Назад
Емоційний шантаж: що це, види, як розпізнати і протистояти??

Навигация по разделу
эмоциональный шантаж

Що таке емоційний шантаж, як розпізнати і захиститися?

Що таке емоційний шантаж і яких видів буває? Які типи маніпуляторів є? Як його розпізнати, і які способи захисту від нього є?

Емоційний шантаж є однією з різновидів маніпулювання, в якій людині загрожують неприємностями або поганими наслідками, якщо він зробить не те, чого від нього очікують. Його структура проста, спочатку звучить вимога, а якщо людина його не приймає або не виконує, слід підштовхування до «правильного» рішення. Арсенал маніпулятора широкий-нотації, погрози, лестощі, уявлення незгоди, як нестачі, пр.іноді шантаж настільки завуальований, що дізнаєшся його не відразу. Але є способи розпізнати шантаж і захиститися від нього.

Як дізнатися емоційного шантажиста?

Зустрічаючи емоційного шантажиста, людина втрачає силу волі . Він виконує примхи маніпулятора, приймаючи рішення емоційно, а не покладаючись на логіку . Щоб не потрапити в пастку, потрібно навчитися розпізнавати маніпуляторні прийоми. Ось тільки кілька з них, розглянуті на конкретних прикладах.

1. Гра в жертву.

У людини ювілей, кругла дата – 20 років. Свято він хоче провести з друзями, але батьки наполягають, що потрібно запросити родичів, далеку тітку, бабусю, дядька з Забайкалля, адже сім'я – це святе. І всі вони чекають запрошення, не можна їх розчаровувати. Це класична ситуація, батьки приймають роль жертв, щоб змусити дітей вести себе так, як хочеться їм.

2. Тролінг.

Сучасна різновид емоційного шантажу, особливо поширена в Інтернеті. Тролі провокують співрозмовників на скандал або суперечка. При цьому такі люди залишаються невідомі, вони пишуть під чужими іменами і фото, залишаються анонімними. Найкраще покарання для них і захист себе – відсутність реакції і ігнорування. Так можна позбавити їх енергії.

Пройти тест на тип особистості

3. Даси на даси.

Шантажист надає послугу або дарує подарунок, і далі дає зрозуміти, що тепер чекає відповідної реакції. Дарувальник сам вибирає, якою має бути відповідна послуга або подарунок, не завжди вони рівноцінні або доречні. Маніпулятор може перебільшувати величину своєї послуги.

Наприклад, колега не розповів начальству, що людина йде на 15 хвилин раніше додому, натомість він просить прикрити його помилки в роботі, які можуть привести до звільнення.

4. Суспільні цінності.

Найбільш сприятливий грунт для маніпулювання, прищеплені з дитинства цінності, які обеззброюють при зустрічі з емоційним шантажистом.

Наприклад, діти в боргу перед батьками, так як ті стільки сил вклали в їх виховання. Старших потрібно поважати, тому якщо кривдник у віці, то йому і відповісти не можна. Скромність прикрашає, що особливо сильно позначається на дівчатах, які покірно виконують примхи більш сильних чоловіків.

Кожна людина може стати маніпулятором, це не завжди робиться усвідомлено. Таке відбувається через брак уваги, боязні самотності, нездатності іншим методом вплинути на ситуацію.

Важелі шантажиста.

Психологи виявили 3 основні важелі, за допомогою яких шантажист намагається керувати іншою людиною через емоції:

  • Страх . Шантажист буде тиснути на страх Приниження, самотності, невдачі. Як правило, він знає, чого найбільше боїться жертва і тисне саме на це. Тиск може здійснюватися у вигляді конкретних погроз – кинути, присоромити при родичів, видати секрети друзям, пр.
  • Почуття обов'язку . Даний важіль може бути використаний в наступному вигляді: «це вже третій мій проступок, ще один − і мене звільнять, візьми провину на себе», «у всіх моїх однокласників нові айфони, якщо у мене не буде, я буду виглядати неповноцінною», «якщо ти мене кинеш, я соп'юся».
  • Почуття провини . Шантажист переносить свою відповідальність на жертву, змушує її відчувати себе винуватою. Дізнатися даний важіль можна по фразах: «ти змушуєш мене виходити з себе», «через тебе я виглядаю нерозумно», «я проводив з тобою час, тому не встиг зробити роботу».

Типи маніпуляторів.

Психолог Сьюзан Форуард вивела 4 типи маніпуляторів, які використовують емоційний шантаж:

  • Кат . Від нього можна почути погрози. (Якщо ти не приїдеш у вихідні, ми розлучимося).
  • Мученик . Перекладає відповідальність за свої невдачі на інших. (Я вийшла за тебе заміж, замість того, щоб будувати кар'єру).
  • Жертва . Погрожує розправою над собою, якщо не отримає бажане (я не зможу жити без тебе).
  • Торговець надіями . Обіцяє вигоду від будь-якої співпраці з ним (якщо будеш жити зі мною, тобі нічого не доведеться робити).

Емоційний шантаж необов'язково висловлюється в лоб, часто маніпулятори використовують лише натяки. Цього достатньо, щоб звернутися до емоцій, такий варіант навіть зручніше, так як дозволяє їм встати в позицію «я ж нічого не говорив, Ти сам».

Пройти тест на самооцінку

Як виховати в собі емоційну стійкість?

Перша ознака того, що був використаний емоційний шантаж – людина відчуває себе погано. Його заїла совість, він відчуває себе егоїстом. Але це відчуття може бути щеплено людині спеціально, тому допоможе емоційна стійкість. Її можна в собі розвинути. Допоможуть 3 прийоми.

1. Взяти паузу.

Якщо відчувається емоційний тиск, потрібно взяти паузу і провести «внутрішню нараду». Допоможуть питання " чи дійсно я роблю погано?"«" у чому полягає мій егоїзм?", "чому я повинен робити це?». Маніпулятори найчастіше можуть оперувати всього лише одним фактом, не маючи інших аргументів. Вони спираються на свої переконання і очікування, і це можна розглянути, якщо відповідати їм не відразу.

Потрапляння на їх вудку пов'язано з тим, що людині хочеться швидше вийти з неприємної ситуації, відчути себе знову добре. Але заради миттєвого заспокоєння доведеться пожертвувати великим.

Якщо рішення необов'язково приймати відразу ж, то варто відгородитися від маніпулятора фразою «мені потрібно подумати, я відповім пізніше». Якщо такої можливості немає, то потрібно зрозуміти, чи існує проблема. Наприклад, звинувачення " ти зовсім не приділяєш мені часу, я весь час одна» насправді може означати – «ти не приділяєш мені стільки часу, скільки я хочу». Потрібно визначити, чи можна в такій ситуації піти на компроміс і які його межі.

2. Парирувати.

Перше, чого не можна робити – виправдовуватися. Це виставляє в негативному світлі, показує маніпулятору, що він емоційно зачепив вас. Краще рішення-залишатися незворушним, не показувати ніякої реакції, відповідати спокійно. Наприклад, відповідною відповіддю буде-» ти так вважаєш, а я по-іншому «або»у всіх різні смаки". Під час нападки потрібно захистити свою позицію.

3. Йти на конфронтацію.

Мета цього прийому полягає в тому, щоб маніпулятор висловив своє справжнє бажання, а не ховався за загальноприйнятими нормами або порожніми погрозами. Але в ході конфронтації може знадобитися переглянути власну позицію, щоб зберегти взаємини з людиною.

Наприклад, колега ображається, що ви не проводите з нею час поза роботою, хоча ви так добре спілкуєтеся, але при цьому постійно розповідаєте про те, як гуляєте зі своєю подругою. Виходів може бути кілька – познайомити колегу з подругою і провести час разом, призначити зустріч з колегою окремо, пояснити, що у вас просто хороші робочі відносини, що не випливають в дружбу. Останнє може її образити, але зате не доведеться вислуховувати її шантаж знову або йти на неприємну зустріч.

Щоб емоційний шантаж не подіяв, важливо не боятися приміряти на себе роль «нікудишньої дружини», «поганого хлопчика», «егоїстичного хлопця», «невдячної дочки». Думка людини не повинно формуватися під тиском. Навчившись бути вільним від чужого схвалення, можна захиститися від емоційного шантажу.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Ефективні поради про те, що робити, якщо не хочеться жити? Де шукати мот ...
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Що таке міжособистісний конфлікт і які його основні ознаки? Які види був ...
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Що таке розвиток особистості і як це допомагає знайти свою індивідуальні ...
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть, якщо вона відійшла на другий план? Які є способ ...
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною в невідповідному місці або в неправильний час може ...
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Як жінці знайти своє покликання і заробляти гроші легко і з задоволенням ...
Новое youtube видео