Назад
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??

Навигация по разделу
эмоциональный интеллект

Що таке емоційний інтелект, його моделі і як розвинути?

Що таке емоційний інтелект і що входить в це поняття? Які є вправи для його вироблення? Як його розвиток може сприяти просуванню по кар'єрних сходах?

Здатність індивідуума розпізнавати власні бажання, наміри, відчуття, мотиви, а також розуміти ці прояви У інших людей об'єднує термін «емоційний інтелект». Люди, у яких його показник високий, здатні брати під контроль свої емоції і управляти чужими. Це вміння дуже цінно, особливо для керівників. Щоб домогтися успіху в кар'єрі та особистому житті слід задуматися про підвищення рівня EQ.

Що таке емоційний інтелект?

Емоційний інтелект — це здатність розпізнавати власні і чужі емоції, брати їх під контроль. Людина з високим EQ здатний управляти своїми реакціями, він буде продуктивніше в роботі. Основна помилка в контролі над емоціями - спроба їх придушити, або проігнорувати. Замість цього їх потрібно вчитися проживати, відточувати внутрішні і зовнішні способи реагування.

EQ з'явився через нездатність інтелектуальних тестів визначити, наскільки людина буде успішною в кар'єрі, адже крім розумових здібностей значення мають Соціальні та комунікативні навички. Експерти прийшли до висновку, що оцінці варто піддавати також ефективність взаємодії з оточуючими, емоційні зв'язки, вміння керувати собою.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Модель Майєра-Саловея-Карузо.

Ця модель є найбільш визнаною серед психологів. Хоча деякі фахівці вважають її надто психометричною, вона залишається популярною. У ній виділяється всього 4 компонента:

 • Сприйняття емоцій . Крім здатності до емоційної самоідентифікації людина також може розпізнати і чужі почуття, аналізуючи ходу, міміку, вираз обличчя, інтонацію мови, ін.
 • Застосування емоцій з метою стимулювання мислення. несвідомі спроби використовувати емоції як стимулятор творчість , творчості , розумового процесу. Вміння надихатися.
 • Розуміння емоцій. цей майстерність говорить про те, що людина вміє визначати причину розвитку певної емоції, бачить зв'язку між тим, чому одне почуття переходить в інше, як пов'язані думки і відчуття. Також він схильний до емоційного прогнозування, інтерпретації емоцій в різних типах взаємин.
 • Управління емоціями . Цей компонент виражається в тому, що індивідуум здатний приборкувати, викликати і направляти власні емоції і почуття оточуючих. Він бере їх до уваги, вибудовуючи логічні ланцюжки, приймаючи рішення, вибираючи стиль поведінки.

Модель Гоулмана.

Модель емоційного інтелекту Гоулмана також називають змішаною, вона була описана в його книзі. Вчені назвали її ненауковою, а ось прості обивателі відреагували лояльно, тому твір автора продавалося рекордним тиражем. Вважається другою за популярністю моделлю. За словами Гоулмана, EQ складається з таких компонентів:

 • Мотивація . Людиною рухає бажання досягти мети .
 • Самопізнання . Розуміння власних емоцій, мотивів, плюсів і мінусів, використання цієї інформації в процесі пошуку рішень.
 • Емпатія . Здатність приймати рішення, в тому числі спираючись на розуміння почуттів оточуючих і взяття їх до уваги.
 • Саморегуляція . Емоційний контроль, стримування імпульсивної поведінки.
 • Соціальні навички . Уміння не тільки вибудовувати взаємовигідні відносини з людьми, а й підштовхувати їх до вирішення, вигідному для себе, навички маніпулятора.

Модель Рувена Бар-Вона.

Вона дає оцінку EQ і SQ. Рувен Бар - він припустив, що EI виражається в таких здібностях:

 • Емпатія . Навик по розпізнаванню і розумінню почуттів інших людей.
 • Незалежність . Володіння емоційною автономією. Вміння покладатися на власні сили.
 • Самоповага . Воно виражається в тому, що особистість розуміє і дає правильну оцінку власним можливостям, бачить їх межі, визначає свої переваги і недоліки.
 • Асертивність . Це здатність до самовираження - своїх думок, емоцій. Також цей критерій показує вміння відстоювати свою точку зору і проявляти твердість, коли потрібно.
 • Стресостійкість. здатність швидко реагувати на зміну обставин і визначати способи виходу з конфліктних і складних ситуацій.
 • Контроль емоцій . Вміння стримувати пориви почуттів.
 • Соціальна відповідальність . Це якість вказує на те, що людина визначає себе, як члена групи, здатний до конструктивної співпраці, прояву турботи, може брати на себе відповідальність .
 • Емоційна усвідомленість . Полягає в тому, що людина вміє розпізнавати свої емоції і розуміти, чим вони були викликані.
 • Оцінка дійсності . Уміння зіставляти внутрішні відчуття і думки з тим, що відбувається насправді.
 • Міжособистісні стосунки . Вміння вести конструктивний діалог, використовуючи невербальні та вербальні комунікативні методи , встановлювати вигідні для обох сторін відносини, здатність комфортно себе почувати при зав'язуванні соціальних контактів.
 • Гнучкість . Уміння проводити оперативну корекцію думок, почуттів, поведінки відповідно до того, як змінюються обставини.
 • Вирішення проблем . Ця навичка полягає в тому, що людина самостійно визначає, формулює проблему, а потім знаходить оптимальне рішення.
 • Оптимізм . Збереження позитивного мислення і надії навіть у критичній ситуації.
 • Самоактуалізація . Вміння самостійно реалізовувати свій Потенціал , досягти цілей.
 • Щастя . Здатність відчувати задоволення від себе, свого життя.

Пройти тест на емпатію

Як розвинути емоційний інтелект?

Високий EI або EQ є ознакою успішних людей. Щоб його розвинути необхідно тренуватися. Заняття націлені на розпізнання емоцій і їх використання для досягнення цілей. Виконувати вправи рекомендується саме в цій послідовності, адже не можна навчитися користуватися тим, в чому не розбираєшся.

1. Гра " що я відчуваю?»

Психолог з США Пол Екман запропонував теорію, що у людини всього 7 основних емоцій:

Всі інші відчуття – це похідні «емоційного коктейлю». Також Екман припустив, що в житті людини, як правило всього 2 провідні емоції. Для самопізнання рекомендується кілька разів на день проводить наступну вправу:

 • Необхідно назвати емоцію, що випробовується в даний момент. Необов'язково користуватися тільки зазначеної сімкою, можна використовувати і похідні.
 • Потім потрібно запитати себе, чим випробовувана емоція корисна.
 • В кінці вправи потрібно згадати, як часто дана емоція виникає.

На першому етапі цього достатньо. Займаючись більш поглибленим аналізом, можна задавати собі більше питань, спробувати відстежити, що викликало саме такі відчуття, до чого це призвело.

2. Щоденник емоцій.

Мета цієї вправи − визначити взаємозв'язок між подіями та емоційним станом. Зручніше робити це в таблиці. Протягом дня потрібно відстежувати і записувати всі свої емоції (в першому стовпці), а також події, якими вони були викликані (у другому). Щоб в кінці тижня або місяця було зручніше проводити аналіз, можна фарбувати осередки в певний колір, наприклад, зелений – позитивна емоція, червоний – негативна, жовтий – нейтральна. В якості візуалізації може бути використаний не колір, а смайлики.

Після заповнення таблиці і її аналізу потрібно поставити перед собою мету – збільшити кількість зелених осередків і щасливих смайликів. Проводячи дану вправу, необхідно пам'ятати, що майже всі події нейтральні, а емоційне вираження – це особиста реакція кожної людини.

3. Говорить тіло!

Є різні техніки взяття емоцій під контроль, наприклад, дихальна, танцювальна. Щоб зрозуміти, в чому їх суть, можна провести цікаву вправу, яке покаже зв'язок між тілом та емоціями. Потрібно зробити наступне:

 • Встати рівно, потім опустити голову, трохи зсутулитися, дивитися в підлогу, зрушити брови і сумним голосом вимовляти фрази: «я успішний, у мене все вийде, я доб'юся своїх цілей, я щасливий».
 • Тепер потрібно підняти руки, підборіддя, спину тримати рівно і, посміхаючись, впевненим тоном вимовити: «я невдаха, у мене нічого не вийде, все в моєму житті жахливо, я нещасливий».

Важливо в ці моменти відстежувати свої відчуття. Виявляється, мозок реагує не на слова, а на мову тіла. Жести і міміка передають сигнали в лімбічну систему, тому почуття змінюються.

Ці знання можна використовувати. Кілька разів на день протягом 21 дня слід приймати позу лідера, можна випробувати впевнену ходу, посміхатися собі в дзеркалі.

В якості «швидкої допомоги» для швидкого зняття напруги моно використовувати вже згадані техніки. Найзнаменитішою вважається дихальна. Потрібно зробити повільний глибокий вдих, затримати дихання на 4 рахунок, а потім повільно видихнути і повторити вправу. Весь цей час потрібно концентруватися на диханні.

Пройти тест на інтуїцію

4. Емпатичний "крокодил".

Можна виділити 3 види емпатії :

 • Розуміння чужої точки зору;
 • Вміння підбирати доречну реакцію на чужу поведінку;
 • Здатність визначати тип емоції, яку відчуває людина.

Щоб розвинути в собі навички емпата, можна пограти в забавну гру. Для неї потрібно як мінімум два учасники. Необхідно на маленьких картках написати по одній емоції або почуттю. Це можуть бути інтерес, страх, гнів, злість, закоханість, здивування, захват і пр.картки складаються в стопку так, щоб написи не було видно. Далі учасники по черзі тягнуть їх, не показуючи іншим гравцям. Завдання-показати мімікою рухами, положенням тіла ту емоцію, яка написана в картці.

Можна німого ускладнити гру і не просто вгадувати емоції, а відповідати на них. Наприклад, якщо опонент зображує страх, потрібно спробувати його заспокоїти. Якщо емоція вгадана правильно, людина, яка загадував її оцінює, наскільки вірною і ефективною була реакція на неї.

5. Соціальні навички.

Розвиток емоційного інтелекту можливий лише на практиці. Для цього потрібно більше спілкуватися з людьми, заводити нові знайомства, бувати в нових місцях. Не завадить завести хобі , розширити коло інтересів.

Також у розвитку соціальних навичок допоможе гра «Мафія». Її можна організувати з друзями, але також у великих містах є компанії, які проводять такі ігри. Опинитися в кімнаті з незнайомцями навіть корисніше. Всі учасники сідають за столом. Ведучий роздає картки, на яких написані ролі, це може бути – житель, комісар, мафія або дон. Ведучий говорить фрази:

 • " місто засинає − - всі учасники закривають очі;
 • «і прокидається мафія "- відкрити очі повинні тільки ті учасники, на картках яких було написано "мафія" або "дон" , вони повинні прийняти рішення, кого з мирних жителів варто»вбити";
 • «мафія засинає і прокидається комісар» − після цієї фрази «мафія» закриває очі, хід робить комісар, його мета виявить серед «сплячих» дона. Вказуючи на підозрюваного, комісар отримує знак від ведучого, чи вгадав він. Головне завдання комісара-розсекретити дона.
 • «комісар засинає, прокидається місто» − всі відкривають очі.

І нарешті після ходу комісара ведучий повідомляє, хто «убитий». Далі починається обговорення. Кожен учасник представляється і розповідає вигадану історію про себе, а також вказує на людину, яку підозрює у зв'язку з мафією.

Гра допомагає навчитися розпізнавати брехню, хвилювання, розвинути вміння формулювати свою думку, приводити доводи.

Високий емоційний інтелект робить людину більш чарівною. Інші люди до нього тягнуться, готові слідувати за ним. З такою людиною частіше погоджуються, адже він & 8212; джерело позитиву і впевненості. І ці якості можна в собі розвинути.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео