Назад
Життєвий шлях: що це таке і як вибрати пріоритети в житті??

Навигация по разделу
жизненный путь

Що таке життєвий шлях і як визначити пріоритети в житті?

Що таке життєвий шлях і яку в ньому відіграють роль пріоритети в житті? Як знайти життєвий шлях? 5 ідей як розставити життєві пріоритети

Уолт Дісней отримав 302 відмови, перш ніж знайти інвесторів для мультиплікаційної студії. Опра Вінфрі росла в такій бідності, що у неї в дитинстві не було іграшок. Якби всі великі люди вважали, що їхній життєвий шлях залежить від обставин, ми б точно не чули їхніх імен. Але вони продовжували діяти "всупереч", тому що знали: якщо є 1% на те, щоб змінити своє життя, її потрібно змінити обов'язково.

Що таке життєвий шлях?

Життєвий шлях — це багатокомпонентне поняття, яке складається з внутрішніх біологічних (генотипу, характеру, таланту і життєвого досвіду) і зовнішніх соціальних (виховання, середовище проживання, події) факторів. Включає він і інші поняття: сенс життя , життєву філософію, життєвий цикл. Опис життєвого шляху починається в момент народження людини і закінчується в день його смерті.

Хоча точного наукового визначення життєвого шляху поки немає, його вивченням займаються вчені. Академік С. Л. Рубінштейн ще в 20-і роки минулого століття розглядав шлях життя людини з біографічної точки зору, оскільки вважав особистість людини невіддільною від його особистого досвіду. А доктор філософії Шарлотта Бюлер в цей же час ввела поняття «життєвий шлях особистості», що складається з п'яти фаз розвитку по роках життя.

Але поки вчені проводять свої дослідження, хочеться для самого себе знайти відповіді на питання: Чи можу я вибирати свій шлях? Чи в моїх силах щось змінити? як поєднується мій шлях з моїми внутрішніми цінностями? як розставляти свої життєві пріоритети?

Пройти тест на тип особистості

Як визначити свій життєвий шлях?

Почнемо з прикладу. Ви любите подорожувати, і ваш друг любить подорожувати. Ви заздалегідь обираєте туроператора, дорогі Готелі» ВСЕ включено " та екскурсії туристичними маршрутами. Ваш друг купує квиток, збирає валізу в останній момент, живе в наметі і бігає з фотоапаратом по покинутих селах.

Ось так і з життям: усвідомлено або несвідомо ми вибираємо дороги, маршрути і спосіб пересування, отримуємо від цього різні емоції . І спосіб зрозуміти свій життєвий шлях ми вибираємо самі. Хтось йде до ворожок і астрологам, хтось шукає духовного наставника , хтось намагається розібратися в питанні за допомогою книг і самосвідомості .

Над визначенням життєвого шляху працюють релігійні діячі, астрологи, філософи, історики, етнографи та доктори соціальної медицини. Над цим б'ються ще й генетики. І за їхніми дослідженнями на 57-60% ми-це наші гени. Значить, решта цілком можемо змінити самі. І перше, що потрібно зробити – це визначити свої життєві пріоритети.

Як розставити життєві пріоритети?

У розстановці пріоритетів не варто занадто захоплюватися. Є ризик перетворитися на чергового надлюдини, що дивиться на годинник навіть під час занять сексом. Але і без усвідомлених пріоритетів життя стає хаосом, а справи спускаються на самоплив. Тому спробуємо вибрати золоту середину, щоб встигати все, але при цьому пам'ятати смак салату, з'їденого за обідом.

1. Зрозуміти і усвідомити, як пріоритети в житті розставлені сьогодні.

Навіть якщо ви ніколи не малювали шкалу пріоритетів, вони у вас є. Все, що ми маємо на цей момент – результат розставлених пріоритетів. Свідомо чи несвідомо, неважливо. Все, чого ми хочемо або про що мріємо – це теорія. Все, що ми маємо прямо зараз – це практика і наші реальні пріоритети.

Несвідомо ми виставляємо пріоритети не по тому, що потрібно або корисно, а по тому, що важливо. Якщо ми лежимо на дивані, нам важливо лежати на дивані. Якщо піднімаємося з ранку на пробіжку, нам важливо бігати вранці. Лежимо на дивані і думаємо про пробіжку – нам важливо лежати на дивані, зображуючи заклопотаність своїм здоров'ям.

Визнати свої пріоритети "як вони є" - це почати чесний розмова з самим собою . Не йти в сторону, не робити розумне обличчя, не міркувати. Чесно описати все про життя , чим володієте на цей момент: сім'я, робота, заробіток, здоров'я, звички . Це і є ваша відправна точка.

Пройти тест на впевненість у собі

2. Перевірити, наскільки пріоритети відповідають внутрішніми цінностями.

Цінності – це бажання душі, вони йдуть зсередини. Пріоритети часто нав'язуються зовні. І в цьому вся проблема. Коли цінності і пріоритети грають вроздріб, нічого хорошого не відбувається. Розрив у поняттях "що для мене важливо" і "що для мене має бути важливо" призводить до поганого настрою, тривожності і депресії .

Діти , особливо маленькі – перший індикатор наших цінностей. Якщо батьки не читають, ніякі вмовляння або настанови не змусять дитину читати. Те ж стосується занять спортом, правильного харчування і цілі в житті . Хочете дізнатися свої справжні цінності-поспостерігайте за своїми дітьми.

Другий індикатор наших цінностей-це наша енергія . Коли енергія пріоритетів і цінностей працює в одному напрямку, відбувається те, що вчені називають резонансом, а ми – білою смугою в житті. Слідкуйте за своєю енергією, а не стимулюйте її кофеїном чи розвагами.

3. Зрозуміти, що список пріоритетів не безрозмірний і змиритися.

Уявіть, що список пріоритетів може складатися тільки з 10 пунктів і ви вже внесли в нього всі 10. Задумали вписати в список ще один? Значить, від чогось доведеться відмовитися. Тому що неможливо поєднати в одному житті здоров'я з курінням, комфорт з кар'єрою, високий заробіток з вічним відпочинком на Мальдівах.

Відмовитися від чогось допоможе правильно поставлена мета . Перед тим, виставити її, подумайте: як ви хочете себе почувати. Хочете перебувати в гармонії, в спокої або у вічному бігу з перешкодами? Формуйте цілі, які допоможуть знайти бажаний стан. Тоді вони будуть виходити від серця, а не від поняття «так треба». Кому, власне, треба?

Правильно визначити пріоритети допоможе їх розбивка на термінові і нетермінові. Термінові справи забирають масу енергії, але рідко бувають важливими. Справи, які не мають дедлайну, частіше призводять до наміченої мети. Така розстановка пріоритетів допоможе визначити, на що ми хочемо витрачати час і на що ми його витрачати зобов'язані.

4. Жити не заради резюме або характеристики.

Чому ми постійно живемо в конфлікті між зовнішнім успіхом і внутрішньою гідністю? Зовнішнє» треба, треба, треба " настільки засмічує ефір, що власним почуттям вже немає шансу пробитися. Напевно, тому навіть наодинці з собою ми розмірковуємо про життя такими словами, ніби проходимо співбесіду у суворого кадровика.

Потрібно розрізняти особисті якості і свої чесноти. Перші допомагають завоювати місце під сонцем на ринку праці. Другі-роблять нас людьми. Те, як ми будуємо сім'ю, стосунки з друзями, живемо поза роботою – набагато важливіше? Тоді чому цим якостям ми приділяємо так мало часу, а, часто навіть соромимося їх.

Газета New York Times провела конкурс на краще есе про щастя. Результати виявилися вражаючими: багато хто мріє не про звершення, а про «маленьке щасливе життя». Звичайно, таке життя підходить не всім. Але є в цьому щось невимовно прекрасне і надійне, те, що повертає нас до наших справжніх цінностей.

5. Включити в список пріоритетів відпочинок і хобі.

У списку пріоритетів хобі часто вписують в останній рядок. Але саме ці справи роблять нас щасливими. Дати стати щасливими , а не просто ефективними? Обов'язково включіть хобі у свій список і щодня приділяйте йому час.

Як знайти своє хобі, якщо немає нічого цікавого? Почати шукати. Відвідати майстер-класи, сходити на виставки, навіть якщо при одній згадці про живопис хочеться втратити свідомість. Спілкування з захопленими людьми допоможе зрозуміти, що на хобі можна ще й заробити.

До хобі не варто ставитися, як до заняття на все життя. Точно так же не можна визначити, чи можна потім побудувати на захопленні кар'єру. Людина-це провідник. Йому потрібно отримувати емоції від прекрасного і вихлюпувати їх у вигляді творчості . Можливо, потім на захопленні дійсно вийде заробити, але гарантій цьому немає.

Фаталісти вважають, що все визначено при народженні, оптимісти сподіваються на найкраще. Але реалісти знають: неможливо сьогодні визначити життєвий шлях, а завтра прокинутися абсолютно щасливою людиною. Шлях-це процес, його можна підкоригувати на кожному етапі життя. Було б бажання.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

Зараз читають
Емоції людей: 7 основних емоцій і як їх відрізняти по обличчю??
Емоції людей: 7 основних емоцій і як їх відрізняти по обличчю??
Які бувають емоції людей і чи завжди відображаються на обличчі? Як за ви ...
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Що таке емоційне лідерство і чому це важлива якість для керівника? Як по ...
Позитив: що це таке і яка від нього користь??
Позитив: що це таке і яка від нього користь??
Що таке позитив і чи завжди він доречний? Добре чи погано мати лише пози ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку? Що повинно обов'язково бути присутнім в казці, а що к ...
Як стати привабливою для свого чоловіка??
Як стати привабливою для свого чоловіка??
У будь-якому шлюбі настає період, коли на зміну палким почуттям приходят ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео