Назад
Види темпераменту: які бувають і чим відрізняються? Класичний тест

Навигация по разделу
виды темпераментов

види темпераменту людини і як визначити?

Що таке види темпераменту людини, звідки з'явилися, чим вони відрізняються між собою і як їх визначити? Тест визначення темпераменту

Темперамент людини є важливою складовою поведінки. Він закладається ще до народження і впливає на все життя. Тому люди дуже цікавляться, як визначити свій темперамент. Адже це допомагає краще зрозуміти себе і спілкуватися з іншими. Традиційно виділяють 4 темпераменту, які досить добре вивчені. Які види темпераменту бувають? Як їх визначити? Наскільки складно це зробити своїми силами? У даній статті темпераменти людей виявляться перед читачем немов на долоні.

Види темпераменту людини

Частіше в літературі зустрічається слово «типи», але за великим рахунком можна говорити і про види темпераменту. Суті питання це не змінює. З часів Стародавньої Греції було запропоновано класифікацію, що описує 4 темпераменту. Це відомі ще зі шкільної лави: холерик, флегматик, меланхолік, сангвінік .

Пройти тест на темперамент

Вперше досконально вивчив темперамент і його види давньогрецький лікар Гіппократ. Можливо він використовував більш ранні дослідження, але, швидше за все, це була його авторська розробка. Надалі, вчення Гіппократа було доопрацьовано римським ескулапом Галеном. У такому вигляді воно проіснувало практично до ХХ століття, коли доповнилося новітніми відкриттями в сфері психології та фізіології.

Але навіть все це не перекреслило досягнення античних мислителів. Традиційно розглядають 4 темпераменту, а їх назви мають ще давньогрецькі коріння, засновані на наївних уявленнях того часу про домінування в організмі одного з «життєвих соків».

Так, на думку Гіппократа і Галена, у сангвініків переважає кров ( сангуа ), що наповнює їх позитивною енергією. Меланхоліки вічно сумні і похмурі через чорної жовчі ( мелене холе ). Холерики схильні до спалахів гніву, які пояснюються переважанням жовчі ( холе ). Ну а флегматики "гальмують" завдяки лімфі ( флегма ), що уповільнює їх соображалку і руху. Зараз зрозуміло, що» життєві соки " тут ні до чого, але темпераменти людей називають, як і в ті часи.

Відмінності між видами темпераменту

Як стало відомо в ХХ столітті, темпераменти людини відрізняються один від одного, через особливостей вищої нервової діяльності . По-перше, люди бувають схильні до двох протилежних видів взаємодії з навколишнім світом. Одні з нас – екстраверти , які відкриті до спілкування, інші – інтроверти , які прагнуть до усамітнення. По-друге, різні види темпераменту відрізняються своєю силою, врівноваженістю, рухливістю. По-третє, визначити темперамент допомагає розуміння емоційної стійкості індивідуума. По-четверте, важлива швидкість виникнення, зміни, припинення психічних процесів. По-п'яте, види темпераментів мають неоднакове прояв психологічних функцій: відчуття, почуття, мислення, інтуїції.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Таким чином, сангвінік, меланхолік, флегматик, і холерик відрізняються один від одного по цілому ряду фізіологічних ознак, «сидять глибоко» в наших генах і визначають особливості функціонування вищої нервової діяльності.

Якщо спрощено розглядати темперамент, види його мають досить чіткі межі . Якщо ж копнути глибше, то у більшості представлено кілька видів темпераменту, які уживаються один з одним. У певний період життя більше простежується схильність до одного темпераменту, в наступний – до іншого. Але на побутовому рівні досить мати хоча б загальні уявлення про свій вид темпераменту. Щоб це було легше зробити, наводимо короткий опис кожного з 4-х видів темпераменту, а за посиланням можете прочитати докладні статті:

Сангвінік - надзвичайно товариська, весела, життєрадісна людина, переповнена енергією та ентузіазмом;

Холерик - імпульсивний і» вибухонебезпечний " співрозмовник, який може в будь-яку хвилину змінити милість на гнів;

Меланхолік - ранима натура, рясне сльозовиділення якої можна порівняти хіба що з масштабами творчого потенціалу;

Флегматик - людина, якій підходить розмірене, спокійне життя, без метушні і зайвих рухів.

Наведені вище особливості людських темпераментів дозволяють досить швидко ідентифікувати співрозмовника. Але щоб скласти повну картину слід попрацювати трохи більше.

Як визначити темперамент?

Найлегший прийом, як дізнатися свій темперамент-пройти  тест на темперамент , який дозволить буквально за п'ять хвилин визначити свою приналежність.

Визначення темпераменту співрозмовника – завдання складніше. Не завжди доречним буде попросити його пройти тест. Але повадки людини, манера спілкування і ставлення до інших дозволяють «вивести його на чисту воду».

Пропонуємо приблизний алгоритм дій. Тепер Діагностика темпераменту вже не буде нездійсненною місією.

В першу чергу варто з'ясувати схильність людини до інтроверсії або екстраверсії. Якщо він уникає компаній, то швидше за все, мова йде про меланхоліку, або флегматику. У разі товариськості-перед нами сангвінік або холерик. Безумовно ці спостереження не забезпечують 100% впевненість, але дають відповідь, максимально наближений до істини.

По-друге , визначаємо силу, врівноваженість і стійкість психічних реакцій. Сангвініки-сильні особистості, з врівноваженою психікою і підвищеною рухливістю. Холерики - також сильні і рухливі, але вкрай неврівноважені. Флегматики-сильні, врівноважені, але інертні. Меланхоліки відрізняються слабким типом психічних реакцій, що і робить їх такими вразливими.

Третій , важливо розуміння емоційної стійкості. Як можна вже було здогадатися, найстійкішим темпераментом володіють флегматики.

Зіставивши дані спостережень, набагато легше буде дізнатися свій темперамент і приблизно зорієнтуватися в психологічній картині співрозмовника.

Досліджуючи види темпераменту, вчені прийшли до висновку, що немає сенсу кардинально переробляти вчення стародавніх греків. Вони просто доповнили ці уявлення новими відкриттями, зберігши в незмінному вигляді 4 темпераменту. Не дарма ж кажуть, що»все геніальне просто". Завдяки цьому, кожен бажаючий може визначити темперамент свого співрозмовника і самого себе. Нехай він зробить це не зовсім точно, але отримані дані допоможуть скорегувати спілкування, звернути увагу на недоліки і запобігти незручні ситуації. Але Карл Юнг пішов далі і зробив поділ на 8 психотипів особистості . Дізнатися свій можна за допомогою тесту.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Криза особистості: що це таке і 6 ідей як його пережити
Криза особистості: що це таке і 6 ідей як його пережити
Що таке криза особистості і які є шляхи виходу з нього? Як зрозуміти, що ...
Життя: що це таке і якою вона може бути??
Життя: що це таке і якою вона може бути??
Що таке життя і коли воно стає хорошим? Чому емоції всередині людини так ...
Як стати лідером: 7 фундаментальних принципів
Як стати лідером: 7 фундаментальних принципів
Як стати лідером і які прийоми найефективніші? Чи є щось, без чого не об ...
Мотивуючі фрази: що це таке і в чому їх секрет??
Мотивуючі фрази: що це таке і в чому їх секрет??
Що таке мотиваційні фрази і де їх шукати? Як їх правильно вибирати і вик ...
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть, якщо вона відійшла на другий план? Які є способ ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Фемінізм: що це таке і хто такі феміністки??
Фемінізм: що це таке і хто такі феміністки??
Що таке фемінізм і які є хвилі фемінізації? Історія течії фемінізму. Які ...
Новое youtube видео