Назад
Сором'язливість: що це таке і 7 способів її подолати

Навигация по разделу
стеснительность

Що таке сором'язливість і як від неї позбутися ?

Що таке сором'язливість і хто така сором'язлива людина? Як з'являється сором'язливість і яких видів буває? Як впорається з боязкістю?

Рум'яні щічки і незграбний погляд вниз часто здаються дуже милими жестами. Але сором'язливість забирає можливість знайомитися з новими людьми, відчувати себе впевнено перед начальником, веселиться в компанії на вечірці. Деякі фахівці кажуть, що це вроджена риса особистості. Але робота над собою посприяє позбавленню навіть від того, що так глибоко пустило коріння в дитинстві. Давайте розберемося що таке сором'язливість і як її побороти.

Що таке сором'язливість?

Сором'язливість — це психічний стан внутрішньої напруженості, скутості слів і рухів, боязкості, соціальної незручності, невпевненості в собі, нерішучості, відсутності досвіду спілкування і побудови відносин з іншими. Існує багато теорій, звідки береться почуття боязкості.

Клінічні психологи стверджують, що воно передається генетично, як інші риси: колір очей, зростання. У сором'язливого людини сильно збудлива нервова система, як у його батьків. Тому схильні уникати небезпеки, конфліктів .

Представники біхевіоризму розглядають речі в аспекті «стимул із зовнішнього середовища – реакція людини на це». Щоб домогтися якогось результату, треба вчитися. Вважають, що деякі не оволоділи адекватними навичками спілкування. А лише засвоїли негативний досвід під час спроби вести бесіду. Тому таким людям варто показати, як правильно розмовляти і вести себе в колі людей.

Соціологи та соціальні психологи заявляють, що причиною формування є установки суспільства і умови виховання, в яких виростаємо. Наприклад, сором'язливість вважається благородною рисою для дівчини, але не для хлопця. У мусульманських країнах ця позиція ще більше загострюється.

Психоаналітики стверджують, що всередині існує конфлікт . За типом сварки або нерозуміння після бесіди, яка була в старших класах школи. Глибоко зачеплені почуття, і потім вони не були опрацьовані. Тому, в майбутньому при зустрічі з подібною ситуацією і людьми, будуть випливати негативні емоції, бажання уникнути конфлікту.

Сімейні психологи акцентують увагу на залежності черговості народження і наскільки буде сором'язлива дитина. Над першим завжди більше клопоту і бажання вберегти, яке іноді виливається в гіперопіку. А вже другий-третій отримують більше свободи, довіри з боку батьків. Тому виростають більш розкутими.

Нейробіологи заявляють, що буде людина соромитися чи ні, залежить від серотоніну – гормону щастя. Якщо його недолік, то буде часто боятися. Дефіцит також викликає постійну втома , тривожний розлад особистості, виникнення фобій.

Сором'язливість буває двох видів:

  1. Зовнішня - скритність, небажання спілкуватися, уникнення великих компаній і вечірок. Ясно видно, що контакт з деякими або всіма людьми надає страх і великий рівень тривоги .
  2. Внутрішня - у присутності інших здається соціально активним членом бесіди, успішно контактує і не подає виду. Але всередині пригнічена тривога і бажання сховатися від усіх.

Пройти тест на тип особистості

Хто така сором'язлива людина?

Сором'язлива людина — це той, хто часто перебуває в стані невпевненості у власних силах, відчуває труднощі в спілкуванні з незнайомцями або своїм керівником. На фізіологічному рівні проявляється у вигляді підвищеного потовиділення і тахікардії, тремору рук, болю в голові, почервоніння обличчя. Ступінь вираження залежить від того, наскільки підвладне почуття сором'язливості.

Американські дослідники провели експеримент, де чоловікам показували фотографії різних дівчат. Там, де вони показували жести боязкості, ті знімки отримали найвищу оцінку привабливості. Зробили висновок, що сором'язливі жінки вважаються більш сексуальними .

Чоловіки, чиї очі боязко бігають по сторонах, теж мають свої переваги. Провели опитування дівчат різного віку. Вони вважають сором'язливих кращими партнерами по життю, і в сексі зокрема. Оскільки приділяють більше уваги жінці, більш ласкаві.

Сором'язливі люди часто вживають алкоголь, щоб підвищити рівень власної товариськості і знизити планку сором'язливості. Також провели дослідження, де люди випивали в барі спиртні напої і оцінювали свою привабливість. Чим більше алкоголю в крові, тим була вище бал. Алкоголь підвищує самооцінка і дозволяє вільно вести розмову.

Більшість проводять час в соціальних мережах, месенджерах. Це дозволяє і отримати спілкування, якого часто не вистачає. І уникнути дискомфорту, оскільки немає контакту тет-а-тет, є час подумати над своєю реплікою. Але як парадоксально не звучало б, саме віртуальні розмови погіршують ситуацію і не дають можливості отримати досвід взаємодії з людьми.

Як позбутися сором'язливості?

Хоча почуття боязкості оцінюється, як мила риса, вона здатна значно погіршувати якість життя. Тому варто вивчити, як побороти сором'язливість.

1. Аналіз ідеального "Я".

У кожного в голові є образ ідеального «Я». Те, що ми насправді собою представляємо, не збігається з ним. Часто ця відмінність служить причиною для сором'язливості. Здається, ніби значно гірше, ніж повинні бути. Від цього стає соромно і ніяково перед іншими.

Ніхто не досконалий, тому не варто переживати з цього приводу. Якщо це не заспокоїть, можна подумати, чого варто досягти, щоб стати краще. Надолужуючи і покращуючи риси, стаєш більш наближеним до образу. Відповідно, більш впевненим.

Пройти тест на самооцінку

2. Створити "щоденник успіху".

Можна взяти блокнот, записати туди всі свої досягнення протягом життя. Часто не усвідомлюємо, скільки всього досягли, оскільки події проходять і з головою накривають нові. Тому перелік перед очима допоможе побачити всі успіхи, підвищити самооцінку .

Також можна зробити з рисами характеру . Написати все те, що подобається в своїй особистості. Люди звикають до себе, поетом не помічають, якими хорошими якостями володіють. Але ж це теж свого роду досягнення і переваги. Це значно підніме самооцінку.

3. Новий образ.

Є багато книг про те, як відомі люди досягали неймовірних висот. Але кожен з них повинен був пройти нелегкий шлях. Можна вивчити, як вони це зробили, що допомогло, що мотивувало. Використовуючи отриману інформацію, варто спробувати уявити себе цією відомою людиною. Граючи роль, починаєш до неї звикати і стає впевненим.

4. Обміркувати минулі конфлікти.

Керуючись теорією виникнення сором'язливості психоаналітиків, потрібно згадати конфлікт, який вплинув на життя. Можливо, тоді не можна було впорається через нестачу життєвого досвіду. Але з часом можна повернутися до спогаду і все розкласти по поличках.

Це може бути важко зробити самостійно. Оскільки є суб'єктивне ставлення до ситуації, небажання бачити всі деталі. Саме тому існують психологи, які допоможуть витягнути на поверхню всі моменти, вивчити і допомогти в їх вирішенні.

5. Абстрагуватися.

Трапляються ситуації, які заганяють в кут навіть самих впевнених. Особа починає червоніти, частішає серцебиття – з'являється відчуття боязкості. Для цього потрібно абстрагуватися. Є багато способів. Наприклад, дихальна гімнастика. Потрібно робити глибокий повільний вдих, а потім-повільний видих і затримати дихання. Виконати цей алгоритм кілька разів.

Уявіть, що одягаєте на себе невидимий ковпак або плащ, який покликаний захищати від чужої негативної думки, впливу, натиску. Хоча в це складно повірити, але підсвідомість буде працювати, уявляти, що ви в безпеці. Рівень тривоги знизиться.

6. Розвивати впевненість.

Впевненість – це не та риса, яка нам дана від народження. Її потрібно формувати, розвивати кожен день. Можна скласти план на день, тижні, за яким рухатися вперед. Наприклад, в понеділок привітатися з малознайомим працівником, повз якого завжди проходили і не спромоглися навіть посміхнутися йому. В вівторок зробити комусь комплімент у громадському транспорті. В середу завести невелику розмову з сусідом, коли їсте разом в ліфті; або Продавцем в магазині, якщо немає черги позаду. Кожен день ускладнювати завдання і зміцнювати ті навички , які були вже благополучно закріплені. Таким чином можна досягти впевненість на рівні короля вечірок.

Пройти тест на невпевненість у собі

7. Візуалізувати.

Придумати до найменших деталей, як познайомиться з новою людиною. Де це буде, за яких умов, про що будете говорити, куди підете: в парк або на каву. А також, як закінчити цю розмову. Таким чином, в голові буде цілий сформований алгоритм. Якому треба просто слідувати.

Якщо перший-другий раз не вийде, то не засмучуватися. Адже люди могли поспішати на роботу, було поганий настрій , не мали бажання заводити нові знайомства, або ж також соромляться спілкуватися. Адже подібних людей чимало.

Сором'язлива дитина: що робити?

Щоб не думати, як побороти сором'язливість, її можна профілактувати в дитинстві. Батькам не варто сильно опікати дитину і не стежити за кожним його кроком. Якщо він знаходиться під такою опікою і в тісному колі дорослих, то немає можливості отримати досвід спілкування з ровесниками. Також нав'язується тривога по всіх дрібницях.

Не дорікати постійно дитини і не говорити фрази на кшталт«" ти ще малий для цього ». Варто акцентувати увагу на успіху. І не соромити за вираження почуттів, своєї думки. Щоб формувалася адекватна самооцінка і впевненість у собі .

Велика кількість спілкування та практики-це чудово ! З родичами, з однокласниками, друзями, дітися постарше. Варто записати дитину на танці, Театральне мистецтво, туризм або інші гуртки, де є можливість спілкуватися в колективі.

Ніколи не варто висловлювати своєму чаду тривогу з приводу можливого розвитку сором'язливості, що цього варто уникати, і до чого вона призводить. Також не можна ставити в приклад інших дітей, які більш товариські, щоб дитина не відчував себе гірше них, і не замкнувся в собі.

Варто чим раніше задуматися про те, як перестати соромитися. Оскільки це почуття може розвивати невпевненість в собі і своїх силах, страх перед більш авторитетними людьми, представниками протилежної статі, різні фобії. Тому використовуючи поради, можна культивувати тверду самооцінку і успішний досвід спілкування з незнайомцями.

Пройти тест на самотність

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Психіатрія: що це таке, хто такий психіатр і коли до нього йти??
Психіатрія: що це таке, хто такий психіатр і коли до нього йти??
Що таке психіатрія і якими проблемами вона займається? Які застосовуютьс ...
Психічні процеси: що це таке і як їх удосконалити??
Психічні процеси: що це таке і як їх удосконалити??
Що таке психічні процеси? Як вони описуються, розділяються та взаємодіют ...
Адиктивна поведінка: що це таке, як розпізнати і побороти??
Адиктивна поведінка: що це таке, як розпізнати і побороти??
Що таке адиктивна поведінка і які у нього прояви? Чек-лист для бажаючих ...
Воля: що це таке і навіщо вона потрібна??
Воля: що це таке і навіщо вона потрібна??
Що таке воля і як вона допомагає боротися з миттєвими слабкостями і бажа ...
Креативна людина: хто це такий і як його розпізнати??
Креативна людина: хто це такий і як його розпізнати??
Хто така творча людина і як вона може генерувати творчі ідеї? Як можна р ...
Як знайти підробіток: 8 універсальних способів
Як знайти підробіток: 8 універсальних способів
Як знайти підробіток? Додатковий заробіток ще нікому не завадив. Про те, ...
Новое youtube видео