-сайтів все більше часу, змінює жанри від простого до складного, тому що попередні вже не збуджують. У важких випадках перегляд порно триває по 6-8 годин на день, повністю замінює реальну сексуальне життя пацієнта.

3. Залежність від віртуальної реальності (VR).

Віртуальна реальність стає все більш якісною та правдоподібною. Не дивно, що гаджетомани воліють йти в позамежний віртуальний світ, в якому можна стати героєм без особливих зусиль. Вчені припускають, що віртуальна реальність стане великою проблемою і новою формою інтернет-наркоманії.

Психологічні чи емоційні залежності.

У всій лінійці залежностей психологічні вважаються легкими, оскільки не приносять видимої шкоди здоров'ю. Але люди, які страждають від емоційної аддикції, дійсно відчувають найсильнішу душевний біль . А вона вже призводить до серйозних тілесних захворювань або психічних розладів.

1. Любовна аддикция (патологічна любов).

Це гра в одні ворота, коли відносини створюються під девізом « Я не можу без нього (неї) жити «або" я мучуся, але терплю, тому що люблю ». Суть аддикции в тому, що залежна людина навіть подумки не уявляє свого існування без партнера, який стає об'єктом задоволення схоже сигареті або келиху вина. Аддикт отримує від любові задоволення, схоже з наркотичним сп'янінням. При думці про розставання починається справжня "ломка".

2. Орторексія.

Одна справа – відмовитися від продуктів за медичними показаннями, інша – фанатично рахувати кожну калорію. Людина з пристрастю до сироїдіння або веганства (кожен вибирає для себе сферу діяльності) дійсно впадає в паніку, коли не отримує можливості правильно харчуватися або займатися фізичними вправами. Він може перестати спілкуватися з тими, хто харчується неправильно, відмовлятися від участі в сімейних урочистостях. У кращому випадку-приносить правильну їжу з собою і з'їдає її під здивовані погляди оточуючих.

3. Залежність від психотерапії.

Одним із наслідків психотерапії є компенсація психоемоційних дефіцитів або відсутність навичок. Але є люди, які роками ходять до психотерапевта без явних проблем, використовуючи сеанси психотерапії як чарівну таблетку. Один раз таблетка допомогла, значить, можна приймати її все життя і забути про біль. Тому замість того, щоб навчитися самостійно справлятися з життєвими ситуаціями, вони звично йдуть за порадою.

Пройти тест на психіку

Як розвивається звикання?

Будь-яка залежність починається з звички , яка, засвоюючись, змінює структуру мозку. Розвивається вона не за один день і завжди за однією схемою.

1. Експериментування.

Людина епізодично робить приємне для себе дію або приймає психоативну речовину. Вироблений мозком нейромедіатор дофамін підвищує настрій і мотивацію, викликає відчуття ейфорії. На першому етапі залежність практично не позначається на навчанні, роботі, відносинах.

2. Пошук емоційного підйому.

Коли дія дофаміну закінчується, людина повертається до звичайного життя або вирішує повторити дію. На часті епізоди аддикції виробляється звичка, яка призводить до змін в поведінці, харчових пристрастях, лексиконі.

3. Зловживання.

Звична дія стає єдиним варіантом реагування на будь-які негаразди. При цьому людина категорично заперечує залежність і вірить, що в будь-який момент може припинити свої дії. Але поступово адиктивна поведінка стає переважаючим, відбивається на всіх сферах життя, перестає доставляти очікуване задоволення. На цьому етапі деструктивна поведінка стає нормою.

4. Залежність.

Через деструктивних дій порушується робота всіх органів, відбуваються біологічні зміни структури мозку, резерви організму виснажуються і на тлі залежності з'являються серйозні захворювання. На цьому етапі поведінка стає асоціальним: людина втрачає інтерес до будь-якої діяльності, здатний вчинити правопорушення, проявити насильство.

Як розпізнати у себе залежність від чого-небудь?

Більшість людей впевнені, що адиктивна поведінка-доля бомжів або невдахи по життю. Насправді це може торкнутися кожного. Ось 7 ознак, за якими можна розпізнати нездорові стосунки з улюбленими речами (діями / речовинами/продуктами):

 1. У вас змінилася поведінка . Заради задоволення ви здатні вийти вночі з дому, поїхати на інший кінець міста, обдурити.
 2. Вам погано, коли джерело задоволення відсутнє . Без звичних дій або препаратів ви відчуваєте тривогу, хвилюєтеся, не можете зосередитися на побутових справах.
 3. Ви витрачаєте на задоволення занадто багато грошей . Ви не купуєте необхідні речі, не оплачуєте рахунки за квартиру, займаєте гроші у знайомих.
 4. Ви відчуваєте фізіологічний дискомфорт . Коли намагаєтеся відмовитися від звичного задоволення, починається головний біль, порушення сну, незрозуміла втома або класична ломка.
 5. Ви змінюєте рішення . Наприклад, при добровільній відмові від солодкого, ви починаєте придумувати різні відмовки – чому вам потрібно «солодке для мозку» або без звичної цукерки ви не зможете зосередитися на роботі.
 6. Ви змінюєте звичний розпорядок дня . День починається і проходить під гаслом улюбленої звички. Якщо вам не дається зробити звичний ритуал, ви будете нервувати і відчувати, що «щось не так».
 7. Вас не цікавить думка оточуючих . Вас не лякають скандали, ультиматуми, проблеми на роботі, засудження рідних. Ви думаєте тільки про свою звичку і доводите свою правоту.

Ось тепер ясно, як визначити адиктивну поведінку. Тепер потрібно вирішити, що з цим робити.

Як подолати залежність?

Перше, що заважає побороти залежність - це заперечення того, що вона є. Ми не можемо перестати зависати в соцмережах, якщо щиро вважаємо « а що тут такого?». тому :

 • Крок 1. Визнайте, що у вас є залежність.
 • Крок 2. Напишіть список причин, чому її потрібно побороти.
 • Крок 3. Опишіть своє життя без предмета чи дії, що приносить задоволення.
 • Крок 4. Повісьте листок з описом на видному місці-щоб він нагадував вам про краще майбутнє.
 • Крок 5. Заручіться підтримкою близьких і друзів.
 • Крок 6. Припиніть спілкування з тими, хто не підтримує Ваше бажання стати краще.
 • Крок 7. Оцініть ступінь аддикции по достоїнству, при необхідності зверніться до фахівця.

Кожна людина народжується із залежністю від повітря, води, тактильних відчуттів. Але суспільство підкидає нам все нові залежності. Питання в тому, піддаємося ми спокусі або включаємо раціональне мислення. Якщо ми починаємо критично міркувати про новий гаджет або чергової порції піци, підключаємо самоіронію і здоровий глузд, то адиктивна поведінка нам не загрожує.

Пройти тест на невроз

Зараз читають
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю і вилікувати душу? 8 різних універсальни ...
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим і що в цьому може допомогти? 7 дієвих способів знайти ...
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Що таке шкала самооцінки? Що таке низька самооцінка, занижена, адекватна ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Що таке смуток і чому нам буває сумно? Як позбутися від смутку: кращі сп ...
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Хто такий егоїст і його види. Позитивні і негативні сторони егоїстів. Як ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео