Назад
Коуч: хто це такий, навіщо він потрібен і як ним стають??

Навигация по разделу
коуч

Хто такий коуч і в чому сенс цієї професії?

Хто такий коуч і чим він відрізняються від тренера і психолога? Які знання і вміння необхідні, щоб стати коучем? Де вчать цій професії?

У числі популярних професій коуч займає одну з передових позицій. Чому так відбувається? У чому особливість цієї спеціальності? Хто такий коуч? Чи Легко ним стати? Якими знаннями і навичками необхідно володіти? Чим відрізняється коуч і тренер? Чи можна освоїти цю професію самостійно, або необхідно пройти серйозну підготовку? Де і як відбувається навчання коучів? Чи не переоцінюються ті послуги, які надають коучі? Чи можна обійтися без них? Відповіді на ці питання містяться в публікації.

Хто такий коуч?

Коуч — це людина, яка за допомогою безперервної співпраці допомагає клієнту знайти відповіді всередині себе самого. Його основна роль-виробити у клієнта розуміння, яким чином він може реалізувати поставлені завдання. Коуч допомагає в досягненні професійних, або особистих цілей . У класичному розумінні представник цієї професії не повинен впливати на прийняття рішень клієнтом. Його завдання організувати процес таким чином, щоб людина сама домігся бажаної мети.

На відміну від наставника , коуч займається не загальним розвитком людини, а формуванням у нього обумовлених умінь. Наприклад, налагодженням відносин з протилежною статтю, просуванням по кар'єрних сходах або управлінням персоналом. Наставник же передає підопічному весь багаж свого життєвого досвіду і знань, за західною традицією, називаючись ментором .

Це не означає, що коуч не може в деякі моменти переймати на себе роль ментора, коли ставиться таке завдання, наприклад, під час навчання нових коучів.

Пройти тест на впевненість у собі

Чим відрізняється коуч від тренера?

Ще одним близькоспорідненим поняттям до слова «коуч» можна назвати тренера. Багато в чому розмиття меж між цими двома професіями обумовлено появою коучів-самоучок, які перекваліфікувалися з тренерів в нове для себе напрямок, не пройшовши профільного навчання і застосовуючи звичні для них методи.

Чим відрізняється коуч від тренера? ступенем і методами впливу на аудиторію. Коуч повинен виробити певні психологічні установки своїх вихованців, які дозволять їм приймати вірні рішення практично інтуїтивно. При цьому він не вчить, не наставляє, не дає відповіді. Тренер же виконує більше технічну роль.

Наприклад, він може підвищити навички співробітників щодо бухгалтерської програми, навчити раціональному застосуванню свого часу, підказати більш ефективні прийоми продажів і т.д. він повинен «розжувати і покласти в рот», а коуч тільки стимулює «жувальний» процес.

Коуч не дає відповіді, його основне завдання-розвинути у людини вміння самому домагатися поставлених цілей , шукати необхідні шляхи і рішення.

Багато професійних сфер вимагають певних задатків особистості , наприклад лідерських якостей. Тоді, межі між цими спеціальностями стираються і роботу виконує коуч-тренер в одній особі. Він допомагає краще оволодіти професією і виробити у клієнта розуміння правильної стратегії поведінки. Зустрічається і коуч-консультант, який на консалтинговій основі сприяє налагодженню бізнесу або вирішенню інших питань.

Якими знаннями і навичками повинен володіти коуч?

На відміну від тренера, коуч повинен бути сильний в психології , оскільки сферою його роботи є розум і підсвідомість . Що таке коуч? Це психолог, мудрець, професіонал в обраному напрямку. Людина, в якому поєднується життєвий досвід з фундаментальними знаннями.

Тому, багато людей працюють тренерами і консультантами, а ось стати коучем вирішуються одиниці. Завеликий відповідальність і ціна помилок. Тому великий ризик попастися в руки шарлатану. Підшукуючи для себе або своєї компанії коуча, бажано приділити уваги цьому не менше, ніж при виборі стоматолога або адвоката.

Пройти тест на характер людини

Як стати коучем?

Оскільки спеціальність коуча не врегульована академічною наукою і бюрократичним апаратом, то знайти спеціальний вуз за цим профілем неможливо. Всі академії та інші школи ліцензуються такими ж академіями і школами. Ось чому ризик шарлатанства виникає ще на стадії навчання. Як же вибрати собі вчителя або навчальний центр? По конкретних справах, за відгуками учнів і клієнтів, за їх кількістю, статусом. Також важливо завжди слухати свій внутрішній голос. Адже інтуїція підводить рідше показних дипломів або нагород.

Один з найвідоміших навчальних центрів – Міжнародна Федерація Коучингу (ICF), що об'єднує понад 24 000 професійних коучів з 50 країн світу. Це найбільша некомерційна асоціація фахівців даного профілю.

Відповідно до ідеології ICF, коучі повинні виконувати наступну роль:

  • Стимулювати самостійний розвиток клієнта;
  • Вважати його надійним і відповідальним;
  • Визначити цілі, які клієнт хоче реалізувати;
  • Допомагати йому в самостійній розробці необхідної стратегії.

Згідно з цими принципами будується і процес підготовки майбутніх коучів . Відкидати роль коуча для коучів також не вірно. Адже ніхто не піде лікуватися до лікаря-самоучки і не віддасть свою дитину до вчителя-аматора. Відповідно в цій спеціальності також потрібен учитель. У всякому разі, на нього завжди можна буде перекласти відповідальність за невдалий підхід до свого клієнта.

Відповідно до міжнародної сертифікації, існують такі професійні рівні коучингу:

  • АСС (асоційований сертифікований тренер) - видається після 60 годин навчання та принаймні 100 годин практики;
  • PCC (Професійний сертифікований тренер) - вимагає від 125 годин навчання та понад 500 годин практики;
  • MCC (сертифікований майстер коуч) – ступінь посвяти, яку можна отримати після 200 навчальних годин і 2500 годин практичної діяльності.

Але багато коучі-аматори поступають по-іншому. Вони починають з самоосвіти і практики, а лише потім, в певний момент, шукають собі наставника або просто переключаються на якусь іншу роботу. Не володіючи достатніми знаннями і вміннями в коучингу, вони допускають цілий ряд помилок, в кращому випадку, просто не приносячи користь. Нав'язують клієнтам свою думку, намагаються вирішити замість них виниклі проблеми. Загалом, поводяться не професійно і некоректно, тим самим підриваючи авторитет коучингу.

Перспективи роботи коучем.

Кращої мотивацією до початку навчання і практики служать перспективи цього напрямку. По-перше, ринок коуч-послуг ще тільки розвивається, тому конкуренція поки невелика. По-друге, ця професія дозволяє постійно розвиватися самому. По-третє, праця коучів досить високо цінується їх клієнтами (в матеріальному плані). По-четверте, ця спеціальність дозволяє працювати за гнучким графіком. По-п'яте, коучі можуть знайти себе в будь-якому куточку світу, постійно подорожуючи. По-шосте, це одна з модних професій, поряд з бізнесменами та акторами. По-сьоме, дохід коуча не обмежений нічим іншим, крім як його особистої самооцінкою . Працюючи коучем, можна самому встановлювати правила діалогу з клієнтом. Головне, тільки виправдати його очікування, інакше можна зіпсувати свою репутацію і відразу ж втратити пару нулів в прейскуранті.

Коуч-модна і популярна спеціальність , яка залишається справою одиниць. Пробують свої сили багато, але домагаються успіху далеко не всі. Навіть відповівши на питання, хто такий коуч, все одно немає гарантій, що вдасться знайти справжнього профі. Головне, спиратися на підказки свого внутрішнього голосу і дотримуватися Його порад. Часом кращим коучем може стати наша інтуїція, бажано тільки навчитися її чути. Якщо ж внутрішній голос мовчить, то краще звернутися до фахівця.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Чоловіче щастя: що це таке і які у нього умови??
Чоловіче щастя: що це таке і які у нього умови??
Що таке чоловіче щастя і в чому воно полягає? 8 основних ролей для його ...
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї
Що таке психоаналіз Фрейда і чому він однаково активно критикується і зв ...
Прикордонний розлад особистості: що це таке і як проявляється??
Прикордонний розлад особистості: що це таке і як проявляється??
Що таке прикордонний розлад особистості? Які причини його виникнення? Як ...
Як навчитися медитувати: 7 простих рекомендацій
Як навчитися медитувати: 7 простих рекомендацій
Як навчитися медитувати, якщо самостійно не все виходить? У чому полягаю ...
Як заговорити з дівчиною? 7 способів почати бесіду
Як заговорити з дівчиною? 7 способів почати бесіду
Як заговорити з дівчиною, якщо звичне " а можна познайомитися?"набридло ...
Як полюбити людину і чи варто це робити??
Як полюбити людину і чи варто це робити??
Як полюбити нову людину або колишнього партнера, якщо раптом почуття охо ...
Як закохати в себе кого завгодно? Науковий підхід
Як закохати в себе кого завгодно? Науковий підхід
Як закохати в себе людину, знаючи кілька психологічних трюків? Чи варто ...
Новое youtube видео