Назад
Мета: що це таке, види цілей і як вони виникають??

Навигация по разделу
цель

Що таке Мета,які бувають і як виникають?

Що таке мета і як вони виникають? Чому так важливо навчитися Цілепокладання? Чим відрізняються життєві цілі від мети життя?

З самого дитинства людина чує про необхідність вибрати правильну мету. Батьки, Вчителі, наставники, всі як один, запевняють, що від цього залежить успіх і результативність людини. Чим значиміше мета, тим більш насиченим і цікавіше життя, тим більшим змістом вона наділена. Але як знайти правильний напрямок? Як зрозуміти, куди необхідно рухатися? Як визначити мету, яка дійсно буде мотивувати? І взагалі, чи так вона важлива, як про неї говорять? Чи не переоцінюється її значення? Чи можна стати успішним без навичок Цілепокладання? Які перешкоди виникають перед людиною, яка не має мети?

Що таке мета?

Мета — це матеріальний або ментальний (розумовий) результат, на досягнення якого спрямовані дії людини. У самому визначенні закладений дуалізм (двоїста природа) мети. З одного боку, вона буває прагматична. Наприклад, хороший заробіток, просторий будинок, красива машина. З іншого – пріоритетом може стати духовний продукт, який не має матеріального еквівалента. Феномен в тому, що такі результати часом цінуються навіть вище реальних.

Часто виникає плутанина, викликана наявністю близькоспоріднених понять до слова «мета». В першу чергу-це завдання і завдання. Чим же вони відрізняються один від одного?

Завдання - це ситуація, з чітко вираженою метою, яку можна досягти під час рішення. У вузькому сенсі завданням можуть називати саму мету, але це не зовсім правильно, оскільки завдання характеризується, крім очікуваного результату, ще й Умовами його досягнення. При цьому, завдання має на увазі пошук шляху вирішення, широко застосовуючись в навчальному процесі, коли учневі або студенту необхідно знайти відповідь, що робиться для розвитку творчих та інтелектуальних здібностей людини .

Завдання - це теж завдання, тільки з заздалегідь обумовленим планом дії. Може йтися і про більш масштабну дію. Наприклад, домашнє завдання складається з декількох завдань, кожна з яких переслідує досягнення своєї мети .

Хоча все це умовно, тому завдання, мета і завдання, найчастіше, сприймається практично як одне і те ж, залишаючи демагогію для закоренілих буквоїдів. Багато авторів, щоб уникнути тавтології у своїх текстах, чергують ці слова, використовуючи їх практично як взаємозамінні.

Пройти тест на тип особистості

Яким чином виникає мета?

Все пов'язано з обставинами та моральною зрілістю людини. Чим більш розвинена особистість , тим частіше мотивом для її вчинків служать внутрішні фактори. За принципом Піраміди Маслоу , на нижніх рівнях якої розташовані фізіологічні потреби, включаючи голод і сексуальний потяг. На більш високих щаблях розвитку з'являються цілі, пов'язані з особистим зростанням або кар'єрою, духовним саморозвиток .

Мета зароджується у відповідь на зовнішній стимул , або внутрішній порив. У першому випадку все досить ясно. Припустимо, людина піднімає голову і звертає увагу на метеорит, що летить в його сторону. Виникає об'єктивна мета-втекти, яка настільки сильно мотивує людину, що в нагадуванні не потребує. Навряд чи хто-небудь в такий момент вирішить зупинитися, щоб перекурити, і випадково забуде про наближення «привіт» з космосу.

Якщо мета з'являється в результаті розумового процесу, без зовнішньої стимуляції, то вона потребує регулярного підкріплення. Ось чому примітивні цілі реалізуються легше і швидше, а мотиви більш піднесених завдань необхідно час від часу відновлювати в пам'яті , нагадуючи навіщо вони були поставлені.

Сам процес постановки мети називається цілепокладанням. відомі різні методики, які допомагають правильно вибирати цілі. Досить популярна техніка SMART , в основі якої п'ять базових принципів, за якими бажано перевіряти будь-яку мету:

 • Specific - конкретність;
 • Measurable - вимірюваність;
 • Achievable - досяжність;
 • Relevant - значення;
 • Time bound - обмеженість у часі.

Виконання цих умов допомагає максимально адаптувати мету під її реалізацію. Чим більше пунктів врахувати, тим вище шанси, що заплановане буде виконано. Формується рамка мети, яка чітко визначає допустимі коливання в процесі досягнення, відповідаючи на питання " що?", "де?"«"коли?", як в однойменній телепередачі. Це допомагає уникнути зайвих рухів, підвищуючи шанси на успішну реалізацію задуманого. Слово "рамка" абсолютно не означає відсутність гнучкості при виконанні завдання. Просто, за допомогою цього підходу відбувається конкретизація мети, а вже методи її досягнення підбираються по ситуації.

Припустимо, хтось хоче навчитися виконувати жим від грудей з вагою 100 кг за один рік тренувань в спортзалі. Результат в 80 або навіть 95 кг не вписується в ці рамки. Не підійде і термін реалізації більше року. Мета визначена чітко-за рік навчитися піднімати штангу, яка важить центнер. Для виконання мети необхідні відвідування спортзалу або хоча б штанга в домашньому спортивному куточку. Заздалегідь визначено результат, терміни, місце і/або інструмент. З огляду на, що є різні види цілей, то і рамки для них визначаються індивідуально. Чим масштабніше запланована задача, тим ширше діапазон її реалізації. Дрібні завдання виконуються з мінімальною кількістю дій, і не вимагають складних алгоритмів.

Пройти тест на самооцінку

Види цілей.

Оскільки мета – поняття велике, то є розгорнута класифікація, яка допомагає визначити якого роду завдання ставляться перед людиною, щоб краще розуміти, як їх виконати.

По завершеності процесу:

 • Проміжні - мають на увазі виконання одного з етапів загального процесу;
 • Кінцеві - замикають логічну послідовність подій.

За пріоритетністю:

 • Необхідні - першочергові цілі, які слід досягати спочатку;
 • Бажані - рекомендовані до виконання, але не обов'язкові;
 • Можливі - не мають конкретного значення в даний момент.

За складністю:

 • Прості - передбачають одну необхідну дію;
 • Складні - припускають проходження декількох етапів.

За формою вираження:

 • Якісні - не піддаються вимірюванню;
 • Кількісні - можуть бути підраховані.

За масштабом:

 • Стратегічні - визначають перспективні глобальні завдання;
 • Тактичні - відповідають за механізм досягнення стратегічних цілей;
 • Оперативні - поточні підзадачі, від виконання яких залежить успіх всієї кампанії.

За термінами виконання:

 • Довгострокові - термін від трьох до п'яти років;
 • Середньострокові - період від року до трьох років;
 • Короткострокові - їх терміни вимірюються тижнями, або місяцями.

По взаємозв'язку:

 • Індиферентні - ніяк не пов'язані;
 • Конкуруючі - одна мета уповільнює досягнення іншої;
 • Комплементарні - доповнюють один одного;
 • Антагоністичні - взаємовиключні;
 • Ідентичні - відповідні цілі.

Крім цих класифікацій, можна ще говорити про цілі в житті і про головну цілі життя . Ці поняття не ідентичні. Про них ми зараз і поговоримо.

Пройти тест на темперамент

Життєві цілі людини.

Оскільки людина відрізняється від тварин розумом і духовністю , для нього актуальні питання, які пов'язані з пошуком свого призначення . Для чого він народжений? Яку місію повинен виконати? У чому може розкрити свій потенціал ? Відповівши на них, можна знайти мету і сенс життя людини. Це вкрай важливо, адже в іншому випадку індивідуум нагадує корабель, який збився зі шляху і не знає, куди плисти. Така людина небезпечна для себе і оточуючих. Він може легко потрапити під поганий вплив, зробити неправильний вчинок, або проживати своє життя даремно.

Мета життя людини пов'язана з його найголовнішим мотивом. Наприклад, для спортсмена це буде олімпійське золото, для вченого – Нобелівська премія, для музиканта – всенародна любов і визнання. Досягнення цих завдань стане головною перемогою в житті для кожного з них. Але це зовсім не означає, що паралельно не можуть виникати інші цілі в житті. Наприклад, подорожі в різні країни, затишна квартира, дорогий автомобіль і т.д. Просто є одне найголовніше завдання, виконання якого надає людині відчуття того, що життя прожите не даремно. Всі інші цілі тільки доповнюють загальну картину.

До вибору життєвої мети бажано підійти відповідально . З одного боку, вона повинна бути масштабною, а з іншого – теоретично здійсненною. Баланс утримати складно, але вкрай важливо. Якщо мета виявиться легкою, то вона буде швидко досягнута і людина опиниться в ситуації, коли доведеться шукати нове завдання. В такому випадку може початися апатія і депресія , відчуття внутрішньої порожнечі . Якщо ж мета буде надто складною і глобальної, людина з нею не впорається, знову ж впадаючи в депресивний стан і відчуваючи, що прожив життя даремно.

Ще більш важливе вміння для вибору мети – думати своєю головою, а не слухати чужі підказки. Інакше, можна прожити чуже життя і домогтися непотрібних результатів. Щоб цього не сталося, слід навчитися розставляти пріоритети, розуміючи, чого хочеться насправді, слухати свій внутрішній голос, а не поради «доброзичливців». Якщо важливіше сімейні цінності, то бажано присвятити своє життя створенню міцної і дружної сім'ї.

Якщо мета – кар'єра, необхідно докласти зусиль до просування по службовій ієрархії, відклавши на другий план все інше. Якщо хтось скаже "моя мета-Великий театр", то він повинен, як мінімум, стати артистом, а не космонавтом або водолазом. чітке розуміння мети , допомагає сформулювати її рамки і визначити механізми досягнення. Але ще важливіше вибрати пріоритети і визначити ту мету, яка наповнить життя змістом.

Люди ставлять перед собою цілі. У одних вони глобальні, інші ж задовольняються приземленими бажаннями, по типу поїсти або попити. Хтось переслідує матеріальні цінності. Є й ті, кому важливіше духовний розвиток . Незалежно від життєвих пріоритетів і типу мислення, мотивом для будь-якої дії стає мета. Навіть тварини, виходячи зі свого укриття, роблять це з певною метою, нехай навіть неусвідомленою. Людина ж, володіючи даром самому ставити перед собою завдання, просто не має права ставиться до нього безвідповідально.

Пройти тест на півкулі мозку

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео