Назад
Вибір мети: що це таке? Стратегічна мета і її декомпозиція

Навигация по разделу
выбор цели

Що таке вибір мети і як його робити?

Що таке стратегічна мета і як взагалі відбувається вибір мети. Як навчиться правильно це робити і як потім виробляти її декомпозицію

Найперше, що потрібно зробити людині, яка вирішила почати свій шлях – здійснити вибір мети. Від цього кроку буде залежати весь подальший рух. Навіть добре сплановані дії не принесуть ефекту, якщо маршрут обраний не вірно. Тому, на етапі стратегічної постановки завдань слід бути максимально уважним і розважливим. На що звернути увагу, щоб зробити перший крок у потрібному напрямку? Як зрозуміти, що мета визначена правильно? Чи можна стати ефективним стратегом? Якщо вибір пов'язаний з прочитанням цієї статті, впевнені, що він виявиться правильним.

Що таке вибір мети?

Вибір мети — це визначення і постановка завдань, відповідно до їх пріоритетності. Саме слово "вибір" означає наявність альтернатив, тобто підбір кращого з варіантів. Наприклад, дівчина потрапляє в суспільство чоловіків і її метою стає найдостойніший серед них. Саме з ним вона і починає фліртувати. По суті, вона виявляється перед вибором мети. В даному випадку-на особистому фронті. Аналогічно відбувається і з вирішенням питань по роботі, вибором місця навчання, спортивної секції, напрямки для відпочинку, мобільного телефону і т. д. Будь-яке завдання починається з Цілепокладання, а потім вже слід її рішення і результат.

Вибір мети передбачає стратегічне мислення, що допомагає правильно розставляти пріоритети і приймати вольові рішення. Ці навички знадобляться в будь-якій справі. Людина-стратег-потенційний Керівник. Якщо він вміє керувати роботою виконавців, то успіх не змусить довго себе чекати. Стратегічне Цілепокладання-найважливіший елемент розвитку окремої особистості, великої компанії або навіть цілого суспільства. Чим масштабніше ставиться завдання, тим більше зусиль необхідно докласти до його планування і підготовці.

Пройти тест на самооцінку

Що таке стратегічна мета?

Стратегічна мета — це важлива Довгострокова задача, виконання якої передбачає реалізацію серії послідовних дій. У цьому криється її складність. Прості завдання, що здійснюються в один етап, рідко коли відрізняються великою кількістю «підводних каменів». Всі багатоступінчасті плани пов'язані з ризиком появи позаштатних ситуацій. Чим більше окремих дій доводиться виконувати, тим вище ймовірність, що щось може піти не так. Особливо в масштабних заходах, де багато виконавців. На етапі, коли формується стратегічна мета, необхідно її максимально конкретизувати. Це допоможе здійснити декомпозицію, про яку поговоримо далі.

Що таке декомпозиція цілі?

Декомпозиція цілі — це поділ її на підзадачі, які також можуть бути розбиті на ще більш дрібні рівні завдань. Такий прийом незамінний в разі планування, особливо довгострокового, оскільки допомагає врахувати нюанси ще на стадії підготовки. Будь-який проект можна відобразити у вигляді комплексу етапів, які повинні бути пройдені, щоб досягти стратегічну мету. Завдяки цьому відбувається деталізація процесу, його структурування і виявлення центральної ідеї всього завдання.

Візуально декомпозицію можна зобразити у вигляді граф-схеми, яка ще називається «деревом мети». Це деталізована схема, що поєднує всі підцілі в рамках загального завдання. Кожен її пункт доповнено зазначенням необхідних дій, ресурсів і можливих позапланових ситуацій.

Як робиться вибір мети?

По-перше, інтерес до завдання визначається його значимістю. Чим воно важливіше, тим більша ймовірність, що стане метою. По друге, значення має своєчасність. Навряд чи хто-небудь кинеться виконувати завдання, яка не актуальна і є інші більш важливі питання, що вимагають швидкого вирішення. По-третє, людина оцінює будь-яку дію з точки зору своєї системи цінностей, яка допомагає у виборі орієнтира і пріоритетів. Будь-яка мета, особливо стратегічна, проходить жорсткий відбір внутрішнім «цензором», який дає добро на її втілення. Якщо якесь завдання не буде вписуватися в рамки людського світогляду, за нього не візьмуться, навіть в разі його важливості і актуальності.

Пройти тест на впевненість у собі

Наприклад, студент, замість підготовки до іспиту, віддає перевагу походу на дискотеку. Навчання-значуще і актуальне завдання, але система цінностей цієї молодої людини спрямована в бік веселого відпочинку і яскравих емоцій . Вибір мети зводиться до миттєвих задоволень, а не стратегічного планування на майбутнє. Все залежить від виховання людини і традицій його оточення. Правильні вчинки відбуваються тими, хто оточує себе гідними людьми.

Але мистецтву ефективного Цілепокладання можна навчитися. У наступному розділі ми наведемо популярну методику, що допомагає робити вибір мети. Вона відома під назвою SMART - техніки, і активно популяризується на тренінгах з особистого, або професійного розвитку. Про неї зараз і поговоримо.

Як навчитися вибирати мету?

Якщо вибір мети дається непросто, бажано навчитися техніці SMART, назва якої походить від п'яти слів:

  • Specific - конкретність;
  • Measurable - вимірюваність;
  • Achievable - досяжність;
  • Relevant - значення;
  • Time bound - обмеженість у часі.

Ці слова – перелік вимог, яким повинна відповідати будь-яка мета, якщо хочеться її досягти. Техніка SMART-це перевірка правильності мети. Чим більшій кількості критеріїв вона відповідає, тим вище шанси, що буде досягнута. Для початку, будь-яка мета повинна бути конкретизована. По-друге, слід уникати абстрактності. Якщо завдання не можна виміряти, її складно і зробити, оскільки немає критеріїв повноти виконання.

Також, будь-яка мета повинна бути досяжною з урахуванням можливостей і навичок виконавця. Це третя умова, яку можна вважати основоположною. По-четверте, вибір мети схиляється в бік найбільш значущого варіанту. По-п'яте, важливо визначити дедлайн завдання, інакше можна розтягнути його на невизначений час, що буде рівносильно його невиконанню.

Дотримання цих п'яти простих правил помітно полегшує вибір мети, допомагаючи зупинити пошук на самому перспективному і вдалому напрямку. А правильність поставленої мети визначає не менше 50% успіху її реалізації.

Навчитися робити вибір мети важливо незалежно від роду діяльності. Це відчувається вже на стадії подальшого планування. Коли етап Цілепокладання пройшов без помилок, набагато простіше скласти перелік необхідних дій для досягнення поставлених завдань. Відповідальне ставлення до мети спрощує її реалізацію.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео