Назад
Основні способи і методи релаксації: 5 базових технік

Навигация по разделу
релаксации

5 основних методів релаксації

Які існують основні методи релаксації? 5 базових технік і релаксаційні вправи, які підійдуть будь-якому

За допомогою релаксації можна зняти нервове і фізичне перенапруження, підвищити працездатність людини. Але як досягається цей ефект? Які методи релаксації існують? Чи всі вони однаково ефективні? Наскільки складно освоїти різні способи релаксації? Скільки часу вона займає, чи існують експрес-методи? Що для цього необхідно? Чи можна освоїти методи релаксації самостійно? Розберемо ефективні прийоми.

Скелетна мускулатура людини не повинна постійно прибувати в стані напруги. Це загрожує деструктивними процесами, появою стресу і зниженням працездатності. Відомо патологічний стан, під назвою гіпертонус, коли м'язи не можуть повністю розслабитися. Щоб не допустити цього, люди і займаються релаксацією, розвантажуючи свої м'язи, відновлюючи їх енергетичний потенціал.

Розслаблення мускулатури можна досягти різними способами. Прийнято виділяти три основні групи, які об'єднали в собі існуючі техніки релаксації. В першу групу входять всі методи, засновані на застосуванні спеціальних лікарських препаратів. У другу-фізіотерапевтичні техніки. У третю-методи психологічного контролю всіх фізіологічних процесів. Перші дві групи вимагають участі фахівця і різних пристосувань, що помітно ускладнює їх виконання. Тому розглянемо найбільш зручні способи релаксації, засновані на особливостях психології людини. Сюди відносяться релаксаційні вправи, пов'язані зі всілякими дихальними техніками, самогіпнозом і вмінням керувати власним тілом.

1. Дихальні вправи.

Як скажуть багато спортсменів – в першу чергу дихання. За допомогою нього можна сповільнювати серцебиття, заспокоювати свої думки, розслабляти мускулатуру, що необхідно для релаксації. Для цього слід освоїти черевне (абдомінальне) дихання. Воно дозволяє не тільки нормалізувати роботу мускулатури, але і позбутися від нервового напруження. Справа в тому, що під час стресу помітно напружуються м'язи стінок черевної порожнини, починаючи здавлювати діафрагму. Від цього виникає відчуття задухи. Дихання і серцебиття прискорюється. Якщо навчитися керувати абдомінальними м'язами, можна уникнути паніки. Техніка виконання черевного дихання наступна:

 • Прийняти зручне положення тіла (бажано сісти або лягти);
 • Розслабити м'язи плечового пояса;
 • Зробіть глибокий вдих через ніс;
 • Відчути, як починає розширюватися живіт, немов повітря йде прямо в нього;
 • Зусиллям черевних м'язів зробити видих, при цьому, не напружуючи грудну клітку.

Вдих і видих слід робити повільно і рівномірно, щоб досягти стану релаксації. Коли діафрагма вивільниться від здавлювання, вдасться нормалізувати дихання і заспокоїтися.

Пройти тест на характер людини

2. Самогіпноз.

Оригінальний вид релаксації, який абсолютно не вимагає прийняття спеціальних поз або усамітнення в будь-якому місці. Досить навчитися "вселяти" своєму тілу потрібну інформацію. Наприклад, в разі скутості м'язів руки, досить просто «скомандувати» їм розслабитися. З першого разу може і не вийти, але при регулярних спробах успіх забезпечений. Багато методів релаксації засновані на здатності психіки впливати на перебіг фізіологічних процесів. Головне в це повірити і тіло саме почне слухатися.

3. Релаксація за допомогою візуалізації.

Першим кроком на шляху до самогіпнозу можна вважати візуалізацію. Ця техніка релаксації заснована на рефлексах організму. За принципом собачки Павлова, яку годували у відповідь на запалюється лампочку. При певній дресируванню, у неї починав вироблятися шлунковий сік при включенні цієї самої лампочки, навіть без появи їжі. Також і мозок людини здатний генерувати сигнал про релаксацію, якщо подумки її уявити. Наприклад, людина розслабляється на морському березі, під легкий бриз і заспокійливий шум прибою. Якщо подумки перенести себе в подібну обстановку, психіка здатна впливати на м'язи, змушуючи їх релаксувати.

4. Прогресивна м'язова релаксація.

Методика, розроблена американським лікарем Едмундом Джекобсоном в першій половині минулого століття. Її суть полягає в твердженні, що м'язи обов'язково розслабляються після сильного напруження. Відповідно, щоб розслабити м'яз, необхідно її попередньо сильно напружити. Якщо сам творець цього методу релаксації спочатку ввів близько 200 вправ для всіх м'язових груп, то зараз поширено 16 варіантів виконання. Виконуються ці вправи для релаксації в послідовності від домінантних частин тіла до недомінантних. Під домінантними маються на увазі праві частини тіла – для правші, і ліві – для лівші.

 • Кисть і передпліччя, які домінують;
 • Плече цієї ж руки;
 • Кисть і передпліччя, які не є домінантними;
 • Недомінантне плече;
 • Верхня частина обличчя (брови);
 • Середня частина обличчя (ніс);
 • Нижня частина обличчя (щелепи);
 • Шийні м'язи;
 • Грудні м'язи та діафрагма;
 • М'язи живота і спини;
 • Стегно домінантної ноги;
 • Домінантна гомілка;
 • Стопа домінантної ноги;
 • Стегно іншої ноги;
 • Недомінантна гомілка;
 • Стопа недомінантної ноги.

Послідовно напружуючи і розслабляючи м'язи може бути досягнута їх глибока релаксація. Вправи слід виконувати в повністю розслабленому стані, бажано лежачи на рівній поверхні.

5. Релаксація за допомогою умовного сигналу.

Ця техніка релаксації заснована на дихальних вправах і самонавіюванні. Вона-різновид самогіпнозу, точніше програмування самого себе. При вдиху слід подумки сказати собі» вдихнути«, а при видиху – »розслабитися". Виходить так, що сам процес дихання перетворюється в стимул для релаксації. Поступово розслаблення так міцно починає асоціюватися в підсвідомості з видихом, що релаксація настає практично моментально. Найкраще доповнити цей ефект візуалізацією свого дихання. Уявити, як з кожним видихом негатив виходить з тіла, несучи з собою перенапруження і стрес.

Перераховані техніки релаксації досить прості в застосуванні і можуть бути використані в будь-якій обстановці. Для того, щоб навчитися їх виконувати, наставник не потрібен. Все можна виконати самостійно. Ми спеціально не вказували більш складні способи релаксації, оскільки цих достатньо для повноцінного відновлення. Не обов'язково застосовувати їх все. Можна вибрати одну, яка підійде більше за інших. Всі методи релаксації засновані на загальних принципах і можуть відрізнятися лише технікою свого виконання.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Що таке Особиста ефективність і лайф-менеджмент? Як можна підвищити свою ...
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Що таке відверта розмова і як вона допомагає краще зрозуміти один одного ...
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Чим відрізняються між собою любов і пристрасть? Чи завжди вони уживаютьс ...
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Що таке сентиментальність показна і дієва? Чому корисно проявляти почутт ...
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Що таке парадокс? Парадоксальні методи для лікування фобій і позбавлення ...
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Що таке ксенофобія і чому це ненависть до всього чужого? Види ксенофобії ...
Новое youtube видео