Назад
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??

Навигация по разделу
конфликт поколений

Що таке конфлікт поколінь і що з цим робити?

Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколінь. Які причини виникнення конфлікту поколінь і як його вирішити?

Всі ми не раз стикалися з нерозумінням з боку людей іншого віку. І іноді це пов'язано не з самою людиною, а з певними стереотипами, які притаманні тільки його поколінню. Чи дійсно вони так впливають на наше життя, які патерни поведінки притаманні людям різних поколінь і що з цим усім робити?

Що таке конфлікт поколінь?

Конфлікт поколінь — це виникнення розбіжностей між представниками різних вікових груп. Найяскравіший приклад-непорозуміння між підлітками і батьками, бабусями, дідусями. Але суперечки " батьків і дітей» не можна списати на підліткове бунтарство, так як вони виникають і між дорослими представниками різних поколінь. Найчастіше це пов'язано з особливостями характеру , властивими кожній окремій віковій групі, що склалися на тлі умов того часу, в якому відбувалося формування їх особистостей .

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Які покоління існують?

Можна виділить наступні покоління:

 • Мовчазне . Сюди відносяться особистості, які формувалися в період 1923-1943 років. Нацистський режим, сталінські репресії виховали в людях відданість, повагу до статусу, дотримання правил, терпіння, честь. Але також і страх, підозрілість і упередженість .
 • Бебібумери . Холодна війна 1943-1963 рр. перетворилася в гонку в науці, медицині, технологіях. Людині, яка формувалася в цей час притаманні дух колективізму, оптимізм, зацікавленість у зростанні.
 • Покоління X (бунтарі). Формування припало на 1963-1984 рр. – час перебудови. Такі люди не боялися змінюватися, вони підлаштовувалися під реалії часу. Народжувалися нові субкультури. Дух бунтарства став особливо помітний в спробах піти від патріархального суспільства, в боротьбі за рівність статей.
 • Покоління Y . Це люди, становлення яких припадало на 1984-2000 рр.розвиток ринкової економіки приніс безліч технологічних новинок. Загальна комп'ютеризація, поява мобільних телефонів та інших технологій формувало в свідомості думка, що все можливо. Основні риси таких людей – відповідальність , бажання отримати негайну винагороду, розуміння субординації.
 • Покоління Z . Сюди відносяться сучасні діти і підлітки. Майже весь їхній вільний час розписано батьками – гуртки, репетитори, спортивні секції, пр.відсутність «свободи» діти компенсують перенесенням життя в соціальні мережі. Вони не уявляють себе без технологій, відчувають себе некомфортно при обмеженні доступу до телефону, комп'ютера та Інтернету. Для цього покоління сам по собі вік не є причиною повага людини, йому потрібен аргументований доказ.

Причини конфлікту поколінь.

Існує безліч причин, що провокують конфлікти поколінь. Найчастіше мова йде про різні погляди на наступні моменти:

 • Виховання дітей;
 • Світогляд (ставлення до сім'ї, кар'єрі, навчанні, різниця моральних принципів, пр.);
 • Здоров'я;
 • Відпочинок (вибір місця проведення відпустки/канікул, хобі , проведення вільного часу ) ;
 • Зона комфорту (техніка, одяг, їжа і т. д.);
 • Фінанси та ін.

Як проявляється конфлікт поколінь?

Конфлікти поколінь в сім'ї можуть траплятися щодня. У них різні масштаби, одні закінчуються дрібної сваркою, інші – псують відносини і ще більше збільшують розрив між «батьками» і «дітьми».

Наприклад, батьки забороняють дочці гуляти допізна, кажуть синові, що його друзі − це Погана компанія і забороняють бачитися з ними. Це все може привести до того, що діти почнуть збігати з дому, бунтувати, спеціально провокуючи конфлікт . Але не завжди все так погано. Наприклад, суперечка між бабусею, яка хоче, щоб внучка, яка дотримується дієти, більше їла, може і не вилитися у велику сварку.

Сімейні розбіжності завдають людині набагато більшої шкоди , ніж громадські.  Однак суперечка зі сторонньою людиною може зіпсувати настрій , а якщо це, наприклад, сусід, з яким конфліктні ситуації відбуваються постійно, то і стати джерелом стресу.

Суперечки у поліклініці, магазині, громадському транспорті можуть відбуватися через людські фактори. Затіяв словесну перепалку міг не виспатися, перенапружитися на роботі, захворіти, що заважає йому контролювати себе.

Існують конфліктні особистості, які спеціально починають суперечку, щоб зняти напругу, а найлегше це зробити на незнайомій людині. Уникнути суперечки найкраще, не реагуючи на співрозмовника, проявляючи байдужість. Це саме те, що принесе опоненту найбільше незадоволення.

Варіанти вирішення конфліктів поколінь.

Існує 3 оптимальних способу вирішення конфліктної ситуації.

1. Пред'явлення аргументів.

Недостатньо просто висловлювати свою думку, необхідно підкріплювати його аргументами, заснованими на особистому досвіді, інформації з достовірного джерела, прикладі з життя . Важливо вміти слухати опонента. Іноді в обох точках зору є раціональне зерно, яке допоможе, якщо не схилити людину на свою сторону, то змусити його поважати іншу думку.

2. Компроміс.

Він може полягати, як в знаходженні золотої середини, так і в почерговому проходженні двох різних думок. Так, наприклад, син хоче йти гуляти з друзями, а батько каже, що він повинен допомогти йому відремонтувати машину. Вони можуть прийти до консенсусу - спочатку ремонт машини, потім прогулянка з друзями або навпаки. Інший приклад: дочка збирається на вечірку, яка не подобається матері, але вона погоджується відпустити її, якщо дівчинка повернеться додому до 22.00.

3. Відступлення.

Якщо відносини в сім'ї цінніше, ніж можливість висловити свою точку зору, то цей спосіб вирішення конфлікту може спрацювати. Можна дотримуватися одного з трьох сценаріїв:

 • Опоненти перестають доводити один одному свою точку зору, кожен залишається при своїй думці. Наприклад, бабуся доводить, що найкраща книга – це «війна і мир», а внучці подобається «Гаррі Поттер». Висловивши свої аргументи, їм необов'язково погоджуватися один з одним.
 • Другий сценарій – згода зі зворотною стороною. Зазвичай це спрацьовує, коли в основі конфліктної ситуації щось незначне. Прикладом може служити бажання дитини стати вегетаріанцем, після пояснення, чому для нього це важливо, батько може спокійно погодитися.
 • Уникнути конфлікту можна, просто не реагуючи на нього. Це актуально при невеликих розбіжностях, а також при розумінні, що конфлікт затівається просто для емоційної розрядки.

Конфлікт поколінь може перетворитися на обмін досвідом. Людям старшого віку варто почерпнути у молоді їх прогресивність, вміння йти на виправданий ризик, пристосовуватися до нового. Молодому поколінню необхідно зрозуміти, що часом вирішує досвід, традиції, вміння формувати цінності.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Що таке хронічна втома і як вона проявляється? Які причини такого стану ...
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Що таке тренінг особистісного зростання і чому це пошуки власної мотивац ...
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Що таке швидкочитання і чи ефективно воно? Як швидко читати книги, витяг ...
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Яких помилок краще уникати, щоб знайомство з чоловіком виявилося успішни ...
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зробити перший крок і зацікавити хлопця? Які є психологічні хитрощі? ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео