Назад
Креативність: що це таке і які критерії її оцінки??

Навигация по разделу
креативность

Що таке творчість і як її розвивати?

Що таке творчість і як вона пов'язана з творчістю? 3 базові техніки, ефективно допомагають у розвитку креативності.

Складно уявити менш оригінальний спосіб заявити про себе, ніж сказати про свою креативність. Цією якістю переповнені вакансії або резюме. Роботодавці вимагають креативність від своїх співробітників, при цьому скептично ставлячись до згадки про неї в послужному списку. Виходить так, що креативність – це камінь спотикання, про який зламало ноги вже чимало народу. Як же бути в такому випадку? Як зрозуміти, що таке креативність? Чи варто її розвивати? Як проходить розвиток креативності? Чи можна її поліпшити самостійно? Поговоримо креативно про креативність.

Що таке творчість?

Креативність — це здатність приймати несподівані рішення грунтуючись на наявних знаннях або досвіді. Виходить так, що креативність-це творчий потенціал людини, що допомагає йому створювати щось нове. Тут виникає плутанина. Всі з дитинства звикли до слова»творчість".

Навіщо придумувати якусь креативність? чим вона відрізняється від творчості ? Підміняє це поняття, дублює його або доповнює? Все досить просто. Творчість – це процес, а творчість-це здатність , що допомагає займатися творчістю. Тобто, якщо у когось розвинена креативність, йому набагато простіше творити.

Оскільки це властивість людини залежить від протікання його психічних процесів, цікаво, як розуміють креативність в психології . У даній науці, креативність-це стійка характеристика, що визначає творчу обдарованість людини. Прийнято говорити про внутрішній потенціал особистості, який розкривається у відповідь на виконання виниклого завдання.

За Абрахамом Маслоу, креативність-це універсальна властивість людей, схильних до самоактуалізації, тобто повного розвитку своїх особистих можливостей. Тільки в творчості людина знаходить можливість розкритися повністю, діючи оригінально, а не шаблонно.

Щоб краще зрозуміти ступінь розвитку креативності існують критерії, які допомагають визначити її наявність.

Пройти тест на півкулі мозку

Критерії креативності.

До основних критеріїв, що формують креативність відносяться:

 • Вільність - вміння генерувати якомога більшу кількість ідей за певний час;
 • Гнучкість - здатність діяти не прямолінійно, підлаштовуючись під змінюються умови завдання;
 • Оригінальність - вміння видавати нестандартні рішення;
 • Розробленість - детальне опрацювання ідей;
 • Метафоричність - образне та асоціативне мислення;
 • Сприйнятливість - вміння помічати незвичайні елементи і протиріччя;
 • Абстрактність - здатність перетворювати образи в чіткі форми.

Наявність перерахованих умінь в людині свідчить про його креативності або творчому потенціалі. До слова, ця характеристика особистості піддається поліпшенню за допомогою ігор і завдань.

Як розвинути креативність?

Як ми вже з'ясували, креативність - це вагома конкурентна перевага, що допомагає обійти суперників у всіх сферах життя . Розвиток креативності-важлива умова на шляху до успіху.

Прийомів, які допомагають досягти цього, придумано чимало.

1. Взаємозв'язок випадкових слів.

Найпростіший прийом, що допомагає розвинути креативність самостійно або з одним, перетворивши цей спосіб в веселу гру. Для того, щоб почати, слід взяти будь-який текст і довільно вибрати з нього кілька слів. Використовувати можна різні пропозиції, абзаци або розділи. Не важливо, головне закрити очі і ткнути пальцем навмання, вибравши перше словом. Потім повторити процедуру і таким же способом визначити друге.

Можна ускладнити завдання , додаючи третє, четверте, п'яте і т.д. після того, як слова визначені, настає найцікавіший етап – спроба їх зв'язати за змістом. Наприклад, слова "літак»і "креветка". Намагаємося знайти якомога більше асоціацій і взаємозв'язків. Наприклад,» блюдо з креветок на борту літака «або»логотип креветки на одному з крил".

Тепер, спробуємо у зворотний бік: «Іграшкова літаюча креветка», «креветка за штурвалом літака», «робот-трансформер перетворюється з креветки в літак». Слід пам'ятати, чим складніше завдання, тим активніше розвивається креативність.

2. Метод вигаданих персонажів.

Враховуючи, що креативність – це нестандартний підхід виконання поставлених завдань, то і розвиток креативності бажано проводити нестандартно. Навряд чи хто-небудь з нас, намагаючись вирішити будь-яку задачу, ставить себе на місце героя кінофільму або комп'ютерної гри.  А чому б і ні? Адже одна голова-добре, а дві – краще.

Нехай навіть друга голова вигадана. У цьому криється вся принадність креативності-повна свобода дій і безмежний політ фантазії . Тим більше, що відсутність суперздібностей у людини обумовлено, перш за все, небажанням останнього в них повірити. Стати в нагоді така методика може не тільки для розвитку креативності та підвищення загального творчого потенціалу, а й в конкретних життєвих ситуаціях.

Наприклад , який-небудь хлопець немічного статури повертається вночі додому. У темному провулку до нього підходить кілька людей з явною потребою в очах. Передбачаючи, що рішення матеріальних проблем цих хлопців лягає на його плечі, хлопець починає на всю глотку кричати нібито йдуть за ним друзям, щоб вони прискорилися і втрутилися в діалог. І нехай "Череп», «милиця» і "Лисий" – вигадані персонажі, не варто про це повідомляти улепетывающим гопникам.

Приклад жартівливий, але передає основну суть цього методу. Слід уявити, як би вирішив якусь ситуацію улюблений кіноактор або казковий герой. А потім просто спробувати інтерпретувати це рішення під свої реальні можливості.

3. Метод шести капелюхів.

Техніка розвитку креативності в рівній мірі застосовна, як в колективі, так і однією людиною. Полягає в поділі ролей, тобто капелюхів, при виконанні завдання. Як логічно випливає з назви, капелюхів-шість. Кожна відрізняється певними правилами гри.

 • Зелена - капелюх творчості, володар якої повинен придумати найоригінальніші рішення;
 • Біла - капелюх логіки , який одягнув яку повинен спиратися на наявні дані;
 • Жовта - капелюх оптимізму, що наділяє власника нестримним ентузіазмом і натхненням ;
 • Чорна - капелюх песимізму, згідно зі своїм кольором повинна належати закоренілому скептику ;
 • Червона - капелюх емоцій , що вимагає інтуїтивного підходу до вирішення завдання;
 • Синій - філософська капелюх, власник якої повинен зібрати воєдино і осмислити всі попередні підходи.

У разі колективної роботи, кожному учаснику «видається» своя капелюх, згідно з кольором якої він повинен думати про виконання завдання. Якщо учасників менше або взагалі один, то можна поперемінно надягати кілька капелюхів, головне тільки до роздвоєння особистості не догратися.

Оскільки креативність — це відхід від буденності і стандартних рішень, то вироблення цієї якості також має на увазі повну свободу фантазії. Обговорюючи креативність в психології, вчені прийшли до висновку, що це прихований творчий потенціал, що допомагає особистості самореалізуватися. Відповідно, розвиток креативності має стати пріоритетним завданням в процесі виховання дитини або саморозвитку дорослої людини.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
Як кардинально змінитися? 7 ідей
Як кардинально змінитися? 7 ідей
Як кардинально змінитися і чи допоможе це наблизитися до успіху? Чому ва ...
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Як зрозуміти, чим займатися в житті, щоб це приносило радість? 10 практи ...
Позитивні емоції і негативні емоції: що це і як з'являються??
Позитивні емоції і негативні емоції: що це і як з'являються??
Що таке позитивні емоції і чи можна їх викликати? Чим корисні негативні ...
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке самоконтроль і які є способи поліпшення цієї навички? Що таке що ...
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Що таке внутрішня сила людини і звідки вона береться? Суть цього поняття ...
Каверзні питання хлопцеві: 10 способів застати його зненацька
Каверзні питання хлопцеві: 10 способів застати його зненацька
Каверзні питання хлопцеві змушують його задуматися, а дівчині говорять б ...
Питання другу або подрузі: які можна задавати? 8 тим з прикладами
Питання другу або подрузі: які можна задавати? 8 тим з прикладами
Які задати питання одному, щоб перевірити, міцні стосунки з ним на етапі ...
Новое youtube видео