Назад
Скептик: хто це такий, як його розпізнати і які бувають

Навигация по разделу
скептик

Хто такий скептик і чи добре їм бути?

Хто такий скептик і звідки вони взялися. Види скептиків, позитивні і негативні сторони. Як вести себе зі скептиком і як його виховати в дитині

Всім ще з дитинства знайоме вираз «Фома невіруючий». Причому, рідко цим самим Фомою людини називають в позитивному сенсі. Найчастіше скептик сприймається, як людина вперта і навіть «бронелобий». Але чи справедливо таке твердження? Можливо, варто більше довіряти оточуючим? Чи можуть бути негативні наслідки для скептика через його поведінку? Або ж недовірливість, навпаки, полегшує життя людини, оберігаючи його від негативних наслідків? В такому випадку скептиком бути навіть краще. Але чому тоді їх не сильно люблять? Про все це довірливо поспілкуємося далі.

Хто такий скептик?

Скептик — це людина, яка ставиться з недовірою до будь-якої інформації, що надходить. Справедливості заради варто відзначити, що всі ми в дитинстві трохи скептики, перевіряючи застереження дорослих на своїй «шкурі». Поки свої власні "шишки" не наб'ємо, не починаємо ставати більш обережними. ця якість особистості називається скепсис .

Потім, кілька разів переконавшись в діловитості чужих порад, люди діляться на два протилежних табори. в одному збираються довірливі представники людства. в іншому таборі-закоренілі скептики. Хтось вважає за краще прислухатися до оточуючих, інші ж і далі набивають «шишки» своїми власними зусиллями. Сказати, що це добре чи погано не буде коректним, оскільки все залежить від конкретної ситуації. Про плюси і мінуси скептиків поговоримо трохи далі. Головне засвоїти, що раз вони не вимерли в результаті соціальної еволюції, значить, цей тип особистості має свої конкурентні переваги. Більш того, вони оформилися на рівні суспільного мислення, претендуючи на один із способів світосприйняття.

Пройти тест на тип особистості

Так скептицизм, як філософське вчення , зародився в Стародавній Греції, в період після Аристотеля. Витоками цього напрямку можна вважати праці філософа Ксенофана. Далі скептицизм формувався під впливом Піррона, Аркесілая, Енесідія, Агріппа і Секста Емпірика, які засумнівалися в можливості знайти істину. Якщо цього досягти не можливо, то краще керуватися критеріями практичного поведінки, грунтуючись на «розумної ймовірності». Сукупність знань і поглядів, оформлених в процесі повсякденного життя, називаються здоровим глуздом. На нього люди і повинні спиратися в будь-якій незрозумілій ситуації.

Новий виток розвитку скептицизм отримав в епоху Відродження , коли європейські філософи знову зацікавилися вченнями стародавніх греків. Це було викликано стрімким зростанням знань і розширенням людського світогляду, які вимагали зваженого підходу в своїй інтерпретації.

Науково-технічна революція, що почалася у ХХ столітті , тільки посилила появу скептиків. У 1992 році навіть виникло Міжнародне товариство скептиків, яке випускає свій журнал Skeptic, аудіо - та відео матеріали, проводить виступи та конференції, активно поширює свої ідеї в Інтернеті. Найбільше від них дістається астрологам, окультистам, гомеопатам, уфологам та іншим представникам нетрадиційної науки. З одного боку – це припиняє діяльність різних шарлатанів, але з іншого-ускладнює роботу талановитих вчених, які намагаються розсунути межі науки.

Не варто плутати песиміста і скептика. Якщо перший намагається згущувати фарби і знаходити погане, то другий просто шукає правду. Наприклад, у випадку знайомства з дівчиною . Песиміст вирішить, що вона проявляє інтерес, тільки заради грошей. Скептик же поставить під сумнів її щирість, але після ряду перевірок і життєвих ситуацій, може перестати сумніватися.

Бути скептиком-це не погано, але якщо в міру. Допускаючи перебір, можна помітно ускладнити свою і чужу життя . На щастя, крайні прояви скептицизму поширені не так широко. Найчастіше зустрічаються помірні форми цього способу мислення. Більш докладно про класифікацію цього типу особистості поговоримо в наступному розділі.

Види скептиків.

На побутовому рівні скептики бувають декількох видів. Це досить узагальнена Класифікація. Умовно їх можна розділити на сумніваються, помірних і яскраво виражених . Перші не сильно відрізняються від звичайної людини, просто трохи більш підозрілі. Другі набагато частіше виявляють скепсис і недовіру, при цьому, не переступаючи деяку грань розсудливості. Тритій вид демонструє всі "принади" справжнього скептика, часом впадаючи в параною і загальне заперечення.

Пройти тест на параною

Однією з різновидів скептиків можна вважати цинічних людей , які не вірять у позитивність мотивів людської поведінки. цинізм розвивається у відповідь на життєві ситуації, що демонструють справедливість подібних суджень. Він не характерний дітям, з'являючись і прогресуючи вже в Дорослі роки. Багато лідерів, як правило, - люди недовірливі і цинічні, які завжди прораховують приховані мотиви.

Крайнім ступенем скепсису можна вважати нігілізм - повне заперечення будь-яких видів пізнання. Цей підхід надає деструктивну дію, оскільки відкидає будь-які істини і підвалини. Людина з таким типом мислення відрізняється хиткістю своїх поглядом, крайнім ступенем недовіри і повним запереченням всього, що тільки можна.

Якщо говорити про скептиків в глобальному філософському контексті, то найбільшого поширення набув науковий скептицизм , відкидаючи всі судження, які неможливо довести експериментально.

Цей різновид найбільш продуктивний а, оскільки становить фундамент науки. Скептик, за великим рахунком, - це класичний вчений, який заперечує всі псевдонаукові гіпотези. Один з інструментів наукового скепсису називається « бритва Оккама » – логічним принципом, що відсікає будь-які неспроможні погляди на світ.

Скептик – явище поширене і є ймовірність наштовхнутися на нього де завгодно. Про те, як швидко розпізнати цей тип особистості в співрозмовника, поговоримо далі.

Пройти тест на самооцінку

Як розпізнати скептика?

Те, що перед тобою скептик, можна визначити досить швидко. Перш за все, за манерою спілкування. У такої людини знижена емоційність. Він виявляє впертість, недовіру, яка може навіть межувати з грубістю. Будь-яку нову інформацію моментально вимагає підтвердити фактами, конкретними прикладами, ситуаціями з життя. Йому не достатньо почути, що Земля кругла. Скептик хоче переконатися в цьому на власні очі, хоча б на фотографіях з космосу. Хоча, в разі вкрай вираженого скепсису, він не повірить навіть в фото, вважаючи, що це підробка І монтаж.

Фахівці фізіогноміки стверджують, що скептика можна розпізнати і зовні. Такому типу особистості відповідає Худорлява статура, загострені риси обличчя. Абсолютизувати такий підхід не варто, але раціональне зерно в ньому присутній.

Добре чи погано бути скептиком?

Головне питання цієї теми-чи добре бути скептиком? Однозначно-краще, ніж наївним простофилей. Можливо, постійні сумніви періодично ускладнюють життя, але вони оберігають людину від необдуманих дій.

Переваги скептиків.

Скептик в значно меншій мірі схильний до навіювання і маніпуляцій. Він рідше стає жертвою шахраїв і рекламних трюків. Навряд чи така людина повірить в щирість вуличної ворожки, чергового кандидата в президенти, або торгового агента, нав'язливо пропагує свій товар. Тим більше, скептик не повірить в те, що тонна бензину випадково випарувалася з цистерни, а кілька гектарів лісу самі по собі зникли з лиця землі. Ці якості роблять такий тип темпераменту підходить для контролюючих та правоохоронних органів, а також аудиторів. Але має він і свої недоліки, адже не кожен хоче жити з «інспектором» під одним дахом.

Пройти тест на темперамент

Недоліки скептиків.

Найбільший прояв недоліків цього типу особистості припадає на сферу міжособистісних відносин. Крайня підозрілість і недовірливість ускладнює спілкування з протилежною статтю, друзями і родичами. Прискіпливість скептика часом стомлює його співрозмовників. Адже люди не завжди тримають в голові джерело своїх знань, не можуть на першу вимогу послатися на фактичний матеріал. Особливо, коли йдеться про загальноприйняті істини.

Скептик і сам час від часу не радий своєму характеру. Наприклад, коли треба швидко прийняти рішення, без аналізу і тривалого обдумування. І, якщо на крики «Відійди, дерево падає», скептик з властивою йому манерою почне прискіпливо аналізувати правоту кричущого, він ризикує перетворитися в «героя» чергового випуску новин. Так що, скепсис далеко не завжди оберігає людину від сумних наслідків.

Як поводитися зі скептиком?

Перш за все, необхідно обзавестися цілим арсеналом доводів і фактів. Скептик любить чіткі обґрунтування. Якщо запропонувати йому щось зробити, бажано передбачити всі можливі ризики. Наприклад, з'явилася» палаюча " путівка до Туреччини на двох. Чому вона така дешева? Можливо, від неї просто відмовилися інші? А раптом на морі зараз не сезон? Питань може бути мільйон, і треба бути готовим відповісти на все.

З іншого боку, отримавши скептика в свою команду, можна бути впевненим в тому, що він скрупульозно прорахує всі варіанти розвитку подій, застереже від можливих «підводних каменів». Це якість дуже корисно в будь-якому колективі, оскільки допомагає коригувати дії романтиків і ідеалістів, «приземляючи» їх бурхливу фантазію.

Як виховувати скептика?

Для початку варто відповісти на питання, навіщо скептика взагалі виховувати? Точніше, навіщо розвивати в людині скепсис? Безумовно, вчити дітей тому, що не варто довіряти стороннім – це правильно. Але виробляти цинізм і недовірливість до всіх і вся – теж не вихід.

Соціалізація людини спирається на взаємодію з іншими . Довіра є важливою складовою цього процесу. Без нього неможливо побудувати нормальну сім'ю, дружбу, співпрацю. Звичайно, довіряти всім без розбору-це не правильно. Але і відштовхувати людей надмірною підозрілістю – загрожує поганими наслідками.

Найкраще виховувати дитину в дусі гармонії з самим собою і навколишнім світом, розвиваючи в ньому крім навичок критичного мислення, вміння довіряти людям.

Не варто думати, що скептик – людина обов'язково черствий і грубий. Все залежить від ступеня вираженості цієї якості. Часом вміння сумніватися допомагає уникнути махінацій і обману. Такий тип особистості менш схильний до зовнішнього впливу, тим самим завжди маючи свою думку. З іншого боку надмірні сумніви заважають налагоджувати зв'язки і будувати відносини, що слід враховувати всім недовірливим людям. Найкраще, довіряти в міру, а не пригнічувати оточуючих своєю підозрілістю.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Психіатрія: що це таке, хто такий психіатр і коли до нього йти??
Психіатрія: що це таке, хто такий психіатр і коли до нього йти??
Що таке психіатрія і якими проблемами вона займається? Які застосовуютьс ...
Психічні процеси: що це таке і як їх удосконалити??
Психічні процеси: що це таке і як їх удосконалити??
Що таке психічні процеси? Як вони описуються, розділяються та взаємодіют ...
Адиктивна поведінка: що це таке, як розпізнати і побороти??
Адиктивна поведінка: що це таке, як розпізнати і побороти??
Що таке адиктивна поведінка і які у нього прояви? Чек-лист для бажаючих ...
Воля: що це таке і навіщо вона потрібна??
Воля: що це таке і навіщо вона потрібна??
Що таке воля і як вона допомагає боротися з миттєвими слабкостями і бажа ...
Креативна людина: хто це такий і як його розпізнати??
Креативна людина: хто це такий і як його розпізнати??
Хто така творча людина і як вона може генерувати творчі ідеї? Як можна р ...
Як знайти підробіток: 8 універсальних способів
Як знайти підробіток: 8 універсальних способів
Як знайти підробіток? Додатковий заробіток ще нікому не завадив. Про те, ...
Новое youtube видео