Назад
Духовність: що це таке і як її розвинути??

Навигация по разделу
духовность

Що таке духовність і які у неї прояви?

Що таке духовність і який у неї зв'язок з релігією? Як духовність впливає на життя людини? Як знайти духовний шлях і знайти духовну силу?

Термін «духовність», незважаючи на його поширеність, викликає багато питань і непорозумінь. Хтось бачить в ній відхід від суспільних цінностей, інші, навпаки, сприймають, як єдиний спосіб соціалізації. Яким чином формується духовність? Як вона впливає на життя людини? Чи можна підвищити її рівень? Що спільного між релігією та духовністю? Чи обов'язково бути віруючою людиною для її досягнення? Чи потрібно нехтувати матеріальними цінностями? Яким вчителям вірити? Розберемося в цьому питанні.

Що таке духовність?

Духовність-це властивість людини або групи людей керуватися в своїх вчинках духовними (піднесеними) принципами або ідеалами. Якщо оцінювати життя суспільства з позицій піраміди цінностей За Абрахамом Маслоу, то духовність знаходиться на самій вершині потреб, разом з самоактуалізацією і моральністю людини.

Теорій, що пояснюють феномен духовності, придумано безліч. Умовно їх можна розділити на дві групи: природну і надприродну. Перша описує це явище з позицій психології , пояснюючи духовність, як функцію психіки . Друга стверджує наявність вищих матерій або енергій, які керують життям людини. езотерики переконані , що існує цілий духовний світ, що живе за своїми законами і правилами. Наскільки він централізований, або хаотичний, сказати важко. Думок багато і вони кардинально відрізняються.

Духовні вчення стверджують, що існують вищі сили, які керують цим світом. Християнство та іслам запевняють, що Бог один. Послідовники інших релігій, навпаки, переконані в тому, що богів багато. В окультизмі прийнято говорити про егрегор – нематеріальної сутності, породженої колективним розумом і здатної взаємодіяти з людьми. Егрегор виступає в якості Біоенергетичної структури, яка, немов полотно, «виткана» з людських думок і емоцій.

Насправді, не так важлива природа духовності. Куди важливіше її місце в житті людини . Адже, якщо вищі цілі наділяють життя змістом, то яка різниця, ким вони породжені, психікою або нематеріальним світом? У будь – якому випадку, всі фахівці сходяться в одному-духовність виходить за рамки однієї людини, набуваючи надособистісні форми. Вона дає повноту внутрішніх переживань, унікальний досвід самопізнання .

Створення, зберігання і передачу духовних цінностей називають духовним виробництвом. Воно входить в більш глобальне поняття духовної діяльності. На відміну від матеріальної продукції, її творіння необмежені. Вони можуть бути створені в будь-якій кількості. Крім того, духовна їжа не зменшується в міру споживання, а навпаки її кількість збільшується. У цьому укладено головний феномен духовності , що підносить її над фізичним світом, в якому ресурси виснажуються.

Фізичне втілення духовності формує таке явище, як духовна культура. Вона тісно пов'язана з іншими проявами культури, формуючи ідеологію і філософію груп людей або, навіть, цілих народів. Загальноприйнятими духовними цінностями вважаються ідеали добра, краси, любові, істини , взаємодопомоги. Вони незмінні у всіх кутах Земної кулі, а, можливо, у всьому Всесвіті. Але чи можна розцінювати цю якість, як атрибут релігійності?

Пройти тест на психологічний вік

Зв'язок духовності та релігії.

Перш за все, варто визначити, що являє собою релігія. Дане явище позначає систему поглядів, переконаних в наявність вищої сили, що впливає на матеріальний світ. Релігія спирається на духовність і віру людини, його прагнення до вселенської гармонії. Але релігія-це скоріше соціальний інститут, який часом відхиляється в своїх тлумаченнях від загальнолюдських цінностей.

Далеко не всі ритуали або обряди можна назвати гуманними, не кажучи вже про кровопролитних війнах, які не раз стрясали людство. Хіба в цьому полягає духовність? Звичайно ж-ні. Церкви та релігії створюються людьми, які не завжди здатні протистояти спокусам і спокусам. Справжня духовність вільна від людської жадібності та інших пороків. Тому її не можна розглядати, як синонім релігійності.

Скоріше, навпаки, релігійність – це один із способів розвитку духовності. Загалом, вплив світових релігій на суспільство корисний, оскільки допомагає запобігти поширенню агресії та згубних звичок . Комусь необхідно боятися покарання від вищих сил для того, щоб не творити зло. Цей мотивацію для доброчесності їм релігія забезпечує. Немов, як фраза одного з героїв серіалу "Next» -" Добро обов'язково переможе зло, поставить на коліна і жорстоко вб'є".

По-справжньому духовні люди в такому «роз'ясненні» не потребують. Вони несуть добро і любов у цей світ навіть без регулярного нагадування про Судний день чи відплату. Духовність-осмислене явище, яке вибирають добровільно, присвятивши себе вдосконаленню і саморозвитку . Частина навчань абсолютно не протиставляють фізичний світ і ментальне вдосконалення. Навпаки, земне життя людини позиціонується ними, як складова духовного зростання особистості, без якої неможливий перехід на більш високий енергетичний рівень.

Відповідно до колеса життєвого балансу, яке активно популяризується коучами і бізнес-тренерами, людині для повноцінного життя необхідно гармонійно поєднувати свою духовну і біологічну природу. Розвиватися у всіх можливих напрямках, включаючи інтелектуальне, творче і фізичне вдосконалення. Ментальний розвиток передбачає якийсь духовний шлях, який необхідно пройти кожному. Головне вибрати свій маршрут і не звертати з нього.

Що таке духовний шлях?

Одні вважають духовний шлях можливістю єднання з Богом. Інші вбачають в ньому розвиток людини , розкриття його як особистості . У будь-якому випадку, необхідність цього шляху не викликає сумнівів. Ознаки того, що напрямок вибрано вірне:

 • Осмисленість життя;
 • Наснага, піднесеність настрої ;
 • Постійність смаків, інтересів;
 • Втілення надій, мрій;
 • Відсутність страхів, депресії ;
 • Нормальний сон без кошмарів;
 • Позитивні емоції ;
 • Відчуття спокою, любові, гармонії;

Відповідно до філософії даосизму, існує три типи духовного шляху, якими може слідувати людина:

 • Нижчий - праведне життя, розвиток в собі чеснот;
 • Середній - нижчий шлях у поєднанні з духовними практиками;
 • Вищий - вихід на початковий рівень сприйняття світу, вільний від конкретних форм.

Якщо духовний шлях обраний вірно, то нагородою людини стає духовна сила , яка переповнює його, надає енергію для звершень. На відміну від фізичної або емоційної, цей тип сили допомагає людині знайти гармонію, захищає від негативу.

Як розвивати духовну силу?

Як і будь-яка інша навичка людини, духовну силу можна збільшити. Але прийоми для її розвитку будуть помітно відрізнятися від вдосконалення тіла, або інтелекту. Головна особливість духовності, як уже зазначалося раніше, полягає в тому, що вона не виснажується, а тільки накопичується в процесі практики. Отже, основні методи підвищення внутрішньої сили:

 • Читання духовної літератури;
 • Медитація ;
 • Молитви;
 • Духовні практики;
 • Життя в любові.

Застосування цих простих, але в той же час найважливіших прийомів, дозволяє людині піднятися на більш високий рівень духовного розвитку, тим самим віддаляючись від зла і негативу.

Духовність можна розглядати, як мета і, одночасно, спосіб її досягнення. До неї необхідно прагнути, і їй же варто присвячувати свій час. Людина, яка вибрала духовний шлях, зовсім не зобов'язаний ізолюватися від соціуму. Навпаки, духовна сила дозволяє стати гідним громадянином, здатним принести справжню користь суспільству.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео