Назад
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??

Навигация по разделу
эмоциональное лидерство

Що таке емоційне лідерство і як його розвивати?

Що таке емоційне лідерство і чому це важлива якість для керівника? Як пов'язано з емоційною компетентністю? Які є способи емоційного розвитку?

Поряд з IQ багатьом відомий ще один коефіцієнт – EQ. Він пов'язаний з людською емоційністю. Люди, у яких цей показник високий, є «магнітами». До них тягнуться, прислухаються, за ними хочеться слідувати, куди б вони не вели. Їм притаманне емоційне лідерство. Дізнатися їх легко, вони неконфліктні, весь негатив вони гасять м'яко. При цьому вони володіють лідерською волею, маніпулювати ними не вдасться, та й не хочеться. Існує 6 типів емоційного лідерства.

Історія появи EQ.

У 1912 році з'явилася перша згадка про IQ. Це поняття було введено Вільямом Штерном (психологом з Німеччини). Він вирішив ввести міру інтелекту. Минуло 83 роки і його американський колега Даніел Гоулман зробив сенсаційну заяву-IQ не так важливий, набагато ефективніше вимірювати EQ, емоційний інтелект . Психолог мотивував це тим, що для визначення інтелектуальних здібностей краще оцінювати здатність керуйте своїми емоціями і вловлювати сторонні почуття.

Гоулман ввів ще одне поняття « емоційна компетентність ». Воно означає здатність усвідомлення і визнання своїх відчуттів і почуттів інших людей для мотивації , управління емоціями з метою внутрішньої гармонії і побудови нормальних взаємин.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Думка експертів.

Проаналізувавши роботу Гоулмана, експерти в психології визначили, що ефективність ведення управлінської діяльності на 85% залежить від EQ і лише на 15% від IQ. Розвиваючи емоційну компетентність, лідер може розглядати свою емоційність і своїх підлеглих, як якийсь ресурс, за рахунок якого можна підвищити продуктивність.

Необхідно розуміти, що EQ в прямому сенсі не пов'язаний зі звичною всім емоційністю. При його визначенні словосполучення» емоційний інтелект " нерозривно. Так, наприклад, надто темпераментна людина в змозі володіти низьким EQ, а у спокійних і зовні беземоційних людей цей показник, як правило, високий.

При оцінці емоційного інтелекту враховуються:

 • Здатність занурення у власні емоції, їх відчуття, проживання;
 • Вміння раціонально аналізувати свої почуття, приймати рішення, спираючись на логіку .

Людина з розвиненим EQ здатний дотримуватися балансу між почуттями і логікою. У критичній ситуації вони не піддаються гніву , відчаю, зневірі, дратівливості, а вміють зібратися і прийняти рішення або видати результат.

За твердженням Саловея і Майера, інтелект і емоції не можна протиставляти, як це звикли робити багато, вони тісно переплітаються, а від їх правильного взаємодії залежить успіх людини не тільки в діловій, але і міжособистісної сфері.

З чого складається емоційна компетентність?

EQ будується на чотирьох компонентах:

 • Самосвідомість . Основний "інгредієнт". Висока самосвідомість дозволяє людині розпізнавати свої достоїнства і недоліки, слабкі і сильні риси, власні потреби, цілі , мотиви.
 • Самоконтроль . Випливає з самосвідомості. Людина, яка вивчила себе, вчиться керувати своїми емоціями. Хоча спочатку ними рухають біологічні механізми, цілком можливо навчитися переймати контроль над ними. Здатність саморегуляції дозволяє звільнитися від»пут почуттів". Люди, здатні до самоконтролю, завжди можуть взяти себе в руки, не піддатися зневірі або надмірної ейфорії.
 • Емпатія . Ця здатність вже націлена на комунікацію. Вона означає здатність зрозуміти почуття інших, управляти взаєминами, володіючи знаннями про емоції іншої людини.
 • Навички відносин . Також це можна назвати комунікабельністю . Деякі плутають цю рису з дружелюбністю. Від частини це правильно, ось тільки мова йде про дружелюбність, яке переслідує певну мету. Воно пов'язане з налагодженням взаємовигідних відносин.

Значення EQ для керівника.

Емоційний розвиток дуже важливий для керівника. Управляти іншими людьми без досить високого EQ неможливо, адже 90% діяльності управлінця пов'язано саме зі спілкуванням, делегуванням обов'язків, розставленням пріоритетів.

Доцільно не тільки розвивати в собі когнітивні навички і накопичувати спеціалізовані знання, але також підвищувати емоційний інтелект, адже від нього буде залежати стресостійкість, здатність розуміти своїх підлеглих і їх можливості, вміння налагодити спільну мову з клієнтами і партнерами.

За даними досліджень, близько 70% компетенції, необхідної керівнику, можна віднести саме до емоційної категорії. Емоційне лідерство дозволяє заряджати інших, направляти їх, надихати, створювати правильну робочу обстановку.

Пройти тест на емпатію

6 стилів емоційного лідерства.

Робоча обстановка – питання, на якому слід зупинитися більш детально. Вона залежить від того, який стиль керівництва вибирає лідер. Гоулман розділив їх на 6 типів.

 1. Диктатори . Їм властиво вимагати від підлеглих негайного виконання наказів. Пояснюючи свої рішення, вони можуть використовувати фразу «тому що я так сказав». Вони схильні досягати результату будь-яким шляхом. Ініціативні, володіють високим самоконтроль . Такий лідер буде найбільш ефективний в критичній ситуації, він швидко знайде антикризове рішення, здатний на радикальні зміни і може взаємодіяти навіть з «важкими» співробітниками.
 2. Авторитети . Такі керівники викладають свої та ідеї і мобілізують народ на їх виконання. Вони здатні вести за собою, надихаючи оточуючих. Самовпевнені, мають добре розвиненою емпатією , прагнуть все змінити. Цей стиль керівництва підходить, коли компанії потрібні свіжі ідеї, реновація, ребрендинг.
 3. Партнери . Для них головне «залишатися людиною». Вони будуть намагатися дружити з усіма, похвалять фото собаки на робочому столі, поцікавляться, як там діти. "Партнери" є емпатами, які вміють налагодити спілкування з усіма, у них широке коло контактів і до кожного підлеглого знайдеться свій підхід. Використовувати такий стиль управління доцільно, коли колектив несплоченний, якщо є проблеми, необхідність мотивувати співробітників.
 4. Демократи . Це лідери, які залучають співробітників в робочий процес, вони схильні до об'єднання колективу і зміцненню зв'язків. Завжди цікавляться думкою своїх підлеглих при прийнятті рішень. Вони часто влаштовують мозковий штурм, підтримують спілкування і кооперацію. Найбільш підходить такий стиль, коли потрібно виростити в співробітниках почуття причетності, досягти консенсусу, отримати думку цінних працівників.
 5. Зразки для наслідування . Лідери показують підлеглим, як необхідно працювати і чекають від них цілеспрямованості і старанності у праці, не меншого, ніж вони самі проявляють. Вони свідомі, націлені на досягнення результату, ініціативні. Цей стиль управління підходить тим, кому потрібно створити команду з компетентних співробітників, мотивованих на результат.
 6. Наставники . Це лідери, які готують співробітників до досягнення цілей прямо зараз. Він пропонують працівникам впроваджувати зміни, заохочують розвиток підлеглих, мають задатками емпата, часто займаються самоаналізом. Таке управління сприяє розвитку індивідуальності, збільшення продуктивності.

Чи можна розвивати EQ?

Вчені схильні вважати, що IQ – коефіцієнт, який з роками практично не змінюється. А ось емоційний інтелект піддається розвитку і зміни. Але виникнення емоцій як і раніше пов'язано з фізіологією, а ось управління ними – прерогатива психологічного ресурсу.

Емоційний розвиток стає можливим через тренінги , читання книг, відвідування семінарів . Емоційна гнучкість-це відмінна якість для лідера, але воно не здатне замінити професіоналізм і вміння логічно зважувати всі «ЗА» і «проти».

Пройти тест на характер людини

Способи емоційного розвитку.

Щоб розвивати свій емоційний інтелект, потрібно для початку навчитися розпізнавати свої емоції. Часом людині важко описати, що він відчуває в даний момент. Це зрозуміло, адже у кожної емоції існує кілька відтінків, що відрізняються інтенсивністю, тональністю. Наприклад, здивування може виражатися в остовпінні, подиві. Крім того, людина буває вражений, шокований, вражений або вражений. Чим точніше визначення, тим легше буде керувати поведінкою.

Щоб налаштувати свій емоційний радар, корисно ведіть щоденник емоцій . Кожен лист потрібно розділити на кілька частин – це будуть інтервали часу протягом доби. У щоденнику потрібно описувати, що ви робили, з ким, і давати цьому емоційну оцінку. Потрібно усвідомити, що немає поганих і хороших емоцій, тому не варто боятися відчувати гнів, страх, злість. Ефективніше навчитися їх розпізнавати, ніж намагатися придушити.

Після того як емоція розкрита, необхідно задати собі кілька навідних запитань – чому вона з'явилася, що викликало саме цю реакцію, які наслідки можуть бути у цього відчуття. не має значення позитивна емоція чи негативна . Такий аналіз дає можливість виявити джерело позитиву і негативу.

Якщо виявлена емоція була негативною, то важливо перейти хоча б в нейтральне емоційний стан. Необхідно згадати, що саме викликає радість , умиротворення, ейфорію, мрійливість. Потрібно зрозуміти, як працює цей механізм і спробувати увійти в позитивний стан. Для цього потрібно проговорити або написати, що може поліпшити емоційний фон. Якщо зараз зробити це не виходить, хоча б спробувати відволіктися.

Емоційне лідерство — це здатність, яку корисно розвивати будь-якій людині. Особливо важлива вона для керівників. Розвиток емоційної компетентності дозволить вибудовувати гармонійні і взаємовигідні відносини з оточуючими незалежно від цілей.

Пройти тест на інтуїцію

Зараз читають
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика
Що таке панічний розлад, як з цим жити? Як розпізнати, проводити профіла ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Риторичне питання: що це таке і як його використовувати??
Риторичне питання: що це таке і як його використовувати??
Що таке риторичне питання і коли воно доречне? Яку функцію в собі несе і ...
Колесо життя: що це таке, як скласти і заповнити його правильно??
Колесо життя: що це таке, як скласти і заповнити його правильно??
Що таке колесо балансу життя? Як його намалювати, з яких сфер складаєтьс ...
Як навчитися цілуватися і робити це правильно??
Як навчитися цілуватися і робити це правильно??
Як навчитися цілуватися і чому перший поцілунок так лякає і що з цим роб ...
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??
Що таке презирство? Чому вираз презирства може бути маскуванням нелюбові ...
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати
Хто такий альтруїст і чи легко їм стати. Як розпізнати альтруїста і які ...
Новое youtube видео