Назад
Інтелігент: хто це такий і як натренувати інтелект??

Навигация по разделу
интеллигент

Хто такий інтелігент і як ним стати?

Хто такий інтелігент і чому це дивне і неоднозначне поняття? Як стати інтелігентом і чи можна це зробити? Як розвинути інтелект?

Парадокс: слово "інтелігент" часто згадується в повсякденній мові, але мало хто може пояснити його значення. Більшість спирається на стереотипи про пенсне і капелюх або згадує про дисидентів. Статті в інтернеті також дають суперечливу інформацію. Які асоціації виникають при слові інтелігентність? Чи справді вона безпосередньо пов'язана з інтелектом? Чи можна стати інтелігентом в першому поколінні? У статті спробуємо підібрати ключ до цього багатозначного поняття.

Хто такий інтелігент?

Інтелігент-це порядна, високоосвічена людина з розвиненим інтелектом, високою внутрішньою культурою, самоповагою і повагою до оточуючих, що має почуття міри в словах і діях. Схожі визначення дають і словники. Але термін відноситься до слів з розпливчастим змістом, які кожен вживає по-своєму. Одні вважають інтелігентами всіх "очкариків" з університетським дипломом. Інші плутають їх з інтелектуалами. Треті зараховують до інтелігентів за другорядними ознаками – капелюсі, наприклад. Ясно одне: інтелігент – це характеристика не конкретної людини, а властивості людського розуму.

Пройти тест: Шкала самоповаги

Слово « інтелігенція " походить від латинської « Intelligents » – думаючий, роздумуючий, розуміючий. У науковий обіг введено в Росії в 60-х роках XIX століття як альтернатива поняттю « дворянство ». Пізніше слово перейшло в західноєвропейські мови. З німецької мови» Intelligenz «перекладається як" спільнота освічених або творчо обдарованих особистостей ». В іноземних словниках слово "інтелігенція" часто зустрічається разом з доповненням « російська ». Тому вважається, що це в основному російське явище.

В іноземних мовах частіше зустрічається поняття інтелектуал, а інтелектуальна чесність займає перші місця в списку моральних якостей. Але в російській мові різниця в поняттях « інтелігент «і" інтелектуал " існує. Інтелектуал-людина з відмінною пам'яттю і аналітичними здібностями. Російський інтелігент-це носій духовності і моральності, еліта, інтелект, освіта і духовно-моральна основа в одній особі.

У своєму відкритому листі академік Д. С. Лихачов писав: «інтелігент – це людина з високою розумовою порядністю. Основний принцип інтелігенції – свобода як моральна категорія».

Трохи про історію інтелігенції.

Незважаючи на російське і відносно недавнє походження слова «інтелігенція", властиві їй риси були ще у філософів Стародавньої Греції . Це були допитливі і інтелектуально розвинені люди, які домоглися свого становища розумовою працею. За Аристотелем інтелігентність-це спосіб мислення філософів-неоплатоніків, який управляється Вищим Розумом. Для мешканців Колиски англійської освіти Оксфорда ще в XIII столітті використовували слово «brainy» – «мізкуваті». Хоча слово вимовлялося з презирством , так як інтелектуалів традиційно звинувачували у відриві від народу, непрактичності, снобізмі.

В Росії освічене суспільство почало створюватися за часів Петра I. тоді воно складалося виключно з дворян-вільнодумців, які висловлювали не збігаються з царською позицією погляди. Коли слово інтелігенція тільки увійшло в обіг воно означало людину, яка закінчила гімназію і заробляє собі на життя не-фізичною працею. Але за кілька десятиліть це поняття і його похідні придбали велику значимість, увійшли в усі тлумачні словники і підручники з історії.

Спочатку інтелігенцією називали соціальний прошарок освічених людей, які займалися складною розумовою працею або творчістю . Інтелігенція була у вічній опозиції з аристократії, що приймала існуючий порядок як даність, незалежно від його розумності. Можливо, тому головною рисою інтелігента вважають опозиційність по відношенню до офіційної влади.

Питання про російську інтелігенцію досі відносять до неоднозначних і заплутаним. До революції це був існуючий клас, феномен російського освіченого суспільства. Проте за роки Радянської влади поняття інтелігентності сильно нівелювалося. Слово « інтелігент " стало мало не лайливим, до нього додавалося презирливе « гнилий ». Проте сьогодні слово « інтелігенція " все частіше вживається зі словом « свобода ». А теми про роль інтелігенції в революціях, переворотах, формуванні сучасного суспільства викликають палкі суперечки політологів, соціологів, журналістів, політиків, релігійних діячів.

Етичних і людських стандартів інтелігенції не існує. Як і однієї думки про її роль в історії. Усвідомити для себе образ російської інтелігенції від її зародження до сьогоднішніх днів допоможуть твори Ф. Н. Достоєвського, б.Пастернака, Анни Ахматової, Павла Лунгіна, роботи академіка А. Сахарова, політичного філософа М. Бердяєва.

Як стати інтелігентом в першому поколінні?

Суперечка про те, яку людину можна назвати інтелігентним, ведеться кілька століть і триває сьогодні. Кажуть, що без переданої у спадок генетики інтелігентності не буває. Але є й інше судження: бути інтелігентним – соціальний обов'язок кожної людини. Душевні та інтелектуальні сили розвиваються точно так же, як і фізичні. А тренування можлива в будь-яких умовах.

Що можна зробити прямо зараз?

Якщо для освіти потрібен час і гроші, то способів поліпшити рівень культури прямо зараз існує чимало. І це при мінімальному рівні доходу.

Зовсім безкоштовно:

 1. Не смітити в під'їзді, на вулиці, в парку, в лісі.
 2. Не красти лампочки, не ламати перила, не бити стіни в під'їзді.
 3. Кидайте сміття в урни і не перекидайте їх.
 4. Прибрати мотлох на своєму і на загальному балконі, в гаражі, на дачі.
 5. Прибирати за своїми собаками.
 6. За кермом пропускати пішоходів.
 7. Не перебігати вулицю в темряві, на червоне світло або в недозволеному місці.
 8. Правильно харчуватися (не їсти багато хліба і солодкого).
 9. Посміхатися, вітатися, притримувати двері перед людиною, що йде позаду вас.
 10. Сперечатися з повагою до співрозмовника.

Можна відносити себе до інтелігенції або не відносити. Можна взагалі не замислюватися про класифікацію. Адже привітність, ввічливість, щирість, милосердя , вміння співпереживати роблять людину не тільки інтелігентним, але і красивим.

Пройти тест на емпатію

Як розвинути інтелект?

Є популярний жарт: «щоб стати інтелігентом потрібно спершу навчитися правильно писати це слово, а потім отримати парочку вищих освіт». Звичайно, сам по собі диплом про вищу освіту не забезпечить людині інтелігентності. Але розум, інтелект, освіченість – це зовсім інше. Це придбане саморозвиток у важкій праці над собою.

Сьогодні можна знайти чимало книг з порадами про те, як натренувати свій мозок і стати розумнішими. Ми зібрали поради кращих тренерів з саморозвитку:

1. Вивчити іноземну мову.

Будь – яка мова-складна система, що складається з дрібних цеглинок-фонем. Коли мозок починає вивчати правила складання "цеглинок" в склади, слова, пропозиції, він активує і створює нові нейронні зв'язки. Якщо навчання проходить регулярно, мозок намагається поліпшити процес, пов'язуючи з ним більшу кількість гормонів задоволення.

Так що вивчення іноземної мови – відмінний тренажер для мислення і гнучкості мозку. А ще-виклик самому собі і тренування сили волі .

2. Зайнятися спортом.

Науково доведено, що фізична активність впливає на працездатність мозку. Заняття спортом в літньому віці не тільки покращують пам'ять, але допомагають відсунути старечу деменцію. Схожі дослідження є і для дітей і для молодих людей. Діти з розвиненими м'язами виконують тести на пам'ять краще своїх малоактивних однолітків. А різниця в біологічному віці мозку фізично активних і не активних людей досягає десяти років.

Так що можна впевнено сказати: заняття спортом три рази в тиждень безпосередньо пов'язані з кар'єрним зростанням і зарплатою.

3. Вчитися музиці.

Музика-зовсім інший тип мозкової роботи. Дослідження про користь музики публікувалися і спростовувалися не один раз. Але в сучасній науковій літературі опубліковані доведені факти: заняття музикою в ранньому віці активізують роботу мозку і відсувають старече недоумство. У тих, хто займається музикою, поліпшується якість нейронної мережі, підвищується пластичність мозку і здатність до вивчення мов.

Так що гра на музичному інструменті порівнянна з інтенсивним тренуванням нейронної мережі мозку.

4. Вирішувати головоломки.

Новий термін нейропластичність означає: чим інтенсивніше ви навантажуєте мозок, тим більш сприйнятливим до навчання він стає. Але для розвитку логічного мислення комп'ютерні ігри не підійдуть. Зате допоможуть загадки, головоломки, стратегічні ігри, пазли або старий добрий кубик Рубіка. Ще один варіант-відповідати на нестандартні питання або взяти участь в грі «що? Де? Коли?».

Так що логічно гри «оживляють» мозок, омолоджують пам'ять, розвивають мислення, посидючість.

5. Практикуйте молитву або медитацію.

Науково доведено: зосереджена молитва допомагає розвантажити мозок від психологічних проблем і змінює його на фізіологічному рівні. Але ефект досягається тільки при щоденній практиці. Коли молитва або медитація стають звичкою, в мозку відбуваються позитивні речі: слабшають зв'язки, що відповідають за тривожність , утворюються сильні зв'язки, що відповідають за співпереживання, інтуїцію .

Так що молитва або медитація покращують когнітивні здібності, розширюють обсяг робочої пам'яті і роблять людину щасливішою.

6. Перейти на здоровий спосіб життя.

Недосип, шкідливі продукти, нестача води згубні для мозку. Через гальмування нейронних процесів посилюється стрес, погіршується пам'ять , починаються проблеми із зором, швидкістю реакції. Достатня кількість води, якісний зелений чай, продукти для стимуляції мозкової діяльності, післяобідня Сієста і повноцінний сон не менше 6-7 годин допоможуть вивести інтелект на новий рівень.

Так що правильне харчування, різноманітний відпочинок і догляд за собою – додаткові складові інтелектуального зростання.

7. Тренувати пам'ять.

Розвивати пам'ять можливо так само, як і решта здібностей. Освоїти навички запам'ятовування допомагає наука мнемотехніка. Причому не потрібно знати всі тонкощі роботи мозку. Існують готові до використання інструменти, відпрацьовані роками і багатьма людьми. Метод асоціацій, ланцюжків образів, магічних чисел і інші техніки спрацьовують після першої практики застосування. позитивне ставлення допоможе запрограмувати мозок на роботу і результат.

Так що кодування, зберігання і «вилучення» інформації з різних відділів мозку зміцнює нейронні зв'язки і тренує сенсорну, короткочасну і довготривалу пам'ять.

Всі ці способи корисні не тільки з точки зору інтелекту, але і з точки зору здорового глузду. Так що замість перегляду чергового серіалу краще зайнятися спортом, закачати на смартфон розумні ігри і вивчити англійську мову, нарешті.

Висновки

 • Інтелігента можна відрізнити за трьома категоріями: освіта, Професія, кругозір і інтерес до соціально-політичних питань.
 • Одна з головних особливостей російської інтелігенції – хвора совість.
 • Особлива відмітна ознака інтелігенції – спадкове володіння «особливими знаннями». Але ніщо не заважає почати свою династію інтелектуалів.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика
Що таке панічний розлад, як з цим жити? Як розпізнати, проводити профіла ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Риторичне питання: що це таке і як його використовувати??
Риторичне питання: що це таке і як його використовувати??
Що таке риторичне питання і коли воно доречне? Яку функцію в собі несе і ...
Колесо життя: що це таке, як скласти і заповнити його правильно??
Колесо життя: що це таке, як скласти і заповнити його правильно??
Що таке колесо балансу життя? Як його намалювати, з яких сфер складаєтьс ...
Як навчитися цілуватися і робити це правильно??
Як навчитися цілуватися і робити це правильно??
Як навчитися цілуватися і чому перший поцілунок так лякає і що з цим роб ...
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??
Що таке презирство? Чому вираз презирства може бути маскуванням нелюбові ...
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати
Хто такий альтруїст і чи легко їм стати. Як розпізнати альтруїста і які ...
Новое youtube видео