Назад
Ерудиція: що це таке і чим відрізняється від розуму та інтелекту??

Навигация по разделу
эрудиция

Що таке ерудиція і в чому вона проявляється?

Що таке ерудиція і чому це продукт пам'яті, а не розуму? Ерудованість, інтелект, живий розум – широкий кругозір-в чому відмінності?

На запит по слову «ерудиція» пошуковики видають сотні тестів для перевірки власної ерудованості або добірки книг для підвищення IQ. Ось тільки що вони дають? Що дасть людині знання Імен всіх фараонів, якщо у нього зламалася машина? Або як допоможе розібратися з робочими завданнями інформація про всі столицях світу? Напевно, ніяк. Чи означає Це, що ерудованість вже вийшла з моди і можна в усьому покладатися на комп'ютери? Розмірковуємо в статті.

Що таке ерудиція?

Ерудиція — це глибокі і всебічні пізнання в якійсь області або декількох областях, які виникли в результаті вивчення і осмислення різних літературних та інших джерел. По суті, це продукт пам'яті , що відображає здатність людини запам'ятовувати і відтворювати великі обсяги інформації. Людину, що володіє великою ерудицією, прийнято називати ерудитом. Відповідно ерудованість як якість особистості - це здатність проявляти начитаність, і обізнаність з широкого кола знань.

Слово "ерудиція «походить від латинського»erudition«-»вченість, освіченість". Причому освіченість не хаотична або уривчаста, а структурована, впорядкована. іншими ознакою справжньої ерудованості вважаються широкий кругозір, широта інтересів і поглядів, а близькими за значенням словами – вченість, інформованість, компетентність, інтелект, всезнайство, премудрість.

У класичному Римі, Греції та Китаї ерудиція цінувалася високо. В епоху Просвітництва вона вважалася частиною загальної ідеї про ідеальну людину. Відомими ерудитами були Леонардо Да Вінчі, Галілей, Коперник, Дмитро Менделєєв, Михайло Ломоносов, Бенджамін Франклін.

У до-комп'ютерну епоху» Гола " ерудиція була в пошані, а слово Ерудит було компліментом . Накопичені в пам'яті знання вважалися інвестицією в майбутнє, особистої інформаційної подушкою безпеки. Але в XXI столітті гігантські обсяги інформації відшукуються одним кліком на комп'ютері, і тримати в голові всі ці дані просто немає сенсу. Так що сьогодні ерудиція втратила статус елітарності, а перейшла в розряд хобі . Так, Ерудит здатний запам'ятати і в потрібний момент відшукати в пам'яті велику кількість інформації. Він може багато чого знати, але мало розуміти. Але це ж може і комп'ютер.

Ерудиція, інтелект – розум-в чому відмінності?

Ерудиція передбачає великі знання про що-небудь. Але одна справа бути "ходячою бібліотекою", але зовсім інша – вміти застосувати свої знання в справі. Ерудованість без практичного застосування – це можливість при нагоді блиснути інтелектом або пам'яттю і більше нічого. Більш того, помилкова ерудованість йде в зв'язці з гординею , самозамилуванням, самовдоволенням, марнославством. А це вже негативна якість.

Пройти тест на характер людини

Ерудованість не зараховує автоматично в розряд геніїв . Але є випадки, коли подібна суперздатність і зовсім може бути ознакою психічного відхилення. Є такий розлад "синдром Саванта" - стан, при якому у людини раптово проявляються пізнання в одній або декількох областях. Подібні "острівці геніальності" проявляються в якійсь вузькій області. Наприклад, люди-саванти пам'ятають напам'ять всі твори Шекспіра або можуть по пам'яті намалювати детальну карту вулиць незнайомого міста. Зовні вони мало відрізняються від оточуючих, але спілкування і соціалізація даються їм важко.

Дійсно, велика частина запомненной інформації нам ніколи не знадобиться, а сама по собі ерудиція приносить мало користі – той, хто справляє враження мудреця завдяки енциклопедичним пізнанням, може бути абсолютно нездатним вирішувати прості життєві завдання. Ще один недолік "голої" ерудиції-відсутність критичного мислення. Засвоюючи інформацію з різних джерел, людина просто не здатна оцінити їх достовірність.

Але це не означає Відмовитися від тренувань пам'яті або логіки - варто розрізняти подібні ерудованості поняття:

Ерудиція і широкий кругозір.

Глибокі пізнання ерудита лише відображають те, що людина посилено вивчає якусь область. Ці знання не є щодня необхідними або життєво важливими і самі по собі не несуть практичної користі. Зате загальний кругозір-та інформація, якою ми користуємося кожен день. Загальний кругозір дійсно полегшує життя, допомагає застосувати свої знання в справі.

Ерудиція і живий розум.

Як говорив Сократ: «знання не є розум» – почерпнути інформацію і запам'ятати її звичайному «зубрилки» не складно. Адже він може просто запам'ятовувати багато даних, не розібравшись в їх змісті. А ось проаналізувати прочитане, зробити свої висновки – на жаль. Автоматична ерудованість іноді настільки "захаращує" мозок, що в ньому втрачаються змістовні відповіді і притупляється азарт дослідника.

Ерудиція і пам'ять.

Ерудованість залежить від здатності до запам'ятовування і обсягу пам'яті. Але виграє не той, хто теоретично знає більше, а той, хто швидше витягне з пам'яті потрібну інформацію.

В ідеалі ерудована людина – це той, у кого всі ці здібності розвинені в рівній мірі. Але розумові здібності схожі на фізичні – можна посилено тренувати біцепс, щоб перемагати в армреслінгу, а можна тренувати все і потроху, щоб бути здоровою людиною.

П'ять ознак розумної людини.

Навіть якщо розумна людина є багатозначною людиною, вона не вважає це своєю головною гідністю. Він завжди знає, що йому є куди прагнути, щоб стати ще краще. Він не хизується своєю ерудицією і досягненнями. Він не намагається самоствердитися за рахунок менш ерудованих людей.

Крім цього розумна людина:

  1. Багато слухає, мало говорить. у спілкуванні йому подобається більше слухати, а запам'ятовувати. Не доводити свою точку зору, а прислухатися до слів співрозмовників.
  2. Фільтрує непотрібну інформацію . Та кількість інформації, яке надходить в мозок, запам'ятати неможливо. Та й не потрібно. Розумна людина ігнорує безглузді факти, безглузді докази, непотрібні дані. Крім цього він цілком може забути якусь цифру або дату-а навіщо її пам'ятати, якщо можна просто записати в щоденник .
  3. Не критикує. розумна людина знає, що ерудиція-це ще не межа мрій, що без великих знань можна бути успішним і щасливим . Тому він намагається не давати оцінку подіям або висловлювань перш, ніж розгляне ситуацію з різних сторін і вникне в суть того, що відбувається.
  4. Не боїться помилитися . Один з побічних ознак відмирання ерудиції – зміна уявлення про те, чого соромно не знати. Не знати рік скасування кріпосного права вже не соромно. Зате цінується здатність викрутитися в складній ситуації і вміння виживати.
  5. Не боїться здатися дурним. це особливий талант розумних людей. Вони не побоюються здатися некомпетентними і вміло приховують свою ерудицію, якщо цього вимагає ситуація. Зате так він швидше доб'ється поставленої мети , адже незрозумілих зазнаек мало хто любить.

Висновки :

  • Ерудиція – це результат читання, осмислення і запам'ятовування даних з літературних джерел.
  • Ерудованість сьогодні перестала бути чимось почесним, а перейшла в розряд хобі.
  • Ерудиція – це не самоціль, а тільки спосіб потренувати розум для розвитку мислення і живого розуму.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю і вилікувати душу? 8 різних універсальни ...
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим і що в цьому може допомогти? 7 дієвих способів знайти ...
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Що таке шкала самооцінки? Що таке низька самооцінка, занижена, адекватна ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Що таке смуток і чому нам буває сумно? Як позбутися від смутку: кращі сп ...
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Хто такий егоїст і його види. Позитивні і негативні сторони егоїстів. Як ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео