Назад
Соціопат: хто це такий і які його ознаки??

Навигация по разделу
социопат

Хто такий соціопат і як його розпізнати?

Хто такий соціопат і чому його вважають емоційно глухою людиною? Історія соціопатії. Як розпізнати соціопата і як з ним жити, якщо це неминуче?

Вони не показують своїх емоцій і не поважають чужі, брешуть і ображають. Їх критика і похвала однаково отруйні, а спілкування нагадує спроби обійняти їжака – все одно боляче вколешся. При цьому вони часто займають керівні посади, мають безліч знайомих і зв'язків в ділових колах. Хороша новина: люди, яких оточуючі позаочі називають «сволочами», по-науковому звуться соціопатами. Погана новина: вони не зміняться. Ніколи.

Хто такий соціопат?

Соціопат — це людина, особистісна патологія якого проявляється тільки в соціальній сфері. Але визначення якесь занадто красиве, воно представляє соціопата мало не як жертву обставин. У житті соціопати-це люди з нерозвиненою емоційною сферою і досить специфічною мораллю , яка дозволяє їм йти на різні злочини виключно для розваги. Причому соціопати можуть бути абсолютно неосвіченими або високоінтелектуальними особистостями .

Соціопати не мають емоційного інтелекту і ні найменшого поняття про соціальні норми: що допустимо в спілкуванні, а що – табу . вони не відчувають тонкощів поведінки , тому відстежують, зазубрюють і повторюють поведінкові шаблони. Незважаючи на емоційну глухоту, вони вміло відтворюють дружелюбність, спокушання, каяття, сором, почуття гумору . Щоб розпізнати і відстежити соціопатів в житті, потрібно бути не просто уважним, а й теоретично підкованим.

Пройти тест на характер людини

Що таке соціопатія?

Соціопатія-це дисоціальний особистісний розлад, який проявляється зневагою соціальними нормами поведінки, відсутністю почуття провини і співчуття, невмінням формувати прихильність, вибудовувати довгострокові міцні відносини. Може бути наслідком генетичної схильності , але найчастіше є наслідком глибокої психологічної травми .

Соціопатію часто плутають з енергетичним вампіризмом, протестною поведінкою, нарцисизмом, відсутністю виховання, порушеннями у вольовій сфері (ігроманією, наприклад), захисною реакцією у вигляді сарказму або цинізму . Хоча з кожного типу поведінки в соціопатичній особистості проявляються окремі риси. Найчастіше-найгірші.

Історія дослідження соціопатії.

За статистикою близько 4% людей є соціопатами, більшість з них – чоловіки. Причому своєрідний діагноз може бути поставлений тільки після повноліття. Тямущих досліджень на тему соціопатії дуже мало, документально підтверджених випадків лікування або корекції поведінки немає. Найчастіше це-сторонні спостереження, які дозволяють створити збірний портрет дисоціального розладу. Адже розкрутити запеклого соціопата на дослідження неможливо.

До середини 19 століття розлад називався « моральним божевіллям », пізніше було замінено на психопатію і на соціопатію. Сьогодні особистісний розлад не відноситься до клінічних хвороб, тому більше цікавить психотерапевтів-дослідників психології особистості і поведінкових патернів . Цікавляться ним і криміналісти, адже соціопати з характерною відсутністю почуття провини вважаються потенційними злочинцями.

Найбільш цитовані та відомі роботи на тему:

 • Як окреме явище соціопатію з точки зору юриспруденції вперше описав англійський лікар-психіатр Джеймс Притчард (1786-1848). У наукових роботах Прічард розвивав теорію морального божевілля, яке примушує людину здійснювати злочини. Саму патологію вважав спадковою, але своєрідним важелем до злочину на думку дослідника служили соціальні чинники: освіта, рівень економічного розвитку, міграція та інші.
 • Першим російським дослідником антисоціальної поведінки був професор-психіатр Ганнушкін П. Б . (1875-1933). Він вивчав людей, яких не хвилює відсутність соціальних емоцій: симпатії до оточуючих, свідомості обов'язку, сорому, провини, байдужість до осуду. Для подібного типу особистості був введений термін: емоційна тупість. Даний розлад Ганнушкін п.б. вважав наслідком змішання спотворених біологічних і соціальних точок зору.
 • Американський психоаналітик, доктор філософії Ненсі Мак-Вільямс (нар . 1950) написала кілька книг, присвячених асоціальній поведінці. На думку автора, основною насолодою для людей соціопатичного типу є можливість «переступати через інших». Тому професії вони вибирають на стукоті ризику і влади, любові до збудження і небезпеки в чистому вигляді: в політиці, армії, культових релігійних сектах , комерції, сфері розваг.
 • Популярний психіатр, основоположник трансакційного аналізу Ерік Берн (1910-1970) розбив єдине поняття соціопатії на 2 типи: латентне і активне. Латентні соціопати рідше виявляють асоціальні нахили, але тільки тому, що коряться добровільно прийнятими правилами. У них практично відсутня міміка і жестикуляція, а особа більше нагадує маску. Активні психопати вміло маскують бідність емоцій багатою мімікою, імітацією переживань.

Як розпізнати соціопата?

Розпізнати соціопата можна тільки при тривалому спілкуванні, так як зовні він не відрізняється від інших людей. Вся справа в психіці . Соціопати-вмілі актори і маніпулятори. Невміння відчувати емоції дозволяє їм спостерігати за всім з боку з холодним розрахунком. Підключивши до спостережень знання психології і артистичні здібності, вони точно знають: яке почуття необхідно «включити» в даний момент, щоб натиснути на слабкі місця співрозмовника. Але іноді в бажанні похвалитися асоціальною поведінкою соціопати забувають про гру. Ось так вони себе і розсекречують.

Щоб розпізнати соціопата на далеких підступах, варто звернути увагу на 7 явних ознак асоціальної особистості:

 1. Грубить і ображає без жодного приводу. причому образливе для співрозмовника слово може проскочити в розмові без причини. Отримавши приголомшену реакцію, соціопат тут же представляє все як жарт. Вибачатися він не збирається. А якщо скаже вибачення, то перетворить його в фарс.
 2. Щоразу змінює стиль спілкування без видимих причин. в один день він здатний добродушно розмовляти зі співрозмовником, в іншій – образити в присутності колег або чужих людей, а на третій – включити чарівність на повну потужність просити про послугу, як ні в чому не бувало.
 3. Схильний до емоційного та фізичного насильства. насильство проявляється на вербальному рівні: погрозами, постійною критикою. Спогадом про колишні випадки фізичного насильства супроводжуються звинуваченнями у бік жертви. Часто загрози переводяться в жарт, але враження залишає найнеприємніші.
 4. Не приховує жорстких гендерних розмежувань в спілкуванні. у розмові допускає образливі висловлювання щодо людей іншої статі. У відносинах нескінченно ревнивий і підозрілий, обранця прагне ізолювати від оточення, підпорядкувати своєму впливу.
 5. В будь-якій невдачі звинувачує оточення. відсутність сорому і каяття дозволяє соціопату робити найжахливіші вчинки і спокійно перевалювати всі гріхи на інших. Навіть у власних зривах він звинувачує оточуючих. Черговою фразою: « ти мене розлютив (довів, вивів з себе) » він перекладає відповідальність на іншу людину.
 6. Всі заслуги приписує собі. будь – які досягнення-це лише його досягнення. Про них соціопат любить міркувати нескінченно. Причому при наступних згадках подвиги багаторазово збільшуються, обростають неймовірними, але досить правдоподібними подробицями.
 7. Він постійно бреше. Прекрасна пам'ять і інтелект допомагають йому запам'ятовувати найдрібніші подробиці і не плутатися в свідченнях. Він часто бреше про стан здоров'я, щоб виправдати невдачу, уникнути відповідальності або перекинути свою частину роботи на інших співробітників.

Кілька з перерахованих якостей можуть проявитися і у «звичайних» людей. Але у соціопатів вони йдуть в комплекті і проявляються на повну силу. Розпізнавши соціопата якомога раніше, можна мінімізувати свої ризики і вчасно освоїти потрібні сценарії при спілкуванні.

Пройти тест на психіку

Як вижити, якщо спілкування з соціопатом неминуче?

Довгий час вважалося, що жертва несвідомо сама провокує свого переслідувача, а потім – отримує від насильства деякі вигоди. У такому світлі соціопати представляються мало не «санітарами лісу», здатними оздоровити суспільство. Насправді соціопат-це тиран, жертвою якого може стати хто завгодно: літня людина, дитина, новий колега по роботі, чоловік. Деякий поваги удостоюється тільки психологічно або фізично сильний партнер. Щоб не стати мішенню агресора, варто прислухатися до порад психологів:

 • Не будьте відвертими. Часто ми намагаємося сподобатися людині і вибовтуємо свої секрети. Ще гірше-чужі. У спілкуванні з соціопатом фраза» все, що ви скажете, може бути використано проти вас " працює на 100%. Будь-яка дрібниця, про яку ви навіть забудете, випливе назовні в самий невідповідний момент.
 • Не сподівайтеся, що з вами він зміниться . Деякі жінки люблять надіти "ковпак рятівниці" і почати перевиховувати нехорошого людини. Або ж тішать себе ілюзіями, що з ними він не такий поганий, як з іншими. Так, протистояти натиску і чарівності соціопата складно. Але пізніше його сутність все одно проявиться.
 • Не міркуйте про добро і справедливість. це марно. Нічого крім презирства ви не отримаєте. У спілкуванні з соціопатом можна стримано дати зрозуміти, що ви оцінили його здатності маніпулювати людьми, але з вами цей номер не пройде. Якщо ви не реагуєте на провокації, грати з вами буде нецікаво. Соціопат швидко занудьгує і відстане.
 • Зведіть спілкування до мінімуму та попередьте інших . Якщо вам важко протистояти агресору, варто просто звести спілкування до мінімуму. На роботі – обмежитися діловими розмовами. А ще краще-листуванням, щоб потім були докази вашої правоти. Попередьте рідних або близьких друзів про спілкування з асоціальною людиною. Це допоможе їм не потрапити під вплив маніпулятора.

За соціопатами закріпилася репутація неприємних в спілкуванні типів. Але в професійному плані їм часто немає рівних. І успіху вони досягають завдяки нетривіальним рисам характеру, перейняти які для власного кар'єрного зростання буде вельми до речі.

Чого можна навчитися у соціопата?

Соціопати нещадні і глухі до почуттів інших людей. При цьому вони розумні, холоднокровні, енергійні, безстрашні. Саме ці якості часто допомагають їм стати керівниками вищої ланки. Якщо повністю уникнути спілкування з асоціальними людьми не вдається, варто перестати переживати з приводу їх «сволочной» натури і спробувати перейняти ділові якості. А в потрібний момент-включити "режим соціопата" для того, щоб стати господарем становища і побудувати власну кар'єру.

 • Вміння відключити емоції . Досвідчені переговірники знають, що неконтрольовані емоції – це провісники програшу. Адже вони забирають масу енергії, провокують втому, притупляють інтуїцію. тому вміння укладати угоди на вигідних умовах, вибивати знижки можливі тільки в холодному розумі.
 • Вміння докопуватися до істини . Іноді ми отримуємо відмову, тушуємося, соромимося запитати про його причини. Соціопатам такі сумніви невідомі. Вони здатні довести людину до сказу, але при цьому прояснити для себе всі моменти, що цікавлять. Іноді для повної ясності достатньо питання " чому?", повтореного кілька разів.
 • Вміння говорити «ні» . Часто ми не можемо відмовити людині, бо боїмося її образити. Соціопати ніколи не діють на шкоду власним інтересам. Вони вміють відмовляти, відхиляють все, що їм не потрібно. Іноді варто поспостерігати за реакцією інших людей на відмову, щоб переконатися: наслідки не настільки руйнівні, як ми їх собі малюємо.

Висновки:

 • На людській мові соціопат – не просто сволота, а сволота сертифікована.
 • Соціопатія не відноситься до клінічних розладів, тому примусовому лікуванню не підлягає.
 • Соціопатія і кримінальність – це пересічні, але не рівнозначні поняття.
 • Розпізнати соціопата складно, але можна. А розпізнавши-варто попередити про нього близьких друзів і рідних.
 • Люди без совісті існують.
 • Будь-який з нас може стати об'єктом інтересу асоціальної особистості. Протистояти нападкам можна, проявивши спокій, холодність розуму і послідовність дій.
 • «режим соціопата» допоможе перейняти деякі ділові якості і включати їх для побудови власної кар'єри.

Пройти тест на інтуїцію

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео