Назад
Комплекс: що це таке, як з'являється і які бувають??

Навигация по разделу
комплекс

Що таке комплекси, як вони формуються і що робити?

Що таке комплекс і чому вони виникають? Як себе проявляють і як формуються? Як позбутися від них і хто така людина без комплексів?

Комплекс – психологічний стан, який спотворює сприйняття себе, навколишньої дійсності. Дивлячись на світ через його призму, складно адекватно оцінювати дійсність і ставлення до себе. Вони формуються ще з дитинства і тому часто здається, що неможливим від них позбудеться. Але психологи вірно помітили, що визнання проблеми – це вже половина шляху до її вирішення. Після цього потрібно адекватно оцінити себе з боку, змінити підхід і мислення.

Що таке комплекс?

Комплекс — це хворобливе ставлення до власних недоліків, надуманим або реальним. Людина різними способами намагається не показувати, що є така проблема, але в більшості випадків психічний стан позбавлене контролю з боку свідомості . Саме слово походить від латинського слова «Complex» &8212; поєднання, зв'язок.

В психології вони являють собою набір мотивів, установок, які здатні провокувати сильні емоції , почуття. в побутовому розумінні - це «больова точка», яку намагаються старанно заховати від чужих очей. Якщо інші її помітять, то можуть скористатися цим і всіляко намагатися зачепити. Що може бути, як доцільним побоюванням, так і страхом, який живе тільки в голові цієї людини.

Основні симптоми комплексів.

Поняття «комплекси» полюбилося в частому побутовому використанні. Нерідко ними називають речі, які зовсім до цього не причетні. Основні ознаки комплексу:

 • Людина вважає, що не гідна любити через свій недолік;
 • Сильно тривожиться через специфіку своєї зовнішності або моделі поведінки;
 • Звинувачує батьків у наявності проблеми;
 • Відчуває незручність, виконуючи роботу, яку повинні оцінювати інші;
 • Всі зусилля спрямовані на досягнення ідеалу , в якому параметри часто нереально завищені;
 • Звинувачує себе в нечесному ставленні до інших – або навпаки-що вони неадекватно до нього ставляться, із завищеними вимогами;
 • Піднімається рівень тривоги перед зустріччю з незнайомими або важливими людьми, з'являється відчуття незручності;
 • У всіх невдачах звинувачує елемент зовнішності або поведінки, який стає причиною формування;
 • Надмірна постійна скутість.

Пройти тест на самооцінку

Класифікація та причини.

В залежності від того, навколо чого побудовано переживання за недоліки, розрізняють:

 1. Ментальні - на основі психологічних травм , конфліктів , установок. Наприклад, комплекс: сестри, жертви, неповноцінності.
 2. Фізичні - щодо тіла. Наприклад, з приводу зростання, ваги, носа.

Класифікація щодо того, як впливають на саму людину:

 1. Негативно - руйнівно, викликають тривогу, злість, розчарування, гнів на собі і оточуючих, почуття сорому, замкнутості. Можливий розвиток депресивного розладу.
 2. Позитивний - бажання вдосконалюватися, прагне до реальних цілей. Вони роблять людину краще, більш впевненим у власних силах.

Причини, за якими психологічний комплекс так стійко сидить в голові, переслідує в будь-якому місці, і так складно від нього позбудеться:

 • Формується в ранньому віці - всі висловлювання з боку батьків не проходять фільтр критики;
 • Знаходяться глибоко в підсвідомості , прямо впливають на всю психіку ;
 • Взаємодіяти з усіма рисами особистості;
 • Знаходяться під «покривами» механізмів захисту.

Як виникають комплекси?

На думку психолога Адлера, комплекси неповноцінності розвиваються в дитинстві. Дитина хоче, щоб до нього ставилися також, як до дорослого. Бажає всьому світу заявити про себе, свою самостійність, свої набуті вміння.

Якщо колись батьки жартували над щоками, вухами дитини, це запам'яталося підсвідомо у вигляді образи , збентеження за свої недоліки. З віком сформувалося як комплекс. І вже доросла дівчина намагається від усіх приховати свої вуха, хоча вони давно стали нормальними.

Наявність комплексів або інших психологічних проблем у мами, батька, старших брата або сестри, вихователя можуть перекинуться на дітей. Наприклад, вчителька часто повторює, що не бути комусь успішним. Або ж мама незадоволена своїм ростом, проектує це на дочку, одягаючи їй туфельки з підборами.

У старшому віці також можлива первинна поява при низька самооцінка , невпевненості в собі. Формується після негативних відгуків з приводу особистості або зовнішності з боку близької людини. Або емоційно забарвлена критика від малознайомого, великої компанії.

Пройти тест на невпевненість у собі

Комплекс неповноцінності.

Одним з найпоширеніших є комплекс неповноцінності. Здається, ти набагато гірший за інших навколо. Розвивається почуття ущербності. Думки про те, що ніколи не досягти успіху, поставлених цілей.

Завжди в постійному стресі і почутті тривоги. Якщо критикують або дають негативну оцінку, то це сильно ранить. Обмежують себе в спілкуванні, знайомстві з новими людьми, щоб уникнути насмішок, принижень, оскільки дуже чутливі.

Є інша форма прояву, коли намагаються привернути до себе увагу різними способами, оскільки не вистачає любові, визнання. Може бути зарозуміла поведінка, хвастощі, бажання показати себе краще за інших.

Людина без комплексів.

Про людину без комплексів рідко говорять інші, оскільки він перший про себе так заявляє, щоб почув кожен. Це яскраві особистості, які люблять проявити себе всіма можливими способами. Часто ексцентричні, епатажні, без поняття моралі .

Така модель поведінки говорить про те, що є сильні комплекси. А спосіб життя - це тільки спроба їх прикрити як від суспільства, так і від себе зокрема. Хочеш щось заховати-постав на видному місці.

Звичайно, є ті, у яких насправді їх немає. Їх адекватно виховували батьки, вони стали впевнені в собі . Мінуси, які не можна змінити – приймає. А ті, які можна-прагне позбутися, себе розвивати, покращувати. Але різниця між першими людьми в тому, що не кричать на всю вулицю, що у них немає проблем.

Як позбутися комплексів?

Комплекси з приводу всіх параметрів, аспектів знаходяться в нашій голові. Тому, щоб від них позбутися, потрібно змінити мислення:

 1. Сприймати себе цілісно . Людина не є якоюсь окремою рисою, а їх сукупністю. Інші сприймають цілу картину, в яку завжди входять позитивні якості, які є у кожного.
 2. Не порівнюйте себе . Ця тенденція властива багатьом. Звичайно, знайдуться ті, які красивіші або багатші. Але варто цінувати свою індивідуальність. Або поставити за мета досягти таких же висот, якщо це реально. А не просто сидіти, зітхати, що теж би хотілося мати такий достаток.
 3. Є велика кількість історій про те, як люди, наприклад, з низьким зростом, досягали успіху в акторській майстерності. Наявність речей, які викликають почуття неповноцінності, не означає, що в цьому світі нічого не досягти. Важливо вибрати правильну мету, йти до неї.
 4. Якщо не подобається зовнішність, можна провести над нею експерименти. Можливо, нинішній образ не підходить, або набрид, або занадто явно показує не найкращі елементи зовнішності. Які, до речі, також є у всіх.
 5. Не забувати розповідати про свої переживання близьким.
 6. Захистити себе від тих, хто постійно помічає недоліки. Оскільки це їх зміцнює на основі чужої думки. Можливо, не самих доброзичливих і адекватних людей.

Позбудеться комплексів – нелегко, оскільки вони з нами ще з дитинства. Але докладаючи завзятість і зусилля, змінюючи своє мислення, приймаючи любов до себе , можна назавжди звільниться. Стати впевненим у собі, досягнення цілей .

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Емоції людей: 7 основних емоцій і як їх відрізняти по обличчю??
Емоції людей: 7 основних емоцій і як їх відрізняти по обличчю??
Які бувають емоції людей і чи завжди відображаються на обличчі? Як за ви ...
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Що таке емоційне лідерство і чому це важлива якість для керівника? Як по ...
Позитив: що це таке і яка від нього користь??
Позитив: що це таке і яка від нього користь??
Що таке позитив і чи завжди він доречний? Добре чи погано мати лише пози ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку? Що повинно обов'язково бути присутнім в казці, а що к ...
Як стати привабливою для свого чоловіка??
Як стати привабливою для свого чоловіка??
У будь-якому шлюбі настає період, коли на зміну палким почуттям приходят ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео