Назад
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??

Навигация по разделу
презрение

Що таке презирство і в чому воно проявляється?

Що таке презирство? Чому вираз презирства може бути маскуванням нелюбові до себе? 3 вправи, щоб підвищити самооцінку.

Вміння рахувати інформацію про співрозмовника по його міміці – частина роботи психологів, журналістів, кадровиків. Але є емоція, яку розпізнають люди без професійної підготовки – це презирство. Розпізнають і віддаляються, адже мало хто хоче спілкуватися з людиною, яка ось-ось почне плюватися отрутою. Навіщо природа нагородила нас такою деструктивною емоцією і як виправити становище? Про це наша стаття.

Що таке презирство?

Презирство-це негативно забарвлена і свідомо принизлива емоція, яка викликається визнанням кого-небудь негідним, нікчемним, не заслуговує поваги . Емоція презирства може направлятися на конкретну людину, на групу людей або на себе. Презирливе ставлення до інших межує з почуттям осуду, переваги, зарозумілості. Самопрезрение-зневажливе, вкрай неповажне ставлення до самого себе.

Презирство не входить до списку основних шести емоцій , але володіє унікальною впізнаваною мімікою. Здивовано підняті брови, гидлива усмішка одним куточком рота, знущальний тон голосу-всі вони супроводжуються німим питанням: « а це ще що ?». На додаток людина випрямляється, злегка відкидає голову – так він ніби стає вище і може дивитися на об'єкт презирства зверху вниз. Подібні мікроруху зчитуються оточуючими моментально і так само швидко провокують конфлікт .

В англійській мові є вираз « resting bitch face » (RBF) – це «зневажливий вираз обличчя», особливо помітний у моменти, коли людина розслаблена або думає, що на неї ніхто не дивиться. Синдром RBF, перш за все, приносить незручності самому власникові рис обличчя, які ненавмисно утворюють презирливу маску. Громадська думка відразу ж записує таких людей в категорію вічно незадоволених, зарозумілих особистостей. Доведено, що феномен resting bitch face дійсно існує, виникає мимоволі і зовсім не означає, що людина когось ненавидить. Але стійка упередженість докучає зоряним і звичайним власникам «презирливого особи».

Якщо ж презирство демонструється навмисно , воно відображає світогляд людини, його виховання, ставлення до оточуючих. Серед психологів навіть є гіпотеза про» зневажливих " рисах характеру, запропонована дослідниками з Університету Каліфорнії. Автори гіпотези наполягають, що схильність ставитися до оточуючих нешанобливо і зарозуміло - не тимчасовий афект, а сформований поведінковий патерн . У цьому є своя частка правди.

Пройти тест на характер людини

Звідки береться презирство?

Спочатку емоція презирства була архаїчним захистом від тривоги , маскуванням страху, породжуваних несхожістю інших людей. Наприклад, перед боєм чоловік вселяв собі « я краще супротивника », а під час битви демонстрував більше сміливості. Таким чином, презирство було задумане (можливо) як мотивуюча емоція, яка повинна була дати більше впевненості в собі .

Як більшість оціночних емоцій зневага вивчається у віці 4-7 років. Засвоєна емоція застосовується в статусних іграх, щоб підняти себе і принизити інших. Пізніше зневажливе ставлення до всього і до всіх стає характерною рисою підліткового або юнацького негативізму. Часто зберігається в дорослому віці і вважається вірним супутником нарцисизму, психопатії, істеричності.

Взагалі презирливе ставлення виникає скрізь, де є опозиція або нерівність: розумні зневажають дурних, міські – сільських, свої – чужих. А все тому, що зневажає отримує для себе певні вигоди:

 • Досконалість. переможець може зневажливо ставитися до переможеного, тим самим посилюючи свої заслуги.
 • Усвідомлення своєї цінності. презирство посилює гордість людини, яка слідує своїм і суспільним життєвим орієнтирам.
 • Маскування. презирлива гримаса добре маскує власну ущербність, невпевненість або який-небудь недолік.

З презирливим людиною неприємно спілкуватися, його уникають друзі, колеги, партнери і просто знайомі. Але презирство небезпечно не тільки відсутністю спілкування.

Пройти тест на впевненість у собі

Чим небезпечне презирство?

Серед практикуючих психологів є думка, що презирство – це результат дитячої захисної реакції на травматичну ситуацію. Це може бути відсутність батьківської підтримки, що підсилює у дитини почуття непотрібності. Або виховання в неповній сім'ї, де один з батьків демонструє підкреслено-презирливе ставлення до іншого. Тому часто презирливе ставлення до інших – всього лише маскування нелюбові, ненависті, негативу по відношенню до самого себе.

Самопрезрение-це ознака руйнування особистості, а до того ж-потужний таран для самооцінки . Адже неможливо цінувати того, кого вважаєш негідним. Тож, незважаючи на видимість піднесення над іншими, почуття презирства надзвичайно токсичне. Але при бажанні і достатньою мотивації можна позбутися від чого завгодно. Навіть від нелюбові до себе.

3 вправи для підвищення самооцінки.

Важко уявити собі глянцевий журнал або онлайн-видання без порад психолога про те, як підняти самооцінку, набути впевненості, любов до себе . Проте, ці розтиражовані поняття-обов'язковий компонент особистого щастя .

Вправа 1. Мандала

Знадобиться аркуш паперу, олівці або крейда улюблених відтінків, тарілка.

 1. Поставити тарілку на аркуш паперу, обвести.
 2. Позначте простір всередині кола: «це я».
 3. Заповнити простір будь-якими формами, кольорами.

Подивитися на готову мандалу і подумати: яким частинам мого внутрішнього «Я» відповідає конкретний фрагмент малюнка. Додатково задати собі питання:

 • Чим мені подобається малюнок?
 • Які емоції відчуваю, дивлячись на нього?
 • Він ідеальний чи чогось не вистачає?

Мандала – це відображення внутрішнього стану. Регулярна практика малювання допоможе пізнати себе, зняти стрес, збалансувати настрій .

Вправа 2. Автозаміна

Знадобиться ручка, кілька листків паперу.

 1. Згадати всі негативні переконання про самого себе, написати в список.
 2. До кожного пункту Додати "тому що ... » і написати пояснення (наприклад «" Я поганий працівник, тому що ... не здав проект вчасно»).
 3. Навпроти кожного пункту написати протилежне твердження про себе (наприклад: "Я добре працівник, тому що ... заміняв хворого колегу і впорався з незнайомою для Мене роботою"»
 4. Доповнювати список кожен раз, коли хочеться себе покритикувати.

Ця техніка самопрограмування допомагає переглянути і змінити негативні установки, а замість них «завантажити» позитивні твердження.

Вправа 3. Постава

Подивитися зверхньо на людину з гордо піднятою головою неможливо. Навіть якщо ця людина - я сам. Щоб не виникало бажання в черговий раз посміятися над собою або покритикувати, потрібно стежити за поставою. Доведено, що високо піднята голова, розправлені плечі, пряма спина підсилюють вироблення природного тестостерону, відповідального за впевненість в собі. Одночасно вивільняється кортизол-гормон-антистрес.

Правда, в цій вправі важливо не загратися, щоб не почати дивитися зверхньо на інших. А в іншому-це корисне для самооцінки і здоров'я вправу.

Висновки :

 • Презирство – деструктивна оціночна емоція, яка провокує конфлікт, посилює нерівність, погіршує відносини.
 • Зневажливий вираз обличчя не завжди є ознакою ненависті до всіх. Іноді це просто мимовільна міміка.
 • Гармонія в душі не допускає презирливого ставлення до кого-небудь.
 • Самопрезреніе – вбивця самооцінки і можливості хоч якось поліпшити своє життя.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Психотерапевт: хто це такий, як вибрати і не помилитися??
Психотерапевт: хто це такий, як вибрати і не помилитися??
Хто такий психотерапевт і як зрозуміти, що він не порушує етику в роботі ...
Як дізнатися свої здібності: 7 способів
Як дізнатися свої здібності: 7 способів
Як дізнатися свої здібності і які рівні їх розвитку бувають? 7 ефективни ...
Головні питання Для дівчат, які варто задати перед відносинами
Головні питання Для дівчат, які варто задати перед відносинами
Питання Для дівчат не такі прості. Можна завчити хоч 500 звичайних, але ...
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
Відмінності та основи мотивації і натхнення людей
Відмінності та основи мотивації і натхнення людей
Що таке мотивація і що таке натхнення. Основні інструменти мотивації та ...
Реаліст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути
Реаліст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути
Хто такий реаліст і які бувають види реалістів. Як себе з ним вести і як ...
Новое youtube видео