Назад
Життєвий шлях: що це таке і як вибрати пріоритети в житті??

Навигация по разделу
жизненный путь

Що таке життєвий шлях і як визначити пріоритети в житті?

Що таке життєвий шлях і яку в ньому відіграють роль пріоритети в житті? Як знайти життєвий шлях? 5 ідей як розставити життєві пріоритети

Уолт Дісней отримав 302 відмови, перш ніж знайти інвесторів для мультиплікаційної студії. Опра Вінфрі росла в такій бідності, що у неї в дитинстві не було іграшок. Якби всі великі люди вважали, що їхній життєвий шлях залежить від обставин, ми б точно не чули їхніх імен. Але вони продовжували діяти "всупереч", тому що знали: якщо є 1% на те, щоб змінити своє життя, її потрібно змінити обов'язково.

Що таке життєвий шлях?

Життєвий шлях — це багатокомпонентне поняття, яке складається з внутрішніх біологічних (генотипу, характеру, таланту і життєвого досвіду) і зовнішніх соціальних (виховання, середовище проживання, події) факторів. Включає він і інші поняття: сенс життя , життєву філософію, життєвий цикл. Опис життєвого шляху починається в момент народження людини і закінчується в день його смерті.

Хоча точного наукового визначення життєвого шляху поки немає, його вивченням займаються вчені. Академік С. Л. Рубінштейн ще в 20-і роки минулого століття розглядав шлях життя людини з біографічної точки зору, оскільки вважав особистість людини невіддільною від його особистого досвіду. А доктор філософії Шарлотта Бюлер в цей же час ввела поняття «життєвий шлях особистості», що складається з п'яти фаз розвитку по роках життя.

Але поки вчені проводять свої дослідження, хочеться для самого себе знайти відповіді на питання: Чи можу я вибирати свій шлях? Чи в моїх силах щось змінити? як поєднується мій шлях з моїми внутрішніми цінностями? як розставляти свої життєві пріоритети?

Пройти тест на тип особистості

Як визначити свій життєвий шлях?

Почнемо з прикладу. Ви любите подорожувати, і ваш друг любить подорожувати. Ви заздалегідь обираєте туроператора, дорогі Готелі» ВСЕ включено " та екскурсії туристичними маршрутами. Ваш друг купує квиток, збирає валізу в останній момент, живе в наметі і бігає з фотоапаратом по покинутих селах.

Ось так і з життям: усвідомлено або несвідомо ми вибираємо дороги, маршрути і спосіб пересування, отримуємо від цього різні емоції . І спосіб зрозуміти свій життєвий шлях ми вибираємо самі. Хтось йде до ворожок і астрологам, хтось шукає духовного наставника , хтось намагається розібратися в питанні за допомогою книг і самосвідомості .

Над визначенням життєвого шляху працюють релігійні діячі, астрологи, філософи, історики, етнографи та доктори соціальної медицини. Над цим б'ються ще й генетики. І за їхніми дослідженнями на 57-60% ми-це наші гени. Значить, решта цілком можемо змінити самі. І перше, що потрібно зробити – це визначити свої життєві пріоритети.

Як розставити життєві пріоритети?

У розстановці пріоритетів не варто занадто захоплюватися. Є ризик перетворитися на чергового надлюдини, що дивиться на годинник навіть під час занять сексом. Але і без усвідомлених пріоритетів життя стає хаосом, а справи спускаються на самоплив. Тому спробуємо вибрати золоту середину, щоб встигати все, але при цьому пам'ятати смак салату, з'їденого за обідом.

1. Зрозуміти і усвідомити, як пріоритети в житті розставлені сьогодні.

Навіть якщо ви ніколи не малювали шкалу пріоритетів, вони у вас є. Все, що ми маємо на цей момент – результат розставлених пріоритетів. Свідомо чи несвідомо, неважливо. Все, чого ми хочемо або про що мріємо – це теорія. Все, що ми маємо прямо зараз – це практика і наші реальні пріоритети.

Несвідомо ми виставляємо пріоритети не по тому, що потрібно або корисно, а по тому, що важливо. Якщо ми лежимо на дивані, нам важливо лежати на дивані. Якщо піднімаємося з ранку на пробіжку, нам важливо бігати вранці. Лежимо на дивані і думаємо про пробіжку – нам важливо лежати на дивані, зображуючи заклопотаність своїм здоров'ям.

Визнати свої пріоритети "як вони є" - це почати чесний розмова з самим собою . Не йти в сторону, не робити розумне обличчя, не міркувати. Чесно описати все про життя , чим володієте на цей момент: сім'я, робота, заробіток, здоров'я, звички . Це і є ваша відправна точка.

Пройти тест на впевненість у собі

2. Перевірити, наскільки пріоритети відповідають внутрішніми цінностями.

Цінності – це бажання душі, вони йдуть зсередини. Пріоритети часто нав'язуються зовні. І в цьому вся проблема. Коли цінності і пріоритети грають вроздріб, нічого хорошого не відбувається. Розрив у поняттях "що для мене важливо" і "що для мене має бути важливо" призводить до поганого настрою, тривожності і депресії .

Діти , особливо маленькі – перший індикатор наших цінностей. Якщо батьки не читають, ніякі вмовляння або настанови не змусять дитину читати. Те ж стосується занять спортом, правильного харчування і цілі в житті . Хочете дізнатися свої справжні цінності-поспостерігайте за своїми дітьми.

Другий індикатор наших цінностей-це наша енергія . Коли енергія пріоритетів і цінностей працює в одному напрямку, відбувається те, що вчені називають резонансом, а ми – білою смугою в житті. Слідкуйте за своєю енергією, а не стимулюйте її кофеїном чи розвагами.

3. Зрозуміти, що список пріоритетів не безрозмірний і змиритися.

Уявіть, що список пріоритетів може складатися тільки з 10 пунктів і ви вже внесли в нього всі 10. Задумали вписати в список ще один? Значить, від чогось доведеться відмовитися. Тому що неможливо поєднати в одному житті здоров'я з курінням, комфорт з кар'єрою, високий заробіток з вічним відпочинком на Мальдівах.

Відмовитися від чогось допоможе правильно поставлена мета . Перед тим, виставити її, подумайте: як ви хочете себе почувати. Хочете перебувати в гармонії, в спокої або у вічному бігу з перешкодами? Формуйте цілі, які допоможуть знайти бажаний стан. Тоді вони будуть виходити від серця, а не від поняття «так треба». Кому, власне, треба?

Правильно визначити пріоритети допоможе їх розбивка на термінові і нетермінові. Термінові справи забирають масу енергії, але рідко бувають важливими. Справи, які не мають дедлайну, частіше призводять до наміченої мети. Така розстановка пріоритетів допоможе визначити, на що ми хочемо витрачати час і на що ми його витрачати зобов'язані.

4. Жити не заради резюме або характеристики.

Чому ми постійно живемо в конфлікті між зовнішнім успіхом і внутрішньою гідністю? Зовнішнє» треба, треба, треба " настільки засмічує ефір, що власним почуттям вже немає шансу пробитися. Напевно, тому навіть наодинці з собою ми розмірковуємо про життя такими словами, ніби проходимо співбесіду у суворого кадровика.

Потрібно розрізняти особисті якості і свої чесноти. Перші допомагають завоювати місце під сонцем на ринку праці. Другі-роблять нас людьми. Те, як ми будуємо сім'ю, стосунки з друзями, живемо поза роботою – набагато важливіше? Тоді чому цим якостям ми приділяємо так мало часу, а, часто навіть соромимося їх.

Газета New York Times провела конкурс на краще есе про щастя. Результати виявилися вражаючими: багато хто мріє не про звершення, а про «маленьке щасливе життя». Звичайно, таке життя підходить не всім. Але є в цьому щось невимовно прекрасне і надійне, те, що повертає нас до наших справжніх цінностей.

5. Включити в список пріоритетів відпочинок і хобі.

У списку пріоритетів хобі часто вписують в останній рядок. Але саме ці справи роблять нас щасливими. Дати стати щасливими , а не просто ефективними? Обов'язково включіть хобі у свій список і щодня приділяйте йому час.

Як знайти своє хобі, якщо немає нічого цікавого? Почати шукати. Відвідати майстер-класи, сходити на виставки, навіть якщо при одній згадці про живопис хочеться втратити свідомість. Спілкування з захопленими людьми допоможе зрозуміти, що на хобі можна ще й заробити.

До хобі не варто ставитися, як до заняття на все життя. Точно так же не можна визначити, чи можна потім побудувати на захопленні кар'єру. Людина-це провідник. Йому потрібно отримувати емоції від прекрасного і вихлюпувати їх у вигляді творчості . Можливо, потім на захопленні дійсно вийде заробити, але гарантій цьому немає.

Фаталісти вважають, що все визначено при народженні, оптимісти сподіваються на найкраще. Але реалісти знають: неможливо сьогодні визначити життєвий шлях, а завтра прокинутися абсолютно щасливою людиною. Шлях-це процес, його можна підкоригувати на кожному етапі життя. Було б бажання.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Психотерапевт: хто це такий, як вибрати і не помилитися??
Психотерапевт: хто це такий, як вибрати і не помилитися??
Хто такий психотерапевт і як зрозуміти, що він не порушує етику в роботі ...
Як дізнатися свої здібності: 7 способів
Як дізнатися свої здібності: 7 способів
Як дізнатися свої здібності і які рівні їх розвитку бувають? 7 ефективни ...
Головні питання Для дівчат, які варто задати перед відносинами
Головні питання Для дівчат, які варто задати перед відносинами
Питання Для дівчат не такі прості. Можна завчити хоч 500 звичайних, але ...
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
Відмінності та основи мотивації і натхнення людей
Відмінності та основи мотивації і натхнення людей
Що таке мотивація і що таке натхнення. Основні інструменти мотивації та ...
Реаліст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути
Реаліст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути
Хто такий реаліст і які бувають види реалістів. Як себе з ним вести і як ...
Новое youtube видео