Назад
Саморозвиток особистості: що це таке і його основи.

Навигация по разделу
саморазвитие

Що таке саморозвиток особистості і з чого почати?

Що таке саморозвиток і чому це основа для вдосконалення людини? Які у нього етапи? Чи є якийсь план дій і що перешкоджає цьому шляху?

Про те, що треба вчитися, говорять багато. Часто-густо піднімається питання виховання молоді. Але що робити людям, коли вони закінчують навчальні заклади? Хто повинен подбати про їх подальший розвиток, і чи необхідно це взагалі? Які навички слід розвивати, будучи дорослим? Які знання і вміння важливі?

Відповідь – розвиватися необхідно. Хто за це відповідає? - Ми самі. Тому процес подальшого становлення особистості-це саморозвиток, яке набагато складніше, адже не існує більше педагогів. Критерій один-ефективність. Як самостійно домогтися результатів? Про це поговоримо в цій статті.

Що таке саморозвиток?

Саморозвиток-це безперервна робота над самим собою, вдосконалення всіх сфери життя , формування необхідних якостей особистості. Саме тому, що саморозвитком людина займається самостійно, виникає стільки труднощів на цьому шляху. Жоден державний орган не відповідає за подібні послуги. Цього не вчать у школах чи університетах. Максимум, що там можуть дати –домашнє завдання або назви книг для позакласної підготовки.

З закінченням навчання припиняється навіть це. за людину вже ніхто не відповідає . Багато "вчителі" і сайти по саморозвитку переслідують зовсім інші цілі, ніж просто допомога людині в його бажанні вдосконалюватися. Що ж робити в такому випадку? - Шукати методом проб і помилок, слухати свій внутрішній голос, критично аналізувати отриману інформацію. А, щоб простіше було зорієнтуватися, наскільки відповідають поради та рекомендації справжнім потребам, наведемо основні принципи саморозвитку.

Пройти тест: Шкала самоповаги

Принципи саморозвитку.

Щоб зрозуміти, чи правильний шлях обраний, варто розуміти, з чим він пов'язаний. Які компоненти доповнюють процес саморозвитку. Які відчуття або почуття переповнюють людини в тому випадку, якщо він рухається в правильному напрямку. Отже, 12 принципів саморозвитку.

 • Основна мета роботи над собою – щастя і гармонія;
 • Відчуття щастя в самій людині, а не від його популярності або великої кількості грошей;
 • Слід виробити позитивний тип мислення ;
 • Кожен сам відповідає за своє життя;
 • Саморозвиток передбачає роботу над самим собою;
 • Навчання-важливий атрибут розвитку ;
 • Завдання повинні бути поставлені досяжні і реальні;
 • Причини проблем чи невдач-у самих людей;
 • Людина здатна змінитися, якщо цього захоче;
 • Емоції підвладні контролю, ними можна управляти;
 • Саморозвиток-не легкий шлях, але єдино правильний;
 • Не потрібно намагатися стати краще за інших, в майбутньому необхідно стати краще себе нинішнього.

Не варто плутати цей процес з навчанням або професійним зростанням, який не завжди вибирається людиною. Суспільство схильне нав'язувати стереотипи і кліше, але від людини залежить, слідувати їм чи ні.

Саморозвиток особистості передбачає вдосконалення на шляху до її покликання або призначення . Всі кроки на цьому шляху повинні приносити позитивні емоції , дарувати радість. Безумовно, може мати місце " внутрішня боротьба» або переоцінка цінностей, але такі моменти не повинні бути затягнуті в часі, інакше людина зажене себе в депресію раніше, ніж досягне поставлених цілей . Не варто забувати, що результат саморозвитку – гармонія і щастя. Ці відчуття не пов'язані з конкретними матеріальними благами. Вони залежать від сукупності всіх значущих для людини компонентів, про які піде мова далі.

Саморозвиток і Колесо життєвого балансу.

Згідно з вченням про колесі життєвого балансу , необхідно розвивати або підтримувати на хорошому рівні вісім основних напрямків:

 • Успіхи на роботі чи в бізнесі;
 • Грошове благополуччя;
 • Фізичний і психічне здоров'я ;
 • Духовний розвиток;
 • Спілкування з родиною, близькими друзями;
 • Відносини з партнером;
 • Повноцінний відпочинок;
 • Особистий розвиток.

Деякі сайти для саморозвитку можуть модифікувати структуру Колеса життєвого балансу, замінюючи окремі пункти на «вирішення побутових питань» або «налагодження комунікації в суспільстві». Але це всі деталі, які не змінюють загальну картину. Слід прагнути до гармонії в кожному з восьми базових напрямків. найчастіше, люди намагаються досягти успіху в двох-трьох сферах життя , приділяючи менше часу іншим, а то і зовсім ними нехтуючи. Деякий час це може приносити радість і задоволеність своїми успіхами, але потім у людини починається депресія, він відчуває себе «не в своїй тарілці».

Широко поширене явище, коли люди всі свої зусилля прикладають до побудови кар'єри або розвитку бізнесу, забуваючи про все і всіх. Часом вони дійсно домагаються в цьому результатів, але озираючись з «висоти свого п'єдесталу», з сумом усвідомлюють, що абсолютно самотні, без сім'ї і друзів. Або ж діаметрально протилежний випадок, коли хтось присвячує всього себе чоловікові/дружині, а після розлучення усвідомлює, що нічого не вміє робити, крім ролі домогосподарки.

Щоб уникнути таких випадків, будь-який поважаючий себе сайт про саморозвиток радить своїм читачам розвиватися у всіх можливих напрямках, щоб недостатній рівень одного навички згодом не затьмарив радість від успіхів в іншому. Які кроки необхідно застосовувати в процесі особистого вдосконалення, обговоримо в наступному розділі.

Пройти тест на самооцінку

Основні етапи саморозвитку.

Будь-яка програма, або план саморозвитку припускають рух «від» і «до». Безумовно, важливі компоненти цього процесу – Цілепокладання , планування , мотивація . Необхідно чітко розуміти чого ми хочемо, представляти етапи досягнення цього, а також стимулювати себе до втілення задуманого. Наприклад, наша мета - знання англійської мови. План - записатися на курси, успішно їх пройти з подальшою здачею кваліфікаційного іспиту. Мотивація-можливість ведення бізнесу із залученням іноземних інвесторів. Подібну аналогію можна застосувати до будь-якого випадку, коли має місце самовдосконалення, саморозвиток або Самовиховання . Але не все так гладко на практиці, як може здатися в теорії.

Не варто забувати, що до саморозвитку найчастіше вдаються вже дорослі люди, які переповнені вантажем попереднього досвіду і знань. Вони десятки років формувалися під впливом одних ідеалів або принципів, а потім різко зрозуміли їх неспроможність і вирішили перевиховатися. Не тут-то було. стереотипи настільки міцно "в'їдаються" в підсвідомість , що будь-яка програма саморозвитку повинна передбачати певний період адаптації до нового вектора руху.

Це частково нагадує принцип Колба , який є основою будь-якого професійного тренінгу або навчання дорослих. Він полягає в наданні досвіду, який буквально «вибиває» людини з колії, перевертає його світогляд. Далі настає етап осмислення. Потім формування теоретичної основи і застосування на практиці.

Подібним чином працює саморозвиток. Людина стикається з чимось, що виходить за рамки звичної для нього картини світу. Він осмислює це і приходить до висновку, що слід переучуватися. Збирає необхідну теоретичну базу, впроваджуючи її в своє життя.

Наприклад , хтось абсолютно зневажливо ставиться до соціальних мереж, вважаючи їх марною тратою часу. У цієї людини є свій бізнес. Припустимо, це буде маленька пекарня. Одного разу до нього заходить блогер, який робить кілька статей на своїй сторінці про смачну випічку. Буквально на наступний день число відвідувачів зростає. Власник пекарні розуміє, що пора більш серйозно поглянути на можливості соціальних мереж, починаючи вивчати цю тему. Він читає тематичні публікації, дивиться навчальні відео. Після того, як теоретична база сформована, він створює сторінку своєї пекарні і починає її ретельно наповнювати новинами. Це один із прикладів саморозвитку дорослої людини, який на особистому досвіді відчув необхідність перегляду своїх поглядів і суджень.

Ефективний прийом саморозвитку, під назвою" Метод однієї хвилини », запозичений з філософії Кайдзен. Він полягає в тому, що для розвитку будь-якого нового досвіду досить по одній хвилині в день. Наприклад, щоб змусити себе віджиматися, слід витратити на цю вправу одну хвилину. На наступний день-ще одну. Через день додати в хвилині другу, потім третю. Через тиждень це буде вже хвилин п'ять-сім. Поступово виробиться навик, тіло адаптується, віджимання стане корисною звичкою, яка перестане викликати психічний дискомфорт.  Це всього лише завдяки одній хвилині часу на перших етапах саморозвитку.

Запустити процес самовдосконалення може сайт саморозвитку, який запропонує читачеві настільки переконливу альтернативу, що він неодмінно захоче нею скористатися. Головне, щоб всі ці поради грунтувалися на реальному досвіді, не відводили людини в світ здогадок або припущень. ще важливо, щоб інформація потрапила саме в той час, коли її готові сприйняти . При виконанні цієї умови, виникає «іскра», яка»запалює" ентузіазм або бажання розвиватися. Але мають місце фактори, які здатні «загасити» благородний порив. Цих ворогів слід знати» в обличчя", всіляко уникаючи їх.

Пройти тест на психологічний вік

Перешкоди на шляху саморозвитку.

Крім речей, які допомагають у розвитку людини, існує чимало факторів, здатних уповільнити цей процес, або взагалі повернути його назад. До них відносяться такі загрози саморозвитку:

 • Невігластво-спотворення інформації, неприйняття очевидних фактів;
 • Лінь - пасивність, небажання щось робити;
 • Звички - закоренілі стереотипи поведінки, які заважають приймати нове;
 • Страх-боязнь вийти із зони комфорту;
 • Несамостійність-дотримання чужих правил або норм.

Насправді ці «атрибути» не залежать від інтелектуального чи фізичного розвитку людини. Так, академік може до» мозку кістки " бути пронизаним застарілими поглядами, а будь-який школяр моментально побачить раціональне зерно. Двометровий телепень побоїться вийти на сцену, а мініатюрна дівчина удостоїться шквалу оплесків. Саморозвиток, в першу чергу, залежить від духовної сили і життєвої енергії людини . Тому, необхідно розвивати свої вольові якості, які допоможуть зробити якісний «стрибок» в розвиток. Щоб закріпити теорію на практиці, наводимо ефективний план саморозвитку особистості, який охоплює всі сфери людського життя.

План саморозвитку.

Для гармонізації свого внутрішнього світу і навколишнього простору, бажано виконувати наступні щоденні завдання, які допоможуть знайти себе і вибрати правильний шлях:

 • Ранній підйом (6-7 ранку);
 • Контрастний душ і зарядка;
 • Повноцінний сніданок, багатий вітамінами і мікроелементами;
 • Духовна практика, афірмації, йога;
 • Відмова від шкідливих звичок;
 • Дотримання свого покликання;
 • Розвиток професійних навичок і умінь;
 • Нові знання та досвід;
 • Побудова правильних відносин з оточуючими людьми;
 • Вдосконалення моральних і вольових якостей;
 • Розвиток своєї жіночності або мужності;
 • Якісний відпочинок і відновлення сил.

Якщо людина щодня буде приділяти увагу кожному пункту з цього списку, то йому вдасться дотримуватися правильного балансу між своїм духовним, інтелектуальним і фізичним розвитком.

У динамічному світі, який змінюється швидше, ніж людина до нього адаптується, вкрай важливо знайти самого себе, вибрати свій життєвий шлях . У цьому допомагає саморозвиток, яке «запускається» у відповідь на «порожнечу», що виникає від нерозуміння свого покликання і призначення. Тому так важливо приділяти йому увагу. Не сприймати, як примху людей, яким нічим зайнятися, а усвідомити, що самовдосконалення – найкоротший шлях до щасливого життя.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео