Назад
Питання для розмови: які бувають і як задавати??

Навигация по разделу
вопросы для разговора

Як підібрати питання для розмови і спілкування?

Які бувають питання для розмови? У чому їх відмінності? Як підібрати потрібні питання для спілкування, їх приклади і класифікація.

Одним з найважливіших ресурсів людини є інформація. Щоб її отримати в необхідному обсязі, бажано навчитися правильно підбирати питання для розмови. Як це краще зробити? Яким чином підготувати питання для спілкування? Чи можна вести діалог за заздалегідь спланованим алгоритмом? Про що можна питати співрозмовника, а які теми краще не піднімати? Чи коректно ставити каверзні питання? Чи можна запитати так, щоб людина не змогла піти від відповіді? Розберемося в цій важливій темі.

Які види питань бувають?

Перш, ніж навчитися задавати питання, необхідно розібратися в тому, якими вони бувають. Зустрічається близько шести класифікацій питань для розмови.

За структурою вони діляться на прості і складні, які складаються з декількох питань. Просте запитання – " Скільки тобі років?». Складний - «хто з вас бачив директора, і в якому він настрої?»

За вираженістю питання для спілкування можуть бути явними або прихованими. Явний задається»в лоб". У разі прихованого або завуальованого питання, ми безпосередньо не чекаємо відповідь від співрозмовника, але підштовхуємо його до роздумів. Він сам починає задавати собі питання. Наприклад, " все більша кількість читачів ставлять високі оцінки статтям на Cau, можливо це викликано поліпшенням якості публікацій». В голову відразу приходять думки " напевно, тут багато цікавого?", "виходить так, що раніше статті були гірше?"«"а чи не почитати кілька публікацій?"і т. д »

По відношенню до мети питання для розмови поділяються на вузлові та навідні. Перший варіант має місце, якщо людина прагне отримати потрібну інформацію. Наводить питання задається в разі, коли хтось упевнений, що знає правду і хоче, щоб співрозмовник сам прийшов до необхідного висновку. Цей тип питань застосовують в коучингу , коли клієнт повинен вирішити проблеми, актуалізуючи власний досвід та знання.

За способом запиту можуть бути заповнюють і уточнюючі питання для спілкування. Заповнюють починаються зі слів " що?", "Хто?", "Де?", "Чому?"або" коли?». Уточнюючі відрізняються присутністю такої частини мови, як «чи». Наприклад « " чи вкладати гроші в нерухомість?", "чи бувають приклади краще?", "чи багато ще цікавих статей на Cau?»

За складністю відповіді бувають закриті і відкриті питання . Закриті припускають тільки просту відповідь, по типу " так " або "ні". Відкрите питання для спілкування задається, щоб отримати додаткову інформацію. На нього неможливо відповісти згодою або запереченням. Прикладом може бути така фраза « " Чому ви вирішили стати коучем ?"Просто кивнути головою вже не вийде. Необхідно відкрити рот і почати виливати душу. До слова, відкриті питання популярні в коучингу. Завдяки ним можна отримати необхідні для роботи дані, зрозуміти причини вчинків клієнта, його цілі і плани.

По правильності виділяють коректний і некоректний питання. Перший задається в пошуках істини . Другий-помилковий. Але не все так просто. Якщо запитувач сам не володіє ситуацією і висуває помилкове припущення – це одне. Якщо ж ставиться завдання збити співрозмовника з пантелику-зовсім інше. В такому випадку питання називаються провокаційними. Їх широко застосовували стародавні мудреці-софісти, які своїм красномовством могли довести абсолютно безглузді речі, якщо цього вимагала ситуація.

Не варто плутати провокаційні питання з каверзними, які також можуть бути незручними співрозмовнику. Каверзні питання-це питання, в яких міститься прихована несподівана труднощі для відповідача. Вони також можуть бути помилковими, але зустрічаються і абсолютно істинні. Найчастіше використовуються в політиці, журналістиці, а також у філософських суперечках.

Пройти тест на характер людини

Як правильно задавати питання для спілкування?

Розібравшись з класифікацією питань, приступимо до їх практичного застосування. В першу чергу, необхідно усвідомити, що будь-яке питання має місце, але просто не кожному варіанту підходить та чи інша ситуація. Все повинно бути вчасно і доречно. По-друге, бажано розуміти мету спілкування. Навіщо задаються питання? Щоб самому щось зрозуміти або допомогти своєму співрозмовнику. Цей варіант активно застосовується в коучингу, в якому практикуються питання про життя , спрямовані на просвітлення клієнта. По-третє, багато що залежить і від настрої людини , з яким відбувається спілкування. Знання всіх типів питань, в більшості випадків, дає можливість перевести розмову туди, куди це необхідно.

Загальний принцип - позитивний тон діалогу. Краще починати спілкування з простих питань, на які людина буде відповідати ствердно. Коли він кілька разів погодиться зі співрозмовником, це допоможе йому розкритися для діалогу і налаштуватися на взаємодію. Далі можна переходити до відкритих складних питань, які вимагають розгорнутої відповіді. Вони допоможуть скорегувати алгоритм спілкування і отримати необхідну про співрозмовника інформацію. Особливо важливо, якщо це питання життя клієнта. Адже не розуміючи внутрішнього світу людини, безглуздо направляти його в будь-яку сторону.

Але не варто думати, що коучинг спирається суто на позитив і добродушність. Один з головних його прийомів – «чарівний стусан», що вибиває клієнта з «зони комфорту», змушуючи по-новому поглянути на своє життя. В даному випадку корисними можуть стати провокаційні і каверзні питання, які «розворушать» звивини співрозмовника, покажуть йому всю неспроможність звичної концепції світу.

Головне не переборщити в»пресингу", щоб людина не зламалася і не виявилася морально виснаженою. Тому подібні питання доречні, але до певного моменту. Найкраще комбінувати підходи, коли за незначним розслабленням слід активізація моральних та інтелектуальних резервів. Клієнт повинен бути в тонусі, але з періодами відпочинку і відновлення.

Питання для розмови — тема велика, але не найскладніша. Засвоївши їх класифікацію і розібравшись з функціями, досить просто знайти питання для спілкування. Головне відчувати ритм діалогу, задавати йому тон і вірний напрямок. Помічником можуть стати найрізноманітніші прийоми, включаючи і каверзні питання. Їх застосування диктується метою спілкування, від якої вже формується необхідний «арсенал» методів.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Що таке посттравматичний синдром і що робити людині, яка пережила його? ...
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Хто такий лідер і чому він необхідний будь-якій групі людей? Як завдяки ...
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Що робити, коли немає настрою і чому воно пропадає? Чи можна цьому запоб ...
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і робити це правильно? Навіщо читати книги і в чому кори ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Що таке ентузіазм? Він є несподіваним натхненням або контрольованим стан ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео