Назад
Комплекс жертви: що це таке і як від нього позбутися??

Навигация по разделу
комплекс жертвы

Що таке комплекс жертви або як перестати страждати?

Що таке комплекс жертви і які причини його виникнення? Які види бувають? Основні риси такої особистості і як позбавиться від комплексу жертви?

Постійне відчуття, що погані ситуації трапляються лише з вами? Тільки Ваш тролейбус ламається, тільки перед вами забирають останній товар, тільки ви забруднили свою нову сорочку? Це прояви комплексу жертви. Він закладається з самого дитинства. Але це не означає, що від нього неможливо позбутися.

Що таке комплекс жертви?

Комплекс жертви — це установки, життєва позиція і поведінка людей, які схильні в різних ситуаціях виступати жертвою. Саме з ними часто трапляються непередбачені ситуації, нещасні випадки, невдачі в різних аспектах.

Для представника з комплексом жертви характерно:

 • Завжди скаржитися на щось;
 • Встрявати в безглузді ситуації;
 • Звинувачувати в своїх проблемах оточуючих людей: членів сім'ї, друзів, знайомих, співробітників на роботі або одногрупників, продавця з найближчого магазину;
 • Бути невпевненим;
 • Думати, що всі біди від збігу обставин;
 • Прийняття жалю з боку інших людей за прояв любові;
 • Боятися висловити свої почуття та думку;
 • Часто упускати руки перед труднощами, швидко здаватися;
 • Завжди і скрізь чекати, що щось ось-ось станеться;
 • Бажання стати кращою людиною, яку ніхто не помічає;
 • Відчувати незручність, коли потрібно попросити допомоги;
 • Складно відмовлятися від чиїхось пропозицій, прохань;
 • Чекати схвалення від інших, щоб рухатися далі;
 • Часто просити порад у знайомих, не приймаючи рішення самостійно;
 • Поганий настрій, почуття пригнічення, іноді – депресія .

Легко обчислити за фразами: « Не звертайте на це увагу-зі мною так завжди », « на краще я не розраховую в цьому житті », « від мене нічого не залежить », « мені не щастить постійно », « коли ж це все припинитися? ».

Вічно хворі і нещасні – ця фраза саме про них. Це люди, які дуже часто чіпляють застуду, або мають більш важкі хронічні хвороби. Оскільки захворювання і погане самопочуття – простий спосіб стати об'єктом уваги і турботи.

Для жертви така поведінка є звичною . Немає розуміння, що всі негативні ситуації – невипадкові. А всього лише наслідок мислення і дійств. Насправді, просто хоче отримати любов від інших. Але не вміє будувати міцні відносини. Тому доводиться підсвідомо маніпулювати подібним чином.

Пройти тест на тип особистості

Причини виникнення комплексу жертви.

Більшість наших комплексів тягнутися з дитинства. І цей-не виняток. Як правило, цьому сприяє специфічний вид виховання двох крайнощів. В одному варіанті, батьки не люблять і не цінують дитину, не прироблять належної уваги. Тому, щоб привернути їх увагу, «потрібно» було захворіти або вигадати проблему.

Також, дитину з таким типом виховання не підтримують в починаннях і не хвалять за хороші вчинки, досягнення. Тому зростає невпевнений у собі . Йому складно самостійно приймати рішення, оскільки боїться зробити невірний крок. За який іноді міг бути покараний.

В іншому варіанті виховання дитина знаходиться під гіперопікою. Біля нього завжди батьки, і не дають самому зробити вибір. Але при цьому знаходиться в дуже комфортних умовах, коли всі проблеми вирішують мама з татом. Тобто, росте і дивиться на світ через рожеві окуляри.

Коли потрапляє в реальне життя, йому доводиться самому справлятися з ситуаціями, будувати відносини з іншими людьми. Проблеми незрозумілі, як їх вирішувати? Тому нічого кращого не знаходиться, як стати жертвою, яка нічого не розуміє і не може вийти з порочного кола.

Дитину завжди обвивали любов'ю і опікою . А тут у великому світі ніхто просто так не хоче проявляти до нього теплі почуття. Їх треба заслужити. Тому часто, через брак кращого варіанту, показує себе слабким і беззахисним, щоб звернути на себе увагу і повернути ту частину великої любові в дитинстві.

Комплекси можуть розвиватися і в дорослому житті. Наприклад, в університеті або на роботі колектив не прийняли з різних причин. З'являється почуття пригнічення, падає самооцінка . При такому психічному стані проблеми притягуються магнітом. І людина стає жертвою, як оточуючих людей, так і ситуацій.

Пройти тест на самооцінку

Види комплексу жертви.

Комплекс жертви може проявлятися у двох формах:

 1. Покірна . Людина дуже тихий, всьому підпорядковується, всіх слухається. Переносить негативні ситуації, опустивши голову і виправдовуючись, що це могло статися тільки з ним, це нормально.
 2. Демонстративна . Голосно і театрально проголошує: "За що мені все це?». Обов'язково, щоб це чули люди навколо, чия увага хоче домогтися. Заламує руки і показово обурюється від поганої долі.

Класифікувати даний спосіб життя можна і за статевою приналежністю. Оскільки обидві статі виражають комплекс жертви особливими способами.

Жінки.

Прекрасні представниці жіночої статі хочуть бути захищеними і коханими. А також, щоб ними захоплювалися. Але не всі вміють цього домогтися або правильно вибрати партнера по життю. Тому вдаються до маніпуляції.

 1. Нерозділене кохання . Жінки, які не навчилися себе цінувати і думати, що вони гідні хорошого супутника життя, завжди будуть закохуватися не взаємно. Або ж чоловік буде любити, але не бути надійною опорою. Часто такі дівчата піддаються фізичному або психологічному насильству, і не залишають таку сім'ю. Відчувають себе нещасними і не здатними знайти щось краще.
 2. Неуспішна Домогосподарка . Якщо жінка хотіла мати хорошу роботу, але не змогла. Буде заздрити своїм подругам-кар'єристкам. І щоб десь себе реалізувати, стає домогосподаркою. Щоб бути зайнятою протягом дня, і її хвалив чоловік. Заради приємних слів готова змиритися з його будь-якими заборонами, рамками, вказівками. А потім скаржитися на кухні знайомим, як їй складно.
 3. Мама для всіх . Така дівчина намагається всіх втішити: і свого чоловіка, і подруг, і колегу по роботі. Вона готова витрачати свій час, щоб вислухати інших. Намагається їм дати пораду, щоб вони вважали її хорошою і любили. Але складно попросити про допомогу когось, не приробить собі належної уваги. Тому стає нещасною жертвою.

Чоловіки.

Чоловіки хочуть відчувати себе сильним, героєм. Але якщо це не виходить, то починають шукати собі жінок зі сталевим характером. Щоб вона їх захищала, брала на себе відповідальність , все контролювала. І тоді дружина перетворюється в іншу «маму».

 1. Залежність . Представники чоловічої статі емоційно залежні від свого партнера. Вони невпевнені в собі, своїх рішеннях. Тому за них все робить жінка.
 2. Провал . Так закладено природою, що чоловік хоче завойовувати, чогось досягати, має великі амбіції. Якщо після деяких спроб його прагнення увінчалися програшем, то втрачається хватка. Починає скаржитися на обставини навколо, вважати себе невдахою і заручником непередбачених ситуацій.

Як позбутися комплексу жертви?

Комплекс жертви може створити не тільки психологічний дискомфорт, але фізичний. Оскільки часто над такими людьми здійснюють акт насильства. Тому це той негативний тип мислення і поведінки, від якого варто позбутися швидше. Для цього потрібно працювати як над своєю самооцінкою, так і переосмисленням способу роздобуття уваги.

Пройти тест на невпевненість у собі

1. Прийняти на себе відповідальність.

Дуже зручно спихати відповідальність за своє життя на випадкову ситуацію, погану погоду, колег по роботі, чорну кішку. І людина ніби ні при чому, відповідно, не може нічого вирішувати і взяти на себе відповідальність . Але може бути все по-іншому! Адже тільки він є причиною того, що навколо нього відбувається. Як тільки відчує себе винуватцем, то стане легше, адже це означає, що саме може все виправити!

2. Не бути зручним для інших.

Жертвами часто користуються, тому що не можуть відмовитися, хочуть отримати похвалу за самовідданість. Якщо немає часу або бажання комусь допомагати, то можна перестати на все погоджуватися. Є право сказати "ні", якщо щось не влаштовує. Співрозмовник зрозуміє таке небажання. Навіть можливо, що за тверду позицію стане більше поважати.

3. Не питати дозвіл.

Йдеться про те, що не потрібно завжди питати у інших, чи можна щось зробити, якщо є на це право. У громадському транспорті замість: "Дозвольте прибрати вашу сумочку з сусіднього сидіння?", можна сказати: "заберіть, будь ласка, сумку. Я хочу сісти.». Легше домогтися бажаного, якщо впевнено звертатися і розмовляти з людьми.

4. Говорити про себе.

Варто говорити про себе, про свої почуття, переживання, невдоволення. І не залишатися тільки слухачем. Адже теж хочеться ділитися про наболіле. У більшості випадків це допомагає налагодити проблематичні відносини, звільниться від негативних думок.

5. Вимагати якісні послуги.

Варто знати про свої права клієнта і покупця. Якщо обрахували, то можна ввічливо вказати на проблему і попросити повернути гроші. Або якщо незадоволені виконанням послуг, то повідомити про це керівника або вищої інстанції, щоб це компенсували. В такому випадку, вони наступного разу гарненько подумають, чи варто так погано виконувати свою роботу, особливо для того, хто наскаржився, або продавати прострочену продукцію.

6. » Ні " запізненням.

Для того, щоб любили і поважали , не останнє місце грає пунктуальність. Завжди бути жертвою пробок, розлитої на себе кави в поспіху вранці, або пішоходом, якого мало не збила машина по дорозі на роботу &8212; це не збіг обставин. Можна навести будильник раніше, замовити таксі теж на пару хвилин раніше. Таким чином, буде достатньо часу на гарячий підбадьорливий напій перед робочим днем, і можна буде спокійно перейти по пішохідному переходу на зелене світло.

7. Бути уважним.

Слідом за пунктом вище: уважність – важлива риса! Адже саме через те, що не дивляться під ноги, часто спотикаються об гілки, бордюр, пробігав собаку. Ніхто нікому не зіпсував карму, ні. При виході з дому, було б непогано залишати світ своїх фантазій і добиратися до потрібного місця без пригод. Також при виконанні важливих завдань.

8. Любити себе.

Кожен завжди гідний найкращого. Постійне проведення час за самобичуванням погано позначається на психічному стані, самовпевненості зокрема. Якщо відкрити очі і подивитися на свої позитивні риси, то можна побачити їх велику кількість. Адже вони є у всіх! Якщо дозволити самому любити себе , то й інші потягнутися. Якщо не влаштовує партнер, можна пошукати більш підходящого, адже кожен заслуговує бути щасливим, а не терпіти негатив все життя.

Привертати увагу, отримувати турботу і любов можна іншими способами. Наприклад, працюючи над відносинами, зміцнюючи їх, взаєморозумінням. А покладаючи на себе відповідальність за те, що відбувається, можна позбавиться від постійних гнітючих ситуацій і комплексу жертви раз і назавжди. Тому, чим раніше ви візьметеся за зміну свого мислення і позиції, тим швидше підуть негаразди.

Пройти тест: Шкала самоповаги

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео