Назад
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??

Навигация по разделу
скорочтение

Що таке швидке читання і як воно працює?

Що таке швидке читання і чи ефективно воно? Як швидко читати книги, витягуючи максимум користі? Дієві рекомендації, як розвинути швидкочитання.

Те, що книги читати корисно, погодиться практично кожен. Також не викликає сумніву і різноманіття літератури, з якою бажано ознайомитися. Зробити це слід якісно, максимально засвоюючи прочитане. Але робочі або навчальні завдання далеко не завжди дозволяють витрачати багато часу на одну книгу. Як же бути в цьому випадку? Як читати книги швидко і з високим рівнем запам'ятовування? Спеціально для цих цілей створена техніка швидкочитання.

Що таке швидке читання?

Швидкочитання — це навик швидкого і якісного сприйняття текстового матеріалу, що перевищує за швидкістю звичайне читання. При цьому, інформація повинна правильно "вміститися" в пам'яті , інакше можна говорити про банальне перегортанні сторінок, або «скануванні» тексту очима. По-іншому можна сказати, що швидкочитання – це техніка швидкого читання з високим рівнем запам'ятовування. Це ключова відмінність даного методу від інших видів ознайомлення з літературою.

Безумовно, краще читати книги вдумливо, аналізуючи кожне речення, вникаючи в суть написаного, намагаючись зрозуміти думки і мотиви автора. Проте прискорений ритм життя диктує інші правила . Часом про те, що необхідно підготуватися до іспиту, ми згадуємо напередодні самого іспиту. Або в кінці робочого дня шеф "радує", що завтра потрібно зробити детальну доповідь по темі співпраці з іноземними партнерами. Найвеселіше стає, коли дізнаєшся, що їх пропозиція викладено на декількох сотнях сторінок і його ще будуть близько години роздруковувати на принтері. Саме в такі моменти людина замислюється, як навчитися швидкочитання.

Оскільки швидкість сприйняття і обробки інформації залежить від цілого ряду фізіологічних і психічних процесів, то окремі люди вміли швидко Читати, ще до виникнення техніки швидкочитання. Наприклад, за твердженнями сучасників, подібним навиком володіли французький філософ і вчений Жан Жак Руссо , легендарний воєначальник Наполеон І Бонапарт , а також відомий письменник Оноре де Бальзак та багато інших.

Вперше з наукової точки зору про це явище заговорили в 1878 році, коли були опубліковані дослідження французького офтальмолога Еміля Луї Жаваля . Він експериментальним шляхом встановив, що під час читання людське око робить періодичні зупинки (фіксації) по тексту, а не плавно «ковзає» за змістом, як вважалося раніше.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Професійні курси, навчальні техніці швидкочитання, вперше з'явилися за часів Першої світової війни. Їх аудиторією стали військові льотчики, яким життєво важливо було навчитися швидко відрізняти літаки союзників і супротивників. На тренінгах застосовували тахістоскоп-прилад, що допомагає вловлювати інформацію швидко і з мінімальним розміром зображення.

Успіхи в тренуваннях військових надихнули до популяризації тахістоскопа серед цивільних, але його застосування для розвитку швидкості читання не відрізнялося стійкістю результатів. це викликало хвилю критики . Так, противником апаратних методів була Евелін Вуд – автор методу швидкочитання під назвою « динамічне читання », яка опублікувала свою революційну книгу в 1959 році. Її робота породила цілий ажіотаж серед американців, який тривав понад 10 років.

Головними послідовниками цієї техніки швидкочитання стали люди, які вирішили прискореним методом надолужити учнівські «прогалини» і ознайомитися з обов'язковою шкільною літературою. Згодом, ентузіазм вірш, але метод «динамічного читання» не втратив актуальності і зараз.

У 1994 році був зафіксований феноменальний результат швидкості читання російською мовою, який був внесений до Книги рекордів Гіннеса. Його встановила Світлана Архипова, коли за одну хвилину прочитала понад 61,5 тис.знаків. Також, вписали свої імена в історію швидкочитання американець Сін (Шон) Адам (4550 слів за хвилину) і англійка Енн Джонс (4253 слова за хвилину).

Але це вже виходить за рамки сприйняття звичайних людей, яким завдяки техніці швидкочитання досить навчитися читати зі швидкістю 700-900 слів за хвилину . Для порівняння, швидкість читання середньостатистичної російськомовної людини знаходиться в межах 120-180 слів за хвилину. В Америці показники інші. Особливості їх мови дозволяють читати з середньою швидкістю 200-300 слів за хвилину . Але, все одно, фахівці техніки швидкочитання перевищують цей показник більш ніж в 10 разів. Як же їм вдається це зробити? Розберемо фізіологічні особливості сприйняття написаного тексту.

Як розвинути швидкочитання?

В процесі досліджень, було встановлено, що техніка швидкочитання, найчастіше, обумовлена такими особливостями роботи з текстом:

  • Одночасне зчитування кількох слів;
  • Сприйняття тексту цілими словами, а не буквами;
  • Вертикальний рух очей по сторінці (на відміну від рядкового ковзання);
  • Відсутність регресії-повернення до попередніх текстових фрагментів;
  • Знижена субвокалізація – внутрішнє промовляння тексту.

Ці навички дозволяють сприймати текст цілком, створюючи загальну інформаційну картину і не відволікаючись на деталі.

Наприклад, заради експерименту, можна попросити друга взяти участь в цікавій грі. Взяти тексти, в яких перемішати внутрішні частини слів, залишивши без зміни тільки першу і останню букви. А потім дати один одному прочитати ці тексти.  Вчені запевняють, що на якість сприйняття тексту це не вплине, а ось швидкість читання помітно зросте.

Взагалі рекомендується для кожного конкретного навику застосовувати окрему методику . Наприклад, розвивати швидкісні показники, не особливо приділяючи увагу розумінню тексту. Потім, спробувати більш вдумливе читання. І лише опанувавши обома підходами, поєднати їх воєдино.

Розуміння основних законів роботи зорового аналізатора допомагає відповісти на питання, Як швидко читати книги. Перш за все, необхідна практика. З цією метою підійде книга, товщиною не менше 200 сторінок, олівець і таймер. Бажано виключити можливі відволікаючі фактори на час тренувань. Практикуватися слід близько 20 хвилин. Потім варто зробити перерву.

Найбільше уваги необхідно приділити таким моментам:

  • Усунути регулярні зупинки погляду на окремих частинах тексту;
  • Мінімізувати кількість повернень за текстом;
  • Розширити поле зору, вийти за рамки порядкового читання.

Дотримання цих рекомендацій значно економить час, витрачений на ознайомлення з текстом. Так, одна тільки регресія (повторне перечитування) забирає близько 30% часу. Якщо усунути цей недолік, можна практично в півтора рази підвищити швидкість читання.

Всім бажаючим швидко пропрацювати велику кількість підійде техніка швидкочитання. Найкраще, навчитися читати швидко самому, без використання допоміжних засобів, тим самим розвиваючи інтелект і уважність . Але якщо ситуація дозволяє, все ж, краще читати книги поглиблено, тим самим отримуючи від них максимум користі і знань. Експрес методи необхідні тільки в разі поспіху, позбавляючи людину задоволення від самого процесу читання.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Ефективні поради про те, що робити, якщо не хочеться жити? Де шукати мот ...
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Що таке міжособистісний конфлікт і які його основні ознаки? Які види був ...
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Що таке розвиток особистості і як це допомагає знайти свою індивідуальні ...
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть, якщо вона відійшла на другий план? Які є способ ...
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною в невідповідному місці або в неправильний час може ...
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Як жінці знайти своє покликання і заробляти гроші легко і з задоволенням ...
Новое youtube видео