Назад
Здібності людини: що це таке і як їх розвинути??

Навигация по разделу
способности

Що таке здібності людини і які бувають?

Що таке здібності людини? Різновиди, форми прояву і основні етапи розвитку. Як прокачати і розвинути свої здібності?

У кожного з нас є здібності до певної діяльності. Як їх розпізнати, а потім розвинути? У якому віці вони починають проявлятися? Які їх види зустрічаються? Чи буває так, що здатність тільки одна, або, в основному, їх кілька? Чи можна стверджувати, що здібності-це вроджені якості, або вони все-таки можуть з'являтися протягом усього життя? Чим вони відрізняються від задатків і схильностей? У статті містяться відповіді на поставлені питання.

Що таке здібності?

Здібності — це властивості особистості, що дозволяють успішно займатися певним видом діяльності. Вони розвиваються з задатків в процесі навчання і практики. Здібності і задатки – не одне і те ж. Здібності-результат розвитку задатків, які обумовлені спадковістю. Це вроджені особливості анатомії або фізіології, що сприяють кращим результатам, ніж у звичайних людей. Задатки обумовлені генами, які передаються з покоління в покоління.

У родині спортсменів запросто може народитися дитина, яка також присвятить себе спорту. Син відомого кулінара, ймовірно, піде по стопах батька. А дочка актриси сама з часом спробує себе на великій сцені. І, швидше за все, у неї теж вийде пробитися в цій професії. Хоча генотип дитини формується під впливом генів обох батьків. Навіть у справжнього генія може народитися не найрозвиненіший спадкоємець, якщо від матері йому дістануться менш «геніальні» гени.

Здібності і задатки взаємопов'язані, але мають різну природу. Задатки ми отримуємо ще до народження, а вміння потребують розвитку. Наприклад, у кого-то задатки до альпінізму. Вони не перетворяться в здібності, якщо ця людина все життя проживе в степу або пустелі. Завдання дорослих, як можна швидше виявити задатки своєї дитини, щоб допомогти йому їх реалізувати.

На базі здібностей розвиваються схильності – переваги щодо певних видів діяльності. Тобто, чим цікавіше займатися. Схильності-важливий мотиваційний фактор до розвитку особистості.

Наступне важливе поняття-обдарованість , яка залежить від поєднання різних здібностей, що дозволяють досягти вершин в певній професії. Обдарованість не гарантує успіх, але дає можливості до його досягнення.

Здібності в психології займають базовий рівень, на якому можуть розвиватися таланти , а в окремих випадках, навіть геніальність. Здібності людини-це фундамент для його самореалізації .

Пройти тест на тип особистості

Які види здібностей бувають?

Відповідаючи на питання, якими бувають здібності, психологія, як наука, виділяє кілька класифікацій. За однією з них, здібності бувають загальні і спеціальні. У першому випадку, мова йде про особливості особистості , що дозволяють їй досягати успіху в багатьох видах діяльності. Наприклад, розвинений інтелект, творчість і допитливість однаково знадобляться як в науці, так і журналістиці, політиці та інших професіях. У другому випадку, мається на увазі схильність до конкретного заняття. Це може бути вміння чітко розрізняти звуки або тональності, що допомагає в музиці, або здатність людини візуалізувати свої думки на полотні.

Найчастіше загальні і спеціальні вміння взаємопов'язані. Наприклад, у кого-то є талант художника, але в цьому йому допомагає розвинене просторове і образне мислення, що є більш широкими поняттями.

Пройти тест на півкулі мозку

Також, здібності людини бувають таких видів:

 • Інтелектуальні;
 • Конструктивно-технічні;
 • Логіко-математичні;
 • Творчі;
 • Літературні;
 • Музичні;
 • Фізичні;
 • Міжособистісно-комунікативні.

Інтелектуальні визначають можливість засвоювати нову інформацію, відтворювати її в конкретній ситуації. Особливо значну роль вони відіграють для учнів, студентів та науковців.

Конструктивно-технічні дозволяють створювати нові механізми або покращувати існуючі. Притаманні людям, у яких руки не тільки «золоті», а й ростуть звідти, звідки треба.

Логіко-математичні актуальні не тільки для математиків, а й для економістів, бухгалтерів, програмістів, а також людей, які захоплюються азартними іграми.

Творчі залежать від рівня розвитку фантазії , вміння візуалізувати свої думки або емоції . Вони виявляються корисні навіть на побутовому повсякденному рівні, коли доводиться оригінально виходити з різних нестандартних ситуацій.

Наступними йдуть літературні , які хоч і є також творчими , але охоплюють суто письменницьку парафію, від оригінальних СМС-повідомлень до прози або поезії.

Музичні настільки ж давні, як і саме людство. Уміння відчувати ритм, самому відтворювати мелодії, завжди цінувалися однаково високо.

Фізичні дозволяють максимально ефективно використовувати можливості свого тіла. Застосовні вони в багатьох сферах, від танців до спорту або військової підготовки.

Міжособистісно-комунікативні характеризують рівень розвитку емпатії , вміння налагодження зв'язків. Вони особливо ефективні для бізнесменів, політиків, громадських діячів, журналістів, психологів.

Як розвинути здібності?

Оскільки вміння з'являються із задатків тільки в процесі навчання і практики, то для їх розвитку потрібні регулярні тренування або вправи.

 • По-перше , слід зрозуміти, до чого вони є. Як говорилося рані, в цьому можуть стати в нагоді схильності. Необхідно зрозуміти, що подобається, чим хотілося б займатися. Якщо мова йде про дітей, то їм не завжди буває легко сформувати свої думки. Тому дорослим необхідно уважно спостерігати за поведінкою своєї дитини. Приділити увагу тим заняттям, які викликають у нього найбільший інтерес.
 • По-друге , важливо зібрати якомога більше інформації. Наприклад, очевидно, що є задатки до боксу. Необхідно дізнатися про цей напрямок спорту якомога більше, зрозуміти його перспективи, небезпеки. Зваживши всі» ЗА " і "проти", думати далі. З'ясувати чи є поблизу секції, розпитати відгуки про тренерів і т. д.
 • По-третє , звичайно ж, приступити до вивчення і практиці. Адже без теорії практика не знає куди рухатися, а без практики теорія – порожній звук. Це справедливо, як для занять спортом, так і літературою, наукою або будь-який інший дисципліною. Теоретична частина допомагає отримати необхідні знання, а практика дарує безцінний досвід.

Здібності-це хороший фундамент для подальшого успіху , але не гарантія його. Для їх реалізації необхідний тривалий самовіддану працю. Одна справа виявити здатність до чого – небудь, а інше-її розвивати і покращувати. Але саме у праці з'являються гідні люди, які зуміли підняти свої здібності до рівня таланту або навіть геніальності. Так що, навіть самому здатному людині варто спочатку «засукати рукава», щоб потім насолодитися плодами своєї праці.

Пройти тест на емпатію

Зараз читають
Самооцінка особистості: що це таке, її види і як формується??
Самооцінка особистості: що це таке, її види і як формується??
Що таке самооцінка особистості? Як вона формується і які види бувають? У ...
Сильно втомилася від усього? 7 ідей що з цим робити
Сильно втомилася від усього? 7 ідей що з цим робити
Що робити, якщо втомилася від усього і немає сил рухатися вперед? Які пр ...
Як почати життя з чистого аркуша правильно: 7 ідей
Як почати життя з чистого аркуша правильно: 7 ідей
Як почати життя з чистого аркуша і відкинути лінь? Як задуматися про змі ...
Як почати жити заново незважаючи ні на що? 7 ідей
Як почати жити заново незважаючи ні на що? 7 ідей
Як почати жити заново і побудувати себе з чистого аркуша? Як зуміти пере ...
Як боротися з ревнощами близьких і як знайти причину??
Як боротися з ревнощами близьких і як знайти причину??
Як боротися з ревнощами батьків, дітей,подружжя, друзів? Чи підійде зага ...
Як зачарувати чоловіка за допомогою мови тіла??
Як зачарувати чоловіка за допомогою мови тіла??
Як зачарувати чоловіка, використовуючи його несвідомі інстинкти? За допо ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Новое youtube видео