Назад
Психосоматика: що це таке і приклади психосоматики хвороб

Навигация по разделу
психосоматика

Що таке психосоматика і як це працює?

Що таке психосоматика та її основні теорії? Психологічні причини дитячих хвороб. Дві техніки взаємодії зі своєю підсвідомістю.

Про те, що душевний і фізичний стан взаємопов'язані, знали ще вчені за часів античності. Але довгий час механізм цього явища залишався загадкою. Наука психосоматика якраз займається вивченням цього феномена і пояснює, чому деякі хвороби не можна вилікувати тільки ліками? Коли сварки батьків провокують дитячі страхи? І як вираз «ноги не йдуть» допомагає поставити діагноз?

У статті розповідаємо про витоки та історії психосоматичної медицини, механізми хвороб у дітей і дорослих, ділимося техніками, які допоможуть отримати свідомий відповідь від свого несвідомого.

Що таке психосоматика?

Психосоматика-це медичний напрямок, що вивчає взаємозв'язок і вплив наших емоцій, внутрішніх конфліктів, переживань, страхів, глибинних негативних установок на фізичне здоров'я. Психосоматика не ділить хвороби на чисто психологічні (»психо « – » душа«) і тілесні (»сома « – » тіло"), а розглядає загальну проблему пацієнта, який вже не є набором симптомів, а єдиною структурою. Психосоматична медицина тлумачить хворобу як символічне послання-потрібно тільки зрозуміти мову, на якому воно написано, щоб дізнатися, які думки і душевні стани криються за болем.

По суті психосоматика – не що інше, як стереотипний тілесна реакція на гострий стрес або внутрішній конфлікт , який психіка витісняє в несвідоме. Але витіснити мало, потрібно там його утримати. У свою чергу імунітет є мультисистемою, від якої невіддільна нервова система. Якщо до хвороби додається емоційне перевантаження, імунній системі доводиться працювати на два фронти. На це йде багато сил. У підсумку виходить перевитрата життєвої енергії, якийсь момент імунітет виснажується і дає слабину.

У сучасній медичній практиці психосоматичної вважають хвороба, яка виникла без видимих органічних передумов . Але це можна дізнатися тільки після повного комплексу досліджень, якими не можна нехтувати. Спроби трактувати симптом на свій розсуд, без медичного обстеження, фахівці вважають дилетантськими. Адже психосоматика хвороб-наслідок цілого комплексу факторів:

 • Медичний - генетика, схильність, межі сприйняття органів почуттів.
 • Соціологічний - соціальні приписи, умови життя, культурні традиції, історія народу, історія сім'ї, звичаї, обряди.
 • Психотерапевтичний - душевний стан під час травмуючих подій, особливості особистості, деструктивна поведінка.
 • Психологічний - поведінкові реакції, пов'язані з невмінням висловлювати свої почуття, труднощі у визначенні відчуттів, які відображаються на фізіології.
 • Фізіологічний - взаємозв'язок певних емоцій з конкретними органами.
 • Індивідуальний - особистий досвід, переживання, риси характеру , звички , накладені на події, відносини з іншими людьми.

Пройти тест на характер людини

Психологічними причинами, що викликають соматичні хвороби, можуть виступати менш відомі, але досить потужні механізми:

 • Ідентифікація - добровільний «перенесення» на себе хвороб близької людини.
 • Блокування - заблокована свідомістю потреба "рветься назовні" на несвідомому рівні
 • Самонавіювання - ідея про хворобу з'являється у людини під впливом авторитетних (на його погляд) джерел.
 • Саморуйнування - наслідок руйнівних думок, спрямованих на самого себе або на інших.
 • Самопокарання - відповідь організму на виснажливе почуття провини.
 • Вторинна вигода - коли за допомогою хвороби людина намагається організувати дії і почуття інших людей.
 • Дефіцит вражень - недолік позитивних емоцій , які необхідні організму не менше вітамінів.
 • Самопрограмування - повторення певних фраз, що провокують реальні проблеми зі здоров'ям (наприклад, фраза «бачити тебе не можу» може викликати короткозорість).

Психологічні та соматичні феномени відбуваються в одному тілі і є різними сторонами одного процесу. Знання про психології залучаються для того, щоб лікар краще розумів Походження фізичних симптомів. Тобто психотерапія - не є повна заміна традиційному лікуванню, а його доповнення.

Історія психосоматики захворювань.

На думку вчених, інтерес зв'язку психіки і фізичного тіла почався ще за часів утворення перших людських спільнот. Задовго до зародження психоаналізу про існування «внутрішнього розуму» міркували давньогрецькі філософи-цілителі Гіппократ, Ескулап, писав своїх діалогах з учнями Платон. Аюрведа , традиційна китайська, середньовічна арабська і Давньогрецька медицина є психосоматичними у всіх проявах «оскільки лікують" не хвороба, а людини ».

Пізніше протягом століть про взаємозв'язок душі і тіла міркували філософи, але класична медицина на ці міркування уваги не звертала.

У 1818 році німецький лікар-психіатр Йоганн Хайнрот вперше запропонував термін «психосоматика». Ідею підхопив відомий психіатр Зигмунд Фрейд , який використовував її для психоаналітичних сеансів і вважав, що будь – який біль-це наполегливе попередження організму звернути на нього увагу. У 1822 році юнгіанський психоаналітик Маріо Якобі ввів інший термін – «соматопсихологія». Але по суті це два взаємозамінних терміна, які відносяться до одного кола явищ.

Через дефіцит знань психосоматика довгий час розвивалася як «романтична наука». Причиною більшості хвороб називали несвідомі конфлікти, які» не знаходять " виходу і буквально порушують роботу внутрішніх органів. Звідси і сталася фраза: « всі хвороби від нервів ». Термін "психосоматична медицина" ввели в лексикон майже сто років потому – в 1922 році.

Одним з творців медичного спрямування був американський психоаналітик Франц Александер . На розвиток психосоматичної медицини вплинули наукові роботи російських вчених-просвітителів і. м. Сеченова , І. П. Павлова , В. М. Бехтерева . Сучасна психосоматична наука-міждисциплінарний напрям, який вивчається на стику медицини, психології, психіатрії, Соціології, філософії.

Психосоматика хвороби допомагає:

 • Знайти першопричину проблеми, розглядаючи життя людини цілком.
 • Прислухатися до відчуттів, розпізнавати зашифровані послання власного тіла.
 • Усвідомлювати і відкрито говорити з оточуючими про свої потреби.
 • Будувати відносини, не використовуючи хворобливі симптоми.
 • Відстежувати сигнали організму і лікувати їх без ліків.
 • Усвідомити, яку вигоду приносить хвороба саме вам або Дитині.
 • Допомогти дітям будувати здорові відносини і зберегти здоров'я.

Психосоматика у дітей.

Буває, що дитина буквально «не вилазить з хвороб». Ходіння по лікарях, зміна ліків, фізіотерапія, санаторії та інші зусилля батьків не допомагають – проблема триває роками. Причина в тому, що більшість дитячих захворювань носять двоїсту природу: тілесну і душевну.

Вже давно доведено, що батьки і діти на емоційному і енергетичному рівнях – єдине ціле. А деякі мами чи тата несвідомо роблять вчинки, які буквально змушують дітей страждати хронічними захворюваннями. Діти дуже сприйнятливі, але не всі можуть висловити словами. Тому за них говорить їхнє тіло.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Чому дитина хворіє?

Є кілька поширених психологічних пасток, які змушують дитину хворіти:

 • Місія миротворця. іноді діти ціною свого здоров'я беруть на себе роль миротворців. Коли в родині розлад, а батьки хочуть розлучитися, дитина несподівано починає серйозно хворіти. Батьки забувають про сварках і об'єднуються. Якщо проблеми зі здоров'ям йдуть, а скандали повертаються, дитина може знову «піти в хворобу».
 • Індульгенція. це відображення сімейного сценарію під назвою «хворому дозволено все». Дитина відчуває батьківську жалість, отримує подарунки і сприймає хворобу як послаблення від щоденних вимог старших – він звикає до цього і підсвідомо прагне до хвороби. Така поведінка часто переноситься в доросле життя.
 • Привернення уваги . Часто така реакція проявляється у старших дітей після народження молодшого братика або сестрички. Вся увага дістається малюкові, а старшому вселяють, що він дорослий, самостійний. Тоді він привертає увагу своєю хворобою, під час якої вся увага батьків знову належить йому.
 • Дзеркало. часто хвороба дитини є відображенням батьківських слів або емоційного стану. Те, що для дорослих звичайний сплеск емоцій, для дитини стає фізичною хворобою. Мама утримує емоції-у дитини трапляється запор. ТАТО ревнує, чим викликає у дитини напади епілепсії.

Тому коли дорослі звертаються до фахівця з психосоматики, психотерапевти в першу чергу працюють з батьками. Змінюються батьки-одужує дитина.

Як розпізнати психосоматику у дітей?

Але серйозні психосоматичні проблеми з'являються не раптом. Зазвичай все починається з реакцій, що проявляються на рівні тіла:

 • Проблеми з органами травлення: запори, пронос, нудота.
 • Шкірні висипання: дерматит, кропив'янка.
 • Невротичні симптоми: нав'язливі рухи, миготіння, хрускіт суглобами, боязнь темряви.
 • Шкідливі звички: обкушування нігтів, губ, висмикування вій.

Часто ці симптоми супроводжуються проблемами з поведінкою: агресією, істериками, капризами, замкнутістю, поганою успішністю.

Поодинокі симптоми – ще не хвороба. Але повторювані реакції закріплюються і призводять до патологічних змін в органах. Найсумніше, що діти не розуміють, що з ними відбувається, і не вміють розповісти про це дорослим. Своїми хворобами дитина сигналізує, що в родині щось не так.

Боятися цих симптомів не варто, краще навчитися їх розпізнавати:

 • Помітити. важливо відстежити, якщо схожі захворювання з'являються часто, але без явних проблем зі здоров'ям в інших сферах. Так стрес не встигне глибоко проникнути у внутрішні органи.
 • Описати. якщо хворобливі симптоми виникають в схожих ситуаціях, потрібно завести щоденник спостережень. У ньому детально описати ситуацію, стан дитини. Свої переживання і почуття.
 • Програти. можна придумати казку або історію, де головний герой потрапляє в схожі ситуації. Важливо зацікавити дитину, задавати йому навідні запитання і уважно прислухатися до відповідей.
 • Вжити заходів. якщо впоратися своїми силами не виходить, скоріше звернутися до дитячого психолога.

Психосоматика хвороб.

Психосоматика захворювань пояснюється різними теоріями. Популярна серед психотерапевтів "символічна модель «виходить з того, що витіснені в несвідоме бажання і внутрішні протиріччя намагаються» сигналізувати" свідомості через хворобу. Причому хвороба символізує витіснену проблему. Наприклад, відсутність задоволення або» солодощі " життя змушує підшлункову залозу викидати цукор в кров, чим викликає діабет. Гіпертонічні кризи виникають у тих, хто сам не вміє вчасно зупинитися і відпочити.

Психосоматичні проблеми умовно діляться на дві великі групи: серйозні захворювання (гіпертонія, виразка) і так звані «малі» невротичні розлади систем і органів. Перші лікувати без ліків неможливо. Зате з» несерйозними " хворобами можна поспілкуватися і зрозуміти мову свого тіла.

Підсвідомість - не маг, не провісник, який дасть виразні рекомендації. Підсвідомість говорить з нами тілесними реакціями, емоціями, візуальними образами. Щоб навчитися з ним спілкуватися, потрібно розробити свою мову знаків і дати внутрішньому голосу самому вибрати сигнал для відповіді.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Метод 1. Для уважних.

Техніку можна використовувати, коли різкий біль несподівано приходить і несподівано зникає в схожих ситуаціях.

На перший погляд здається, що мігрень або біль в шиї з'являється просто так, з нізвідки. Але це тому, що ми звикли помічати наслідки, а не особливості своєї психіки і обставини. Тому кожен раз, коли виникає знайома біль, потрібно до найдрібніших подробиць запам'ятати ситуацію: що ви робили, як виглядали, що відчували, що думали. Якщо біль прийшла під час розмови, обов'язково запам'ятайте слова співрозмовника, свою реакцію і свої думки з цього приводу.

Зрозуміти, як працює метод спостереження за болем краще на умовному прикладі з життя.

Ситуація : жінка розповіла психотерапевту про сильну мігрень, яка виникає при кожному відвідуванні Перукарні. Кожен раз біль була настільки сильною, що йти до перукаря, у якого стриглася роками, не хотілося.

Розбір ситуації . Психотерапевт попросила наступного разу відстежити, в який саме момент біль виник. На наступному сеансі психотерапії ситуація прояснилася.  Виявилося, що знайомий перукар перейшов в інший салон, в якому встановлені «збільшують» дзеркала. Кожен раз, коли клієнтка сідала в крісло, вона бачила свою «розпливлася» фігуру, турбувалася, що чоловік її розлюбить, розбудовувалася і відчувала різкий біль у скронях.

Вирішення проблеми . Психотерапевт запропонувала погортати журнали, де зображені пишні жінки – улюблені дружини відомих голлівудських акторів, політиків. Це спрацювало.  Клієнтка відповіла, що головний біль різко пройшла саме в той момент, коли вона розглядала фотографії.

Метод 2. Для досвідчених.

Цю техніку можна використовувати, якщо є час і досвід тілесних практик. Вона чимось нагадує тестування на детекторі брехні , тільки в ролі детектора виступає внутрішнє «Я».

 1. Розташуйтеся зручніше, розслабтеся.
 2. Слідкуйте за відчуттями у всіх частинах тіла. Можливо, ви відчуєте поколювання в пальцях, посмикування губ, приємне тепло в ногах.
 3. Подумки озвучте питання: "моя підсвідомість, ти згідно поспілкуватися зі мною зараз?».
 4. Уважно прислухайтеся до відчуттів. Вони можуть бути абсолютно різні.
 5. Подякуйте несвідомому.
 6. Уточніть у підсвідомості, чи була ця відповідь позитивною: «внутрішній голос, я хотів би уточнити відповідь. Якщо він позитивний, нехай відчуття посилиться. Якщо негативний-нехай відчуття зникне".
 7. Якщо відчуття посилиться, значить, Ви знайшли свій спосіб спілкування з несвідомим. Запитуйте його, про що хотіли.
 8. Питання повинні бути сформульовані чітко, однозначно, так, щоб на них можна було відповісти тільки «так» або «ні». Якщо отримаєте незрозумілий відповідь, значить, поставили неправильне питання.
 9. Наприкінці сеансу подякуйте внутрішньому голосу за роботу.

Щоб відпрацювати цей метод, потрібні певні знання і досвід. Всього психосоматичних порушень кілька сотень. Далі наводимо список частих сигналів, які посилає психосоматика:

 • Головний біль відображає невідповідності емоцій і логічного розуму.
 • Шкірні захворювання демонструють бажання тримати дистанцію з іншими людьми.
 • Хворі суглоби сигналізують про те, що господар звалив на себе «непосильну ношу».
 • Астма - це стримані ридання або пригнічений ридання.
 • Нежить - це невиплакані сльози.
 • Геморой - ознака того, що в житті (і в свідомості) накопичилося занадто багато старого, непотрібного, коли людина буквально «засидівся на одному місці».
 • Блювота - сигнал про те, що потрібно припинити спілкування з тим, кого ви «не переварюєте».
 • Запалення вуха - небажання сприймати те, що говорять оточуючі.
 • Захворювання печінки розповідають про проблеми запального, нестриманого людини «з жовчним характером».
 • Хворі ноги висловлюють страх перед майбутнім, до якого вони буквально «не йдуть».

Такі особливості психосоматики. Але важливо не просто знати про те, що вони існують, але оберігати свою психіку. Це означає, що замість нескінченного прийому ліків потрібно уважно ставитися до сигналів організму. Позбавлення від кожного симптому дає масу енергії, яка до цього йшла в біль. І тоді життя стає легше.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео