Назад
Психоемоційний стан: що це і діагностика емоцій

Навигация по разделу
психоэмоциональное состояние

Що таке психоемоційний стан і від чого він залежить?

Що таке психоемоційний стан і як його діагностувати? Що робити, якщо вони збиваються і як їх коригувати?

Психоемоційний стан є узагальнюючим поняттям для всіх переживань, що виникають в житті, вони допомагають мотивувати людину, коригують його поведінку, впливають на мислення. Як саме це відбувається, спробуємо розібратися.

Для більшості людей почуття та емоції дуже схожі. Однак, незважаючи на те, що вони залежать один від одного, це досить різні речі. Емоції описують фізіологічні стани, генеруються підсвідомо. Зазвичай вони є автономними тілесними реакціями на певні зовнішні або внутрішні події.

Почуття є суб'єктивними переживаннями емоцій, рухомі свідомими думками і роздумами. Почуття-це психічний стан людини, яка висловлює своє ставлення до конкретних подій, людей, різних елементів реальності. Це означає, що ми можемо мати емоції без почуттів, але не почуття без емоцій.

Що таке психоемоційний стан?

Психоемоційний стан — це складний набір змін, що відбуваються в тілі і психіці, що включає фізіологічне збудження, почуття, когнітивні процеси, поведінкові реакції на ситуацію, що сприймається як важливу для даної людини.

Соціалізація людини призводить до створення певних структур і норм поведінки . Вони часто спонукають до того, щоб не висловлювати почуття, які вважаються в суспільстві «неправильними». Неадекватне сприйняття реальності навколишнього світу проявляється в придушенні складних або неприємних почуттів і емоцій. Як свідчить ряд досліджень, така поведінка впливає на здоров'я, часто приводячи до розладів або психосоматичний захворювань: виразці шлунка, дванадцятипалої кишки, захворювань шкіри, серця, кровообігу і багатьом іншим.

Емоції є частиною дуже чутливої системи зворотного зв'язку. Таким чином, вони всі, навіть ті, про які ми схильні думати, як про негативні (гнів, ревнощі, нудьга і т.д.), дають цінну інформацію.

Немає єдиної області мозку, де обробляються всі позитивні чи негативні емоції . Однак кілька досліджень виявили ділянки мозку, які явно беруть участь у цьому процесі. Емоції генеруються шляхом синхронізації нейронних мереж по всьому мозку людини, включаючи зорові та слухові центри в потиличній та скроневій областях, які розшифровують вхідну інформацію. Під час обробки, наприклад, радісних подразників ці області тісно взаємодіють з медіальною орбітофронтальною корою. Крім того, було доведено, що прилегле ядро активно при відчутті бажання.

З іншого боку, негативні емоції, такі як стрес, страх, огида, зазвичай пов'язані з більш глибокими і давніми структурами мозку, такими як мигдалина або острівна кора.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Чи справді емоційні процеси несвідомі?

Візьмемо, наприклад, перегляд фільму жахів вдома. Навіть перебуваючи в безпечній обстановці, людина починає нервувати або боятися. Тіло реагує більш сильним диханням, прискореним серцебиттям, розширенням зіниць.

Перш ніж глядач зможе почати усвідомлювати страх, автономна нервова система вже потягнула важелі і спровокувала всі тілесні зміни. Це ще раз показує, що емоції не призводять автоматично до почуттів, але вони, безумовно, керують нашими діями.

Чи впливають емоції на мислення?

Емоції мають певну владу над нашими думками. По суті, наше перше "прочитання" нової ситуації завжди зосереджено на емоціях, почуттях і відчуттях. Таким чином емоційний стан закладає основу для майбутнього висновку.

Той факт, що емоції з'являються швидше думок вельми корисний. Під загрозами, що насуваються, просто немає часу думати. Натомість емоції» заволодіють " людиною, викликаючи миттєві поведінкові реакції за частку секунди, запобігаючи негативним наслідкам.

Навіщо потрібні емоції?

Емоції допомагають:

Вони допомагають іншим людям зрозуміти нас.

З еволюційної точки зору, структури мозку, які обробляють когнітивну інформацію (наприклад, неокортекс), набагато молодші, ніж інші області мозку. З цього можна зробити висновок, що вплив емоцій на поведінку людини набагато сильніше в порівнянні з пізнанням або логікою .

Крім того, емоційні стани інших людей впливають на наше власне завдяки інформації, яку вони передають. Коли ми бачимо чиєсь перелякане вираз обличчя, то схильні негайно виглядати небезпека навколо. Так само люди почуваються комфортно і в безпеці, відчуваючи щастя в інших. Емоційні стани можуть легко впливати на поведінку людей.

Діагностика емоційної сфери.

Темп життя, постійний стрес, надмірні амбіції або відсутність балансу між особистим і професійним життям призводять до того, що люди різного віку і соціального статусу відчувають проблеми в емоційній сфері.

Шкала емоцій Авраама Хікса описує діапазон від найбільш негативних до найбільш позитивних почуттів.

Головне, що потрібно зрозуміти в шкалі, яка використовується для діагностики та поліпшення емоційних станів, це те, що зміни можуть бути зроблені тільки поступово. Рух вправо за шкалою-це поетапний процес. Це не обов'язково означає, що прогрес буде повільним, але ви ніколи не зможете пропустити кроки за шкалою.

Неможливо перейти від повного страждання до повної радості , тому що ви навіть не можете уявити поняття повного щастя в нинішньому стані. Але можете зрозуміти і відчути гнів. Прогрес включає такі почуття, як образа або Злість, які повинні бути прожиті, а не пригнічені. Вони також дають можливість відчути себе краще.

Усі почуття, негативні та позитивні, вишикуються за шкалою із семи кольорових зон, від найнижчої до найвищої. Три негативні зони знаходяться зліва, нейтральна зона (Зелена) − посередині, а три позитивні − праворуч. Кольори - від червоного до фіолетового. Дуже важливо бути чесним із самим собою і починати з відповідної зони.

1. Червоний.

Найнижча за емоційною шкалою, включає негативні почуття, такі як:

Пройти тест на невпевненість у собі

Рух від негативних емоцій до позитивних є поступовим. Ось чому перебуваючи в червоній зоні потрібно визнати і висловити свої негативні переживання − це важливий крок до позитивних почуттів.

2. Оранжевий.

Вона менш негативна, ніж червона, проте людина все ще відчуває себе дуже погано:

 • Злий;
 • Недооціненим;
 • Обурений;
 • Мстивим;
 • Наляканий;
 • Відсторонений;
 • Недовірливий;
 • Винуватим;
 • Ображеним;
 • Збентеженими;
 • Ненависним.

Підвищення емоційної шкали − це складний процес, тому будьте терплячі до себе. Існує певна сила в тому, щоб злитися, а не бути в депресії. Коли ви малюєте мстиві картини в своєму розумі, то відчуваєте себе краще. Часто помста або звинувачення інших звільняє. Тож просто потрібно це висловити. Прийміть це як тимчасовий крок до подальшого полегшення.

3. Жовтий.

Це зона розчарування. Вона включає в себе такі почуття:

 • Розчарування;
 • Смуток ;
 • Тривога;
 • Сумнів;
 • Роздратування;
 • Жалість до себе;
 • Тривогу ;
 • Відхилення;
 • Пригніченість;
 • Жаль;
 • Самотність.

У цій зоні інтенсивність негативних почуттів зменшується в порівнянні з червоною і помаранчевої. Це хороший час, щоб перенаправити фокус думок на оптимізм, спробувавши будувати плани на майбутнє.

4. Зелений.

Нудьга починає проявлятися. Перехід між негативними та позитивними емоціями досить тонкий. Це нейтральна зона, де почуття змішані. Людина не відчуває себе погано і не відчуває себе добре, він може описати свої відчуття наступним чином:

 • Нудно ;
 • Порожній;
 • Нерішуче;
 • Байдуже.

У людини з'являється відчуття, що він застряг і втомився. На цьому етапі можна дозволити собі перерву і нічого не відчувати. Це частина поступового процесу просування вгору по емоційній шкалі. Тепер важливо усвідомити, що після звички негативно мислити, ви готуєтеся до отримання позитивних вражень.

Пройти тест на депресію

5. Блакитний.

З'являється Надія. Відчувається велике полегшення, перша зона позитивних емоцій. Людина відчуває себе:

 • Цінним;
 • Миролюбним;
 • Довірливий;
 • Веселим;
 • Вдячним;
 • Зацікавлені;
 • Прийнятим.

Ви на правильному шляху і будете почувати себе ще краще.

6. Синій.

З'являється віра в себе. Мета на цьому етапі - перейти від Надії до віри. Потрібно тонко налаштовуватися на те, що з вами трапляться хороші речі. Це означає щиру віру в себе, в свою доброта і в заслужене щастя. Людина відчуває себе:

 • Шановний;
 • Схвалений;
 • Впевненим;
 • Передчуваючим цікаві події.

Це рівень прощення, безпеки, задоволення, ентузіазму , бажання, ясності.

7. Фіолетовий.

Виникає відчуття непереможності. У фіолетовій зоні людина відчуває себе гідним захоплення, радісним, коханим. Якщо залишитися в цій емоційній зоні хоча б на три дні, то можна помітити позитивні зміни. Якщо такий емоційний стан людини буде домінуючим протягом місяця, зміниться образ думки, життєва позиція, зміни стануть реальними (наприклад, зміна роботи, місця проживання, сімейного статусу і т.д.).

Емоційна інформація про нашу життєву ситуацію тим цінніша, що вона залишається незалежною від волі , переконань, очікувань або бажань . Ніхто з нас не має прямої влади над емоціями. Жодна людина не може просто керувати ними силою. Якщо ми хочемо діяти відповідально, необхідно з розумом використовувати інформацію про себе і своє становище, яка досягає нас емоційним шляхом. Це шанс подорослішати і керувати своїм життям самостійно.

Здорове психоемоційний стан вимагає роботи, яка передбачає увагу до себе і тонке налаштування думок, почуттів, поведінки.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Що таке посттравматичний синдром і що робити людині, яка пережила його? ...
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Хто такий лідер і чому він необхідний будь-якій групі людей? Як завдяки ...
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Що робити, коли немає настрою і чому воно пропадає? Чи можна цьому запоб ...
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і робити це правильно? Навіщо читати книги і в чому кори ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Що таке ентузіазм? Він є несподіваним натхненням або контрольованим стан ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео