Назад
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??

Навигация по разделу
когнитивный диссонанс

Що таке когнітивний дисонанс і що з ним робити?

Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу? Приклади когнітивного дисонансу та поради щодо його усунення.

Коли реальність викликає занадто багато питань, у мозку наростає дискомфорт. Або по-науковому: виникає когнітивний дисонанс. Щоб не напружуватися і відновити гармонію, мозок винаходить хитрощі сприйняття: блокує невигідну інформацію, знаходить потрібні докази, заспокоює, заколисує. Цією властивістю нашого мозку без докорів сумління користуються оточуючі. Так що знання хитрощів допоможе не просто зрозуміти себе краще, але і протистояти маніпуляції.

Що таке когнітивний дисонанс?

Когнітивний дисонанс — це стан психічного або психологічного дискомфорту, спричинений зіткненням суперечливих ідей, вчинків, переконань, емоцій чи почуттів. виникає, коли людина отримує несподівану інформацію, відмінну від минулого досвіду . Або коли стає свідком непередбачуваних дій, незрозумілих подій. В основі механізму когнітивного дисонансу лежить проста, але часта ситуація: наявність двох взаємовиключних бажань.

Дисонанс є протилежністю балансу, до якого прагне наш мозок. Згідно з теорією балансу, люди віддають перевагу гармонії та послідовності у своїх знаннях про світ. психіці важко перебувати в стані тривожної невідповідності. Тому, щоб зменшити психологічний дискомфорт від внутрішнього конфлікту , людина змінює свою думку, придумує виправдання зміни, а згодом змінює і поведінку. Так він зберігає свою душевну рівновагу.

Пройти тест на психіку

Парадокс полягає в тому, що чим більше людина відстоює свою поведінку, тим більше охоче змінює свої переконання при зміні обставин . Наприклад, в хвилини небезпеки, після катастроф атеїсти стають ревними віруючими. Приказка» в окопах атеїстів немає " якраз про це. Що ще? Непримиренні мачо-женоненависники після одруження стають турботливими чоловіками, а патріоти після еміграції в іншу країну активно перестають любити колишніх сусідів.

Як наш мозок зменшує дискомфорт при когнітивному дисонансі?

Припустимо, ви курите і отримуєте інформацію про шкоду куріння. Існує 4 способи зберегти душевну рівновагу.

 1. Змінити поведінку: «я кидаю палити, щоб зберегти здоров'я своє і своїх близьких».
 2. Обґрунтуйте свою звичку, додайте нові факти: «Я викурю менше сигарет або заміню їх менш шкідливими».
 3. Змінити самооцінку або важливість прийняття рішення: «якщо я кину курити, видужаю (стану розлюченим). Від цього мені і моїм рідним буде ще гірше».
 4. Ігнорувати дані, які суперечать переконанням: «я знаю курців, які дожили до 90 років. Тож сигарети не такі шкідливі"»

Перераховані механізми допомагають не тільки уникнути внутрішньої напруги, але і піти від міжособистісних ускладнень. Так, наприклад, ми скаржимося незнайомим людям на подружжя, тим самим знімає внутрішнє напруження. Вчинивши погано, шукаємо союзників. Придумуємо виправдання зради подружжя, не помічаємо некрасиві вчинки дітей. Або навпаки-применшуємо кар'єрні досягнення конкурентів, пояснюючи їх банальним везінням, лицемірством, блатом.

Теорія когнітивного дисонансу та її докази.

Визначення когнітивного дисонансу-одне з базових понять в психології . Автором теорії і безлічі експериментів став американський психолог Леон Фестінгер (1919-1989). Він сформулював визначення та дві основні гіпотези:

 • Гіпотеза 1: випробуваний людиною в певній ситуації уявний дискомфорт буде мотивувати його надалі уникати подібних ситуацій.
 • Гіпотеза 2: відчуває психологічний дискомфорт людина будь-якими способами буде прагнути до зменшення уявного дискомфорту.

На думку автора теорії причинами когнітивного дисонансу можуть бути логічно несумісні речі, культурні звичаї, протистояння думки однієї людини громадській думці і болісний минулий досвід. Тобто прислів'я» обпікся на молоці, дме на воду " якраз описує небажання людини повторити негативний або болючий минулий досвід.

Теорію Леона Фестінгера підтверджують експерименти і дослідження активності мозку, проведені на томографі. Під час експерименту випробуваному створювали умови для найпростішого когнітивного дисонансу (показували листок червоного кольору і називали інший колір) і сканували активність мозку на томографі. Результати томографії показали, що при внутрішньому конфлікті активізується цингулярная кора головного мозку, що відповідає за контроль певної діяльності, виявлення помилок, моніторинг конфліктів, перемикання уваги. Потім умови експерименту ускладнювалися, випробуваному давалися все більш суперечливі завдання. Дослідження показали: чим менше виправдань для своєї дії знаходить випробуваний, тим більша напруга відчуває, тим більше збуджується ця область мозку.

Когнітивний дисонанс: приклади з життя.

Когнітивний дисонанс виникає щоразу, коли виникає потреба зробити вибір або висловити думку. Тобто дисонанс-це буденне, щохвилинне явище. Будь-які рішення: випити вранці чай або каву, вибрати в магазині товари того чи іншого бренду, укласти шлюб з гідним претендентом, будуть провокувати дискомфорт. Ступінь незручності залежить від значущості його складових для людини. Чим значимість вище, тим сильніше людина прагне до нейтралізації дисонансу.

Наприклад, найболючіший когнітивний дисонанс виникає тоді, коли хтось потрапляє в інше культурне середовище. наприклад, у жінок, які виїхали з чоловіком мусульманином на його батьківщину. Відмінності в менталітеті , одязі, поведінці, кухні, традиціях з самого початку викликають сильний дискомфорт. Для зменшення напруги жінкам доводиться змінювати уявлення про власні традиції і приймати нові правила гри, що диктуються місцевим соціумом.

Знаючи таку особливість людської психіки, політики, духовні лідери, рекламщики, продавці використовують її для маніпуляцій . Як це працює? Когнітивний дисонанс викликає не тільки дискомфорт, але і сильні емоції . А емоції є мотиваторами, які змушують людину зробити певний вчинок: купити, проголосувати, вступити в організацію, пожертвувати. Тому соціальні агенти з нашого оточення постійно провокують когнітивний дисонанс у нашому мозку, щоб вплинути на нашу думку та поведінку.

Найбільш показові приклади можна побачити в рекламі:

 • Купіть наш продукт, адже ви цього варті.
 • Люблячі батьки купують своїм дітям шоколад/воду/іграшки/сметану нашого бренду.
 • Справжні лідери вже підписалися на наш канал/прочитали нову книгу.
 • Хороші господині користуються нашим засобом для миття підлог/грубки/стекол.
 • Ця книга справжній бестселер, невже ви ще її не читали.

Отже, дисонанс відбувся. Мозок закипає від напруги і шукає способи зменшити неприємні відчуття, вийти з ситуації, що склалася, зануритися в стан спокою. Якщо потрібне рішення не знаходиться або ситуація вирішується деструктивно, напруга не йде. А в стані постійної тривожності можна дійти до неврозу або цілком реальних психосоматичних захворювань . Тому прояв дисонансу ігнорувати не можна, але варто пошукати шляхи його ослаблення.

Пройти тест на невроз

Як послабити когнітивний дисонанс?

Когнітивний дисонанс закладений в нашій підкірці на генетичному рівні. Більш того, дискомфорт при прийнятті рішень відчувають навіть примати. Тому повністю позбутися від нього вийде тільки одним шляхом – повністю закритися від соціуму. Але тоді зникне радість відносин, спілкування, пізнання нового.

Але не все так категорично. Гра на емоціях, штучне створення дискомфорту, мотивація, вплив – все це не природні явища, а придумані людьми технології. А то, що придумав одна людина, може розгадати інший. Кілька корисних порад допоможуть підправити психологічні " установки за замовчуванням», щоб не потрапляти в пастки мозку так часто.

1. Поміняти установки, що заважають нам жити.

Установки – це твердження, які ми перейняли у значущих для нас людей. Причому перейняли тільки на віру, без доказів. Наприклад, батьки говорили: "поваги гідні тільки ті, хто відмінно вчиться. Всі трієчники або двієчники – просто невдахи». Коли з такою установкою ми приходимо на зустріч випускників, відчуваємо справжній «вибух мозку». Трієчник володіє власним бізнесом, а відмінник задовольняється скромною посадою в офісі.

Що робити з неправильними установками? Навчитися міняти на нейтральні. Виписати на листку паперу все установки, які заважають жити, і закреслити їх жирною лінією. Адже життя непередбачуване.

2. Підключити здоровий глузд.

Досвідчені рекламщики знають, що люди готові автоматично слідувати за авторитетом, тому в рекламі задіють популярних особистостей: співаків, акторів, футболістів. У житті ми також охоче підкоряємося авторитетам: батькам, вчителям, поліцейським, політикам. Дисонанс відчувається найбільш болісно, коли ми стикаємося з несимпатичними вчинками таких людей. Як тільки ми починаємо шукати виправдання таким вчинкам, ще більше погіршуємо ситуацію.

Як не шукати виправдання для інших? Не довіряти всьому сказаному або побаченому. Частіше задавати питання: чому? кому це вигідно? що коїться насправді? Адже авторитети-люди зі своїми недоліками і слабкостями.

3. Додати краплю цинізму.

У житті існують істини, які ми відмовляємося визнавати і постійно наступаємо на одні й ті ж граблі. Наприклад, постійно допомагаючи дорослим дітям, ми не даємо їм подорослішати. Або: ми потрібні оточуючим тільки тоді, коли приносимо їм вигоди. Або: людина, яку ми вважаємо ідеалом , може здійснювати некрасиві вчинки. Або: хоча гроші щастя не забезпечать, але з ними набагато простіше розвиватися, реалізовуватися, допомагати рідним, подорожувати.

Хіба цинізм допомагає бути щасливішим? Дозований цинізм, критичність, почуття гумору навряд чи зроблять людину циніком. Зате вони допоможуть зняти рожеві окуляри довіри.

Коли мозок очищається від старих програм і установок, перестає вірити всьому сказаному і навчається критично мислити, в житті починаються трансформації. Без зайвої напруги йде фізичний біль, зникає перебільшена емоційна реакція на подразники, виникає бажання самостійно оцінити те, що відбувається. Але головне-ми перестаємо боятися помилок неправильного вибору. Адже не все в житті можна виміряти за допомогою знаків «більше», «менше» або «дорівнює».

Висновки

 • Когнітивний дисонанс – це психологічна напруга при невідповідності очікувань і реальному житті.
 • Єдиного правильного рішення не існує. Щоб позбутися від постійних мук вибору і пов'язаного з ним напруги, варто розробити власні правила гри і отримати унікальну здатність бути самим собою .
 • Будь-яке неприємне напруження викликає бажання нейтралізувати дисбаланс найбільш комфортним або простим способом. Це самовиправдання, зміна переконань, зміна поведінки.
 • Соціальне оточення цілеспрямовано викликає в нас дисбаланс, щоб змусити вчинити потрібним чином. Тобто маніпулює.
 • Наша природа базується на тому, щоб бути допитливими і освіченими. Трохи критики, цинізму та почуття гумору допоможуть вижити.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео