Назад
Подяка: що це таке і як правильно дякувати??

Навигация по разделу
благодарность

Що таке вдячність і як вона допомагає?

Що таке подяка? Це чеснота чи інструмент саморозвитку? 4 секрети подяки Брайана Трейсі. Техніки, які навчать говорити слова подяки.

Ми часто говоримо «СПАСИБІ» автоматично, тільки тому, що до цього нас привчили з дитинства. Але справжня вдячність вимагає великої внутрішньої праці, сили волі та мужності. Чому так важливо висловлювати вдячність? Як енергія вдячності зменшує стрес, зберігає сім'ю та покращує здоров'я? Як за допомогою щоденника зробити подяку способом життя? Ми вибрали 3 ефективні техніки від кращих тренерів з саморозвитку. Читайте, практикуйте і насолоджуйтеся результатом.

Що таке подяка?

Вдячність — це особлива енергія, яку ми відчуваємо на інтелектуальному та емоційному рівні, усвідомлюючи, що людина або спільність людей зробили щось нам на благо. А ще – адекватне вираз в словах, вчинках і справах вдячності за надане добро. це ресурсний стан, який зближує людей . Подяка - одна з форм емпатії , що розмиває межі між станом радості , любові , насолоди, спокою, натхнення . Вона виникає тоді, коли надане добро виявляється більше буденного участі в житті іншої людини.

Етимологічно походить від двох слів « благо »+« дарувати ». Таким чином, вдячність дає розуміння того, що баланс понять «віддавати» і «брати» надзвичайно важливий. Традиція обміну дарами бере початок від старовинних церемоній взаємності послуг, коли будь-який подарунок припускав у відповідь підношення. Не дарма грецьке слово « Харіс " мав кілька значень: « дарування », « милість », « послуга », « задоволення ». У староруському Новому Завіті воно перекладалося як « благодать «, на італійському трансформувалося в" gracia » – « дякую «, англійською в" gratitude » – « подяка ».

Пройти тест на емпатію

Щира вдячність - складне відчуття, набагато глибше, ніж ритуал ввічливості, коли ми вимовляємо «спасибі» і вручаємо подячний подарунок. Подібне вміння виникає від усвідомленості і вимагає практики. Чим більше приводів для радості ми помічаємо в житті, тим частіше виявляємо те, чому по-справжньому можемо бути вдячні. Чим більше вдячності ми віддаємо, тим більше радості отримуємо натомість.

Науково доведено: відчуваючи вдячність, ми покращуємо своє психологічне і фізичне здоров'я, зменшуємо рівень стресу, швидше відновлюємося після травм, підвищуємо самооцінку . Це потужний психологічний інструмент, який допомагає піти від негативних емоцій, на кшталт заздрості і злості, і сконцентруватися на позитиві. Усвідомлена практика подяки занурює в стан спокою і дає свободу від образ. На рівні описів це почуття може здаватися незрозумілим, зате на рівні особистого досвіду воно не викликає подиву.

Подяка як служіння.

День Подяки спочатку був частиною релігійної мови. Більшість світових релігій припускають, що у створених розумних істот є борг подяки перед Богом за своє створення. Тому адресатами вираження подяки стають конкретні люди, цілі спільноти або ідеалізовані сутності – Бог, Всесвіт, Дух, творець.

 • У Біблії слово «подяка» зустрічається 125 разів. Подяка-це не частина етикету, а сутність життя, де єдиним адресатом дійсної подяки повинен бути тільки Бог. Нарівні з хвалою і поклонінням подяка є обов'язковою частиною молитви, пов'язаної з милосердя , смиренністю, дружелюбністю. Воно вводить віруючих в правильні відносини з Божественною реальністю – відкриває очі на реальність Його любові і турботи. Вважається, що людину нездатного на подяку зробити щасливим просто неможливо.
 • В Ісламі проповідують схожі принципи розуміння подяки. Хвала і подяка вважаються рисами, властивими істинно віруючим, а невдячність суворо засуджується і приписується невірним.
 • В буддизмі вдячність вважається однією зі складових просвітлення. Подякувати необхідно батьків, вчителів-незалежно від піднесених уроків вони були духовними наставниками дякую. Важливо робити щось для оточуючих, не чекаючи нагороди. І так само важливо навчитися не звинувачувати в невдячності інших.
 • Іудаїзм називає невдячність першим людським гріхом. У Торі є безліч згадок про обов'язок подяки Всевишнього в молитві і в подячної трапезі.

Подяка як чеснота.

У стародавніх цивілізаціях Греції та Риму подяку ототожнювали зі справедливістю за принципом «ти-мені, я-тобі». Аристотель підкреслював, що подяка проявляється в « відповіді догодив послугою за послугу ». Давньогрецький філософ-епікуреєць Метродор писав, що « тільки мудрець і вміє віддячити ».

Німецький філософ Іммануїл Кант і французький письменник Жан-Жан Руссо вважали подяку обов'язком, який зобов'язує людину до у відповідь благодіяння. Автор філософських творів Франсуа де Ларошфуко бачив в ній замасковане раболіпство, а французький мораліст Нікола де Шамфор вважав, що людина говорить «спасибі» виключно з розрахунку отримати у відповідь щось більше, ніж вже отримав.

Але вдячність безперечно є чеснотою. Адже не дарма одним з найбільш шанованих і очікуваних американцями свят вважається День Подяки. Виникнення ідеї торжества йде корінням до перших поселенців Америки. Після холодної зими, коли майже половина людей померли, на допомогу поселенцям прийшли індіанці. У 1621 році Колоністи зібрали багатий урожай. Після цього перший губернатор колонії запропонував відсвяткувати подяку Господу за милості, а індіанцям за допомогу. Спільне застілля і було першим Днем Подяки. З часом святкування втратило глибоко релігійне значення і стало всенародним громадянським торжеством.

Навіщо потрібно дякувати?

Вдячність – одна з чеснот, що більше робить нас людьми. А ще-потужний інструмент, здатний перетворити наше життя.

1. Позбавляє від негативу.

Образи часто залишають душевні шрами на все життя. Хіба можна бути вдячним по відношенню до своїх кривдників? Виявляється можна. Ці люди зробили нас такими, якими ми є. Багато хто захоплюється Віктором Франклом. Але його книги були написані тому, що в житті був концтабір. Картини мексиканської художниці Фріди Кало виставляються в картинних галереях світу. Але її неординарний талант розкрився після хвороби і страшної аварії. Це якраз ті випадки, коли шрами прикрашають людину.

Так що без подяки і прощення до своїх кривдників рухатися далі неможливо. Інакше ми постійно будемо повертатися думками в минуле або в майбутнє – там, де ми подумки творимо відплата.

2. Зміцнює відносини.

Взаємна вдячність партнерів – ключова ознака міцних відносин. Вчені одного з американських університетів опитали 250 подружніх пар про їх матеріальне благополуччя, спілкуванні і способах вираження вдячності. З'ясувалося, що навіть просте «спасибі» утримує від остаточного розриву в безвихідних ситуаціях. Це дослідження наочно продемонструвало, наскільки значуще для подружжя відчуття цінності в очах іншого.

Щоб подякувати партнера не обов'язково чекати подвигу з його боку.  Досить згадати про буденні обов'язки кожного і подякувати за це. Адже без цих дрібниць побут і сім'я можуть зруйнуватися.

3. Лікує депресію.

Депресію супроводжує почуття пригніченості, безсоння, небажання спілкуватися з людьми. У такому стані важко бути вдячним кому-небудь. Нейробіологи пояснили, що звичка дякувати змінює структуру мозку, стимулює його роботу, покращує загальний стан, робить нас більш щасливими. Радісний емоції впливають на нервову систему, покращують сон, знижують рівень тривожності. практика подяки покращує стан хворих з порушеннями нервово-м'язової системи.

Хіба такі результати негідні того, щоб розвинути в собі навик подяки? Вдячність перефокусує увагу на радість, змінить негативні думки на позитивні, підвищить вироблення гормонів щастя, вселить надію на одужання.

Пройти тест на депресію

4. Підвищує продажі.

Згідно з дослідженнями вчених Мічиганського університету слова подяки від керівника або менеджерів компанії допомагають підвищити лояльність клієнтів і збільшують число постійних покупців майже вдвічі. Мало того, клієнти не просто повертаються, вони рекомендують фірму знайомим. Причому ефект від листів подяки виявився більше, ніж від додаткових бонусів або знижок. Головне правило керівника можна сформулювати так: ставитеся до кожного співробітника, як до клієнта всіляко підкреслюйте важливість його заслуг перед фірмою.

Подяка не дає миттєвих результатів, зате в перспективі допомагає утримати і мотивувати співробітників, утримувати клієнтів, розвивати бізнес.

Невдоволення життям відчувається в людях частіше вдячності. І справа не в забудькуватості, коли ми просто не говоримо «дякую». Це відмова визнати цінність всього, що маємо. Техніки подяки навчать просто пам'ятати про те, що у нас є все для радості і благополуччя.

Як навчитися вдячності?

Подяка-це якість зрілої особистості. діти не вміють дякувати, вони вміють тільки вимагати і брати. Хоча психологи вважають дитячу здатність до подяки як передумову складних моральних здібностей-співпереживання, довіри, чуйності.

Люди, який вміють щиро дякувати і з легкістю приймають слова вдячності – не обов'язково мають більше, ніж інші. Але вони справжні щасливчики. Замість невдоволення долею, обставинами, оточенням, вони помічають благословення і дякують життя за все, що мають.

Перш, ніж практикувати новий навик, необхідно:

 • По-перше , прийняти недосконалість світу і жити далі. Відчувати вдячність можна не тільки в хвилини щастя. Трапилася неприємність-подумки висловіть невдоволення, потім подякуйте ситуацію і йдіть далі.
 • По-друге , навчитися відокремлювати щиру підтримку від нав'язливої допомоги. Іноді надане "добро" виявляється настільки недоречно, що викликає внутрішній опір. У такій ситуації вибудовується картина: якщо я не потребую того, що мені дають, я залишають за собою вибір – дякувати чи ні.
 • По-третє , перестати гвалтувати інших очікуванням відповідної подяки. Будь-які зобов'язання пригнічують, тому людина прагне позбутися від них швидше. Якщо робите добро, не чекайте відповідної послуги. У підсумку ви все одно опинитеся у виграші.

Якщо ви відчуваєте, що в житті відбувається «щось не те», спробуйте освоїти навички вдячності. Для цього знадобиться мінімум ресурсів або не знадобиться нічого.

1. Щоденник подяки.

Експерти стверджують, що настороженість в очікуванні поганого – генетична особливість людини. Наші предки не мали можливості насолоджуватися заходом, вони виглядали ворогів. Щоб подолати закладену в підкірці мозку схильність Шукати у всьому негатив, почніть вести щоденник подяки . Просто відзначайте в журналі все, за що хочеться сказати «спасибі».

Ось кілька правил ведення щоденника:

 • Він може бути в будь – якому форматі-електронному або традиційному.
 • Він повинен бути завжди під рукою.
 • Подячні списки краще складати звичними словами
 • Щоденник бажано заповнювати в ранкові години.

Кроки заповнення щоденника:

 • Заздалегідь проставте дати . Це дисциплінує і змушує робити записи щодня. Пропущені сторінки допоможуть подумки повернутися в минулий день і згадати про краще.
 • Розслабтеся . В гніві, депресії або тривозі важко навчитися мислити позитивно .
 • Прислухайтеся до своїх відчуттів . Коли ми сприймаємо світ через запахи, тактильні відчуття, смак, все навколо сповільнюється і розкривається з несподіваного боку.
 • Залишайтеся тут-і-зараз . Переживання про минуле, тривоги про майбутнє заважають відчути красу життя в цій точці часу.
 • Перечитуйте записи . Це приголомшливий шанс згадати про колишні переживання, думках.  Це дасть розуміння того, що в кожній ситуації є хороші моменти і привід для радості.

2. Ранковий ритуал подяки.

Ранній ритуал подяки зробить ранок незабутнім і бадьорить, налаштує на позитив на весь день. Досить щодня виділяти шість хвилин, щоб досягти такого рівня розвитку, якого ви хочете. Про це пише у своїй книзі «Магія ранку» Хел Елрод. Отже, ранковий ритуал може проходити так:

 1. Уявіть, що ви прокидаєтеся, посміхаєтеся і подумки дякуєте Господу за новий день.
 2. Ви подумки повертаєтеся у вчорашній день і згадуєте все, чого досягли.
 3. Ви закриваєте очі і подумки малюєте свій ідеальний день. Заздалегідь подякуйте важливих для вас людей, своїх друзів і недоброзичливців за надані уроки.
 4. Ви записуєте подячні слова за все, чим пишаєтеся і плани на наступний день.
 5. І, нарешті, ви встаєте, потягуєтеся, проводите кілька хвилин в русі, щоб розворушити кровообіг.

Нам важко подякувати світу за те, що ми не вважаємо цінним. Але справа в тому, що все навколишнє ми сприймаємо, як належне. Дякувати можна за значні і малозначимі речі – Ранкове сонце, здоров'я близьких, їжа на столі, посмішки дітей заслуговують найщирішого «спасибі».

3. Техніка чотирьох складових подяки Брайана Трейсі.

Автор бестселерів і тренінгів з саморозвитку Брайан Трейсі відносить подяку до головних звичкам, допомагає поліпшити взаємини з оточуючими. Виробити і зміцнити звичку генерувати поле вдячної енергії допоможе техніка «чотирьох компонентів».

 • Компонент 1: Вдячність . Це одна з форм взаємодії зі світом і важливий інструмент спілкування. Не втрачайте можливості сказати "дякую" всім, хто допомагає вам впоратися з домашніми або робочими справами, просто робить послугу або говорить комплімент. це мотивує їх на нову допомогу і участь в нашому житті.
 • Компонент 2: Схвалення . Це зовнішнє підтвердження нашої цінності. Хваліть і схвалюйте кожне досягнення, спробу чи ідею за будь-якої можливості. Похвала задовольняє ще одну таємну потребу людини відчути свою значимість.
 • Компонент 3: Компліменти . Щира емоція захоплення подібна луни: один говорить приємні речі, інший у відповідь довірливо ділиться своїми відчуттями. Хороший комплімент об'єднує емоційні центри людей. А захоплення тим, що найбільш цінно для людини – відмінний спосіб викликати посмішку на його обличчі і нова можливість зблизитися.
 • Компонент 4: уважне слухання . Це та дисципліна, яка не вимагає теорії, але будується виключно на практиці. Всякий раз, коли ви зосереджено слухаєте співрозмовника, не перебиваєте, не висловлюєте свою думку, його самооцінка зростає, а ступінь довіри між вами підвищується.

Почуття вдячності робить вас більш сприйнятливими, допомагає пізнавати людей навколо вас. Правильно використовуючи звички вдячності, схвалення, уваги та слухання, ви станете більш позитивною та популярною людиною.

Пройти тест на самооцінку

Що можна зробити прямо зараз?

Написати лист подяки людині, яка позитивно вплинула на ваше життя – вчителю, який дав вам другий шанс або другу, який опинився поруч. Головне, не стримуйте себе, щедро висловлюйте вдячність. Навіть неотправленное лист знизить рівень тривожності, додасть оптимізму, допоможе відчувати зв'язок з значущими людьми.

Візьміть аркуш паперу і напишіть список із 100 речей, які викликають подяку. Можна щодня поповнювати цей список пунктами, за які ви хочете подякувати комусь сьогодні.

Під час медитації спрямуйте свою увагу на мантру подяки або на подячну молитву.

Це може стати початком ефективної стратегії саморозвитку. і результат не змусить себе чекати.

Висновки:

 • Енергія подяки створює всередині нас джерело глибокого спокою, зцілює, покращує відносини з іншими.
 • Вираз щирої вдячності не дає зациклитися на собі навіть в період глибокої депресії.
 • Можна дякувати конкретної людини або саме життя – висловити вдячність за те, що живий.
 • Розумове «спасибі» неприємній людині допомагає зрозуміти його краще. Гучне "спасибі" робить з ворога друга.
 • За послугою або хорошим вчинком не завжди слід вираз подяки. Іноді вона обертається важким тягарем зобов'язань.
 • Вимовляє людина «спасибі» автоматично або усвідомлено – залежить від виховання.
 • Подяка – дисципліна, яка вимагає практики.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити зі своїм життям, якщо здається що все не так? Як вийти з цього ...
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Що таке самореалізація людини і які є її види? Які основні ознаки, за як ...
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Що таке психологічний портрет і які пункти обов'язково включає в себе? В ...
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Як говорити ніжні слова правильно? Чи однакові вони для чоловіків і жіно ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Хто такий садист і як розпізнати побутового садиста? Як справлятися зі с ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео