Назад
Милосердя: що це таке і в чому його парадокс??

Навигация по разделу
милосердие

Що таке милосердя і чи можна йому навчиться?

Що таке милосердя і чому це спосіб зробити світ кращим і допомогти собі? Список добрих справ на кожен день, щоб отримати дозу позитивної енергії.

«зробиш іншому добро, тобі ж користь буде» – говорить монгольська приказка. І цей факт доведено науково. Експерти стверджують: добровільна допомога покращує настрій, знижує тиск, продовжує життя і робить нас щасливішими. Сьогодні поговоримо про милосердя в релігії та повсякденному житті. А ще-про те, як добрі вчинки допоможуть піти від депресії і самотності.

Що таке милосердя?

Милосердя — це вміння співпереживати, співчувати, сприймати чужий біль, як свою особисту. Причому не просто поспівчувати, а проявити милосердя у вчинках - надати безкорисливу допомогу тому, хто реально її потребує, витративши свій ресурс: час, гроші, здоров'я. Бути милосердним, значить проявляти співчуття і допомагати будь-якій істоті, не обов'язково людському. Уміння співпереживати-основа нашої ідентичності і одне з духовних багатств людини.

Милосердя нерозривно пов'язане з такими поняттями, як доброта , довготерпіння, доброта, турбота, безкорисливість. Але милосердя-це не жалість: воно засноване на повазі іншої людини , визнання його прав. Тоді як жалість зарозуміла, вона дозволяє нам зверхньо дивитися на того, хто потребує допомоги. Милосердя важко описати словами. Його можна відчути в своїй душі або побачити у вчинках милосердної людини. Головне в милосердя те, що воно не заради чогось, а заради себе самого.

Але милосердя не передбачає нехтування собою. Якщо ми занадто близько до серця сприймаємо чуже горе, до нього додається наша тривожність і депресія , чому ситуація тільки погіршується. Тут потрібен інший підхід і інша точка зору. Краще сказати собі: хоча події дійсно сумні, могло б бути і гірше. Погляд на ситуацію під таким кутом дозволить не концентруватися на трагізмі, а отримати реальний шанс змінити її на краще. Така допомога іншим-це спосіб покращити власне життя.

Пройти тест на емпатію

Організації милосердя.

Бажання віддавати, нічого не чекаючи натомість, підтверджується прикладами великодушності лікарів: Миколи Івановича Пирогова, Миколи Васильовича Скліфосовського, Сергія Петровича Боткіна, Івана Петровича Павлова. Вони присвятили себе науці і порятунку хворих, полегшили чимало страждань і врятували чимало життів.

Всесвітній День Червоного Хреста і Червоного Півмісяця відзначається 8 травня у день народження свого засновника Анрі Дюнана. Він побував на війні і відчув шок, побачивши кількість поранених солдатів, яким не надали допомогу. Цю страшну зворотний бік війни Анрі Дюнан описав у книзі, яку розіслав всім політичним діячам того часу, багатим людям і своїм друзям. Він заснував Світову організацію допомоги стражденним, став лауреатом Нобелівської премії і провів останні дні в притулку, залишивши всі гроші благодійним організаціям.

Ангелом милосердя називали за життя матір Терезу, яка дійсно стала матір'ю покинутими дітям, невиліковним хворим і жебраком жителям нетрів. Мати Тереза завжди опинялася на місці катастроф, землетрусів, воєн, щоб підтримати людей і помолитися за них. За її словами величезний гріх – це не злість, а байдужість до нещастя іншої людини. В середині XX століття був відкритий Орден милосердя. На сьогоднішній день це єдиний релігійний орден, де кількість бажаючих вступити в його ряди перевищує кількість вакантних місць.

Одним з вищих проявів гуманізму і милосердя вважається хоспісний рух , ідея якого зародилася ще в ранньохристиянську еру. Саме слово « hospes «перекладається як" гість », « гостинний » і ніяк не пов'язане зі смертю. Перші хоспіси розташовувалися вздовж доріг, за якими слідували християнські паломники. Це були заклади для ослаблених, немічних і хворих людей, де дбали про тіло і душу.

Сучасні хоспіси відрізняються від лікарень тим, що вони не «виправляють» людське тіло, а розглядають пацієнтів як особистість . У хоспісі рідко буває тиша-тут працюють волонтери, музиканти, в гості приходять родичі і відомі актори, письменники. Тут все вирішує не кількість памперсів і крапельниць, а душевні якості персоналу. Принцип роботи сучасних хоспісів: навчити рідних доглядати за хворим так, щоб полегшити його біль не принижуючи гідності. Якщо рідні не справляються, на допомогу приходять сестри милосердя.

Чи можна навчитися милосердю? можна. Співпереживання проявляється по-різному, але, по суті, означає Одне: добровільно прийняти на себе частку чужого муки. Зовсім необов'язково відразу Вирушати в лікарню для тяжкохворих або віддати всі гроші незнайомцеві. Почати можна з малого:

 • Допомогти людині, яка впала, піднятися.
 • Оплатити каву для іншого відвідувача.
 • Втішити засмученого колегу.
 • Віднесіть теплі речі до притулку.
 • Стати донором.
 • В магазині оплатити продукти літній людині.
 • Нагодувати бездомного кота або собаку.
 • Допомогти освоїтися новим сусідам.
 • Зателефонувати бабусі і дідусеві просто так, без приводу.
 • Залишити записку з добрими побажаннями в бібліотечній книзі.
 • Пропустити в черзі жінку з дитиною.
 • Розпитати про справи літнього сусіда.
 • Допомогти немісцевій людині знайти потрібну вулицю або будинок.

Це далеко не повний список хороших справ, які можна робити прямо зараз і не витрачати на них багато часу і грошей.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Милосердя в релігії.

Саме поняття «милосердя» більш характерно для Православ'я і релігій Сходу – навчань Будди, Заратустри, Конфуція і іудейських пророків. У православній культурі "милість «по контексту близька до поняття»ліки". У західній культурі більш зрозуміло таке поняття, як « благодійність ».

В Православ'ї думка про співчуття і доброту є одним з фундаментальних понять. Воно є частиною найважливішої заповіді Христа, а Новий Завіт буквально просякнутий закликами до безкорисливої доброти і довготерпіння. У християнській ідеї милосердя кожна людина є втіленням образу Божого. Це і визначає його ставлення до інших. В описі Страшного Суду укладена головна правда : рішення про виправдання або осуд людини приймається за принципом його ставлення до інших: був він милостивий чи ні.

Положення різних буддійських течій об'єднує одне: звільнення від страждань, яке досягається тільки в релігійній громаді. Милосердним вважається людина, яка відмовляється від особистої нірвани для того, щоб навчити цьому знанню інших. У зороастризмі добрі помисли і милосердні вчинки виступають інструментами, які допомагають добру перемагати зло.

У Законах пророка Мойсея, за якими жив давньоєврейський народ, сам Бог вважається милосердним і це вимагає милосердного поводження людей з вдовами, сиротами і бідняками. У філософському вченні Конфуція існує поняття «жень», яке трактується як «людинолюбство» або «людяність». У сучасному трактуванні послідовників конфуціанства "жень" стало універсальним початком, яке становить основу людської сутності.

У релігії милосердя – це важлива чеснота і практичне втілення любові до Бога і ближнього. Але ж заповіді дані нам зі змістом, а не для механічного проходження. Щоб слідувати їм осмислено, потрібно докласти чимало старань, зрозуміти заповіді розумом і душею.

Парадокс милосердя.

Милосердя дано нам спочатку як представникам людського роду. Але воно не проявляється на рівні інстинктів. Але у людей є прекрасний інструмент, щоб його розвинути – це виховання. Педагоги знають, що починати уроки милосердя потрібно з перших років життя малюка. Просту думку про любові до всього живого дітям намагаються прищепити батьки, потім вихователі і шкільні вчителі.

Якщо в дитинстві нас вчать любити кішечок і собак, то доросле життя проходить під коротким девізом: «тут кожен сам за себе». Коли закінчується дитинство, назріває головне питання: чому люди вважають милосердя чеснотою? Яка від нього користь тим, хто допомагає іншим? сама ідея милосердя передбачає увагу до чужого болю і смутку . Назріває головний парадокс : людина прагне зробити собі добре і одночасно готовий добровільно заглибитися в чуже «погано».

Розібратися з поняттям допоможе питання: що відбувається в душі байдужого або озлобленої людини?

Можна припустити, що в житті злої людини були травматичні події. Результатом таких подій став механізм поведінки: або я раню, або мене. Щоб не допустити болю така людина буде принижувати, обзивати і огризатися, але від цього буде страждати сам. Цей механізм описаний Фрейдом і називається проекція.

Кожен злий вчинок роз'їдає душу і ми фізично відчуваємо це страждання. Адже вираз « душа болить " &8212; це не метафора , справжній біль, що призводить до мігрені, інфарктів та онкології. Одночасно частина нашого внутрішнього " я " страждає від відсутності добрих справ. Ми чекаємо доброти і співчуття від інших, але боїмося впустити їх у своє життя.

Цікавий приклад наводить Далай Лама XIV в книзі в книзі " Все «що ви хотіли запитати у Далай лами«:"… коли я зустрічаю когось на вулиці, я посміхаюся і виявляю свої людські почуття. Отримує інша людина користь чи ні, залежить від його власного способу мислення. Але я отримую користь від посмішки. Відчуває співчуття, в першу чергу сам отримує нагороду ... »

Психотерапія милосердям.

Милосердя сьогодні не в моді. Співчуття повсюдно підозрюють в тому, що воно відбувається тільки напоказ. Але, допомагаючи іншим, ми спілкуємося і знаходимо споріднені душі, зменшуємо стрес і вчимося контролювати власний біль. А ще-вирішуємо власні психологічні проблеми.

Позбавлення від депресії.

Депресивні люди знецінюють свої добрі справи і довго переживають наслідки егоїстичних вчинків. Їм здається, що будь – які негативні події в житті-тільки їх вина, а оточуючі чинять з ними несправедливо. Вони знецінюють відносини і живуть у своєму гнів , жадібності, злості. Все це призводить до заниженої самооцінки .

Пройти тест на самооцінку

Здійснюючи добрі вчинки, депресивні люди усвідомлюють власну значимість і необхідність. Вони розуміють, що заслуговують любові і доброго ставлення. Дивно, але вони часто вибирають професії з ризиком для життя: пожежників, промислових альпіністів, охоронців. Так вони можуть відчути себе героями.

Лікування самотності.

Іноді в партнерських відносинах люди відчувають себе більш самотніми, ніж ті, хто формально вільний. Або змінюють коханців, але раз по раз залишаються на самоті з відчуттям непотрібності . Закоханість - це хімія, гормони, пристрасть. Любов - це прихильність, повага і праця. Щоб навчитися любити, потрібна практика в одній важливій справі-умінні віддавати.

У терапії самотності важливо заповнити цю душевну порожнечу , яка створює відчуття непотрібності. І тут на допомогу приходить милосердя. Адже шукати потрібно не міфічну принцесу в Замку дракона, а того, хто потребує допомоги прямо зараз. Турбота про інших відверне мозок від постійних думок про себе або про проблемні стосунки, навчить бути потрібним і допоможе набути впевненості в собі . А там і принц або Принцеса з'являться.

Помічено, що безкорислива допомога іншому допомагає позбутися від будь-якого ниття.  Навіть якщо воно зроблено тільки заради пристойності.

Висновки:

 • Милосердя – це стан душі, завдяки якому ми робимо безкорисливі вчинки.
 • Список добрих справ нескінченний, починати можна з малого і прямо сьогодні.
 • Доброта ДО ІНШИХ вчить нас бути добрими до себе.
 • Співчуття корисно для нас самих: воно не дає нам з головою зануритися у власні переживання і стреси.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Самолюбство і самоповага: що це таке і в чому відмінність??
Самолюбство і самоповага: що це таке і в чому відмінність??
Що таке самолюбство і що таке самоповага? Де проходить грань між ними і ...
Чи може людина змінитися? 11 порад
Чи може людина змінитися? 11 порад
Чи може людина кардинально змінитися за короткий період? Як обійти душев ...
Як зробити так, щоб бажання здійснилося: 5 технік
Як зробити так, щоб бажання здійснилося: 5 технік
Що потрібно зробити, щоб здійснилося бажання? Яку техніку для цього вибр ...
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Що таке внутрішня сила людини і звідки вона береться? Суть цього поняття ...
Пропозиція вийти заміж: 9 грубих помилок
Пропозиція вийти заміж: 9 грубих помилок
Як зробити пропозицію вийти заміж, не зіпсувавши його безглуздою помилко ...
Розстановки за Хеллінгером і що таке сімейні системні розстановки??
Розстановки за Хеллінгером і що таке сімейні системні розстановки??
Що таке розстановки по Хеллінгеру? Працюючі закони сімейних розстановок. ...
Педант: хто це такий, які бувають і як їх розпізнати
Педант: хто це такий, які бувають і як їх розпізнати
Хто такий педант і чому він відрізняється підвищеною охайністю, точністю ...
Новое youtube видео