Назад
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.

Навигация по разделу
мораль

Що таке мораль і навіщо вона потрібна?

Що таке мораль? Чому вона буває внутрішньої і соціальної? Моральний принцип "золотої середини" і 10 порад про те, як застосувати його у власному житті.

Мораль штучного інтелекту – одне з обговорюваних питань серед юристів. Якщо раптом» розумний " робот усвідомлює себе особистістю і вчинить злочин, хто за нього буде відповідати-машина або її творець? Але з моральним вибором стикаються не тільки розробники, але і звичайні люди. Що таке моральність і чому вона так важлива? Якими принципами керується? Як шведський лагом допомагає освоїти моральний принцип "золотої середини"? Саме про це піде мова в статті.

Що таке мораль?

Мораль — це сукупність загальноприйнятих правил і законів, які керують вчинками людини в інтересах суспільства. Таке визначення дають словники. Але велика кількість дефініцій моралі в сучасній науці говорить про те, що універсального змісту в понятті поки немає. Якщо звернутися до буденної мови, то мораль – це внутрішній кодекс або внутрішня шкала добра і зла. Її порівнюють з невидимою межею, переступити яку людині не дозволяють внутрішні поняття про правильне і неправильне, добро і зло.

Мораль виражає ставлення людини до цінності іншого людського життя . Зварити кашу-нейтральний вчинок. Але приготувати обід, щоб нагодувати бездомних-це моральний вчинок. Сміх при вигляді чужого горя аморальний, хоча спочатку веселощі нейтрально. Аморальне завжди огидно, оскільки нехтує громадськими засадами.

Пройти тест на характер людини

Слово «мораль» походить від латинського «mores» – «звичай», «вдача», спочатку в Стародавньому Римі означало «відповідний добрим звичаям». У XVIII термін був запозичений з французької мови і буквально перекладається як «відповідний закону». Так що етимологічно "мораль» і "моральність" – це синоніми. У літературі мораль-моральне повчання, етичний висновок твору.

Мораль – та розкіш, яку можуть дозволити собі високорозвинені спільноти і одночасно – засіб для виживання. це соціальний інстинкт самозбереження , що рятує суспільство від самознищення. Перші моральні правила винайшли для того, щоб вивести ранні спільноти з хаосу в систему. Пізніше були придумані закони-компроміс між мораллю, реальністю і розумом. Але на відміну від законності, звичаїв і етикету моральні правила мають свої специфічні особливості:

 • Отримують ідейне обгрунтування у вигляді ідеалів добра і зла, справедливості.
 • Розглядаються як само собою зрозуміле, тому не прописуються на законодавчому рівні.
 • Недотримання цих правил викликає суспільний осуд, осуд.
 • Характеризуються універсальністю, доступною для будь-якого розумного індивіда.
 • Задають загальні орієнтири поведінки, але націлюють людину на «ідеал досконалості».

Моральні принципи.

Мораль-досить різнопланове поняття, яке розглядається з точки зору права, психології , соціології, теології. У філософському вченні існує окремий підрозділ-етика. Етика дає наукове, а значить критичне вивчення моралі. Одне з головних завдань етики-пошуки універсальних принципів моральності.

Сьогодні сформульовані моральні принципи, з яких складається  особистість людини :

 • Принцип Таліона, згідно з яким покарання за аморальний вчинок має перевершувати шкоду від самого вчинку.
 • Принцип моральності , який з часом перетворився на заповідь: «роби з іншими так само, як хочеш, щоб робили з тобою».
 • Принцип " золотої середини» , який проявився у закликах уникати крайнощів у своїх діях.
 • Принцип максимального щастя , заснований на твердженні про те, що поведінка людини має покращувати життя оточуючих.
 • Принцип справедливості або необхідність вирівнювання соціальних законів з моральними факторами.

Історія терміна «мораль».

Точно невідомо, коли саме моральність увійшла в суспільне свідомість , але найдавніші джерела, що дійшли до нас-притчі царя Соломона (ОК. 960 рік до н.е.). Читаючи його висловлювання, дивуєшся прикладів застосування норм моралі. Пізніше, за часів Гомера елліни оперували поняттями совісті, чесноти, честі, законності.

Одним з відомих філософів-дослідників моральності вважається Конфуцій . Хоча він запевняв, що не є автором нового вчення, а тільки передає учням мудрість древніх мудреців. Конфуцій вважав за необхідне жити згідно з основними принципами моральності: людинолюбству, милосердя , доброчесності.

Протягом століть безсумнівним авторитетом користувалися книги з роздумами про мораль, етики і права, написані Цицероном . Звичайно, ідеї моральності в римському суспільстві виявилися не нові, але в цицеронівської обробці були у великій пошані. Головна думка його праць: право і моральність – невіддільні поняття, які рятують людство від саморуйнування. Він же і ввів в ужиток визначення моралі, яке сьогодні цитують більшість джерел. Роздуми про моральність і моральність доповнили математик Піфагор , філософи Сократ , Платон , Кант .

Традиційна мораль заснована на вірі . В етичному сенсі Бог і є мораль, тобто ідея Бога – вічна цінність буття, що не залежить від часу. Про принципи, на яких має будуватися здорове суспільство, говорили Ісус, Мойсей, Будда, Мухаммед. Заповіді» не вкради«,» не вбий", актуальні і в XXI столітті. Мораль і релігія визначають духовне життя кожної людини і суспільства в цілому. Ці поняття невіддільні один від одного, адже вони ставлять перед собою однакові цілі: допомогти нам побороти власну лінь , егоїзм, презирство, заздрість .

Мораль в XXI столітті.

У наш час моральні принципи все частіше оголошуються упередженнями. Вважається, що логіку можливо підвести під будь-яку мораль, а старі, архаїчні поняття моральності давно застаріли. Сучасні теологи, психологи і філософи вважають, що сучасна суспільна мораль повинна бути продумана, обгрунтована, аргументована, обговорювана.

Але особиста мораль пов'язана з душею людини і є результат його особистого вибору. В даний час загальноприйнятим вважається думка, що людині спочатку притаманні Емпатія , милосердя, альтруїзм , готовність до співпраці. Вчені стверджують: рішення в питаннях моральності люди приймають інтуїтивно. Звідси висновок-мораль не є чимось насаджуваним, вона йде зсередини.

Можливо, аморальні люди більш успішні. Але чи щасливі?

Пройти тест на емпатію

Лагом: мораль «золотої середини».

Список країн-лідерів за рівнем щастя не змінюється вже кілька років. Крім Фінляндії, Данії та Канади в нього обов'язково входить Швеція. Крім шведського столу і шведської сім'ї шведи позичили нам поняття « лагом ». Лагом - це золота середина в житті кожної конкретної людини і його взаємодії з суспільством, яке базується на взаємному повазі і відсутність конфронтації. Це вміння жити не просто збалансованим життям, але відшукати для себе ідеальну рівновагу.

На побутовому рівні лагом вважається протиставленням надмірності . Лагом не закликає людей ставати посередніми, байдужими, апатичними або асоціальними. Навпаки, шведи вважають емоційно врівноваженого людини впевненим у своїх силах і досить гнучким, щоб пристосуватися до оточуючих змін.

Нитки лагом обплітають все життя шведів. Ось деякі з них:

 1. Іноді заздрість, яку ми відчуваємо по відношенню до оточуючих, пояснюється їх наближенням до щастя. Можливо, замість заздрості ми могли б зосередитися на пошуку власної рівноваги.
 2. Жити в рівновазі з навколишнім світом, значить економити енергоресурси, повторно використовувати речі, підтримувати національні кулінарні традиції.
 3. Під час їжі варто постійно запитувати себе: чому я їм саме ці продукти і як можу уникнути того, чого не слід їсти.
 4. Знайдіть час, щоб віддати старий одяг та речі в притулок, а не викидати їх у сміття.
 5. Купувати менше, але вкладатися в якість, вести бюджет і вчасно віддавати борги.
 6. Щире «Вибачте, я не можу» краще, ніж невиконана обіцянка.
 7. Моральна сила – в командній роботі. Зведіть хвастощі до мінімуму, робіть те, що говорите і не спізнюйтеся.
 8. Позбавляйтеся від непотрібного мотлоху – в будинку і в голові.
 9. Життя в невідповідності з достатком дуже стомлює.
 10. Навчіться слухати своє тіло, розум і совість.

Висновки:

 • Мораль – це внутрішній вектор, який вказує нам наші внутрішні цінності.
 • Перша мораль сформувалася на основі того, що людям необхідно було впорядкувати спільне існування, щоб вижити.
 • Моральність нелогічна, але пов'язана з нашою душею.
 • Лагом-шведський закон щастя, який можна пристосувати до власного життя.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика
Що таке панічний розлад, як з цим жити? Як розпізнати, проводити профіла ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Риторичне питання: що це таке і як його використовувати??
Риторичне питання: що це таке і як його використовувати??
Що таке риторичне питання і коли воно доречне? Яку функцію в собі несе і ...
Колесо життя: що це таке, як скласти і заповнити його правильно??
Колесо життя: що це таке, як скласти і заповнити його правильно??
Що таке колесо балансу життя? Як його намалювати, з яких сфер складаєтьс ...
Як навчитися цілуватися і робити це правильно??
Як навчитися цілуватися і робити це правильно??
Як навчитися цілуватися і чому перший поцілунок так лякає і що з цим роб ...
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??
Що таке презирство? Чому вираз презирства може бути маскуванням нелюбові ...
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати
Хто такий альтруїст і чи легко їм стати. Як розпізнати альтруїста і які ...
Новое youtube видео