Назад
Конфлікт на роботі або в колективі: що робити??

Навигация по разделу
конфликт на работе

через що бувають конфлікти на роботі і 5 способів їх уникнути

Що робити, якщо виник конфлікт на роботі? Як вирішувати і запобігати конфліктам в колективі? Які типи конфліктних особистостей в колективі бувають?

Конфлікт на роботі − невід'ємна частина життя будь-якого колективу. Але він створює напруженість у відносинах між співробітниками, робить негативний вплив на ефективність праці, приводячи до стагнації всієї компанії. Найгірше рішення, яке можна прийняти в такій ситуації − прикинутися, що проблеми не існує або намагатися «замести під килим». Для початку потрібно розібратися, які бувають типи конфліктних особистостей, як вести себе з ними і, по можливості, запобігати конфлікти.

4 типи конфліктних особистостей в колективі.

Конфлікти у колективі найчастіше відбуваються через чотирьох типів працівників.

1. Скаржник.

Вічно незадоволені всім люди, з комплексом жертви обставин. Намагаються уникнути відповідальності за власні дії або бездіяльність, при цьому легко знаходять винних в оточенні.

Конфлікти на роботі з вини скаржників виникають через їхню любов до пліток і недотримання дедлайнів. Тому у них, як правило, досить недоброзичливців в колективі. Психологи радять не намагатися кожен раз вислухати всі скарги, так як багато хто з них неконструктивні, а озвучуються заради самого процесу – поскаржитися.

За власним бажанням скаржник ніколи не припинить цей потік. Тому можна вислухати його раз, уточнивши що конкретно потрібно для нього зробити, щоб робота була виконана якісно і в строк. Буде потрібно встановити чіткий регламент, пояснити, що ресурси компанії обмежені і всі працюють в рівних умовах.

2. Цинік.

З ними дуже складно працювати, так як вони уїдливі, «гострі на язик», зарозумілі, люблять вказувати іншим на помилки. А ще неперевершені маніпулятори. З другої сторони, циніки як правило професіонали і з ними можна домовитися. Насамперед необхідно налагодити контакт, продемонструвати доброзичливість, щиро похвалити. Після компліментів можна переходити до конструктиву: прямо і чітко пояснити, що вас не влаштовує (конкретні дії опонента), як його поведінка негативно позначається на ефективності і продуктивності, наприклад, відділу.

Важелем тиску може послужити припущення, що якби цинік змінив свою поведінку, то домігся б більшого. Якщо відверта розмова і райдужні перспективи не спрацювали, можна переходити до ультиматуму, пригрозивши конкретними наслідками: втратою лідерства, відкладеним підвищенням, суворим контролем за всіма діями або звільненням.

Пройти тест на впевненість у собі

3. Контролер.

Такі люди люблять бути в курсі всього, що явно не входить в сферу їх повноважень. Нав'язують оточуючим підзвітність їм, норовлять контролювати, управляти, всіляко підкреслювати власний вплив на прийняті в колективі рішення. З делегуванням повноважень у таких особистостей також великі проблеми.

Конфлікт в колективі, викликаний контролером характеризується боротьбою за сфери впливу, тиском, вторгненням в чужу зону відповідальності, страхом співробітників втратити робочі місця. Основним моментом, який потрібно уточнити і донести до опонента, тут є ваша і його сфери відповідальності. Можна ще раз обговорити це з начальством і передати контролеру деталі розмови. Якщо ж розмежування повноважень не допомагає, важливо стояти на своєму і переадресовувати претензії контрол-фріка вищестоящому начальству.

4. Опікун.

Їм як повітря потрібні любов і визнання оточуючих. Заради високої оцінки їх особистих якостей вони вічно намагаються допомогти колегам, навіть якщо ті не просять часто на шкоду власним обов'язкам. Щоб отримати похвалу зараз, можуть наобіцяти з три короби і підвести, так як вже отримали бажане, благополучно забувши про взяті зобов'язання.

Часто це відбувається ненавмисно, а тому що такі люди не вміють говорити «ні». Через це колеги ними користуються або зляться на них за невиконані обіцянки. Керівництву варто чітко окреслити опікунам їх повноваження, зону відповідальності, не дозволяючи брати на себе занадто багато. Своє бажання допомогти вони повинні узгоджувати з начальством.

Пройти тест на тип особистості

Як уникнути конфлікту?

Найкращий спосіб створити гарну атмосферу на робочому місці − це взаємоповага. Нам не обов'язково подобатися всім, хто працює в тій же компанії, але публічні негативні висловлювання, постійна критика або вказівка на помилки не призведе до хороших стосунків. У цій ситуації потрібно вказати призвіднику, що така поведінка неприпустимо. Але як правильно уникнути конфліктів в колективі?

1. Бути як скеля.

Агресивні люди намагаються вивести опонента з рівноваги. Вони будуть шукати слабкості, знайдуть і використовують проти нього без докорів сумління. Якщо людина дозволить їм себе зачепити, почне нервувати, то тільки перестане думати ясно і все ускладнить.

Втративши з поля зору реальну причину конфлікту, людина стає вразливий до маніпуляцій. Для цього агресори використовують "приманки", головна мета яких вивести з рівноваги, викликати емоції і втрату контролю над ситуацією. Це перехід на особистості, образливі висловлювання (сексистські, расистські), лайки. Необхідно бути незворушним, як скеля. Головне, зберігати спокій і внутрішню рівновагу, зосередитися на цілі , як противник. Коли він зрозуміє, що ніщо не дратує опонента, він відступить.

2. Зберігати дистанцію.

Агресивні люди прагнуть скоротити відстань і змусити протистояти їм безпосередньо. Вони навіть намагаються диктувати свої умови. Не потрібно дозволяти їм це. Створивши дистанцію, взявши "час подумати", людина показує, що відмовляється битися, тим самим перемігши атаку. Дотримання дистанції дозволяє диктувати свої умови, якщо все-таки потрібно вирішити ситуацію. Це також дасть можливість колегам або начальству вирішити проблему.

3. Відмовитися від емоцій.

Агресивні люди насправді часто нічого не мають проти вас. Вони поводяться зухвало, тому що не можуть впоратися з жодною зі своїх внутрішніх проблем. Тому не потрібно приймати такі атаки на свій рахунок, незалежно від того, що вони говорять. Тоді ви не дасте їм досягти своєї мети − заподіяти біль. Нереалізована мета перестає бути привабливою.

4. Не драматизувати.

Використовуйте своє почуття гумору , щоб обеззброїти злісні, агресивні коментарі, нанести контрудар або запобігти повторному нападу – це гарна ідея. Але не варто ризикувати. У ситуаціях, які не є "критичними", використовувати гумор, щоб зламати лід або підняти настрій - можна. Але іноді ситуацію не вирішити одним махом (веселою реплікою), а потрібно бути гранично уважним, коректним і ввічливим.

5. Поговорити про наслідки.

Коли ситуація серйозна, саме час нагадати агресору, які наслідки він матиме у зв'язку з його поведінкою. Іноді найпростіші дії-найбільш ефективні.

Конфлікт на роботі може оживити атмосферу, якщо в офісі не вистачає енергії або хвилювання. Це не означає, що його варто створювати штучно. Але подолання непорозуміння з повагою , урахуванням інтересів сторін, може згуртувати колектив і підняти відносини на новий рівень.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика
Що таке панічний розлад, як з цим жити? Як розпізнати, проводити профіла ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Риторичне питання: що це таке і як його використовувати??
Риторичне питання: що це таке і як його використовувати??
Що таке риторичне питання і коли воно доречне? Яку функцію в собі несе і ...
Колесо життя: що це таке, як скласти і заповнити його правильно??
Колесо життя: що це таке, як скласти і заповнити його правильно??
Що таке колесо балансу життя? Як його намалювати, з яких сфер складаєтьс ...
Як навчитися цілуватися і робити це правильно??
Як навчитися цілуватися і робити це правильно??
Як навчитися цілуватися і чому перший поцілунок так лякає і що з цим роб ...
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??
Що таке презирство? Чому вираз презирства може бути маскуванням нелюбові ...
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати
Хто такий альтруїст і чи легко їм стати. Як розпізнати альтруїста і які ...
Новое youtube видео