Назад
Психогенетика: що це таке, як з'явилася і її методи

Навигация по разделу
психогенетика

Що таке психогенетика і що вона вивчає?

Що таке психогенетика? Яким способом вона намагається пояснити, за яких умов можуть проявитися гени математичних здібностей, успішності і не проявитися гени алкоголізму, авантюризму?

За останні 20 років інтерес до генетичних досліджень стрімко зростає. Вже виявили гени освіченості, успішності, інтелекту, агресивності, гіперактивності. Але перекроїти в генетичний код за своїм бажанням неможливо. Більш того, чудові гени можуть не проявитися, якщо дитина не отримує правильного виховання і освіти. Наука психогенетика досліджує взаємозв'язок коду ДНК і середовища, а також підходить до відповідей на питання генетичних ризиків, толерантності до залежностей, особистих талантах.

Розповідаємо про історію, методи дослідження та практичне застосування науки психогенетики.

Що таке психогенетика?

Психогенетика — прикордонна область знань на стику психології і генетики, що вивчає вплив генетичних факторів на поведінку і їх взаємозв'язок з навколишнім середовищем. ДНК людей збігаються на 99% і розрізняються на 1%. Здавалося б, небагато, але це мільйони варіацій, що мають величезне значення. Психогенетика досліджує саме цей 1% варіацій і шукає відповіді на питання про індивідуальні відмінності між людьми. Наприклад, не розглядає проблему ожиріння для людського виду в цілому, а вивчає, наскільки на набір ваги вплинули гени, а наскільки батьки, які загодовували дитину шкідливими продуктами.

У психогенетиці не буває тільки вродженого або тільки набутого. Йдеться саме про взаємодію. Кожна індивідуальна якість-продукт успадкованих генів, які проявилися або не проявилися в конкретному середовищі. Іншими словами багато гени без відповідного середовища можуть взагалі не проявитися, а потенційні генії зможуть проявити себе тільки при відповідному оточенні, вихованні та отриманому досвіді.

До розвитку молекулярної генетики психологи припускали , що індивідуальні відмінності між людьми створюються виключно його оточенням у перші роки життя. Дослідження ДНК довели, що гени пояснюють майже половину розбіжностей між людьми. Але однозначної взаємозв'язку між геном і поведінкою встановити не можна. Між ними існують проміжні рівні( біохімічний, фізіологічний, психологічний), кожен з яких коригує здібності людини .

Пройти тест на психіку

Психогенетика припускає, що крім спадкових захворювань і когнітивних здібностей людина отримує від предків інформацію про переломних моментах життя (шлюб, народження дітей), свої психологічні особливості, моделі поведінки, труднощі з навчанням, схильності до розладів. Це проявляється як лояльність до долі роду, що змушує людину повторювати закладену програму своїх попередників.

Крім питань впливу спадковості на поведінку психогенетика вивчає:

 • Феномени унікальності, неповторність психологічного вигляду кожної людини.
 • Зв'язок конкретних генів з конкретними особливостями і здібностями.
 • Можливість передбачити генетичну силу і генетичну слабкість на рівні індивіда.
 • Вплив спадкових та соціальних факторів на вікові зміни, формування девіантного і адиктивної поведінки.

В англомовній літературі для цієї дисципліни використовують інший термін – «генетика поведінки», але в російській термінології такий переклад визнається нерівноцінним. Вся справа в історії дослідження психології. У своїх роботах російські вчені зіставляли "поведінку» з «діяльністю» або "руховою активністю", одиницею якого вважається дію. Генетика поведінки вивчає успадкування поведінки та межує із зоопсихологією. Наука психогенетика не вимірює дії, а вивчає варіативність конкретних індивідуально-психологічних рис людини.

Історія виникнення.

Інтерес до взаємозв'язку таланту і поведінкових особливостей в екстремальних життєвих ситуаціях виник задовго до зародження науки психогенетики. Ще в Стародавньому Вавилоні, Єгипті, Китаї, В'єтнамі існували випробування для людей, які претендували на різні посади. Ці перевірки включали не тільки фізичні, але емоційно-поведінкові випробування в певних умовах.

Інтуїтивне розуміння психологічної «неоднаковості» людей породило нові науки. З античних часів існувала фізіогноміка, яка вчила розпізнавати індивідуальні особливості людини за її фізичними характеристиками. В середині XVII століття зародилася графологія - область знань про способи розпізнавання внутрішніх якостей людини по його письму.

Наукове вивчення індивідуальності почалося з роботи англійського вченого Ф.Гальтона «спадковість таланту» (1869). Базою для психогенетики стала еволюційна теорія Ч. Дарвіна. У 30-х роках XX століття спільними зусиллями генетиків, математиків, психологів сформувалася Базова методологія. У 60-ті роки психогенетика остаточно відокремилася від психологічної науки і сформувалася в окрему наукову дисципліну. Визнані авторитети в цій галузі-британський професор генетики р. Пломін, американський генетик с.Райт, основоположник радянської медичної генетики с. г. Левіт.

Прикладна користь і методи дослідження.

Звичайно, точного відсотка або гарантії геніальності психогенетика не дає. Більше того, наука не дозволяє маніпулювати генами, щоб «покращити породу». Зате допомагає вирішувати завдання в різних сферах життя:

 • Труднощі в навчанні, читанні, письмі.
 • Проблеми психоемоційної сфери (можливість прояву психічних розладів ).
 • Толерантність до алкоголізму, ожиріння та інших залежностей.
 • Схильність до психосоматичний захворювань.
 • Спадковість успіхів в освіті.
 • Можливості зміни навчального середовища для того, щоб дитина могла вибирати і розвивати свої таланти.

Методи для вивчення унікальної взаємозв'язку, взаємовпливу, кореляції біологічного і соціального в конкретній особистості:

 • Генеалогічний . Метод дослідження сімей заснований на простій логіці: чим ближче спорідненість, тим більше ознак успадковується. Застосовується в основному в медицині і антропології.
 • Популяційний. вивчає поширення хромосомних аномалій в людських популяціях з урахуванням міграції, світових катаклізмів, фінансових криз.
 • Прийомних дітей. цей соціальний експеримент вивчає розвиток дітей, прийнятих на виховання в чужі сім'ї. Досліджується генетична схожість з біологічними батьками і з прийомними – як показник впливу середовища.
 • Близнюк. цей своєрідний біологічний експеримент оцінює співвідношення ролі середовища і спадковості у формуванні нормальних і патологічних ознак. Допомагає виявити спадковість таланту, рис характеру , звичок , а також відстежити вплив зовнішніх факторів (виховання, навчання, лікування).

Крім перерахованих використовують статистичні, Математичні, молекулярно-генетичні, цитогенетичні методи.

Психогенетика доводить: генетика і середовище грають величезну роль, але самі по собі не бувають вироком. Все, що з нами відбувається – навчання, зміна роботи, сварки, розставання, – не пасивні події. Це все наше середовище, яке взаємодіє з генетичним кодом. Знання про конкретний код ДНК, що відповідає за шкідливі звички, не дозволяє його скорегувати. Зате можливо спрогнозувати проблеми, змінити середовище так, щоб запобігти появі шкідливої звички. І в цьому сила знань науки психогенетики.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю і вилікувати душу? 8 різних універсальни ...
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим і що в цьому може допомогти? 7 дієвих способів знайти ...
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Що таке шкала самооцінки? Що таке низька самооцінка, занижена, адекватна ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Що таке смуток і чому нам буває сумно? Як позбутися від смутку: кращі сп ...
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Хто такий егоїст і його види. Позитивні і негативні сторони егоїстів. Як ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео