Назад
Фантазія: що це таке і які бувають??

Навигация по разделу
фантазия

Що таке фантазія і чим небезпечний ескапізм?

Що таке фантазія і які види бувають? Як розвинути фантазію? Що таке ескапізм і п'ять порад для тих, хто хоче навчитися фантазувати.

Еротичні, неприборкані, сміливі, божевільні, Лякаючі, казкові, поетичні – все це наші фантазії. Одні їх соромляться, інші перетворюють в корисні для життя речі, треті роблять своєю професією. Але всі сходяться в одному: вміння фантазувати виявляється корисним, коли фантазія доповнює реальність, а не веде від неї. Виявляється, існує тисячу і один спосіб перетворити ілюзію в реальність. Ми розповідаємо про п'ять найефективніших.

Що таке фантазія?

Фантазія — це продукт роботи уяви, що характеризується особливою силою, яскравістю, спонтанністю і унікальністю створюваних символів, картин або образів. Це суперконцентрат ідей, який стимулює до пізнання, пробуджує жвавий інтерес до всього навколишнього і бажання досліджувати це все. Відповідно вміння фантазувати-це здатність створювати в уяві щось нове, неправдоподібне, небачене, неможливе або не відповідає дійсності. Благо, що комора фантазерства невичерпна.

Без фантазій людині було б складно ужитися з реальністю або створити її. Адже все, що нас оточує – це результат чиєїсь вигадки, втіленої в матеріалах, будівлях, побутових приладах, транспорті, інтернет-мережі, книгах, картинах-у всьому. Фантазія як якість особистості необхідна в будь-якому процесі, але в творчості незамінна. Тому художники, письменники, фотографи, дизайнери, танцюристи, стилісти трепетно бережуть цю свою здатність . Але частіше називають її креативністю .

Але здатність фантазувати корисна не одним тільки людям творчості. Фантазії, застереження, вільні асоціації, помилкові дії – все це пряма дорога до несвідомого. А несвідоме-об'єкт дослідження психології . Адже не дарма Зигмунд Фрейд називав фантазії "фасадом сновидінь"» в яких відображаються приховані думки, таємні бажання , нездійснені наміри. Правда, нагадував про те, що необхідно відрізняти їх від дійсності.

І тут криється неоднозначна користь фантазерства. З одного боку розвиток фантазії підсилює здатність створити, продовжити, подвоїти реальність. Але з іншого-це спосіб піти від неї. Іноді фантазії стають способом життя, і якось непомітно підміняють значну її частину. І тут потрібно бути уважним.

Пройти тест на півкулі мозку

Які бувають фантазії?

Фантазія – настільки велика тема, що розглянути її під усіма кутами за один раз неможливо. Розповімо про найпопулярніші.

1. Непритомний.

Іноді в чиюсь адресу можна почути докір «ти геть позбавлений фантазії». Насправді людей, нездатних фантазувати, не буває. Просто фантазії виникають несвідомо. В психоаналізі Фрейда вони пояснюються двома схемами: а) спочатку були сформовані в несвідомому; б) були сформовані в свідомості , але потрапили в несвідоме внаслідок витіснення.

 • Плюси. це ключове поняття психоаналітичної теорії допоможе дізнатися про себе багато нового.
 • Мінуси. залишені без уваги, вони можуть провокувати психічні та психосоматичні порушення.

2. Дитячий.

Дитяча уява активно розвивається з віку 3-3,5 років і не має меж. Діти придумують уявних друзів, сюжети для ігор, Нові історії для улюблених героїв з книг або мультфільмів. Так вони пізнають світ, вчаться правильній поведінці і спілкуванню в реальному світі, будують психологічний захист, розкриваються творчо.

 • Плюси. Фантазія, спрямована на креатив, допомагають розкрити унікальність і талант , розслабитися і просто весело провести час.
 • Мінуси. якщо дитині не пояснюють різницю між фантазією і брехнею, він може вирости патологічним обманщиком.

3. Науковий.

Інновації – це не просто політ фантазії. Це революція, яка дає можливість вийти за рамки вірних відповідей і знайти дійсно нове рішення. Завдяки поєднанню уяви та наукового мислення з'явилися роботи-хірурги. стільниковий зв'язок, біопротези, штучний інтелект, гнучкі смартфони, 3D-друк і віртуальна реальність.

 • Плюси . У світі інновація і креативу очікуються нові тренди – техногорода майбутнього, невразливі квантові комп'ютери, 4D і 5D-друк, що навчаються роботи, Нове покоління безпілотних автомобілів.

4. Письменницький.

Глибина письменницького уяву дозволяє читачеві подорожувати в часі і просторі, проникати в художній світ героїв, спостерігати за захоплюючими подіями минулого і майбутнього. Книги приносять в життя читачів стільки прекрасних речей, знань, емоцій , рад, пригод, що можна тільки радіти такій багатій фантазії.

 • Плюси . Читання - саме та форма відпочинку, що приносить найбільше відчуття щастя і задоволення життям.

5. Еротичний.

У Сексологів є такий жарт: 90% людей віддаються сексуальним фантазіям, а решта 10% просто в цьому не зізнаються. Ніч з колишнім партнером, секс зі знаменитістю або з незнайомцем, Сексуальні ігри на природі або в незнайомому місці – такі еротичні мрії допомагають «домалювати» не надто радісну картинку реальності.

 • Плюси. активне фантазування на тему сексу допомагає послабити внутрішні заборони, висловити і реалізувати витіснені бажання.
 • Мінуси. занадто реалістичні і нездійснені еротичні фантазії можуть привести до сексуальних збочень. Також вони мають ефект, що руйнує відносини. Особливо, якщо партнери намагаються втілити їх на стороні.

Пройти тест Фрейда

6. Невротичний.

Лякаючі фантазії невротика провокують страхи з приводу вигаданого майбутнього. Це може бути перебільшений страх смерті, побоювання з приводу падіння комети або будинку, страх невиліковної хвороби, збочено-нав'язливі бажання. Всі вони не мають підстав тут-і-зараз , але доставляють невротику чималий дискомфорт.

 • Мінуси. страждання, емоційна нестабільність, невпевненість-частина особистості невротика. Зацикленість на своїх страшних ілюзіях отруює життя самому невротику і всім, хто знаходиться поруч.

Що таке ескапізм?

Ескапізм — це синонім поняттю «Втеча», неважливо куди: в роботу, секс, мистецтво, ЗСЖ, релігію, в глухі села, в монастирі, в спілкування на форумах, ігри, сп'яніння або психотропні речовини. На тлі таких» захоплень " втеча в фантазійний світ виглядає нешкідливо. Але це на перший погляд.

Придуманий фантазійним розумом світ виглядає привабливіше реальності . Саме він рятує психіку від руйнування. Але поступово такі» ігри розуму " підміняють реальний світ вигаданим. Разом з ослабленням межі між ілюзією і реальністю втрачається самоконтроль , зникає почуття відповідальності за своє життя, бажання щось виправляти, чогось домагатися. Так можна деградувати, скотитися до психозу або спровокувати розлад особистості . А це вже діагноз.

Що робити в такій ситуації? відійти і подивитися на неї з боку. Насправді придумана ілюзія стає потужною рушійною силою, тільки якщо вона спонукає до дій. Важливо розрізняти різні форми фантазій:

 • Солодкі мрії на кшталт «рожевим окулярам», в яких немає місця для реальності – це недобрий знак.
 • Фантазія, яка підсилює енергію, рухає вперед – це корисно.

Є ще один секрет: перетворювати фантазію в реальність набагато цікавіше, ніж просто фантазувати ні про що.

5 способів зробити фантазію матеріальною.

Успішні підприємці стверджують: фантазувати потрібно обов'язково. Фантазії стають мріями, мрії – цілями , а досягнення мети – сенсом життя . Якщо навчитися грамотно мріяти і ставити цілі, будь-яка фантазія виявиться здійсненною.

1. Прислухатися до себе, чию мрію ми збираємося втілювати?

Багато напевно чули від батьків фразу: «ти виконаєш мою мрію». Але якби все закінчувалося тільки цим. Як жити підказують вчителі, керівники, реклама, соціальні мережі, ЗМІ. Здається, що всі крім нас знають, чого ми хочемо від життя. Порадників з боку так багато, що їхні голоси заглушають той самий внутрішній голос, який йде від серця і розповідає нам про наші мрії.

Що робити? захотіти свого і не починати ніяких дій, поки свої бажання не сформулюються гранично ясно.

2. Правильне формулювання-90% справи.

Часто здійснена мрія розчаровує. А все тому, що сформульована вона неправильно. І головна помилка-орієнтація на зовнішні ознаки. Тому абстрактне "висока зарплата», «велика любов», "красива фігура" не працює. Коли за цими мріями немає свого розуміння, конкретики, деталей, то енергії для реалізації вони не дають.

Що робити? конкретизувати до тих пір, поки мрія не стане буквально відчутною. Такий, що ось-ось можна помацати. Можливість потримати свою мрію подарує багато задоволення і радості , вони в свою чергу дадуть енергію, яку можна інвестувати в справу.

3. Вчитися у успішних підприємців.

Реалізація мрії не має універсального рецепту чи формули. Зате є історії підприємців, які вчать мріяти на 100% і бути успішними. Наприклад, у своїх книгах мільярдер Річард Бренсон радить наперед планувати час для мрії. Свої секрети є У інших знаменитостей і бізнесменів. Книги цінні ще й тим, що розповідають не тільки про перемоги, а й про помилки. А це набагато цінніший досвід.

Що робити? скласти список книг знаменитостей, які найближче за духом або просто захоплюють своїми діловими якостями. Розвивати в собі потрібні риси характеру , звички і, звичайно ж, перевіряти їх у справі.

4. Йти до мети не звертаючи, інакше можна розтратити всі сили.

За статистикою людина відволікається від поставлених завдань 200 разів протягом дня. Відволікають гаджети, телефонні дзвінки, колеги, близькі та друзі. Додатково ми тримаємо в голові сотні справ, проектів і планів. Коли ми намагаємося вирішити всі проблеми відразу, перемикаємося з однієї справи на іншу, не можемо сфокусуватися і витрачаємо даремно більшу частину енергії.

Що робити? навчитися говорити «ні». Нездатність відмовити комусь грає на руку прохачеві, але відволікає від головного – від втілення мрії. Те ж стосується особистих справ. Іноді» ні " доводиться говорити прокрастинації, соцмережах, позаплановим перерв на каву, непотрібним розмов.

5. Реальність - від слова реалізувати.

Як сказала Опра Вінфрі, «якою б не була ваша мета, ви можете її досягти, якщо готові працювати». І поки ми не приступаємо до втілення мрії, вона так і залишається фантазією.

Що робити? для початку перевірити мрію на адекватність. Коли прийде переконання, що вона розумна, досяжна, безпечна для інших – діяти. Тільки перемикання з установки « я мрію зробити " на установку « я роблю » дає можливість перетворитися з фантазера в переможця.

Висновки :

 • Фантазія не терпить обмежень або перешкод і створює поняття, які не існують в реальності.
 • Небезпека ескапізму не в фантазіях, не в їх різноманітності і змісті, а в втраті кордону двох світів: придуманого і реального.
 • Працювати, вчитися і знову працювати – ось, напевно, універсальна порада для фантазерів.

Пройти тест на психологічний вік

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео