Назад
Конфлікт інтересів: що це таке і як ним керувати??

Навигация по разделу
конфликт интересов

Що таке конфлікт інтересів і як його вирішити?

Що таке конфлікт інтересів і в чому його основна проблема? Як ним керувати? 2 моделі поведінки.

Конфлікт інтересів є серйозною моральною проблемою. Він виникає, коли люди приймають рішення в особистих цілях, нехтуючи при цьому зобов'язаннями перед іншими. Такі дилеми можливі в уряді, але також і в багатьох інших сферах:

 • Коли медичні дослідження фінансуються фармацевтичними компаніями;
 • Коли психотерапевти намагаються лікувати членів сім'ї;
 • Коли професори мають особисті стосунки зі студентами.

У всіх цих випадках люди ігнорують свої посадові обов'язки заради особистої вигоди.

Можуть також виникнути в бізнесі або в суспільному житті. Це відбувається, коли існує розбіжність між тим, що працівник може отримати на особистому, можливо, фінансовому рівні, та його професійними зобов'язаннями. Якщо зіткнення розкрито і правильно розглянуто, ніяких значущих наслідків воно не спричинить. Однак, якщо не буде вирішено, то може завдати шкоди залученим людям, а також всієї організації. Тому визнання потенційного або реального протиборства цілей має критичне значення.

Що таке конфлікт інтересів?

Конфлікт інтересів-це ситуація в якій людина, яка уповноважена приймати рішення , користується привілеями, що дають йому особисту перевагу на шкоду іншим. Людина (або організація) перебуває в такій ситуації, коли діє на свою користь або на користь певного суб'єкта, щодо якого у нього є зобов'язання. І одночасно діючи проти інтересів іншого суб'єкта, до якого також повинен проявляти лояльність.

Пройти тест на впевненість у собі

Визначення включає не тільки протиріччя між особистими та чиїмись інтересами, але також зобов'язання зберігати лояльність по відношенню до організацій, чиї потреби несумісні.

Ось кілька наочних прикладів . Чиновник, який приймає рішення про компанію, в якій він має частку. Журналіст, який повинен написати критичний звіт про автомобільний концерн, який надав йому свій продукт для тестування.

Сучасний лікар не зможе допомогти пацієнтам без продуктів фармацевтичної промисловості, а сучасний дослідник залежить від зовнішніх джерел фінансування.

Проблема проявляється в різних формах на всіх рівнях економічної, політичної, адміністративної, наукової та іншої діяльності.

У чому основна проблема?

Очевидно службовці просто повинні мати можливість заявити про наявність конфлікту інтересів. Надалі це допоможе приймати рішення відповідно до своїх обов'язків, а не особистими або фінансовими цілями.

Але є серйозна помилка в цьому твердженні. Експерименти показали, що розкриття такого протиріччя може посилити погану поведінку, а не зменшити його.

Мозок не здатний відокремити свої особисті інтереси від професійних зобов'язань. Люди, які приймають рішення, схильні упередженості , яка служить їхнім особистим цілям, навіть не усвідомлюючи цього.

Управління конфліктами інтересів у компаніях та організаціях.

Як показує досвід, відсутність контролю над конфліктами може бути руйнівним для компаній та організацій. Тому той, хто хоче уникнути банкрутства, розвиватися, підтримувати свою репутацію, робить дії, спрямовані на їх запобігання. Ці дії включають нав'язування співробітникам вимог, більш суворих, ніж сформульовані законом.

Пройти тест на характер людини

Загальна типологія ситуацій, в яких можуть виникати конфлікти інтересів в компанії або організації, дозволяє виділити наступні випадки:

 • Наявність фінансових, сімейних, соціальних та інших зв'язків з постачальниками, клієнтами та іншими організаціями, які співпрацюють з компанією;
 • Зв'язки з конкурентами, наприклад, шляхом часткової зайнятості або консультацій;
 • Участь у виробництві товарів або послуг для конкурентів;
 • Виконання замовлень «на стороні», використовуючи обладнання компанії, робочий час і т. д.;
 • Послуги для інших компанії, крім тих, які виникають в результаті трудових відносин, наприклад, продаж матеріалів, оренда обладнання;
 • Доступ до конфіденційної інформації, використання якої дасть фінансові або інші переваги;
 • Об'єднання функцій, між якими існує одностороння або взаємна залежність, наприклад, виробництво та контроль;

Вимоги, що стосуються обмеження конфлікту інтересів, зазвичай формулюються компаніями в письмовій формі, а процедури дотримання цих вимог формалізуються. Більшість етичних кодексів містять главу регламентує порядок їх уникнення, розкриття їх в ситуації, коли уникнути неможливо.

Найкращий спосіб нейтралізувати негативні наслідки конфлікту інтересів − розкрити його з метою моніторингу такої ситуації та мінімізації наслідків. Має бути зроблено особою, яка постраждала від конфлікту. Часто розкриття розглядається як обов'язок працівника, а ступінь загрози оцінюється на найвищих рівнях ієрархії. У випадку людей, які займають керівні посади, цей ступінь повинен оцінюватися менеджерами з етики.

Розкриття дозволяє наступні альтернативні рішення:

 • Не вживати ніяких дій, якщо встановлено, що потенційний конфлікт мінімальний і досить просто розкрити його, щоб контролювати;
 • Інформування сторін, які постраждали від конфлікту, про те, що він був розкритий і тепер під контролем;
 • Залучення третьої сторони, незалежного аудитора, для розслідування ступеня ризику;
 • Залучення додаткових учасників до процесу прийняття рішень;
 • Обмеження доступу до конфіденційної інформації для цих осіб;
 • Припинення відносин зі стороною, яка викликає цей конфлікт;
 • Відмова від особистого інтересу, який викликає конфлікт;
 • Відсторонення людини від виконання певних завдань;
 • Переведення в інший відділ;
 • Відсторонення від обговорення або голосування з конкретних питань;
 • У серйозних випадках − звільнення.

Дві моделі управління:

 1. Модель заборони . Перешкоджає будь-якій домовленості, особливо фінансовій, яка може створити такий вид конфлікту, якщо ця домовленість не забезпечує достатньо компенсуючої соціальної вигоди. Реалізація цього підходу вимагає, щоб ті, хто захищає його, створили основу, в рамках якої прийнятні певні протиборства цілей.
 2. Модель розкриття інформації та рецензування . Вважає, що конфлікт неминучий і що фінансові є тільки найбільш помітними і, можливо, найменш небезпечними з наукової точки зору. Визнання потенційних джерел упередженості сприяє усвідомленню різних точок зору і можливості вироблення якогось балансу. За умови, що існує сильний процес рецензування та можливості для вторинного аналізу даних.

Конфлікт інтересів є одним з ключових питань ділової етики, як через його теоретичної складності, так і практичної важливості. Неможливо уникнути всіх професійних дилем, оскільки вони супроводжують майже кожну людську діяльність.

У багатьох ситуаціях їх негативні наслідки або незначні, або можуть бути повністю обмежені самоконтролем або зовнішнім контролем. Однак умовою для цього є глибоке розуміння їх природи, можливих наслідків і способів протидії. Ці знання повинні поширюватися на всіх рівнях адміністративної, економічної та наукової ієрархії, ставши канонічною темою в освітніх програмах ділової етики.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео