Назад
Внутрішній конфлікт: що це таке і 9 способів вирішення

Навигация по разделу
внутренний конфликт

Що таке внутрішній конфлікт і як його вирішити?

Що таке внутрішній конфлікт і чому він трапляється, коли бажання людини відрізняються від його принципів? 9 способів вирішення внутрішнього конфлікту.

Внутрішній конфлікт приносить обтяжуючий і негативний досвід. Це пов'язано з тривалим протистоянням структур внутрішнього світу (емоцій, бажань, цілей) людини. Це відбивається на відносинах з іншими людьми і здатності приймати рішення. У такому стані людині складно виробити певний стиль поведінки, контролювати свою реакцію на події зовнішнього світу.

Часто рішення, які ми приймаємо, можуть мати глибокий вплив на наше життя. Таким чином, критична природа цієї розумової боротьби може викликати у нас почуття сильної тривоги та розчарування.

Що таке внутрішній конфлікт?

Внутрішній конфлікт — це боротьба між суперечливими психологічними переконаннями, бажаннями, моральними спонуканнями або почуттями, що відбувається всередині людини. Психологи також використовують термін « когнітивний дисонанс », коли мова йде про протилежні і непослідовні думки, переконання, установки. Така психічна боротьба може виникнути у зв'язку з особистими стосунками, робочими обов'язками, релігійними догмами, моральними поглядами чи соціальною ідеологією.

Конструктив і деструктив.

Внутрішньоособистісні конфлікти бувають конструктивні і деструктивні.

Перші сприяють формуванню і розвитку корисних якостей: рішучості, самостійності, психічної стійкості, характеру . Прикладом тут є боротьба зі шкідливими звичками . Вона тренує силу волі , самовідданість, здатність ігнорувати особисті бажання на благо інших або себе.

Деструктивний внутрішньоособистісний конфлікт посилює подвійність особистості. З часом це може закінчитися життєвою кризою, позбавити людину впевненості в собі , розвивати невротичні реакції. Тривале невдоволення життям, свідомість власної неповноцінності є прикладами внутрішньоособистісних конфліктів деструктивного типу. Вони перешкоджають адаптації до нових ситуацій, постійно піддаючи людину стресу.

Пройти тест на впевненість у собі

Як вирішити внутрішній конфлікт?

Ось, що потрібно зробити для початку:

1. Припинити ігнорувати внутрішній голос.

Неможливо вирішити проблему , не визнавши її. Іноді ми намагаємося ігнорувати і заглушити внутрішній діалог, тому що відчуваємо, що у нас немає часу, енергії або ресурсів, щоб впоратися з питаннями, які піднімуться на поверхню. Натомість ми відкладаємо внутрішню розмову, але проблема лише погіршується. Щоб вирішити внутрішній конфлікт, необхідно почати розмову, який наше свідомість намагається вести з нами, ставлячись до себе уважно, без осуду і з щирим бажанням допомогти.

2. Позначити конфлікт.

Внутрішня боротьба − це нескінченний процес. Але чим краще людина досягає успіху в цьому, тим більше вона задоволена своїм життям. Це, звичайно, вимагатиме певних зусиль, але воно того варте. Неминуче:

  • Виписати свої цінності, бажання , мрії, правила;
  • Призначити кожному значення від 1 до 100, де 100 є найвищим пріоритетом;
  • Записати всі фактори, що заважають реалізувати кожен пункт в списку - незалежно від того, зовнішні це фактори або саботаж;
  • Повторюйте цю вправу кожні три місяці.

3. Стати усвідомленим.

Невирішений внутрішній конфлікт виснажує, мозок працює понаднормово, намагаючись вирішити проблему, в якій сама людина свідомо не бере участі. Ясність усуває розумовий, емоційний хаос, робить щасливішим, підвищує продуктивність.

Якщо проблема не має конструктивних факторів і розвивається протягом тривалого часу, то слід застосувати способи вирішення внутрішньоособистісного конфлікту.

4. Компроміс.

Людина повинна задати собі питання про кращий вибір (наприклад, між своїми потребами і соціальними нормами), постаратися відповісти чесно, приводячи досить вагомі аргументи. Зробивши вибір, потрібно його дотримуватися.

5. Догляд.

Цей метод вимагає на мить відійти від ситуації, знімаючи з себе відповідальність за її термінове рішення. Це допомагає збалансувати думки, почуття, а також по-іншому поглянути на ситуацію. В якості диверсії можна використовувати фантазії , мрії. Не всі проблеми потребують негайного вирішення. Наш мозок постійно працює у фоновому режимі, і багатьом знайомий ефект, коли осяяння раптово приходить, поки ми зайняті іншими справами або уві сні.

6. Переорієнтація.

Полягає в зміні ставлення суб'єкта до ситуації, що викликала внутрішні протиріччя. Наприклад, людина просто повинна змінити кут свого зору, можливо, вкорінений у спробах точно відповідати зовнішнім вимогам, щоб правильно проаналізувати результат.

Варто спробувати візуалізувати конфлікт . Можна уявити себе адвокатом однієї зі сторін, озвучивши всі міркування і цілі , яких вона намагається досягти. Потім виконати те ж саме на стороні опонента. Наприклад, людина хоче схуднути і з'їсти піцу прямо зараз. Сторона, яка вимагає піци, можливо просто намагається заповнити емоційну порожнечу або хоче відпочити, отримати задоволення ( щастя ). Сторона, яка бажає схуднути, можливо просто хоче відчувати себе привабливою, і в кінцевому рахунку, більш щасливою. Можливо, рішення, яке було б прийнятним для обох сторін, полягає в тому, щоб дати собі низькокалорійне частування.

7. Сублімація.

Це перемикання уваги і активності в область, яка приносить позитивні емоції (наприклад, творчість або спорт). Він особливо ефективний у вирішенні кризи в особистій сфері, допомагає зняти напругу, змінити підхід до проблеми. Передача психічної енергії в Інші сфери − творчу діяльність, спорт, музику пр.допомагає не просто відволіктися, а розширивши кругозір, дізнатися більше про себе, відкрити нові способи дії і позбутися від «тунельного зору» − синдрому зацикленості на одній частині проблеми без більш загального розуміння ситуації.

8. Виправлення.

Це побудова адекватного ставлення до власного «я». Зазвичай потрібно у випадку з недостатньою самооцінкою. Однак рекомендується розглянути цей метод разом з фахівцем або довіреною особою, щоб не порушувати об'єктивності. Низька або завищена самооцінка часто пов'язана з небажанням або нездатністю визнати реальний стан речей. Іноді люди адекватно оцінюють себе, але хочуть, щоб інші оцінювали їх інакше. Успішне вирішення внутрішньоособистісного конфлікту залежить від усунення такого оціночного дисонансу.

9. Репресія.

Це, мабуть, найскладніший спосіб вирішення внутрішньоособистісних конфліктів. Передбачає вплив на неконструктивні бажання або прагнення, їх придушення з метою активізації інших внутрішніх якостей і ресурсів. Це загальний метод, який допомагає стати більш зрілим особистістю . Робота з психологом, тренінги , саморозвиток не гарантують відсутність внутрішніх протиріч, але точно допомагають легше з ними справлятися. Постійно вдосконалюючись, людина стає цілісною особистістю, пізнає себе, свої кордони, не нав'язані ззовні бажання і багато протиріч зникають самі собою.

Звичайно, суперечності кожної людини різні. Універсального методу лікування не існує. Іноді потрібен новий або професійний погляд, допомога фахівця, щоб знайти безпечний вихід з неприємної ситуації. Врегулювання внутрішнього конфлікту, тривалого і напруженого, необхідно, тому що ігнорування його може викликати серйозні психічні розлади і навіть трагічні події.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Ефективні поради про те, що робити, якщо не хочеться жити? Де шукати мот ...
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Що таке міжособистісний конфлікт і які його основні ознаки? Які види був ...
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Що таке розвиток особистості і як це допомагає знайти свою індивідуальні ...
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть, якщо вона відійшла на другий план? Які є способ ...
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною в невідповідному місці або в неправильний час може ...
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Як жінці знайти своє покликання і заробляти гроші легко і з задоволенням ...
Новое youtube видео