Назад
Як швидко читати: 7 популярних методик

Навигация по разделу
как быстро читать

Як швидко читати і наскільки це важко?

Як швидко читати і при цьому правильно сприймати інформацію? Які бувають перешкоди при освоєнні цієї навички? 7 ефективних прийомів швидкочитання.

Незважаючи на те, що питання «Як швидко читати?"задають частіше, правильніше було б запитати" навіщо це робити?", адже від швидкості читання залежить якість засвоюваної інформації. Вдумливе, поглиблене сприйняття тексту набагато краще поверхневого ознайомлення. Але бувають випадки, коли все ж необхідно швидко засвоїти максимум даних. Наприклад, перед іспитами. Тоді дійсно важливо навчитися швидко читати. Як це зробити? Скільки часу піде на освоєння даної техніки? При вдумливому прочитанні цієї статті все стане на свої місця.

Читання — це процес сприйняття інформації, записаної у вигляді тексту. Ефективність залежить від особливостей зору, а також психічних і фізіологічних реакцій, пов'язаних з концентрацією, уважністю , посидючістю, пам'яттю , швидкістю розумових процесів, аналізом і обробкою інформації, що надійшла. Всі перераховані фактори піддаються розвитку і поліпшенню. Відповідно, їх тренування допомагає підвищити швидкість сприйняття матеріалу.

Вважається, що навчитися швидко читати можна за 20 хвилин, тобто освоїти необхідні навички , які в подальшому слід регулярно відточувати.

Перші наукові дослідження швидкості читання були проведені ще в 1878 році французьким офтальмологом Емілем Жавалем. Результати його роботи показали, що поле людського зору значно ширше, ніж передбачалося раніше. Це заклало основи швидкочитання. І буквально через 50 років в США відкрилися перші курси по швидкому читанню.

У 1998 році відбувся семінар «Project px», організований в Прінстонському університеті. В результаті експерименту було встановлено, що застосування окремих рекомендацій сприяло чотирикратному збільшенню швидкості читання. Якщо для слов'янських мов нормою вважається читання 120-180 слів в хвилину, то можна цей показник підвищити до 700-900 слів.

До слова, навчитися швидко читати можна і інтуїтивно, без спеціального навчання . Просто, якщо людині необхідно прискорено обробити текст, він автоматично починає підлаштовуватися під ці умови. Стихійна адаптація може бути значно розтягнута в часі, а спрямовані тренування прискорюють цей процес.

Пройти тест на темперамент

До основних перешкод на шляху до того, щоб швидко читати відносяться:

 • Регресія - Зворотні рухи очей, повторне перечитування пройдених частин тексту;
 • Вузьке поле зорового сприйняття - відсутність периферичного зору (охоплення меншої кількості слів за одну зупинку погляду);
 • Субвокалізація - внутрішнє промовляння тексту, який читається;
 • Знижена концентрація уваги - невміння зосереджуватися на одному об'єкті, схильність відволікатися на зовнішні подразники;
 • Відсутність мотивації до читання - не цікавість тексту, або складність його для сприйняття.

Розуміючи ці труднощі і знаходячи шляхи їх нівелювання, людина здатна швидко опанувати технікою швидкочитання . Про основні методи поговоримо далі.

Прийомів, як швидко читати, придумано багато. Розбирати їх все не має сенсу. Так що, ознайомимося з деякими з найбільш ефективних:

 • Метод «ключових слів»;
 • " пристрілка»;
 • Читання через слово;
 • Придушення субвокалізації;
 • Вертикальне читання;
 • Метод " переплутаних букв»;
 • Метод "викреслених букв".

Ці прийоми допомагають покращити різні навички, необхідні для читання, включаючи концентрацію, посидючість та поле зору.

1. Метод "ключових слів".

Допомагає читати швидко, і тільки те, що потрібно. Цей метод полягає в розумінні тематики тексту. Наприклад, людині необхідно розібратися, в особливостях греко-римської боротьби. Йому в руки потрапляє текст, який узагальнено описує різні види єдиноборств, включаючи карате, бокс і т.д. немає сенсу витрачати час на вивчення їх усіх. Тому, досить поверхнево ознайомитися з матеріалом, приділивши увагу лише тим його частинам, де зустрічається згадка про боротьбу.

2. «Пристрілка».

Цей метод економить час для читання найважливіших фрагментів. Полягає в тому, щоб побіжно ознайомитися з усім текстом, «відсіявши» ті частини, які вже відомі, і присвятити основні зусилля прочитанню необхідного матеріалу.

Для розвитку навички «пристрілки» необхідно взяти будь-який текст і переглядати його півхвилини. Далі, закрити очі і» прокрутити в голові " будь-які три думки цього фрагмента. Потім знову його прочитати. Цього разу, виділити 3-4 нових факти, не звертаючи уваги на раніше опрацьовані. Повторювати таку вправу бажано не менше п'яти разів для кращого закріплення ефекту.

Пройти тест на тип особистості

3. Читання через слово.

Хороша вправа, що допомагає крім швидкості читання, розвивати ще й мозкову активність в цілому. Полягає в тому, щоб не зосереджуватися на кожному конкретному слові, а вловлювати суть, перестрибуючи через слова. Це дозволяє сприймати текст "ширше", додатково активізуючи інтелектуальні здібності.

4. Придушення субвокалізації.

«розмова» з самим собою може бути корисний, але явно не в тих випадку, коли є необхідність швидкого читання. Промовляння тексту помітно знижує швидкість вивчення матеріалу. Що ж робити в такому випадку? Як заглушити внутрішній «рупор»? Можна вистукувати пальцями який-небудь простий ритм, який буде пригнічувати субвокалізацію, при цьому, не знижуючи концентрацію уваги на тексті.

5. Вертикальне читання.

Навик, що допомагає охоплювати поглядом сторінку цілком, а не рухатися лінійно від рядка до рядка. Для його розвитку корисно застосовувати метод Шульте – таблиці з хаотично розташованими в них цифрами або буквами. Цей прийом дозволяє розширити масштаб сприйняття сторінки. Найпростішим варіантом таблиці Шульте вважається квадрат, розділений на 25 осередків (п'ять рядків і п'ять стовпців). У нього в довільному порядку вписані цифри від 1 до 25. Згодом, можна ускладнювати завдання, малюючи таблиці 6х6, 7х7, 8х8 і т. д.

6. Метод "переплутаних букв".

Як з'ясувалося в результаті наукових досліджень, для людського мозку краще не буквене, а саме словникове читання. Таким чином, задаючи питання «" Як швидко читати?", слід його переінакшити на " як швидко читати окремі слова?– - У цьому допомагає вправа, під назвою «переплутані букви». Справа в тому, що для ідентифікації слова необхідно, щоб правильними були перша і остання буква. Всередині вони можуть бути переплутані. На якість сприйняття це ніяк не відобразитися. Дана вправа слід виконувати з кимось. Необхідно підготувати один для одного тексти, в яких внутрішні частини більшості слів будуть містити букви упереміш. Розвиток словникового читання значно підвищує швидкість опрацювання тексту в цілому.

7. Метод "викреслених букв".

Альтернатива попередньому методу, коли в словах викреслюються певні літери, наприклад голосні або приголосні. Це, знову ж таки, дозволяє менше уваги приділяти дрібницям і збільшує масштабність охоплення всього тексту. Цю вправу також краще виконувати в парі, щоб виключити фактор початкового ознайомлення з текстом.

Перераховані поради, як швидко читати, не вимагають тривалої підготовки і будь-яких спеціальних пристосувань. У більшості випадків, ці вправи можна виконувати самостійно, але навіть ті, для яких потрібен напарник, все одно не відрізняються складністю реалізації, адже бажаючих навчитися швидкісного читання предостатньо.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео