Назад
Звичка: що це таке і як її виробити??

Навигация по разделу
привычка

Що таке звичка і які вони бувають?

Що таке звичка і як вони формуються? Які бувають і як виробити корисні звички? Топ-10 корисних звичок для кожного.

Звички визначають наш спосіб життя. Погані пристають до нас самі, а хороші потрібно виробляти. Як і навіщо це робити? Які звички найкорисніші? Ми розповімо про цікаві дослідження, розповімо про 10 хороших звичок, які роблять життя яскравішим, а нас – здоровішими.

Що таке звичка?

Звичка — це повторювана форма поведінки, яка не вимагає вольових зусиль. Якщо наше свідомість позитивно реагує на певну дію і відчуває дискомфорт в його відсутність, значить, почалося звикання. Процес супроводжується фізіологічною реакцією-комбінуванням нервових зв'язків, що визначають алгоритм дій.

Звикання формується після багаторазового повторення – мозок запам'ятовує, що робити і переходить в несвідомий режим.

Звичка непоганий спосіб економити внутрішні ресурси , оскільки мозок «не вмикається». За накатаним сценарієм дія відбувається набагато швидше, ніж під час усвідомленої поведінки.

Наприклад, коли ми повертаємося додому, то насамперед включаємо світло в коридорі. Але якщо вимикач пересунути, наша рука на нього не потрапить. Ми не думаємо ось так:» Темно, потрібно включити світло, а для цього знайти Вимикач", а просто натискаємо кнопку. У повсякденному житті таких дрібниць не злічити, і у кожного є своя усталена тисяча звичок.

Пройти тест на характер людини

Психологи розглядають усі людські емоції як звичку. ентузіазм , меланхолія, педантизм - все це ми вибираємо у себе самі, ставши бранцями емоції , а після поведінкової формули.

Як працює механізм звикання?

Дослідник і.п. Павлов стверджує, що людина звикає абсолютно до всього. Існує якийсь замкнуте коло-ми отримуємо емоцію, звикаємо з нею, потрапляємо в її полон. Одного разу пережиті емоції дають нам квиток в зону ризику відчути їх ще раз. Наша свідомість вже має шаблон, знає, як реагувати на подібні події або обставини. А мозок, встигнувши прийняти модель поведінки, буде перешкоджати подоланню звички за допомогою тривоги і внутрішнього дискомфорту.

Наприклад, ми злякалися собаки. Мозок запам'ятав нашу реакцію і підготував під неї відповідну формулу. Тепер свідомість готова до переляку при вигляді будь-якої собаки. Працює принцип домінанти-збуджений центр мозку зупиняє роботу інших нервових зв'язків, тому у нас не виходить швидко вийти з депресії або подолати страх.

Звідки беруться звички?

 • Їх прищеплюють в дитячому віці – мити руки перед їжею, вранці чистити зуби, приводити взуття в порядок з вечора і так далі.
 • Вони виникають спонтанно під час взаємодії з соціумом – уникати ліфтів, пити вранці каву.
 • Ми формуємо їх самостійно – пити натщесерце теплу воду.

Види звичок:

 • Професійні – вчителі мови автоматично в розумі виправляють побачені або почуті помилки.
 • Побутові – мити руки після відвідування туалету.
 • Соціальні-відповідати на привітання: "З Новим роком!».
 • Індивідуальні – проявляти ініціативу.

В залежності від форми прояву звички бувають:

 • Фізичні – човгати ногами.
 • Емоційні – закінчувати розмову побажанням гарного дня.
 • Поведінкові – прибирати в приміщенні за звичним планом.

Всі звички бувають або корисними або шкідливими. Різниця між ними в тому, що першими керуємо ми, а другі керують нами. Погані звички зазвичай знаходять нас самі, а щоб виробити хороші, доводиться працювати.

Навіщо потрібно формувати корисні звички?

1. Ми вдосконалюємося.

Шкідливі заняття крадуть у нас час, гроші, емоції, а корисні допомагають досягти цілей , вдосконалюють нашу ефективність. Щоб добре себе почувати, бути впевненим і енергійним, потрібно звикнути до корисних дій.

2. Ми перестаємо себе змушувати.

Сила волі - це ефективний спосіб змусити себе щось зробити, але він вимагає витрат сил. Щоразу примушуючи себе до якоїсь дії, ми несвідомо засмучуємося, втрачаємо ентузіазм. Але якщо дію перетворити на звичну справу, незабаром ми викреслимо її зі списку «примусилівок».

3. Хороше перемагає погані.

Просто перестати їсти на ніч складно – всі думки будуть про їжу в холодильнику. А якщо зробити підміну, наприклад, випивати перед сном чашку зеленого чаю з лимоном, то ритуал заповнення шлунка залишиться, але його сенс зміниться.

Пройти тест на самооцінку

Як виробити корисні звички?

1. Визначити мету.

Щоб до чогось, особливо хорошого, звикнути, потрібно докласти зусиль. Коли є чітке розуміння, що і навіщо я роблю, процес пройде легко. Наприклад, мета-поліпшити стан шкіри, заощадивши на косметолога. Щоб цього досягти, потрібно регулярно робити масаж обличчя, користуватися спеціальними засобами, більше відпочивати. Думки про майбутню фотосесії в новому образі додадуть сил.

2. Почати з простого.

Стати адептом здорового способу життя за один день не можна, але за місяць можна. Якщо ми вирішимо з Понеділка почніть нове життя , то залишимося на колишньому місці ще дуже довго.

Якщо поступово прибирати зі столу шкідливу їжу, більше ходити, довше спати, ми виробимо цілий комплекс хороших дій. Головне-робити невеликі кроки, щоб гармонійно і міцно закріпити нові для себе формули.

Скільки потрібно часу, щоб виробити звичку?

Вчені Лондонського університетського коледжу провели експеримент, щоб дізнатися, скільки часу потрібно людині для формування нескладної звички.

96 добровольців вели щоденник, записуючи дії під розділами «змушую себе» і «роблю, не думаючи». В результаті психологи встановили, що звикання настає в середньому після 60 днів повторень.

При цьому одноденна пауза ніяк не впливав на результат.

Топ-10 корисних звичок.

 • Випивати натщесерце склянку теплої води. Так можна м'яко запустити важливі процеси в організмі.
 • Складіть список покупок. Економія грошей і часу.
 • Не йти по вулиці, уткнувшись в гаджет. Є ризик травмувати себе або оточуючих, потрапити в ДТП.
 • Почніть Ранок з посмішки. Отримавши відразу після сну гормон радості, весь день пройде позитивніше .
 • Стежити за поставою. Якщо тримати поставу рівно, гуляючи по вулиці або стоячи вдома біля плити, можна позбутися від сутулості.
 • Обіймати частіше близьких. Обійми-це спосіб швидко отримати гормон радості, зміцнити імунітет, зняти напругу і відчути себе коханим і люблячим.
 • Провітрюйте кімнату перед сном. Свіже повітря допомагає розслабитися і швидше заснути. Він робить атмосферу кімнати легше, здоровіше.
 • Розслабитися перед сном. За статистикою 8 з 10 молодих людей перед сном дивляться в Гаджети. Екран діє гіпнотично – від нього важко відірватися, хоча очі вже хочуть відпочити, а мозок-розслабитися.
 • З'їдати корисне. Якщо кілька волоських горіхів, жменю ягід або фреш перейдуть в категорію «маст хев на кожен день», помітно покращиться самопочуття.
 • Викидати непотрібне. Практично у всіх є речі з категорії «шкода викинути, нехай ще полежать». Незатребувана взуття, списані блокноти, надколота посуд зберігають негативну інформацію, захаращують будинок. Відмінна звичка-щотижня викидати все старе, непотрібне, використане.

Щойно ви дізналися, що таке звичка, який механізм її дії та скільки часу потрібно для її формування. Може, варто провести експеримент, дізнавшись, чи вистачить вам 60 днів, щоб звикнути до чогось корисного?

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Психіатрія: що це таке, хто такий психіатр і коли до нього йти??
Психіатрія: що це таке, хто такий психіатр і коли до нього йти??
Що таке психіатрія і якими проблемами вона займається? Які застосовуютьс ...
Психічні процеси: що це таке і як їх удосконалити??
Психічні процеси: що це таке і як їх удосконалити??
Що таке психічні процеси? Як вони описуються, розділяються та взаємодіют ...
Адиктивна поведінка: що це таке, як розпізнати і побороти??
Адиктивна поведінка: що це таке, як розпізнати і побороти??
Що таке адиктивна поведінка і які у нього прояви? Чек-лист для бажаючих ...
Воля: що це таке і навіщо вона потрібна??
Воля: що це таке і навіщо вона потрібна??
Що таке воля і як вона допомагає боротися з миттєвими слабкостями і бажа ...
Креативна людина: хто це такий і як його розпізнати??
Креативна людина: хто це такий і як його розпізнати??
Хто така творча людина і як вона може генерувати творчі ідеї? Як можна р ...
Як знайти підробіток: 8 універсальних способів
Як знайти підробіток: 8 універсальних способів
Як знайти підробіток? Додатковий заробіток ще нікому не завадив. Про те, ...
Новое youtube видео