Назад
Гендер: що це таке? Гендерні відмінності та ідентичність.

Навигация по разделу
гендер

Що таке гендер і які про нього стереотипи?

Що таке гендер? Гендерна дисфорія, стереотипи та еволюція понять. 6 міфів про традиційно жіночих і чоловічих особливостях.

Критикуючи рух за рівноправність, люди не можуть пояснити різницю між поняттями «гендер» і «стать». Феміністки представляються озлобленими створіннями, а про чоловіків-феміністів взагалі мало хто чув. Що таке гендерні ролі, стереотипи та особливості? У чому відмінності понять «gender» і «sex»? І чому в резюме варто прибрати позначки М і ж? У статті відповідаємо на всі питання.

Що таке гендер?

Гендер — це соціально сконструйований кластер, ніяк не пов'язаний з біологічною статтю. Це соціальна стать, яку людина вибирає за своїм бажанням. Його ввели в обіг для поділу статевих і суспільно організованих характеристик людини. Термін " Гендер» - це англійське слово з латинським корінням, що позначає граматичний рід . У російській мові також є граматичне визначення роду. Але для чистоти досліджень ці два поняття вирішили не змішувати.

Гендерна ідентичність — це основне відчуття приналежності до обраної статі. Причому гендерний-це не обов'язково чоловічий чи жіночий. Сьогодні можна присвоїти собі «третій» підлогу, який не вкладається в двійкову систему розуміння. Представників третьої статі може бути кілька. Сьогодні в ООН і Євросоюзі прийняті документи, згідно з якими доведено існування більш ніж 50 гендерів.

Відповідно гендерні ролі - соціальні норми, що визначають правила поведінки людини, впевненого в своїй гендерній приналежності. Гендерний патерни або соціальні ролі чоловіка і жінки прописуються на рівні держави. Але застарілі уявлення про жіночо-чоловічих заняттях обмежують свободу вибору . Це стосується професії, роботи, захоплень, декретної відпустки.

Пройти тест на психіку

Еволюція поняття гендер.

Гендерна ідентичність хвилювала людей завжди, але предметом наукових дослідження стала відносно недавно. Першовідкривачем терміна вважається американський сексолог, психоаналітик Роберт Столлер . У 1958 році він опублікував книгу «Sex and Gender», де запропонував розвести біологічні та культурні дослідження, пов'язані з підлогою. Але широке поширення поняття отримало в 1970-х завдяки новій хвилі руху фемінізму.

У 1980-х роках в науці історії жінок сформувався новий напрямок – гендерна історія. Але на відміну від феміністичної теорії вона прагнула надати цілісну картинку ставлення статей. До цього прийнято було вважати, що біологічна стать визначає фізіологічні, анатомічні, а також психолого-поведінкові відмінності. Головна ідея гендерної історії в тому, що вона замінює біологічну приналежність за принципом «стать-рід» на соціально-культурну за принципом «стать-секс».

Протягом трьох останніх десятиліть концепція гендерної рівності стала популярною у всьому світі – лягла в основу безлічі національних законів і міжнародних документів. рівноправна гендерна роль передбачає однакові права та обов'язки людей у всіх сферах життя: освіті, роботі та кар'єрі, створенні сім'ї та вихованні дітей.

Ставлення релігії до гендерної психології сьогодні неоднозначне. З одного боку більшість релігійних навчань базуються на тому, що порятунок належить кожній щиро віруючій людині. Але з іншого боку релігійні постулати створювалися за часів, коли жінки були відсторонені від суспільно-соціального життя. Консервативні норми і сьогодні призводять до критики гендерної ідеології.

Гендерні особливості: 5 міфів про відмінності чоловіків і жінок.

Гендер формується і розвивається в прямому зв'язку з біологічними особливостями і самопізнанням.

За даними психологів хлопчики і дівчатка дізнаються свою стать до двох років, але не до кінця розуміють, що це. До 5-7 років під впливом виховання, досвіду і очікувань оточення формується гендерна ідентичність. Наступний етап-період статевого дозрівання, супроводжуваний змінами тіла, еротичними фантазіями і романтичними переживаннями. Цей період має сильний вплив на наступні гендерні відмінності. І тільки у віці 17-25 років проходить етап соціалізації, коли формується світогляд людини, його уявлення про власний призначення і сенсі життя .

Але справа в тому, що виховання дитини у багатьох сім'ях, садах і школах спирається виключно на його біологічну стать . Це проявляється у всьому: від вибору кольору коляски, одягу, іграшок до очікувань і норм поведінки. Так, від дівчаток очікують любові до бантиків, ляльок, товариськості і зразкової поведінки. Їм читають казки про фей і принцес. Хлопчикам приписують аналітичний розум, стриманість, інтерес до машинок і літаків. Ідея про те, що хлопчики і дівчатка просто зобов'язані відрізнятися один від одного, просочила всю нашу культуру.

Але багато уявлень про властивих дівчаткам або хлопчикам рисах характеру виявилися не більше ніж міфом. Дослідженнями доведено, що подібностей у дітей набагато менше, ніж відмінностей. Наприклад, різниця в математичних здібностях проявилася в 8% випадків, відмінності в засвоєнні тексту виявилися у 1% дітей. І ці цифри можна продовжити. Якщо дивитися на дані неупереджено, можна помітити: всі дослідження статевих відмінностей тільки підтверджували їх схожість.

Але у світі дорослих гендерних міфів не стає менше:

Міф 1. Біологічні відмінності статі є даністю, міняти яку небажано і небезпечно.

Насправді більшість характеристик виявляються набутими. Різні вимоги, виховання, заняття формують різні якості. Так, дівчаток з дитинства вчать готувати, вести господарство, хлопчикам прищеплюють любов до техніки, виховують фізичну витривалість. Таким чином, більшість відмінностей формуються в міру соціалізації, яку при бажанні можливо змінити.

Міф 2. Жінки програють у чоловіків за інтелектуальними здібностями, логікою, професійної компетентності.

Парадоксально, але в епоху успіхів жінок у сфері політики, економіки, управління упереджене ставлення щодо їх розумових здібностей звучать звідусіль. Так Підтримується думка і низької компетентності жінок, їх нездатності до стратегічного мислення, прийняття рішень. Але це не більше, ніж думка.

Міф 3. Чоловіки не здатні до турботи, співпереживання, зате жінки генетично розташовані до того, щоб проявляти емпатію.

Результати дослідження показали, що чоловіки і жінки наділені однаковою емоційністю. Але відмінності в соціальних нормах і очікуваннях не дають можливості чоловікам проявляти свої почуття. З дитячих років хлопчикові вселяють, що сльози – це ознака немужского характеру. Тому відмова від емоційної твердості-не більше ніж страх виявитися негідним звання «справжнього чоловіка».

Пройти тест на емпатію

Міф 4. Жінки мріють вийти заміж, а чоловіки в шлюбі не потребують.

Дівчаткам з дитинства навіюється «правильна» модель життя, за якою вона стане повноцінною тільки після заміжжя і народження дітей. Хлопчики живуть з очікуванням того, що жінки прагнуть їх заарканити, сісти на шию. Але домогтися кар'єрного росту і статусу чоловік може тільки в разі, коли його тил добре захищений. Виходить, подружнє життя дає чоловікові можливість підкорювати вершини, а не вирішувати побутові проблеми.

Міф 5. Гендерна рівність досягнута, воювати далі безглуздо.

За статистикою 88% рекрутерів цілеспрямовано розшукують кандидата певної статі. Як не банально, але причиною цьому соціальні стереотипи. Вважається, що жінки більш схильні до рутинної роботи, а чоловіки – амбітні і наполегливі. Щоб виключити подібні упередження при наймі співробітника в деяких країнах з анкети прибрали фото і деякі біографічні здібності. Але ситуація з гендерною нерівністю залишається все так само актуальною.

Міф 6. Дівчатка вважають за краще ніжно-рожеве, хлопчики люблять небесно-синє.

Дівчачий відділ в магазині дитячого одягу безпомилково впізнається по великій кількості рожевого кольору. Хлопчикам покладаються стримані відтінки блакитного, сірого і блакитного. Але в ході експериментів зв'язок колірних переваг з підлогою не була виявлена. Діти вибирали рожевий колір не частіше, ніж будь-який інший. Зате дорослі жінки і чоловіки найулюбленішим і популярним назвали синій колір.

Що таке гендерна дисфорія?

Якщо розглянути термін дисфорія-це психічний стан, протилежний ейфорії. людина в стані дисфории вкрай дратівливий, агресивно налаштований по відношенню до оточуючих. Відповідно гендерна дисфорія-стан гострого невдоволення людини, не здатного повністю прийняти свій гендерний статус. Так це описують словники.

Якщо сказати простіше – це стан, коли тіло повстає проти мозку і проти душі. Це більше, ніж психологічна проблема. Це болючий внутрішній конфлікт, який не здатні примирити психологи, психіатри, друзі, кохані і родичі. Це відчуття завжди знаходиться всередині.

Пройти тест: шкала депресії Бека

Гендер в рекламі.

Крім основної функції «продати товар» сучасна реклама має ще одну важливу функцію – популяризацію моделі відносин чоловіка і жінки. На рекламних картинках і роликах зустрічаються шаблонні образи: чоловіки представляються успішними, багатими, впевненими, а жінки – еротичними, господарськими, турботливими.

Жінкам реклама частіше пропонувала одну з трьох моделей поведінки: спокусниці, господині або романтичної натури. Причому всіляко підкреслювалося перевагу чоловіка. Але сьогодні жінка в рекламі виглядає інакше. Найчастіше вона незалежна, різнобічна, цілісна особистість, готова досягти успіху в житті без допомоги чоловіка. Вона може бути ким завгодно: пілотом, комерційним директором, олімпійським чемпіоном або автомеханіком.

Гендерні стереотипи-навіщо вони?

Соціально-організовані відмінності між статями держава просуває і використовує на свою користь. Існують закони, Нормативи, мораль, які прописують, які ролі повинні бути у чоловіків і у жінок. Хоча проблема стереотипності вирішується вже багато років, але викликає мало співчуття в умах. Причому як в чоловічих, так і в жіночих.

Конфлікти з приводу розподілу жіночо-чоловічих обов'язків існують у всіх сферах життя, але частіше виявляються під час роботи. Жінки довго боролися за свої права і значно досягли успіху в цьому. Але гендерні стереотипи впливають на наші рішення навіть тоді, коли ми цього не помічаємо:

  • При наймі на роботу перевагу віддають чоловікові, адже він навряд чи піде в декрет.
  • Однакові досягнення в роботі частіше призводять до підвищення співробітника чоловіки.
  • Підвищення чоловіка визнають заслуженим, а підвищення по службі жінки пов'язують з її умінням скористатися своїми чарами.
  • Коли в офіс заходять нові відвідувачі, чоловіка апріорі визнають старшим за посадою.

Життя проходить занадто швидко, щоб витрачає її на сварки, з'ясування «хто головний» або самотність. Сильна жінка здатна любити, підтримувати, надихати. Великодушний чоловік вміє прощати, піклуватися, любити. Позбавлення від стереотипів допоможе досягти душевної близькості, якої так нам не вистачає.

Висновки:

  • Гендер – це соціальна організація відносин між статями.
  • Старі, архаїчні уявлення про жіночність та маскулінність обмежують ступінь свободи людини.
  • У зв'язку з малою кількістю відмінностей між чоловіками і жінками ввели поняття «гендер» – як якийсь соціальний стать, який людина приймає в результаті соціалізації.
  • Гендерні стереотипи – це подвійні стандарти, які приписують чоловікові чи жінці певні ролі.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео